Biblia widziana z zewnątrz

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Kohelet
Posty: 520
Rejestracja: 22 mar 2012, 18:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kohelet » 23 kwie 2012, 17:02

Żaden człowiek kulturalny i wychowany, w taki ordynarny, prostacki i chamski sposób nie stwierdza swoich subiektywnych faktów... !


O wartości człowieka stanowią: MORALNOŚĆ, POBOŻNOŚĆ, TRANSCENDENTALNA SAMOREALIZACJA, ŚWIADOMOŚĆ, WIEDZA DUCHOWA i... WIEDZA MATERIALNA, A TAKŻE WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA!
azariasz
Posty: 555
Rejestracja: 20 mar 2012, 08:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: azariasz » 23 kwie 2012, 17:08

Kohelecie, w jednym z wcześniejszych postów zdefiniowałeś sam siebie w kategoriach poganina (że lepiej znasz Pismo od chrześcijan itp) a, że Słownik wyjaśnia, że bałwochwalca = poganin to co ja na to poradzę ?:)


Awatar użytkownika
Kohelet
Posty: 520
Rejestracja: 22 mar 2012, 18:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kohelet » 23 kwie 2012, 17:15

Estel, słowo "poganin" w tych moich tekstach umieściłem w cudzysłowie, czyli nie dosłownie. Czy wiesz co to jest cudzysłów? Moge Ci to wytłumaczyć, jeżeli chcesz?! OK/!


O wartości człowieka stanowią: MORALNOŚĆ, POBOŻNOŚĆ, TRANSCENDENTALNA SAMOREALIZACJA, ŚWIADOMOŚĆ, WIEDZA DUCHOWA i... WIEDZA MATERIALNA, A TAKŻE WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA!
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 23 kwie 2012, 19:44

Kohelet pisze:No tak, "chrześcijanie", pogardzani przez was "poganie", znają bardziej "Wasze" Pismo święte niż Wy sami. Czy nie wstyd Wam, świętoszki czyli hipokryci?!


Ruszyłam czułą strunę?
Prosiłam tylko o wyjaśnienie Twojego enigmatycznego stwierdzenia - "jak byłem chrześcijaninem", a Ty już epitety stosujesz. I to dość niewybredne. Czy to jest ta kultura osobista, a której prawisz estelowi?


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Kohelet
Posty: 520
Rejestracja: 22 mar 2012, 18:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kohelet » 23 kwie 2012, 20:30

Małgosiu, przepraszam, ale to nie była odpowiedź na Twój post, tylko ogólnie. A co puszczania nerwów to raczyj Wy chrześcijanie w celujecie jeśli chodzi o mnie. Wyzywacie mnie tu równo, więc nie bardzo wiem o co te całe Twoje oburzenie?
Ale, serdecznie Pozdrawiam! Amen Malgosiu!


O wartości człowieka stanowią: MORALNOŚĆ, POBOŻNOŚĆ, TRANSCENDENTALNA SAMOREALIZACJA, ŚWIADOMOŚĆ, WIEDZA DUCHOWA i... WIEDZA MATERIALNA, A TAKŻE WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA!
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 23 kwie 2012, 21:18

Kohelet pisze:No tak, "chrześcijanie", pogardzani przez was "poganie", znają bardziej "Wasze" Pismo święte niż Wy sami. Czy nie wstyd Wam, świętoszki czyli hipokryci?!
No tak hinduisto, kłamiesz w żywe oczy, ładnie to tak kłamać? Kriszna na to pozwala?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia widziana z zewnątrz

Postautor: okidoki » 23 kwie 2012, 23:17

Kohelet pisze:Nowy Testament okazuje się naciaganą kontynuacją Starego Testamentu. Mesjańskie proroctwa ze Starego Testamentu są sztucznie dopasowane do Jezusa. Na przykład to iz według Mateusza prorctwa twierdziły że "Nazarejczykiem nazwany będzie" oraz wiele innych proroctw.

Najważniejsze mesjańskie zapowiedzi proroków wypełniły się dosłownie w życiu Jezusa. Mesjasz miał narodzić się w Betlejem (Mi 5, 1), z dziewicy (Iz 7, 14) miał cierpieć za nasze grzechy (Iz 53:1-12) i oddać własne życie w wyznaczonym czasie (Dn 9,24). Dlatego Paweł mógł przekonywać bogobojnych Żydów, że Ten Jezus, którego głosi, jest obiecanym Mesjaszem, zgodnie ze swiadectwem Pism (Dz. 17:3).

W czasach Chrystusa żydowscy rabini stosowali różne metody odczytywania Pisma Świętego. Oprócz sensu dosłownego p’szat (prosty) istniały metody (remez, midrasz) pozwalające na nawiązania alegoryczne czy typiczne (np. "z Egiptu wezwałem syna mego"). Autorzy biblijni, jak Apostoł Mateusz, stosowali gotowe narzędzia i rozwiązania by dodatkowo wzmocnić swoją argumentację w oczach czytelników, pokazując jak wiele podobieństw występuje pomiędzy Psalmami czy historią Izraela, a życiem Jezusa Chrystusa.

Zapoznaj się np. z David H. Stern, Komentarz żydowski do Nowego Testamentu, Vocatio, a wiele ci się wyjaśni i nie będziesz mniemał, że coś sztucznie "dopasowywano".


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Awatar użytkownika
Kohelet
Posty: 520
Rejestracja: 22 mar 2012, 18:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kohelet » 24 kwie 2012, 06:58

Nigdzie w ST nie ma że "Nazarejczykiem nazwany będzie". "Z Egiptu wezwałem syna mego" w Ozeasza odnosi się do wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej a nie powrotu z Egiptu świętej rodziny. Płacz Rachel w Jeremiasza 31:15 odnosi się do tragedii Izraela w niewoli a nie do zagłady dzieci w okolicach Betlejemu, z powodu narodzi Jezusa z Nazaretu. Z Mateusza wynika, że pochodził z Betlejem a z Łukasza wynika że pochodził z Nazaretu. Wynikałoby z tego, że Mateusz naciągnął historię narodzin Jezusa tak aby wychodziła na to, że pochodził z Betlejem a nie z Nazaretu.
Trudno mówić o spełnieniu się narodzin Mesjasza w Betlejemie, skoro pochodził z Nazaretu a Betlejem było jedynie przystankiem na drodze w celu dopełnienia obowiązku spisu powszechnego. W Daniela 9 trudno doliczyć jakichś konkretnych odniesień do czasu i okoliczności narodzin Jezusa w Nazarecie. Wszelkie usiłowania dopasowania liczb tam podanych do daty narodzenia się Jezusa jako "Mesjasza". Wszelkie próby spekulacji matematycznych w tym zakresie zawodzą.
W Izajasza 53 cierpiący za grzechy Izraela sługa Jehowy, może być samym Izajaszem lub cierpiącą resztką sprawiedliwych z Izraela. A to jest bardzo prawdopodobne, gdyż Izraelici nie znali koncepcji cierpiącego Mesjasza...


O wartości człowieka stanowią: MORALNOŚĆ, POBOŻNOŚĆ, TRANSCENDENTALNA SAMOREALIZACJA, ŚWIADOMOŚĆ, WIEDZA DUCHOWA i... WIEDZA MATERIALNA, A TAKŻE WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA!
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 24 kwie 2012, 09:34

Kohelet pisze:Nigdzie w ST nie ma że "Nazarejczykiem nazwany będzie". "Z Egiptu wezwałem syna mego" w Ozeasza odnosi się do wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej a nie powrotu z Egiptu świętej rodziny. Płacz Rachel w Jeremiasza 31:15 odnosi się do tragedii Izraela w niewoli a nie do zagłady dzieci w okolicach Betlejemu, z powodu narodzi Jezusa z Nazaretu. Z Mateusza wynika, że pochodził z Betlejem a z Łukasza wynika że pochodził z Nazaretu. Wynikałoby z tego, że Mateusz naciągnął historię narodzin Jezusa tak aby wychodziła na to, że pochodził z Betlejem a nie z Nazaretu.
Nie znasz Biblii, jak z twoich słów wynika, a wypisujesz bzdury jakich mało we wszechświecie.
Nazarejczyk - Iz 11:1 - Netzer - różdżka, od tego wziął nazwę Nazaret.
Z Egiptu - Oz 11:1 - " z Egiptu powołałem syna mego" - nic bardziej jasnego w tej wypowiedzi
Płacz w Rama - Jer 31:15 - odnosi się do Betlejemu i jest proroctwem, którego wyznawcy Kryszny nie znają i nie wiedzą czym jest. Proroctwo w Biblii ma często atrybut podwójnej a nawet wielokrotnej referencji, to znaczy że spełnia się wielokrotnie, albo na zasadzie zapowiedź(prekursor) - wypełnienie.
Trudno mówić o spełnieniu się narodzin Mesjasza w Betlejemie, skoro pochodził z Nazaretu a Betlejem było jedynie przystankiem na drodze w celu dopełnienia obowiązku spisu powszechnego.
Tobie trudno, ale domem Dawida było Betlejem, a Pan Jezus według ciała był z domu Dawida.
W Daniela 9 trudno doliczyć jakichś konkretnych odniesień do czasu i okoliczności narodzin Jezusa w Nazarecie.
Oczywiście że tobie trudno, będziesz miał wiele trudności, ponieważ wiedza ta jest dostępna dla odrodzonego serca, piszesz te wszystkie wątpliwości nie po to żeby się spytać i dowiedzieć, ale po to żeby walczyć przeciwko Bogu, dlatego nic nie wiesz.

Wszelkie usiłowania dopasowania liczb tam podanych do daty narodzenia się Jezusa jako "Mesjasza". Wszelkie próby spekulacji matematycznych w tym zakresie zawodzą.
Zawodzą, bo są robione przez niedouczonych niewierzących ludzi, a ci którzy są Pańscy wiedzą i widzą jak na dłoni precyzyjny przekaz proroctwa.
W Izajasza 53 cierpiący za grzechy Izraela sługa Jehowy, może być samym Izajaszem lub cierpiącą resztką sprawiedliwych z Izraela. A to jest bardzo prawdopodobne, gdyż Izraelici nie znali koncepcji cierpiącego Mesjasza...
Szczyt sceptycyzmu :D , trzeba być ślepym żeby nie widzieć w proroctwie Izajasza cierpień Zbawiciela. Ale jak pisałem wcześniej dla niewierzącego serca ta wiedza jest niedostępna.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Kohelet
Posty: 520
Rejestracja: 22 mar 2012, 18:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kohelet » 24 kwie 2012, 09:51

No dobra, jeszcze raz, gdzie w Starym Testamencie jest powiedziane, że Mesjasz "Nazarejczykiem nazwany będzie"? No gdzie?


O wartości człowieka stanowią: MORALNOŚĆ, POBOŻNOŚĆ, TRANSCENDENTALNA SAMOREALIZACJA, ŚWIADOMOŚĆ, WIEDZA DUCHOWA i... WIEDZA MATERIALNA, A TAKŻE WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA!
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 24 kwie 2012, 09:52

Kohelet pisze:A może byś tak się odniósł do treści mojego wpisu


Poruszyłeś hasłowo kilka bardzo ciekawych i ważnych, ale też bardzo obszernych tematów, z których każdy z osobna nadaje się na potężne opracowanie (z resztą w literaturze apologetycznej wszystkie te tematy są starannie rozpracowane) - internetowe forum nie za bardzo sie nadaje na dokładne omawianie tak szerokich zagadnień, jak np. wszystkie proroctwa dot. Jezusa i ich wypełnienie. A juz na pewno nie kilku naraz w jednym wątku.


to co czytasz powyżej, to MOJE ZDANIE - chyba że wyraźnie zaznaczę, że to cytat :)
Awatar użytkownika
Kohelet
Posty: 520
Rejestracja: 22 mar 2012, 18:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kohelet » 24 kwie 2012, 10:07

Nie są to wcale aż tak obszerne tematy. No jaka jest trudność wskazać w ST stosowny werset, że Mesjasz "Nazarejczykiem nazwany będzie". To nie jest żaden obszerny temat. Albo jaka jest nadzwyczajna trudność wykazać na podstawie Daniela 9 spełnienie się proroctwa o dacie przyjścia Mesjasza. Wystarczy dodać do określonej, dokładnej i sprawdzonej daty stosowny okres, w sposób uprawniony, określony konkretny i dokładny okres podany przez Daniela, itd. ...


O wartości człowieka stanowią: MORALNOŚĆ, POBOŻNOŚĆ, TRANSCENDENTALNA SAMOREALIZACJA, ŚWIADOMOŚĆ, WIEDZA DUCHOWA i... WIEDZA MATERIALNA, A TAKŻE WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA!
Maksymilian
Posty: 541
Rejestracja: 13 lip 2011, 00:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Maksymilian » 24 kwie 2012, 10:46

Właśnie żeby rozumieć Biblię trzeba być z Bogiem i usilnie go błagać o zrozumienie :), a osoby z poza chrześcijaństwa jeśli szukają Boga mogą prosić go aby dał im wiarę w Niego i zrozumienie Pisma Świętego.


"Non moriar sed vivam et narrabo opera Domini"
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 24 kwie 2012, 11:16

Kohelet pisze:Nie są to wcale aż tak obszerne tematy. No jaka jest trudność wskazać w ST stosowny werset, że Mesjasz "Nazarejczykiem nazwany będzie". To nie jest żaden obszerny temat.


to jest bardzo obszerny temat

Twój zarzut brzmiał bowiem:
Mesjańskie proroctwa ze Starego Testamentu są sztucznie dopasowane do Jezusa. Na przykład to iz według Mateusza prorctwa twierdziły że "Nazarejczykiem nazwany będzie" oraz wiele innych proroctw.


na temat proroctw dotyczących Jezusa pisze się opasłe tomy


to co czytasz powyżej, to MOJE ZDANIE - chyba że wyraźnie zaznaczę, że to cytat :)
Awatar użytkownika
Kohelet
Posty: 520
Rejestracja: 22 mar 2012, 18:54
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kohelet » 24 kwie 2012, 11:30

Maksymilianie, zawsze traktowałem Ciebie tu bardzo poważnie, pomimo Twojego bardzo młodego wieku, i nadal tak Ciebie traktuję, gdyż jesteś młodzieńcem bardzo duchowo dojrzałym.
Nie mniej jednak, musisz ale jednocześnie nie musisz, nie tyle przyznać mi rację, ale przynajmniej wysłuchać tych, którzy mają od Ciebie o wiele więcej życiowego doświadczenia niż Ty oraz na tej podstawie o wiele więcej do powiedzenia niż Ty. No bo jak może latorośl, która co dopiero wyrosła z "ziemi" dawać pouczenia starszym ludziom, o wiele od siebie bardziej doświadzczonych życiem... Amen Maksymilianie. Może więcej pokory i skromności jak na wiek, ale i też szacunku dla wieku?!
Jak myslisz Maksymilianie, gdy będziesz w takim wieku jak ja lub jeszcze starszym, chciałbyś aby tak ignorowano Twój autorytet oparty na długoletnim doświadczeniu?
Pomyśl o tym Drogi Maksymilianie. A wiedze wedyjska ma wielki szacunek dla starszych, a jak widzę praktyka chrześcijańska daleko odbiega od tego szlachetnego wzorca. Pamiętaj, dziś jesteś młodzieńcem a jutro będziesz starcem... Nie wierzysz w to? To się przekonasz, i przypomnisz sobie moje słowa... !


O wartości człowieka stanowią: MORALNOŚĆ, POBOŻNOŚĆ, TRANSCENDENTALNA SAMOREALIZACJA, ŚWIADOMOŚĆ, WIEDZA DUCHOWA i... WIEDZA MATERIALNA, A TAKŻE WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA!

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości