Etyka seksulana na podstawie Biblii.

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Rafał
Posty: 1226
Rejestracja: 13 gru 2011, 20:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Etyka seksulana na podstawie Biblii.

Postautor: Rafał » 30 sty 2012, 09:12

Chciałem się dowiedzieć co wolno, a czego nie wolna w dziedzinie seksu według Protestantów.

U katolików grzechem jest:
wszelaka antykoncepcja
stosunek przerywany
stosunek analny
stosunek oralny bez finały w pochwie
wszelkie zboczenia seksualne
gwałt
masturbacja


Zasada Sola Scriptura nie jest biblijna http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Etyka seksulana na podstawie Biblii.

Postautor: Lash » 30 sty 2012, 09:35

Rafał pisze:Chciałem się dowiedzieć co wolno, a czego nie wolna w dziedzinie seksu według Protestantów.

U katolików grzechem jest:
wszelaka antykoncepcja
stosunek przerywany
stosunek analny
stosunek oralny bez finały w pochwie
wszelkie zboczenia seksualne
gwałt
masturbacja
W protestantyzmie
Wszystko wolno ale nie wszystko buduje
wszystko wolno ale nie wszystko przynosi korzyść.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 30 sty 2012, 10:23

ann_in_grace pisze:
Lash pisze:Wszystko wolno

Gwalt? Lash....

Pewnie ze człowiek ma moznośc gwałtu ale zdecydowanie nie jest to budująca i korzystna rzecz w królestwie Boga.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 30 sty 2012, 10:30

Rafał pisze:Chciałem się dowiedzieć co wolno, a czego nie wolna w dziedzinie seksu według Protestantów.


Pewien obraz na sytuacje rzuca ksiazka "Real Marriage". Jest tam nawet specjalny rozdzial pod tytulem "Can we ____ ?".

Obrazek

Link: http://www.amazon.com/Real-Marriage-Tru ... 140020383X


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
mamamarta55
Posty: 27
Rejestracja: 05 sty 2012, 14:26
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mamamarta55 » 30 sty 2012, 11:22

Tak wyrażnie pisze w Biblii co nam wolno i co nam przystoi. Pisze również bardo dokładnie kto odziedziczy Królestwo Niebieskie czyli kto będzie zbawiony a kto nie. Jednak ludzie szukają specjalnych nakazów i zakazów wyrażonych przez ludzi . Gdyby Biblia była naszym drogowskazem nie mielibyśmy dylematu czy gwałt, aborcja itp jest zakazany czy też nie.


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 30 sty 2012, 17:45

Rafał pisze:wszelaka antykoncepcja


Nie wszelka, planowanie rodziny (też forma antykoncepcji) jest dozwolona. :-D

Nie.

Rafał pisze:stosunek przerywany
stosunek analny
stosunek oralny bez finały w pochwie


Szczerze mówiąc, pastorzy, w przeciwieństwie do papieża, nie mają zboczeń w kierunku zaglądania wiernym pod pierzynę. Może to i lepiej.

Rafał pisze:wszelkie zboczenia seksualne


Zło.

Rafał pisze:gwałt
masturbacja


Zło.

W opinii Alkhiliona, tylko i wyłącznie- wszystko, co przystoi chrześcijanom, w obrębie małżeństwa, w granicach zdrowego rozsądku.

mamamarta55, :welkome:


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 30 sty 2012, 21:23

Imperator pisze:
Rafał pisze:Chciałem się dowiedzieć co wolno, a czego nie wolna w dziedzinie seksu według Protestantów.

Pewien obraz na sytuacje rzuca ksiazka "Real Marriage". Jest tam nawet specjalny rozdzial pod tytulem "Can we ____ ?".
Obrazek

Link: http://www.amazon.com/Real-Marriage-Tru ... 140020383X

Przed tą pozycją chyba lepiej przeczytać Tima Kellera "The Meaning of Marriage":
http://www.amazon.com/Meaning-Marriage- ... 525952470/

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
myrtilos2
Posty: 13
Rejestracja: 29 sty 2012, 08:39
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: myrtilos2 » 30 sty 2012, 21:58

Alkhilion pisze:Szczerze mówiąc, pastorzy, w przeciwieństwie do papieża, nie mają zboczeń w kierunku zaglądania wiernym pod pierzynę. Może to i lepiej.

Cieszę się że pastorzy nie są "zboczeni" ( <--- to Twoje słowa) i nie zaglądają wiernym pod pierzynę.

Rozumiem że jak będzie się pod nią kochać dwóch facetów z ich zboru to także nie będę tam zaglądać?

A tak poważnie mówić sam znam parę(kobietę z mężczyzną ;) ) która została wyrzucona ze zboru za życie bez ślubu ... więc naprawdę byłbym ostrożnym w rzucaniu oskarżeń w stronę papieża że jest "zboczony" bo zagląda ludziom pod pierzynę. No chyba że będziesz konsekwentny i przyznasz że tam był "zboczony" cały zbór.

Swoją drogą to ta rozmowa przypomina mi scenę z filmu Monty'ego Pythona. Dałbym linka ale wtedy pewnie Lash dałby mi bana do końca życia i na dwa następne moje wcielenia.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 30 sty 2012, 22:07

myrtilos2 pisze:
Alkhilion pisze:Szczerze mówiąc, pastorzy, w przeciwieństwie do papieża, nie mają zboczeń w kierunku zaglądania wiernym pod pierzynę. Może to i lepiej.

Cieszę się że pastorzy nie są "zboczeni" ( <--- to Twoje słowa) i nie zaglądają wiernym pod pierzynę.

Rozumiem że jak będzie się pod nią kochać dwóch facetów z ich zboru to także nie będę tam zaglądać?

A tak poważnie mówić sam znam parę(kobietę z mężczyzną ;) ) która została wyrzucona ze zboru za życie bez ślubu ... więc naprawdę byłbym ostrożnym w rzucaniu oskarżeń w stronę papieża że jest "zboczony" bo zagląda ludziom pod pierzynę. No chyba że będziesz konsekwentny i przyznasz że tam był "zboczony" cały zbór.

Swoją drogą to ta rozmowa przypomina mi scenę z filmu Monty'ego Pythona. Dałbym linka ale wtedy pewnie Lash dałby mi bana do końca życia i na dwa następne moje wcielenia.

myrtilos2 przecież chodziło o małżeństwo, a nie o parę zboczeńców czy narzeczonych. Powtórzę więc, pastor nie zagląda pod pierzynę małżonkom :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 30 sty 2012, 22:15

myrtilos2 pisze:Rozumiem że jak będzie się pod nią kochać dwóch facetów z ich zboru to także nie będę tam zaglądać?


O tym zboczeniu Biblia wypowiedziała się jasno.

myrtilos2 pisze:A tak poważnie mówić sam znam parę(kobietę z mężczyzną ;) ) która została wyrzucona ze zboru za życie bez ślubu ...


I słusznie, seks jest tylko dla małżonków.

Swoją drogą to ta rozmowa przypomina mi scenę z filmu Monty'ego Pythona. Dałbym linka ale wtedy pewnie Lash dałby mi bana do końca życia i na dwa następne moje wcielenia.


Dam zamiast Ciebie: http://www.youtube.com/watch?v=ifgHHhw_6g8

Małgorzata pisze:pastor nie zagląda pod pierzynę małżonkom


Dokładnie.


Awatar użytkownika
myrtilos2
Posty: 13
Rejestracja: 29 sty 2012, 08:39
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: myrtilos2 » 30 sty 2012, 22:52

Czy dobrze rozumiem : można zaglądać wiernym pod pierzynę z całym zborem o ile wierni leżący pod tą pierzyną nie są małżeństwem - bo wtedy było by to zboczeniem?


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 30 sty 2012, 22:53

fantomik pisze:Przed tą pozycją chyba lepiej przeczytać Tima Kellera "The Meaning of Marriage":
http://www.amazon.com/Mea.../dp/0525952470/


Obie polecam. Oraz John Piper "This Momentary Marriage". Link: http://www.amazon.co.uk/This-Momentary- ... 844743926/


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 30 sty 2012, 22:54

myrtilos2 pisze:Czy dobrze rozumiem : można zaglądać wiernym pod pierzynę z całym zborem o ile wierni leżący pod tą pierzyną nie są małżeństwem - bo wtedy było by to zboczeniem?

Pod jaką pierzynę? Grzech ten nie jest "zboczeniem" (no czasami jest gdy jest zboczeniem ;-) ale sam w sobie nie jest).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
myrtilos2
Posty: 13
Rejestracja: 29 sty 2012, 08:39
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: myrtilos2 » 30 sty 2012, 23:05

fantomik, to nie są moje słowa.

Ja nie uważam by ktokolwiek był zboczony : ani papież, ani pastorzy.

Większość religii ustala normy dotyczące życia seksualnego, a rolą duchownych jest przekazywanie tych norm swoim wiernym.

Alkhilion napisał że "papież ma zboczenie zaglądania wiernym pod pierzynę".

Więc byłem ciekawy czy według niego pastorzy którzy zaglądają wiernym pod pierzynę też mają "zboczenia".



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości