Tolerancja protestancka, a tolerancja katolicka

Rzut oka na historię eklezjalną
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 28 sty 2012, 23:25

Turretin pisze:Sprawdziłem w innym źródle niż Bayle, Blondel i Wolter.

Dr Samuel Johnson opisując życiorys Ariosta podaje - na podstawie dzieła Fontaniniego - że w 1521 roku ukazała się trzecia edycja poematu Ariosta w Ferrarze i ta trzecia edycja miała papieski dokument w formie dyplomu (privativa della stampa) a nie dokumentu "apostolskiego", sporządzony w imieniu Leona X, a podpisany przez sekretarza papieskiego Jacopo Sadoleto.

W związku z tym dokument ten należy traktować jako dokument papieża występującego w charakterze księcia świeckiego, a nie zwierzchnika Kościoła.

Źródło: Thge Works of the English Poets From Chaucer to Cowper, tom xxi. s. 30. Londyn 1810.

No proszę. Czyli nie bulla wydana przez Namiestnika Chrystusa, tylko dokument świecki wydany przez władcę Państwa Kościelnego. Ciekawie teraz wyglądają Twoje tezy, które głosiłeś na temat Leona X w kwestii tego poety.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 28 sty 2012, 23:45

Turretin pisze:Podałem za wiarygodnym źródłem jakim jest Blondel i Bayle.

Blondel i Bayle, co n-ty raz powtarzam, zdyskwalifikowali się jako "wiarygodne źródła" nie podając żadnych danych na temat tej rzekomej bulli. Pomijam już nawet to, że jeden po prostu przepisał za drugim plotkę, którą palnął pierwszy.

Turretin pisze:Problem w tym, że żaden z nich nie odwołuje się do oryginału - ani Bayle, ani Blondel, ani Wolter, ani nawet Johnson, ponieważ Johnson relacjonuje z drugiej/trzeciej ręki. W związku z tym należy przyjąć najkorzystniejszą dla Leona X wersję, czyli rozgraniczenie pomiędzy władcą świeckim a władcą KrzK.

Johnson, w przeciwieństwie do Bayle'ya i Blondela podaje szczegóły, które pozwalają na zidentyfikowanie dokumentu (miejsce zamieszczenia, czas wydania, kto się podpisał i w czyim imieniu), przez co jego informacja jest w pełni wiarygodna jako materiał źródłowy. W związku z tym trzeba tę informację po prostu przyjąć jako PRAWDZIWĄ, a nie "korzystniejszą".

A poza tym, to po przytoczeniu przez Ciebie tekstu dr Samuela Johnsona wyszło szydło z worka, czyli fakt, że powtarzasz ploty, które pozwalają Ci tworzyć czarną legendę papieży i Kościoła katolickiego, bo gdybyś pisał o faktach, to nie mógłbyś powiedzieć wielu złych rzeczy na temat Leona X.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 28 sty 2012, 23:54

Z jakich lat są to teksty? Gdyż możliwe tlhIngan-ie, że tak troszkę anachronicznie wymagasz aby dawniejsze teksty posiadały cytacje, w formie która jest jednak dość niedawnym wytworem.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 28 sty 2012, 23:58

Fantomiku, nawet w XVI wieku jak papież wydawał bullę, to znano jej tytuł. Fakt, że jakoś nikt nie jest w stanie podać tytułu tej rzekomej bulli, którą Leon X miał wydać w obronie Ariosta, wyjątkowo dobitnie potwierdza, że jest ona tylko wymysłem autorów piszących na jej temat, a nie rzeczywistością.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 29 sty 2012, 00:14

tlhIngan pisze:Fantomiku, nawet w XVI wieku jak papież wydawał bullę, to znano jej tytuł. Fakt, że jakoś nikt nie jest w stanie podać tytułu tej rzekomej bulli, którą Leon X miał wydać w obronie Ariosta, wyjątkowo dobitnie potwierdza, że jest ona tylko wymysłem autorów piszących na jej temat, a nie rzeczywistością.

Oczywiście, że znano ale po prostu nie było "standardu" podawania cytacji jak to jest dzisiaj. Przykre ale prawdziwe. Poczytaj oryginał Einsteina z 1905 i również się rozczarujesz jeśli liczysz na jakiekolwiek cytacje. Więc możliwe, że wymagasz spełnienia współczesnych standardów za czasów gdy ich nikt nie znał lub nie były powszechnie stosowane.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Miles Christi
Posty: 31
Rejestracja: 18 lut 2012, 23:32
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Miles Christi » 31 sie 2012, 21:44

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Przeczytałem te jedenaście stron wymiany zdań. Straszne jest to co robi z człowieka wyznawanie fałszywej religii - to co i jak pisze Turrentin wskazuje, że potrzeba odmawiać za niego modlitwę, ba wiele modlitw! Proszę módlcie się za niego. Nie proszę tych co wymawiają magiczne zaklęcie "Jezus jest moim Panem" i jednocześnie przeczą Jego Kościołowi, ale tych którzy Go nie odrzucili i zachowują zdrową naukę. Odmawiajcie:

Sancte Michael Archangele, defende nos in praelio, contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium.
Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae caelestis, Satanam aliosque spiritus
malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute, in infernum detrude. Amen.


A i każdemu z Was znajdującemu siły na nurzanie się w tym forum, aby ratować dusze tych biedaków modlitwa będzie użyteczna.

Z Panem Bogiem!


Ad maiorem Dei gloriam
Marti
Posty: 18
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:49
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Marti » 26 paź 2012, 12:04

[quote="Miles Christi"]Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Przeczytałem te jedenaście stron wymiany zdań. Straszne jest to co robi z człowieka wyznawanie fałszywej religii - to co i jak pisze Turrentin wskazuje, że potrzeba odmawiać za niego modlitwę, ba wiele modlitw! Proszę módlcie się za niego. Nie proszę tych co wymawiają magiczne zaklęcie "Jezus jest moim Panem" i jednocześnie przeczą Jego Kościołowi, ale tych którzy Go nie odrzucili i zachowują zdrową naukę. Odmawiajcie:

Sancte Michael Archangele, defende nos in praelio, contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium.
Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae caelestis, Satanam aliosque spiritus
malignos, qui ad perditionem animarum pervagantur in mundo, divina virtute, in infernum detrude. Amen.


Witajcie, myślę, że modlić powinniśmy się wszyscy o tolerancje wobec innych...o to aby przekonywać innych do chrystianizmu siłą argumentów Słowa Bożego a nie " argumentem siły dominującej w danym regionie religii"!!! Niestety ja widzę tylko różnicę w skali nietolerancji katolickiej i protestanckiej. Dlaczego tak myślę oto jeden z przykładów historii naszego kraju ( zobaczcie link poniżej ):

http://www.rexim.pl/protestanci-arianie/

Podejście protestantów do antytrynitarzy w historii oraz współcześnie...ukazuje tą " tolerancję" w praktyce!

" Kto jest bez grzechu - niechaj pierwszy rzuci kamieniem..."


Warto to przemyśleć i wyciągnąć wnioski w oparciu o naukę naszego Pana.
Pozdrawiam . M.


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 02 lis 2012, 17:57

Protestujący katolicy są bardziej tolerancyjni, bo na forum katolików zostałem już dwukrotnie zbanowany ;)


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 02 lis 2012, 18:04

nesto pisze:Protestujący katolicy są bardziej tolerancyjni, bo na forum katolików zostałem już dwukrotnie zbanowany ;)

Zacznij pluć na protestantyzm i obrzucać błotem protestanckie denominacje, a przekonamy się, czy długo tu wytrzymasz.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 02 lis 2012, 22:27

Na katolików nie plułem, ani ich błotem nie obrzucałem.
Jestem niewygodny tam, bo pisałem o fałszowaniu nauki Jezusa w katechiźmie itp.
A jak mnie ponosiło, to m.in przez ciebie, bo takie bzdury tam wypisywałeś, że malina ;)
Teraz już się mniej denerwuję, bo zrozumiałem, że to prowokacje małych [duchem] ludzi.
Protestanci prowokują kulturalniej i zachowują pozory logiki. Są bardziej "cacy" ;)
Katolicy niekoniecznie.

ps.
Jedynym prawdziwym Bogiem wg. Jezusa jest Bóg Ojciec ;)
Prawda Rembov?


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 03 lis 2012, 00:05

nesto pisze:Na katolików nie plułem, ani ich błotem nie obrzucałem.
Jestem niewygodny tam, bo pisałem o fałszowaniu nauki Jezusa w katechiźmie itp.
A jak mnie ponosiło, to m.in przez ciebie, bo takie bzdury tam wypisywałeś, że malina ;)
Teraz już się mniej denerwuję, bo zrozumiałem, że to prowokacje małych [duchem] ludzi.
Protestanci prowokują kulturalniej i zachowują pozory logiki. Są bardziej "cacy" ;)
Katolicy niekoniecznie.

ps.
Jedynym prawdziwym Bogiem wg. Jezusa jest Bóg Ojciec ;)
Prawda Rembov?


Jedni sa lepsi a inni gorsi dla ciebie.Hmm a ty ?

Kiedys sie ciebie pytalem kto jest twoim episkopoi lub presbiteroi?Odpowiesz?


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 03 lis 2012, 16:36

inquisitio pisze:Jedni sa lepsi a inni gorsi dla ciebie.Hmm a ty ?

Kiedys sie ciebie pytalem kto jest twoim episkopoi lub presbiteroi?Odpowiesz?


A ja?... hmmm ja jestem najgorszy i najgłupszy oczywiście ;)

ps.
Co to jest "episkopoi lub presbiteroi"? Boję się sprawdzać w googlach ;)
Może to jakieś stwory z kosmosu?


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 lis 2012, 16:50

nesto pisze:Co to jest "episkopoi lub presbiteroi"?

Ładnie wyszła "głębia" Twojej znajomości Pisma Świętego.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości