Protestancka metafizyka

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 26 lis 2008, 12:25

Baranek pisze: Tego nie wiem Przewodas.
Tego nie wiesz bo Sw tomasz ci nie podal Dogmatu :P :lol: a na samodzilne myslenie trzba byc choc troche niedogmatycznym ...
Baranek pisze: I sądzę że św. Tomasz również - co do bytów nieożywionych nie rozstrzygał co konkretnie jest bytem jednostkowym.
Rozumie ze nieozywione rzeczy nie sa bytami czyli nie istnieja...
Baranek pisze: Materia jest dla nas tajemnicą.
Bo istnieje ale nie dla filozfow ;) niektorych dodam
Baranek pisze: Niewątpliwie jednak - ponieważ widzimy powiązania w materii nieożywione np. w postaci kamienia i widzimy także przypadłości - to z pewnością musi być podmiot owych przypadłości a więc byt posiadający istotę i akt istnienia.
Co do bytów ożywionych - nie ma problemu. Każdy ożywiony byt ma duszę. I ona sprawia, że ów byt jest jednostkowy. Jak np. cżłowiek, drzewo... Chyba, że to deprecjonujesz.
Ciekawe greckie psyche sprawia ze pantofelek jest bytem ale ziemia juz nie ..


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 26 lis 2008, 14:43

Lash - to co piszesz to naprawdę jest tak żenujące, że nie będę na to odpisywał... To naprawdę żenada. Żenada wynikająca z totalnej ignorancji.


Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 26 lis 2008, 15:02

SWS


Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 26 lis 2008, 17:57

Baranek pisze:Każdy ożywiony byt ma duszę.

Panie Kolego, albo przestaniesz zapodawać idiotyczne średniowieczne przesądy i ciemnotę, albo skończmy tę rozmowę! Jeżeli naprawdę wierzysz w dusze bakterii i wirusów pora na terapię!

Teraz mówię do ludzi z nieuszkodzonym mózgiem:

Grzyb jest takim samym "zlepkiem" atomów jak mikroprocesor. Ten drugi wykazuje czasem nawet więcej funkcji. Oba to maszyny, które można przeprogramować, żeby robiły co innego niż do tej pory, np. grzyby by produkowały inne antybiotyki.
I grzyb i procesor to są zespoły relacji między atomami, które z kolei są zespołami relacji cząstek elementarnych...

Tomasz z Akwinu nie miał pojęcia o fizyce atomowej, najwyżej słyszał o atomach Demokryta i była to dla niego ciekawostka bez znaczenia. Budował swoją metafizykę w związku z fizyką, która wówczas obowiązywała, czyli hylemorfizmem Arystotelesa (bezpostaciowa, nieskończenie podzielna materia pierwsza, na którą nakładane są kolejne formy-akty, które ją kształtują). Stąd alchemia, bo wystarczy zmienić formę rtęci na formę złota i będzie złoto...

Potem przyszła teoria flogistonu (duży postęp wobec alchemii), teoria atomowa, mechanika kwantowa, teoria względności itd. Ale w głowach kolegów katolików świat nadal składa się z arystotelesowskiego smarka i form oraz Tajemnic co krok, żeby było czym ukryć żenującą ignorancję i bezmyślność!

Mam dość katolickiej pogardy prawdy. Ich głowy są zagracone takimi samymi stertami bezużytecznych starych rupieci co kościoły. A każdy rupieć święty...


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 26 lis 2008, 18:08

Ignor dla ciebie z mojej strony... W rynsztokowym sposobie porozumiewania się nie mam zamiaru uczestniczyć.

Ilość głupstw jakie wypisujesz wykroczyła już dawno poza wszelkie ramy. i jeszcze szczycisz się sic(!) żeś autor metafizyki. Hehe - to dobry dowcip heh


Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 26 lis 2008, 19:05

Zżera mnie ciekawość wprost bezmierna; jak szybko na tym forum dostałby bana/ignora każdy z biblijnych proroków, którzy twardo i "rynsztokowym słownictwem" mówili ludowi bożemu bardzo niepopularne rzeczy aby wyrwać durni z głupoty i zatwardziałości wszelakiej.

UWAGA! UWAGA!
Ann, już szykuje pomówienie, że Przewodas uważa się biblijnego proroka!
(Uczę się od najlepszych...)


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 26 lis 2008, 22:56

gdzie się podziała brygada pacyfikacyjna?


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 26 lis 2008, 23:02

Zdumiewa mnie tylko fakt, że Przewodas został desygnowany do grona protestantów. I z tego właśnie biorą się steorotypy, że protestanci do rozkłócone grupki wyznaniowe.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Admin
Administrator
Posty: 159
Rejestracja: 04 sty 2008, 10:53
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Admin » 27 lis 2008, 00:10

Przewodas pisze:
Baranek pisze:Każdy ożywiony byt ma duszę.

Teraz mówię do ludzi z nieuszkodzonym mózgiem:
...
Ostatni raz proszę i zachęcam do pokory...


Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 27 lis 2008, 08:29

Nie wiem o co chodzi z tą Białą Leliją, ale prosiłbym na temat.

Lash, Podaj parę przykładów powszechników to rozpracujemy je po mojemu.

P.S.
Adminie, tym razem jestem znacznie mniej skory do przeprosin, ale ostrzeżenie przyjmuję. Byłbym mniej nerwowy gdyby ze mną więcej dyskutowano, a mniej osądzano.


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 27 lis 2008, 13:16

Przewodas pisze:Zżera mnie ciekawość wprost bezmierna; jak szybko na tym forum dostałby bana/ignora każdy z biblijnych proroków, którzy twardo i "rynsztokowym słownictwem" mówili ludowi bożemu bardzo niepopularne rzeczy aby wyrwać durni z głupoty i zatwardziałości wszelakiej.
ILE procent zajmowala taka ich mowa?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 27 lis 2008, 13:24

Przewodas pisze:Nie wiem o co chodzi z tą Białą Leliją, ale prosiłbym na temat.

Lash, Podaj parę przykładów powszechników to rozpracujemy je po mojemu.

P.S.
Adminie, tym razem jestem znacznie mniej skory do przeprosin, ale ostrzeżenie przyjmuję. Byłbym mniej nerwowy gdyby ze mną więcej dyskutowano, a mniej osądzano.

Co do powszechnikow to nie wiem.
Dla mnie powszechniki to koncepcje
wpisuje sie wiec gdzies kolo konceptualizmu ...
Jesli moglbym sie tak okreslic .. choc tego nie lubie
Jako ze odrzucam substancje i forme w ujeciu Arystotelesa i pozniejsze ich zrozumienie to w sumie dla mnie nie bardzo jest temat...

Info dla Baranka - Leibnitz byl konceptualista i byl chrzescijaninem

Co do memow jako powszechnikow ktore sa bytami to powiedz jak to rozumiesz... ....
A i wypowiedz sie ogolnie jak to rozumiesz .- /metafizyke chaosu czytalem w necie z jakies 1/2 roku temu i nie wszystko pamietam a ze jej tam teraz nie ma ... to i przypomniec nie ma za bardzo jak :)
:) /

Co do calej metafizyki to zaproponuje swoja ... :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 27 lis 2008, 14:59

Lash, Nie możesz po prostu zrobić o co Cię proszę, tylko musisz aż tak wydziwiać?!
Prosiłem o kilka przykładów powszechników. Chyba wiesz co to jest, skoro tyle tu na ten temat dyskutowałeś?
Mógłbym podać je ja, ale chcę uniknąć zarzutu, że ustawiam problem tak jak mi wygodnie. Chcę też nadać tej dyskusji jaki taki porządek logiczny.


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 27 lis 2008, 16:54

Przewodas pisze:Lash, Nie możesz po prostu zrobić o co Cię proszę, tylko musisz aż tak wydziwiać?!
Prosiłem o kilka przykładów powszechników. Chyba wiesz co to jest, skoro tyle tu na ten temat dyskutowałeś?
Mógłbym podać je ja, ale chcę uniknąć zarzutu, że ustawiam problem tak jak mi wygodnie. Chcę też nadać tej dyskusji jaki taki porządek logiczny.
Przewodasie jest taki temat otwarty zapraszam wiec tam...
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 3284#23284


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości