Zostać protestantem + ślub

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
kropelka
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2013, 18:28
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Zostać protestantem + ślub

Postautor: kropelka » 14 lut 2013, 18:39

Witam :roll:
W KK aby dostąpić ślubu należy przejść chrzest, komunię, bierzmowanie - jak sprawa wygląda w Kościołach protestanckich?

Sama przeszłam wszystkie trzy wymienione etapy - czy zostając protestantką muszę ochrzcić się na nowo ?
Dochodzi druga sprawa- a właściwie sytuacja mojego narzeczonego, który nie jest Katolikiem i nie przyjął żadnego z sakramentów. W przyszłości chcielibyśmy wziąć ślub i, jako że powoli się skłaniamy w kierunku protestantyzmu, chcielibyśmy go wziąć już jako prawomocni protestanci.
Jakie wymogi należy "spełnić" 8-) ?

Tylko proszę nie piszcie"idźcie spytać do kościoła"- o ile tam gdzie normalnie mieszkamy można taki znaleźć, o tyle jestem teraz trochę w Polsce i w okolicy tylko kościoły katolickie ;)


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 14 lut 2013, 19:15

kropelka pisze:W KK aby dostąpić ślubu należy przejść chrzest, komunię, bierzmowanie - jak sprawa wygląda w Kościołach protestanckich?


Różnie, różniście. Wszystko zalezy od wyznania, a nawet pojedynczego zboru/parafii.

kropelka pisze:Sama przeszłam wszystkie trzy wymienione etapy - czy zostając protestantką muszę ochrzcić się na nowo ?


Musisz się narodzić na nowo :-D
Co do chrztu- to zależy od wyznania, kościoly ewangelickie (np. luteranie) uznają chrzest dzieci w KRK za ważny, a kościoły ewangelikalne (np. zielonoświątkowcy, baptyści) są credobaptystyczne, tj. za ważny uważają tylko chrzest dokonany na osobiste wyznanie wiary chrzczonego.

kropelka pisze:Jakie wymogi należy "spełnić"


Z reguły- należeć do jakiegoś zboru i kościoła, dawać dobre świadectwo, nie gorszyć ludzi (o co mi chodzi- jeśli jesteście częścią jakiejś konkretnej społeczności, to rozwijacie się duchowo wewnątrz niej, w zdrowych, normalnych kościołach nikt raczej nie pobłogosławi malżeństwa osób, które nie chodzą, nie wierzą, są na nabożeństwach najwyżej na święta i nie przestrzegają przykazań).


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 14 lut 2013, 19:18

kropelka,
To bardzo dobra wiadomość, że szukacie.
Protestantyzm dzieli się na:
- ewangeliczny (ewangelikalny)
- ewangelicki

W kościołach ewangelickich sytuacja jest bardzo podobna jak w Kościele katolickim. Myślę, że nie wymagają oni ponownego chrztu, prawdopodobnie trzeba pójść na jakieś nauki i po sprawie - konwersja gotowa.

Ale jako protestant ewangeliczny zachęcam Cię do bardziej głębokich poszukiwań. Ewangeliczni protestanci zazwyczaj głoszą na podstawie Biblii, a nie tradycji. Dlatego wg większości protestantów ewangelicznych chrzest powinien być tylko po prawdziwym nawróceniu (nowym narodzeniu), a więc katolicki chrzest uznajemy tylko za pokropienie wodą, która nie ma w sobie żadnej mocy.

Kościoły ewangeliczne to np.

Kościół Zielonoświątkowy w RP,
Kościół Wolnych Chrześcijan,
Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa,
Kościół Chrystusowy w Polsce,
Kościół Ewangeliczny w RP

Myślę, że w takich kościołach głoszona jest biblijna prawda o zbawieniu. Niestety w wielu protestanckich kościołach trudno usłyszeć prawdziwą Ewangelię. Dlatego wybranie kościoła nie jest sprawą prostą i wymaga wiele ostrożności, bo nie wszystko co "protestanckie" znaczy "biblijne".

Kościoły ewangelickie to:

Kościół ewangelicko-augsburski
Kościół ewangelicko-reformowany
Kościół metodystyczny

Żadnego z nich nie polecam.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zostać protestantem + ślub

Postautor: fantomik » 14 lut 2013, 19:26

kropelka pisze:Witam :roll:
W KK aby dostąpić ślubu należy przejść chrzest, komunię, bierzmowanie - jak sprawa wygląda w Kościołach protestanckich?

Sama przeszłam wszystkie trzy wymienione etapy - czy zostając protestantką muszę ochrzcić się na nowo ?
Dochodzi druga sprawa- a właściwie sytuacja mojego narzeczonego, który nie jest Katolikiem i nie przyjął żadnego z sakramentów. W przyszłości chcielibyśmy wziąć ślub i, jako że powoli się skłaniamy w kierunku protestantyzmu, chcielibyśmy go wziąć już jako prawomocni protestanci.
Jakie wymogi należy "spełnić" 8-) ?

Tylko proszę nie piszcie"idźcie spytać do kościoła"- o ile tam gdzie normalnie mieszkamy można taki znaleźć, o tyle jestem teraz trochę w Polsce i w okolicy tylko kościoły katolickie ;)

Ale to akurat najlepsza rada. Widzisz to jednak w dużej mierze zależy od konkretnego lokalnego kościoła, jedne będą wymagały abyście przyjęli chrzest na wyznanie wiary, a inne uznają ten z KRK. Twój przyszły mąż rzecz jasna wręcz na pewno będzie musiał się ochrzcić jeśli nigdy nie był ochrzczony.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 16 lut 2013, 14:19

kropelka, najważniejsze by za skłanianiem się do protestantyzmu, a raczej przed tym szła wiara w Jezusa Chrystusa i Jego Świętą Ofiarę za nasze grzechy.

Wszystko inne da sie dogadać gdy rozmawia się z Braćmi i Siostrami w Panu, bo to przecież Boża rodzina.
:)


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zostać protestantem + ślub

Postautor: Piotrek. » 16 lut 2013, 20:12

kropelka pisze:Witam :roll:
W KK aby dostąpić ślubu należy przejść chrzest, komunię, bierzmowanie - jak sprawa wygląda w Kościołach protestanckich?

Sama przeszłam wszystkie trzy wymienione etapy - czy zostając protestantką muszę ochrzcić się na nowo ?
Dochodzi druga sprawa- a właściwie sytuacja mojego narzeczonego, który nie jest Katolikiem i nie przyjął żadnego z sakramentów. W przyszłości chcielibyśmy wziąć ślub i, jako że powoli się skłaniamy w kierunku protestantyzmu, chcielibyśmy go wziąć już jako prawomocni protestanci.
Jakie wymogi należy "spełnić" 8-) ?

Tylko proszę nie piszcie"idźcie spytać do kościoła"- o ile tam gdzie normalnie mieszkamy można taki znaleźć, o tyle jestem teraz trochę w Polsce i w okolicy tylko kościoły katolickie ;)



W przypadku Kościołów Ewangelickich tj : KER , KEA i KEM chrzest katolicki jest uznawany , mimo , że nieco inaczej pojmowany.

Dla zainteresowanych wstąpieniem do Kościoła organizowane są spotkania , po których przystępuje się do konfirmacji i jest się już pełnoprawnym jego członkiem. Okres przygotowań najczęściej trwa troszkę ponad pół roku.

Jeśli mieszkasz daleko i jest to przeszkodą by regularnie pojawiać się na nabożeństwach , warto nawiązać indywidualny kontakt z gospodarzem parafii by wszystko uzgodnić i wyjaśnić ewentualne niejasności.


kropelka
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2013, 18:28
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kropelka » 17 lut 2013, 23:39

Dziękuję za odpowiedzi, nie spodziewałam się, że tak szybko otrzymam :)
Przyznam się, że trochę się czuję zamieszana tymi podziałami wewnątrz zborów - nie wiem nawet gdzie szukać informacji porównawczych co do różnic między nimi.
Tam gdzie mieszkamy najprężniej działa KK (są nawet msze po polsku), następnie prawosławne i doszukałam się tylko jednego kościoła protestanckiego przez i (głównie) dla imigrantów z Finlandii - zatem o wybór ciężko :roll:
Rozumiem, że w obliczu zaakceptowania mojego chrztu, największy problem będzie z narzeczonym?; Który tak czy siak załamuje ręce w obliczu "papierologii" do załatwienia, którą go straszę :lol:

kropelka, najważniejsze by za skłanianiem się do protestantyzmu, a raczej przed tym szła wiara w Jezusa Chrystusa i Jego Świętą Ofiarę za nasze grzechy.
Wszystko inne da sie dogadać gdy rozmawia się z Braćmi i Siostrami w Panu, bo to przecież Boża rodzina.

- Myślę, że nikt z mszy mnie nie wyrzuci :-D ale obawiam się właśnie tych wymagań co do chrztu itd w przypadku ślubu.

Dalej jestem trochę skołowana, przez jakie sakramenty/etapy należy przebrnąć, aby zawrzeć prawomocny ślub przed obliczem Boga - jak wspomniałam w KK to chrzest+komunia+bierzmowania+nauki przedmałżeńskie - w przypadku Kościołów protestanckich nie jest to ujednolicone i zależy od zboru? Czy dobrze zrozumiałam? :roll:


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 17 lut 2013, 23:45

kropelka pisze:- w przypadku Kościołów protestanckich nie jest to ujednolicone i zależy od zboru? Czy dobrze zrozumiałam? :roll:



Kościoły protestanckie to zbyt ogólne określenie.

kropelka pisze:tylko jednego kościoła protestanckiego przez i (głównie) dla imigrantów z Finlandii


To muszą być luteranie :-D


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 18 lut 2013, 00:19

kropelka pisze:w przypadku Kościołów protestanckich nie jest to ujednolicone i zależy od zboru? Czy dobrze zrozumiałam? :roll:

Ile jest kościołów, tyle zwyczajów. Ale wszystkie te rzeczy są w ogóle nieistotne. Ślub taki czy owaki to i tak ślub i nie ma znaczenia gdzie/jak się odbywa. Ślub w urzędzie jest tak samo ważny jak ten udzielany przez pastora. Znaczenie ma nowe narodzenie, czyli relacja z Bogiem. A aby ona mogła zaistnieć, musicie zrozumieć na czym polega Ewangelia. Na początek polecam to: http://www.gotquestions.org/Polski/dobra-nowina.html


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Advocatus
Posty: 749
Rejestracja: 24 lis 2012, 14:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Advocatus » 18 lut 2013, 00:27

kropelka pisze:w KK to chrzest+komunia+bierzmowania+nauki przedmałżeńskie - w przypadku Kościołów protestanckich nie jest to ujednolicone i zależy od zboru? Czy dobrze zrozumiałam?

Zarówno w KK, jak i w wielu Kościołach protestanckich nie ma wymogu, żeby obie zawierające ślub osoby były członkami danej denominacji, a nawet żeby obie były ochrzczone - do zawarcia ślubu w takim kościele wystarczy wtedy tylko wiara chrześcijańska jednej z tych osób. Pamiętam katolicki ślub mojego dalekiego kuzyna - ateisty z katoliczką. Ona wypowiadała standardową formułę ślubną, a w jego wersji przysięgi małżeńskiej nie było w ogóle odwołania do Boga.


Z cyklu Perełki eklezjalnohistoryczne na Forum: „To jest Sola Scriptura, chwilowo bez Scriptura."
Z cyklu Perełki teologiczne na Forum: „Bóg przestaje nękać swoimi upomnieniami tego, kogo zamyślił zgubić i odesłać do piekła.”
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 18 lut 2013, 20:14

kropelka pisze: przez jakie sakramenty/etapy należy przebrnąć


W kościołach protestanckich nie ma sakramentów.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 18 lut 2013, 20:37

Małgorzata pisze:
kropelka pisze: przez jakie sakramenty/etapy należy przebrnąć


W kościołach protestanckich nie ma sakramentów.



Zależy o jakich mówisz.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 18 lut 2013, 20:41

Piotrek. pisze:
Małgorzata pisze:
kropelka pisze: przez jakie sakramenty/etapy należy przebrnąć


W kościołach protestanckich nie ma sakramentów.



Zależy o jakich mówisz.


Masz rację, po prostu każdy mówi o swoim. :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 18 lut 2013, 20:56

Małgorzata pisze:
kropelka pisze: przez jakie sakramenty/etapy należy przebrnąć


W kościołach protestanckich nie ma sakramentów.

Wydaje mi się, że znowu będziemy dyskutować o słowach i ich znaczeniach, ale... czym w takim razie jest wieczerza pańska i chrzest?


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 18 lut 2013, 21:32

fauxpas pisze:
Małgorzata pisze:
kropelka pisze: przez jakie sakramenty/etapy należy przebrnąć


W kościołach protestanckich nie ma sakramentów.

Wydaje mi się, że znowu będziemy dyskutować o słowach i ich znaczeniach, ale... czym w takim razie jest wieczerza pańska i chrzest?

Wieczerza i chrzest nie są sakramentami.

Za Wikipedią:
"Według definicji Katechizmu Kościoła katolickiego sakrament to taki widzialny znak lub obrzęd, który przynosi łaskę w sposób skuteczny, ze względu na moc w nim zawartą. Natomiast przyjęcie tej łaski zależy od wiary i dyspozycji przyjmującego".
Zapytam: jaka jest moc w sprawowaniu wieczerzy pańskiej lub chrztu?


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości