Chrześcijanie - szabat, kara śmierci

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
grzesiek88
Posty: 1
Rejestracja: 18 kwie 2013, 18:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Chrześcijanie - szabat, kara śmierci

Postautor: grzesiek88 » 27 kwie 2013, 16:12

Witam, jestem nowy na tym forum. Od jakiegoś czasu zacząłem czytac Biblię i próbowac znaleźc szczerze sobie wiarę religijną, jednak im dłużej ją czytam, tym więcej pytań sobie zadaje i mniej znajduje odpowiedzi. Mam nadzieję, że to forum pozwoli mi zrozumiec pewne kwestie, których nie rozumiem. Zaznaczam sobie w Biblii, fragmenty i kwestie, których nie jestem w stanie zrozumiec i spróbuje znalezc odpowiedzi do niej właśnie na tym forum. Pytania i wątki, które chciałbym poruszyc nie będą pisane w chronologii od najważniejszego do mniej ważnych, tylko będą zamieszczane w miarę postępowania mojej lektury PŚ.

Moje pierwsze pytanie brzmi, dlaczego Chrześcijanie i Żydzi nie stosują kary śmierci na łamiących Szabat, tak jak karze tego Biblia? Czy w ogóle taka kara ma swoje uzasadnienie moralne? Jeżeli tak, to jakie? Czy w ogóle obchodzicie Szabat?
Wj 35,02 "Szesc dni będziesz wykonywał pracę, ale dzień siódmy będzie dla was świętym szabatem odpoczynku dla Pana; ktokolwiek zaś pracowałby w tym dniu, ma byc ukarany śmiercią."


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijanie - szabat, kara śmierci

Postautor: Małgorzata » 27 kwie 2013, 19:26

grzesiek88 pisze:Witam, jestem nowy na tym forum. Od jakiegoś czasu zacząłem czytac Biblię i próbowac znaleźc szczerze sobie wiarę religijną, jednak im dłużej ją czytam, tym więcej pytań sobie zadaje i mniej znajduje odpowiedzi. Mam nadzieję, że to forum pozwoli mi zrozumiec pewne kwestie, których nie rozumiem. Zaznaczam sobie w Biblii, fragmenty i kwestie, których nie jestem w stanie zrozumiec i spróbuje znalezc odpowiedzi do niej właśnie na tym forum. Pytania i wątki, które chciałbym poruszyc nie będą pisane w chronologii od najważniejszego do mniej ważnych, tylko będą zamieszczane w miarę postępowania mojej lektury PŚ.

Moje pierwsze pytanie brzmi, dlaczego Chrześcijanie i Żydzi nie stosują kary śmierci na łamiących Szabat, tak jak karze tego Biblia? Czy w ogóle taka kara ma swoje uzasadnienie moralne? Jeżeli tak, to jakie? Czy w ogóle obchodzicie Szabat?
Wj 35,02 "Szesc dni będziesz wykonywał pracę, ale dzień siódmy będzie dla was świętym szabatem odpoczynku dla Pana; ktokolwiek zaś pracowałby w tym dniu, ma byc ukarany śmiercią."

To ST. Potem przyszedł Jezus i On jest teraz Szabatem - odpocznieniem. :D Wypełnił Prawo i teraz dziecko Boże jest pod Łaską a nie pod Zakonem. W tej materii polecam szczególnie list do Rzymian.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 27 kwie 2013, 20:04

grzesiek88 min. tu była mowa o dopuszczalności kary śmierci. Prześledź ten wątek od tego miejsca do końca.

http://forum.protestanci.info/viewtopic ... c&start=45


xKrzysiux
Posty: 169
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:49
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Lokalizacja: Pruszków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: xKrzysiux » 27 kwie 2013, 22:20

Albo mi się zdaje, albo autor tematu postanowił czytać Biblię od deski do deski. Kiepski pomysł. :mrgreen:

Powinno się zacząć od Nowego Testamentu. Chyba Imperator wrzucał kiedyś taką kolejność:

- Ewangelia Marka (sama "akcja")
-Ewangelia Jana (najdokładniejsze opisy)
- pozostałe ewangelie

- List do Rzymian
- 1 list Jana
- oba listy Piotra

- Katechizm Heidelberski
- Mały Katechizm westminsterski

- w pobliżu wąskiej bramy (wpoblizuwaskiejbramy.wordpress.com)

Pozdrowienia i oby poszukiwania przyniosły dobre owoce ;-)


„Całą zmianę mojego życia zawdzięczam jedynie Bogu.” Ch. Spurgeon, "Apologia kalwinizmu"
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 30 kwie 2013, 14:29

Wpisuję się w wątku, że móc go potem łatwo znaleźć (a konkretnie wpis z tą kolejnością).


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 23 maja 2013, 20:33

xKrzysiux pisze:Albo mi się zdaje, albo autor tematu postanowił czytać Biblię od deski do deski. Kiepski pomysł. :mrgreen:

Powinno się zacząć od Nowego Testamentu. Chyba Imperator wrzucał kiedyś taką kolejność:

- Ewangelia Marka (sama "akcja")
-Ewangelia Jana (najdokładniejsze opisy)
- pozostałe ewangelie

- List do Rzymian
- 1 list Jana
- oba listy Piotra

- Katechizm Heidelberski
- Mały Katechizm westminsterski

- w pobliżu wąskiej bramy (wpoblizuwaskiejbramy.wordpress.com)

Pozdrowienia i oby poszukiwania przyniosły dobre owoce ;-)

to jest kolejny dowód, że kalwiniści są wilkami w owczej skórze, oni nawet nie są protestantami, tylko się pod mich podszywają, każdy prawdziwy protestant wie i nawet każdy chrześcijanin, że Katechizm Heidelberski i Mały Katechizm westminsterski nie są księgami natchnionymi i nie należą do nowego Testamentu, a tutaj gość się rozpędził, nie tylko wyśmiał kogoś kto chce przeczytać biblię od deski do deski to jeszcze zasugerował, że te śmieszne katechizmy należą do NT


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 24 maja 2013, 11:27

Hardi pisze:
xKrzysiux pisze:Albo mi się zdaje, albo autor tematu postanowił czytać Biblię od deski do deski. Kiepski pomysł. :mrgreen:

Powinno się zacząć od Nowego Testamentu. Chyba Imperator wrzucał kiedyś taką kolejność:

- Ewangelia Marka (sama "akcja")
-Ewangelia Jana (najdokładniejsze opisy)
- pozostałe ewangelie

- List do Rzymian
- 1 list Jana
- oba listy Piotra

- Katechizm Heidelberski
- Mały Katechizm westminsterski

- w pobliżu wąskiej bramy (wpoblizuwaskiejbramy.wordpress.com)

Pozdrowienia i oby poszukiwania przyniosły dobre owoce ;-)

to jest kolejny dowód, że kalwiniści są wilkami w owczej skórze, oni nawet nie są protestantami, tylko się pod mich podszywają, każdy prawdziwy protestant wie i nawet każdy chrześcijanin, że Katechizm Heidelberski i Mały Katechizm westminsterski nie są księgami natchnionymi i nie należą do nowego Testamentu, a tutaj gość się rozpędził, nie tylko wyśmiał kogoś kto chce przeczytać biblię od deski do deski to jeszcze zasugerował, że te śmieszne katechizmy należą do NT


Jak widać Hardi znowu lecisz po bandzei bezmyślnie :/
Gdzie ktoś napisał że Katechizmy sa CZĘŚCIĄ nowego testamentu :)

Kazdy prawdziwy protestant to nie prostestant wg ciebie :roll: bowiem Kalwiniści i Luteranie to prawdziwi protestanci :roll:
co najwyzej ty możesz być farbownym protestantem :D

Ja rozumiuem ze dla niektórych naucznie w kościel powinno być zakazane - lepiej prowadzić durnowate owce niż pouczone .
ktecheo to słowo biblijne ukazujące naukę :) i kościół który nie katechizuje swoich wiernych tak naprawdę nie spełnia jednej z biblijnych funkcji.

Jak widać jedyne co si zostało to oszukiwanie siebie. bowiem na biblijną merytoryczną dyskusje nie stać cię :/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 24 maja 2013, 12:56

Hardi pisze:
xKrzysiux pisze:Albo mi się zdaje, albo autor tematu postanowił czytać Biblię od deski do deski. Kiepski pomysł. :mrgreen:

Powinno się zacząć od Nowego Testamentu. Chyba Imperator wrzucał kiedyś taką kolejność:

- Ewangelia Marka (sama "akcja")
-Ewangelia Jana (najdokładniejsze opisy)
- pozostałe ewangelie

- List do Rzymian
- 1 list Jana
- oba listy Piotra

- Katechizm Heidelberski
- Mały Katechizm westminsterski

- w pobliżu wąskiej bramy (wpoblizuwaskiejbramy.wordpress.com)


, każdy prawdziwy protestant wie i nawet każdy chrześcijanin, że Katechizm Heidelberski i Mały Katechizm westminsterski nie są księgami natchnionymi i nie należą do nowego Testamentu,


Wiadomo , że nie są. Katechizmy mogą stanowić co najwyżej komentarz do treści zawartych w Biblii. Poza tym , istnieje wiele katechizmów i każdy może korzystać z takiego , jaki mu odpowiada.

Do Małego Katechizmu Westminsterskiego odnoszą się jedynie konserwatywni kalwiniści , więc nie jest on nawet wspólny dla wszystkich.

Stronka wpoblizuwaskiejbramy.wordpress.com też została podana na tej liście , a do niej już nikt nie ma wątpliwości , że może tylko pomóc innym zrozumieć Słowo Boże , podobnie jak katechizmy. :D


Awatar użytkownika
ch_kamil
Posty: 37
Rejestracja: 29 sty 2012, 20:29
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Gliwice
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: ch_kamil » 25 maja 2013, 19:44

grzesiek88
ST odnosi się do Żydów i wedle tego, jeżeli ktoś jest pod zakonem i nie przestrzega święcenia sabatu, czyli łamie przykazanie, to winien jest śmierci. Z rąk kogo? Żydów pod prawem i którzy przelewają krew na ołtarzu, by się usprawiedliwiać z grzechu. Tylko taka osoba powinna podnieść kamień.

NT odnosi się do m.in. ciebie, czyli do chrześcijan. Nie jesteś pod zakonem starotestamentowym, ale chrystusowym, mamy podpisaną inną umowę z Panem Bogiem, na innych warunkach, niż Żydzi.

Gdy więc czytasz ST, nie traktuj go jako Stary Testament, ale Stare Przymierze. Nas dotyczy NT - Nowe (nasze) Przymierze. Więc co do czytania Pisma, warto jest zacząć od NT, później ST, ale przyjmując tą jedną informację, tzn co kogo dotyczy, powinieneś sobie poradzić z dowolną kolejnością. Byłbym rad, by nie zestawiać Biblii z obojętnie jakimkolwiek nauczaniem w jednej kolumnie, niezależnie od tego, czy jest to zdrowa nauka, czy nie.

Myślę, że człowiek powinien najpierw przeczytać Pismo i wtedy ludzie mogą mu polecać inne rzeczy. Wtedy ten człowiek z już pewną wiedzą sam będzie wyciągał wnioski. Natomiast to chyba kiepski pomysł (choć na pewno szczery) by polecać Pismo Święte i wpajać komuś do głowy nauczanie czegokolwiek, robiąc reklamę np. Małego Katechizmu westminsterskiego. Najpierw Biblia, potem wszystko inne, trzeba mieć jakąś podstawę, by móc rozróżniać nauki, zgodzicie się ze mną?

pozdrawiam :)



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości