Czy zwierzęta mają duszę i ducha?!

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Kohelet
Posty: 520
Rejestracja: 22 mar 2012, 18:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy zwierzęta mają duszę i ducha?!

Postautor: Kohelet » 13 kwie 2012, 23:30

W Biblii tak Starego jak i Nowego Testamentu zwierzęta na równi z człowiekiem są nazwane wielokrotnie duszami. Czy jest tak dlatego z samego jedynie podobieństwa fizycznego i psychicznego zwierząt i ludzi, czy też jest to jakaś intuicyjna nieświadoma reinkarnacyjna zaszłość Biblii, wtedy, gdy religia przywędrowała wraz z cywilizacją z Indii poprzez Mezopotamię?
Myślę, że jedno i drugie.
W dodatku jest aż lub tylko jedno miejsce w całej Biblii, która mówi już wprost, że... zwierzęta maja w sobie duszę:

"... i wszystkiemu co się na ziemi porusza i ma w sobie duszę [hebr. nefesz; gr. psyche]".
Genesis 1:30

Oprócz o zwierzętach jest też powiedziane że mają ducha [hebr. ruach; gr. pneuma] - Genesis 6:17; 7:15; Psalm 104:29; Kazn. 3:19,21.
Czy tutaj w odniesieniu do zwierząt określenie "duch" [hebr. ruach; gr. pneuma] to tylko ożywcze tchnienie a nie coś więcej?
Tak czy inaczej Biblia w pewnym sensie wygadała się i puściła nieświadomie farbę, nie odróżniając w niektórych miejsach duszy i ducha zwierząt od ducha i duszy czlowieka.
Myślę, że wskazuje to na reinkarnacyjne i wedyjskie korzenie Biblii, z Indii i Persji poprzez Mezopotamię... !
Załączniki
i.JPG


O wartości człowieka stanowią: MORALNOŚĆ, POBOŻNOŚĆ, TRANSCENDENTALNA SAMOREALIZACJA, ŚWIADOMOŚĆ, WIEDZA DUCHOWA i... WIEDZA MATERIALNA, A TAKŻE WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA!
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 13 kwie 2012, 23:33

Kohelet pisze:podobieństwa fizycznego i psychicznego zwierząt i ludzi


Pośmialiśmy się.

Kohelet pisze:ntuicyjna nieświadoma reinkarnacyjna zaszłość Biblii


:laie:

Kohelet pisze:Czy tutaj w odniesieniu do zwierząt określenie "duch" [hebr. ruach; gr. pneuma] to tylko ożywcze tchnienie


Tak.

Kohelet pisze:Tak czy inaczej Biblia w pewnym sensie wygadała się i puściła nieświadomie farbę, nie odróżniając w niektórych miejsach duszy i ducha zwierząt od ducha i duszy czlowieka.


Gdzie?


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 14 kwie 2012, 00:20

Tylko człowiek został stworzony na podobieństwo Boga. Człowiek został stworzony z konkretnym ciałem, a nie arbitralnym. Pismo nie traktuje ciała jako "naczynia" dla ducha, nadane ciało (jego "rodzaj") jest nierozerwalne z daną istotą/bytem, podobnie jak jej duch czy dusza i Pismo nigdy nie wskazuje nawet jakoby dusza mogła "zamienić" sobie ciało na inne niż 'przydzielonego" jej "rodzaju" (nawet uwielbione ciała wierzących będą nadal ludzkie). Poza tym, Duch wraca do Boga po śmierci, a nie kołuje w jakimś cyklotronie reinkarnacyjnym. Doszukiwanie się reinkarnacji w Piśmie jest bardzo jałowym zajęciem bo nigdzie się go nie znajdzie, można jedynie baśnie snuć jak to uczyniłeś właśnie skupiając się na jakimś jednym słowie i kompletnie pomijając cały kontekst w jakim ono występuje.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Kohelet
Posty: 520
Rejestracja: 22 mar 2012, 18:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kohelet » 14 kwie 2012, 01:05

02.13 Tak jak wcielona dusza bezustannie wędruje w tym ciele, od wieku chłopięcego, poprzez młodość aż do starości, podobnie przechodzi ona w inne ciało po śmierci. Zmiany takie nie zwodzą osoby zrównoważonej.

02.20 Dla duszy nie ma narodzin ani śmierci. Nie powstała ona, nie powstaje, ani też nie powstanie. Jest nienarodzoną, wieczna zawsze istniejącą, nigdy nie umierającą i pierwotną. Nie ginie, kiedy zabijane jest ciało.

02.22 Tak jak człowiek zakłada nowe ubrania, zdejmując stare, podobnie dusza przyjmuje nowe materialne ciała, porzucając stare i zużyte.

02.27 Dla tego, kto się narodził, śmierć jest pewna, a dla tego, kto umarł, nieuniknione są narodziny. Nie powinieneś zatem rozpaczać, lecz niezawodnie wypełniać swoje obowiązki.

Bhagavad-Gita 2:13,20,22,27
Załączniki
119-radha-krsna.jpg


O wartości człowieka stanowią: MORALNOŚĆ, POBOŻNOŚĆ, TRANSCENDENTALNA SAMOREALIZACJA, ŚWIADOMOŚĆ, WIEDZA DUCHOWA i... WIEDZA MATERIALNA, A TAKŻE WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA!
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 14 kwie 2012, 01:46

Bhagavad-Gita to nie Natchnione Pismo ;-)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Kohelet
Posty: 520
Rejestracja: 22 mar 2012, 18:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kohelet » 14 kwie 2012, 06:37

Fantomik!
Cała Bhagavad-Gita jest przez Boga (Śri Visnu) natchniona i przydatna do nauczania i przenywania, do poprawiania i wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek oddany Bogu był doskonały, przygotowany do wszelkich dobrych uczynków.
Załączniki
4178_wybrzeze_plaza.jpg


O wartości człowieka stanowią: MORALNOŚĆ, POBOŻNOŚĆ, TRANSCENDENTALNA SAMOREALIZACJA, ŚWIADOMOŚĆ, WIEDZA DUCHOWA i... WIEDZA MATERIALNA, A TAKŻE WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA!
medyczka
Posty: 172
Rejestracja: 15 kwie 2009, 22:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: medyczka » 14 kwie 2012, 10:07

Kohelet, czy Ty jesteś chrześcijaninem?


Awatar użytkownika
Kohelet
Posty: 520
Rejestracja: 22 mar 2012, 18:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kohelet » 14 kwie 2012, 14:15

Medyczko, no nie jestem chrześcijaninem, choć nie do końca. Przecież to wynika ze wszystkich moich ostatnich postów. Mam nadzieję, że nie muszę być chrześcijaninem. No ale pzrecież znajduję się we włściwym pokoju rozmów z "poganami"...


O wartości człowieka stanowią: MORALNOŚĆ, POBOŻNOŚĆ, TRANSCENDENTALNA SAMOREALIZACJA, ŚWIADOMOŚĆ, WIEDZA DUCHOWA i... WIEDZA MATERIALNA, A TAKŻE WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA!
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 14 kwie 2012, 21:31

Kohelet pisze:Mam nadzieję, że nie muszę być chrześcijaninem


Jeśli nie myślisz poważnie o zbawieniu, to nie.


Awatar użytkownika
Kohelet
Posty: 520
Rejestracja: 22 mar 2012, 18:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kohelet » 16 kwie 2012, 21:06

Alkhilion, no ja bardzo poważnie myślę o zbawieniu, a kto wie czy nie poważniej niż Ty...


O wartości człowieka stanowią: MORALNOŚĆ, POBOŻNOŚĆ, TRANSCENDENTALNA SAMOREALIZACJA, ŚWIADOMOŚĆ, WIEDZA DUCHOWA i... WIEDZA MATERIALNA, A TAKŻE WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA!
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 16 kwie 2012, 23:17

Kohelet pisze:Alkhilion, no ja bardzo poważnie myślę o zbawieniu


Cieszę się, kto będzie Twoim zbawicielem?


Awatar użytkownika
Kohelet
Posty: 520
Rejestracja: 22 mar 2012, 18:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kohelet » 17 kwie 2012, 03:18

Moim zbawicielem jest Pan Śri Krsna oraz ja sam. Każdy sam kuje swój los. I albo pogrąża się coraz bardziej w grzechu albo robi postępy duchowe...


O wartości człowieka stanowią: MORALNOŚĆ, POBOŻNOŚĆ, TRANSCENDENTALNA SAMOREALIZACJA, ŚWIADOMOŚĆ, WIEDZA DUCHOWA i... WIEDZA MATERIALNA, A TAKŻE WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA!
azariasz
Posty: 555
Rejestracja: 20 mar 2012, 08:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: azariasz » 17 kwie 2012, 11:33

Kohelet pisze:Moim zbawicielem jest Pan Śri Krsna oraz ja sam. Każdy sam kuje swój los. I albo pogrąża się coraz bardziej w grzechu albo robi postępy duchowe...


powodzenia :mrgreen:


Awatar użytkownika
Kohelet
Posty: 520
Rejestracja: 22 mar 2012, 18:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kohelet » 17 kwie 2012, 13:38

Dziękuję, Estel!


O wartości człowieka stanowią: MORALNOŚĆ, POBOŻNOŚĆ, TRANSCENDENTALNA SAMOREALIZACJA, ŚWIADOMOŚĆ, WIEDZA DUCHOWA i... WIEDZA MATERIALNA, A TAKŻE WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA!
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 17 kwie 2012, 13:39

To była ironia. Nie zauważyłeś?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości