Natura człowieka

Jaki jest człowiek wg Boga

Uważam, że prawdziwy pogląd na naturę człowieka to...

Monizm
3
14%
Dychotomia
3
14%
Trychotomia
16
73%
 
Liczba głosów: 22
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Natura człowieka

Postautor: Dragonar » 23 paź 2012, 18:57

Zacznijmy od tego, iż natrafiłem w internecie na taki oto artykuł:
http://www.teologia.protestanci.org/artykuly/art14.php

Napisano w nim tak:
1. Natura człowieka - trzy poglądy

a) Dychotomia (dwudzielność). Najbardziej rozpowszechniony, prawowierny pogląd głosi, że człowiek składa się z dwóch elementów: z ciała i duszy (ducha) - Mat. 10:28; 1 Kor. 7:34. Dusza (duch) odnosi się do niematerialnej części człowieka, która nadal żyje po śmierci (Łuk. 12:20; 23:46). Słowa dusza i duch używane są zamiennie.

b) Trychotomia (trójdzielność). Błędny pogląd, którego broni tylko niewielu uczonych zakłada, że człowiek składa się z trzech elementów: z ciała, duszy i ducha. Zwolennicy tej idei opierają się np. na 1 Tes. 5:23. Jednakże apostoł Paweł nie twierdzi tutaj, że dusza i duch są odrębnymi cząstkami, lecz wyraził pragnienie, aby chrześcijanie byli całkowicie poświęceni Bogu, by każdy aspekt ich życia był oddany służbie Bożej. W Mar. 12:30 czytamy o miłowaniu Boga z całego serca, duszy, myśli i siły, lecz nie chodzi o to, że człowiek składa się z czterech różnych elementów. Mamy miłować Boga całymi sobą. W innych miejscach Paweł zdecydowanie opowiada się za dwudzielną charakterystyką człowieka (Rzym. 8:10; 1 Kor. 5:5; Kol. 2:5). Poza tym Biblia używa słów dusza i duch zamiennie (Łuk. 1:46, 47).

c) Monizm (jedyność). Jeszcze rzadziej występujący, nieprawowierny pogląd przekazuje myśl, że człowiek nie może istnieć poza swym ciałem, bo cały jest duszą, dlatego dusza po śmierci ciała nie istnieje. Według jego zwolenników będziemy ponownie żyli dopiero po zmartwychwstaniu. Między śmiercią a zmartwychwstaniem człowiek nie ma żadnej świadomości ani życia. Słowo Boże nie popiera takiego poglądu (np. Hebr. 12:22, 23 - duchy ludzi sprawiedliwych; Obj. 6:9, 10 - dusze zabitych).

Czy autor ma rację, co do tego, iż dychotomia człowieka jest prawdziwa, a trychotomia fałszywa? Pytam, gdyż spotkałem się na forum z przedstawicielami tej drugiej, a sam niezbyt dobrze rozumiem różnice między duszą, a duchem.

Która koncepcja jest według Was prawdziwa? Proszę o argumenty biblijne.

Zapraszam do dyskusji.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 23 paź 2012, 21:39

Jakieś sekciarskie artykuły czytasz. Jedyny wzór, jaki podaje Biblia, to trychotomia.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 23 paź 2012, 21:45

Czy sekciarskie? Nie wiem.

http://www.protestanci.org

Ta strona jest jedną z pierwszych, która pojawia się, kiedy wstukujemy w Google "protestantyzm".


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 24 paź 2012, 00:34

Dragonar pisze:Ta strona jest jedną z pierwszych, która pojawia się, kiedy wstukujemy w Google "protestantyzm".


Jednym z pierwszych filmików w YouTube po wstukaniu "zielonoświątkowcy" jest "Zielonoświątkowcy to sekta- dowód 1. ludzie-psy" ;)


Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 24 paź 2012, 05:31

Alkhilion pisze:Jakieś sekciarskie artykuły czytasz. Jedyny wzór, jaki podaje Biblia, to trychotomia.
Gdyby to był jedyny wzór to niepotrzebne byłyby spory.
W Starym Testamencie duch plus ciało tworzą duszę.
Rodz 2,7; Kazn 12,7.
Dusza też oznacza jednostkę, zwierzę, życie, a czasami nawet zwłoki.


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Natura człowieka

Postautor: Lash » 24 paź 2012, 14:15

Dragonar pisze:Zacznijmy od tego, iż natrafiłem w internecie na taki oto artykuł:
http://www.teologia.protestanci.org/artykuly/art14.php

Napisano w nim tak:
1. Natura człowieka - trzy poglądy

a) Dychotomia (dwudzielność). Najbardziej rozpowszechniony, prawowierny pogląd głosi, że człowiek składa się z dwóch elementów: z ciała i duszy (ducha) - Mat. 10:28; 1 Kor. 7:34. Dusza (duch) odnosi się do niematerialnej części człowieka, która nadal żyje po śmierci (Łuk. 12:20; 23:46). Słowa dusza i duch używane są zamiennie.

b) Trychotomia (trójdzielność). Błędny pogląd, którego broni tylko niewielu uczonych zakłada, że człowiek składa się z trzech elementów: z ciała, duszy i ducha. Zwolennicy tej idei opierają się np. na 1 Tes. 5:23. Jednakże apostoł Paweł nie twierdzi tutaj, że dusza i duch są odrębnymi cząstkami, lecz wyraził pragnienie, aby chrześcijanie byli całkowicie poświęceni Bogu, by każdy aspekt ich życia był oddany służbie Bożej. W Mar. 12:30 czytamy o miłowaniu Boga z całego serca, duszy, myśli i siły, lecz nie chodzi o to, że człowiek składa się z czterech różnych elementów. Mamy miłować Boga całymi sobą. W innych miejscach Paweł zdecydowanie opowiada się za dwudzielną charakterystyką człowieka (Rzym. 8:10; 1 Kor. 5:5; Kol. 2:5). Poza tym Biblia używa słów dusza i duch zamiennie (Łuk. 1:46, 47).

c) Monizm (jedyność). Jeszcze rzadziej występujący, nieprawowierny pogląd przekazuje myśl, że człowiek nie może istnieć poza swym ciałem, bo cały jest duszą, dlatego dusza po śmierci ciała nie istnieje. Według jego zwolenników będziemy ponownie żyli dopiero po zmartwychwstaniu. Między śmiercią a zmartwychwstaniem człowiek nie ma żadnej świadomości ani życia. Słowo Boże nie popiera takiego poglądu (np. Hebr. 12:22, 23 - duchy ludzi sprawiedliwych; Obj. 6:9, 10 - dusze zabitych).

Czy autor ma rację, co do tego, iż dychotomia człowieka jest prawdziwa, a trychotomia fałszywa? Pytam, gdyż spotkałem się na forum z przedstawicielami tej drugiej, a sam niezbyt dobrze rozumiem różnice między duszą, a duchem.

Która koncepcja jest według Was prawdziwa? Proszę o argumenty biblijne.

Zapraszam do dyskusji.


Jestem dychotomistą ale nie czystym :D

Człowiek to ciało + duch.
W momencie połaczenia powstaje żywa dusza.
Z greckiego to słowo dusza to psyche.
Ta dusza jest jednocześnie zyciem jak i zespołem psychiczno-świdomosciowo-osobowo- doświdczającym w czasie życia przemian i rozwoju.
W momencie śmierci życie ustaje - dusza umiera jako życie ale duch zabiera psyche które jest psychiczno-swiadomościowo-osbowym aspektem człowieka.

Dla mnie duch nie jest duszą.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 24 paź 2012, 16:56

Alkhilion pisze:Jednym z pierwszych filmików w YouTube po wstukaniu "zielonoświątkowcy" jest "Zielonoświątkowcy to sekta- dowód 1. ludzie-psy" ;)

Masz rację, to był słaby argument... W każdym razie:
Ja pisze:Która koncepcja jest według Was prawdziwa? Proszę o argumenty biblijne.

Poza tym, prosiłbym o opis Twojej trychotomii, na czym ona polega, bo jak widać, Lash jest dychotomistą, a jednak nietypowym.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 24 paź 2012, 19:48

Dragonar pisze:Poza tym, prosiłbym o opis Twojej trychotomii, na czym ona polega, bo jak widać, Lash jest dychotomistą, a jednak nietypowym.


Jeśli tak na to spojrzeć, to ja tez jestem dychotomistą, bo wierzę, że duch+ciało=dusza (żyjąca). Jeśli duch i dusza to jedno i to samo, to Biblia przeczy sama sobie, np. raz mówi, że dusza umiera, a raz, że duch żyje ;)


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Natura człowieka

Postautor: jj » 24 paź 2012, 20:40

Dragonar pisze:

Która koncepcja jest według Was prawdziwa? Proszę o argumenty biblijne.

Zapraszam do dyskusji.


Czlowiek jest troisty, stworzony na obraz i podobienstwo Boga.

(23) A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa.
(1 List do Tesaloniczan 5:23, Biblia Warszawska)


Kiedy czlowiek uwierzy, zamieszkuje w nim jeszcze Duch Bozy.

(15) Wszak nie wzięliście ducha niewoli, by znowu ulegać bojaźni, lecz wzięliście ducha synostwa, w którym wołamy: Abba, Ojcze!
(16) Ten to Duch świadczy wespół z duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy.
(List do Rzymian 8:15-16, Biblia Warszawska)


(16) Czy nie wiecie, że świątynią Bożą jesteście i że Duch Boży mieszka w was?
(1 list do Koryntian 3:16, Biblia Warszawska)

(19) Albo czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który jest w was i którego macie od Boga, i że nie należycie też do siebie samych?
(1 list do Koryntian 6:19, Biblia Warszawska)


Podsumowujac: Duch czlowieka + Duch Bozy + dusza + cialo.

Kwadrotomia? :)

Pawel pisal cos o pojeciu czwartego, duchowego wymiaru.


(17) żeby Chrystus przez wiarę zamieszkał w sercach waszych, a wy, wkorzenieni i ugruntowani w miłości,
(18) zdołali pojąć ze wszystkimi świętymi, jaka jest szerokość i długość, i wysokość, i głębokość,
(19) i mogli poznać miłość Chrystusową, która przewyższa wszelkie poznanie, abyście zostali wypełnieni całkowicie pełnią Bożą.
(List do Efezjan 3:17-19, Biblia Warszawska)


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 24 paź 2012, 21:20

Alkhilion oraz jj - jakie są w takim razie funkcje poszczególnych części człowieka? Chodzi mi o duszę i ducha (głównie różnice między nimi), o ciele wszyscy chyba wiedzą...


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 27 paź 2012, 22:00

Dragonar pisze:Alkhilion oraz jj - jakie są w takim razie funkcje poszczególnych części człowieka?


Mięcho- wiadomo.

Duch- to istota człowieka, Twoje ego, Twoja świadomość.

Dusza- jak w żelazku. Chuchnij. Złap za brzeg nadgarstka i zmierz puls. Czujesz? No, to jest właśnie dusza.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 27 paź 2012, 22:25

Alkhilion pisze:Duch- to istota człowieka, Twoje ego, Twoja świadomość.

Moja osobowość oraz moja pamięć także?

Alkhilion pisze:Dusza- jak w żelazku. Chuchnij. Złap za brzeg nadgarstka i zmierz puls. Czujesz? No, to jest właśnie dusza.

Innymi słowy - dusza to jakby pierwiastek życia, coś, co uruchamia martwe ciało? Jest ona tylko i wyłącznie tym?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 27 paź 2012, 23:46

Dragonar pisze:Moja osobowość oraz moja pamięć także?


Poprawcie mnie, ale- tak. Tak myślę.

Dragonar pisze:Innymi słowy - dusza to jakby pierwiastek życia, coś, co uruchamia martwe ciało? Jest ona tylko i wyłącznie tym?


Dusza jest raczej wynikiem złączenia ducha i ciała. Dusza to po prostu oddech, życie. Biblia mówi nawet, że dusza [oddech] ciała jest we krwi.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 28 paź 2012, 00:18

Alkhilion pisze:Dusza jest raczej wynikiem złączenia ducha i ciała.


Na całość człowieka składa się duch, dusza i ciało. I nie zgadzam się z tym, ze dusza to duch i ciało. U wierzącego człowieka duch jest czysty, nieskazitelny, zbawiony. Natomiast dusza (emocje, pamięć, uczucia, świadomość) i ciało jeszcze nie.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 28 paź 2012, 05:58

Małgorzata pisze:I nie zgadzam się z tym, ze dusza to duch i ciało.

Rdz 2:7 bg "(7) Stworzył tedy Pan Bóg człowieka z prochu ziemi, i natchnął w oblicze jego dech żywota. I stał się człowiek duszą żywiącą."

1Kor 15:45 bt "(45) Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek , Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym."

Coś mi mówi, że słowo Małgorzaty mniej znaczy niż Słowo Boże...
:->


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Antropologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości