Nakrycia głowy

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
jonatan
Posty: 75
Rejestracja: 01 sty 2012, 03:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jonatan » 01 maja 2013, 16:06

Małgorzata pisze:Ależ to Zakon, uległość Prawu. Nie jesteś w Przymierzu Łaski??
Czy to, co piszesz, to twoje przemyślenia, czy oficjalne nauczanie twojej denominacji?


Czyli z tego można wywnioskować że przez blisko dwa tysiące lat od czasów apostolskich do pierwszej połowy XX wieku chrześcijanie ewangeliczni na całym świecie żyli pod zakonem? Przecież to bez sensu tak twierdzić. To są własnie owoce teologii liberalnej. Mówi się "wszystko mi wolno" a zapomina się o "ale nie wszystko jest pożyteczne". Mówi się "wszystko mi wolno" ale nie wspomina się o tym że "nie wszystko buduje". Z pewnością brak posłuszeństwa przykazaniom Pańskim nie buduje. To pewne.

Małgorzata pisze:A czy czytając dany fragment, odniosłaś się do kontekstu? No i ważne jest do kogo dane słowa są skierowane.
1Kor.11:15 "(...) gdyż włosy są jej dane jako okrycie"
Masz długie włosy, Isis? Ja mam i nie muszę niczym więcej głowy okrywać. :D


Słowa "okrycie" i "nakrycie" to dwie zupełnie inne rzeczy w języku greckim. Pisałem o tym kilkanaście postów wcześniej. Włosy są okryciem, jednak jeżeli byłyby nakryciem, to po co kilka wierszy wcześniej apostoł Paweł pisałby aby te niewiasty które nie nakrywają swoich głów się strzygły? Jeżeli to włosy byłyby ich nakryciem to wtedy nie pisałby o tym że miałyby nakrywać głowy, ponieważ włosy by je nakrywały. Wtedy też strzyżenie byłoby bez sensu. W odrzucaniu takich nauk najłatwiej posłużyć się wybiórczą interpretacja Słowa Bożego - jednym z podstawowych chwytów teologii liberalnej.

Piotrek. pisze:Chyba zdecydowanie lepiej jest wejść głębiej w kontekst tych słów i przypomnieć sobie , że w czasach Apostoła Pawła Korynt był miastem , w którym min. kwitła sakralna prostytucja , a kobiety zajmujące się nią miały ogolone głowy.


To co piszesz o prostytucji jest jednym z kolejnych mitów używanych przez przeciwników nakrywania głów (a więc nauczycieli teologii liberalnej). Rozumiem że nie znasz historii. A więc nierząd na szeroką skalę i golenie głów prostytutkom miało miejsce kiedy Korynt był w obrębie Grecji. W 146 roku przed Chrystusem został zburzony i zajęty przez Rzymian. Od tego czasu prostytucja już nie była tak znaczącym atrybutem tego miasta, przestano także golić głowy tym kobietom.
Ostatnio zmieniony 01 maja 2013, 16:20 przez jonatan, łącznie zmieniany 2 razy.


Ale dla was, którzy boicie się mojego imienia,
wzejdzie słońce sprawiedliwości z uzdrowieniem na swoich skrzydłach.
Ml 3:20
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 01 maja 2013, 16:19

Piotrek. pisze:

jj pisze:ale kiedy jest napisane, ze nalezy nakrywac glowe, to trzeba nakrywac.


Chyba zdecydowanie lepiej jest wejść głębiej w kontekst tych słów i przypomnieć sobie , że w czasach Apostoła Pawła Korynt był miastem , w którym min. kwitła sakralna prostytucja , a kobiety zajmujące się nią miały ogolone głowy.

Czasy się zmieniły i obecnie długość włosów nie jest już wyznacznikiem moralnej czy niemoralnej postawy , ale tak czy inaczej , dzisiaj też nikt nie chciałby kobiety w stroju prostytutki w zborze..


To nie jest powod, dla ktorego Pawel kaze nakrywac kobiecie glowe.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 01 maja 2013, 16:35

jj pisze:
Małgorzata pisze:
jj pisze:bo jak ktos normalny wejdzie to sie popuka w czolo. :mrgreen:

W Dniu Pięćdziesiątnicy posądzali takich o upicie.
Zatem wszystko idzie dobrym torem. :D

Piecdziesiat lat pozniej Pawel zabronil Koryntianom, a wiec ten tor, to bocznica porosnieta zieloną trawą. :)

No toś mnie rozbawił :mrgreen:


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
jonatan
Posty: 75
Rejestracja: 01 sty 2012, 03:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jonatan » 01 maja 2013, 16:35

Piotrek. pisze:Czasy się zmieniły i obecnie długość włosów nie jest już wyznacznikiem moralnej czy niemoralnej postawy , ale tak czy inaczej , dzisiaj też nikt nie chciałby kobiety w stroju prostytutki w zborze..


Jak wygląda strój prostytutki? Chodzi o nakrycie głowy? Doucz się historii a potem zacznij pisać konkretnie i z sensem, bo póki co to nie ma najmniejszego sensu co produkujesz w tym temacie. Wiem że KER jest przodownikiem w teologii liberalnej wśród polskich protestantów, nie dziwi mnie więc to co głosisz. Przykro patrzeć jak niewiele było potrzeba czasu aby tak drastycznie wielu wierzących odeszło od prawd Pisma Świętego.

W Holandii w 2004 roku odłączył się od Kościoła Reformowanego nurt konserwatywny, przeciwny teologii liberalnej. Nazywają się Hersteld Hervormde Kerk, jest ich blisko 60 tys. wiernych w Holandii. Według Ciebie rzeczywiście wszystkie kobiety które tam są ubierają się jak prostytutki (obowiązuje nakrycie głów u kobiet)? Przecież to niedorzeczność i obraza dla tych ludzi!

Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 maja 2013, 16:41 przez jonatan, łącznie zmieniany 1 raz.


Ale dla was, którzy boicie się mojego imienia,

wzejdzie słońce sprawiedliwości z uzdrowieniem na swoich skrzydłach.

Ml 3:20
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 01 maja 2013, 16:38

jonatan pisze:
Małgorzata pisze:Ależ to Zakon, uległość Prawu. Nie jesteś w Przymierzu Łaski??
Czy to, co piszesz, to twoje przemyślenia, czy oficjalne nauczanie twojej denominacji?


Czyli z tego można wywnioskować że przez blisko dwa tysiące lat od czasów apostolskich do pierwszej połowy XX wieku chrześcijanie ewangeliczni na całym świecie żyli pod zakonem? Przecież to bez sensu tak twierdzić. To są własnie owoce teologii liberalnej. Mówi się "wszystko mi wolno" a zapomina się o "ale nie wszystko jest pożyteczne". Mówi się "wszystko mi wolno" ale nie wspomina się o tym że "nie wszystko buduje". Z pewnością brak posłuszeństwa przykazaniom Pańskim nie buduje. To pewne.

Małgorzata pisze:A czy czytając dany fragment, odniosłaś się do kontekstu? No i ważne jest do kogo dane słowa są skierowane.
1Kor.11:15 "(...) gdyż włosy są jej dane jako okrycie"
Masz długie włosy, Isis? Ja mam i nie muszę niczym więcej głowy okrywać. :D


Słowa "okrycie" i "nakrycie" to dwie zupełnie inne rzeczy w języku greckim. Pisałem o tym kilkanaście postów wcześniej. Włosy są okryciem, jednak jeżeli byłyby nakryciem, to po co kilka wierszy wcześniej apostoł Paweł pisałby aby te niewiasty które nie nakrywają swoich głów się strzygły? Jeżeli to włosy byłyby ich nakryciem to wtedy nie pisałby o tym że miałyby nakrywać głowy, ponieważ włosy by je nakrywały. Wtedy też strzyżenie byłoby bez sensu. W odrzucaniu takich nauk najłatwiej posłużyć się wybiórczą interpretacja Słowa Bożego - jednym z podstawowych chwytów teologii liberalnej.

Piotrek. pisze:Chyba zdecydowanie lepiej jest wejść głębiej w kontekst tych słów i przypomnieć sobie , że w czasach Apostoła Pawła Korynt był miastem , w którym min. kwitła sakralna prostytucja , a kobiety zajmujące się nią miały ogolone głowy.


To co piszesz o prostytucji jest jednym z kolejnych mitów używanych przez przeciwników nakrywania głów (a więc nauczycieli teologii liberalnej). Rozumiem że nie znasz historii. A więc nierząd na szeroką skalę i golenie głów prostytutkom miało miejsce kiedy Korynt był w obrębie Grecji. W 146 roku przed Chrystusem został zburzony i zajęty przez Rzymian. Od tego czasu prostytucja już nie była tak znaczącym atrybutem tego miasta, przestano także golić głowy tym kobietom.

jonatan, to, co ty głosisz, nie jest dla mnie zaskoczeniem, bo twoja denominacja chce wypełniać Zakon.
Dziwi mnie postawa jj. Może dlatego, ze nie wiedziałam, ze Wolni Chrześcijanie głoszą Zakon. To dla mnie nowość. Szkoda, bo wiele mi się u nich podoba. Ale cóż, nikt nie jest idealny, jak to zwykle mawiam. :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
jonatan
Posty: 75
Rejestracja: 01 sty 2012, 03:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jonatan » 01 maja 2013, 16:42

Jesteśmy pod zakonem Chrystusowym. A mówienie że nauki apostolskie to "zakon" czy "stary zakon" z czym się spotkałem jest zwykłym propagandowym hasłem nie mającym nic wspólnego z biblijnym chrześcijaństwem. Wszak samo Pismo Święte mówi że "nieposłuszeństwo jest takim samym grzechem, jak czary, a krnąbrność, jak bałwochwalstwo i oddawanie czci obrazom" (1Sam 15:23). To nie ja to wymyśliłem, ale Bóg. Nas, chrześcijan, obowiązuje to w wymiarze nauk Jezusa i apostołów, bez uwzględnienia zakonu mojżeszowego, który był dla Izraelitów.


Ale dla was, którzy boicie się mojego imienia,

wzejdzie słońce sprawiedliwości z uzdrowieniem na swoich skrzydłach.

Ml 3:20
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 01 maja 2013, 16:45

jonatan pisze:Jesteśmy pod zakonem Chrystusowym. A mówienie że nauki apostolskie to "zakon" czy "stary zakon" z czym się spotkałem jest zwykłym propagandowym hasłem nie mającym nic wspólnego z biblijnym chrześcijaństwem.

Oj, ale zamieszałeś.
Nauki apostolskie nie są Zakonem.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 01 maja 2013, 16:46

Małgorzata pisze:Dziwi mnie postawa jj. Może dlatego, ze nie wiedziałam, ze Wolni Chrześcijanie głoszą Zakon. To dla mnie nowość. Szkoda, bo wiele mi się u nich podoba. Ale cóż, nikt nie jest idealny, jak to zwykle mawiam. :D


Tak, Wolni Chrzescijanie glosza Zakon Chrystusowy. Dlatego obowiazuje ich dług wzajemnej milosci, ktory ogranicza wolnosc. :)


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 01 maja 2013, 16:48

jj pisze:
Małgorzata pisze:Dziwi mnie postawa jj. Może dlatego, ze nie wiedziałam, ze Wolni Chrześcijanie głoszą Zakon. To dla mnie nowość. Szkoda, bo wiele mi się u nich podoba. Ale cóż, nikt nie jest idealny, jak to zwykle mawiam. :D


Tak, Wolni Chrzescijanie glosza Zakon Chrystusowy. Dlatego obowiazuje ich dług wzajemnej milosci, ktory ogranicza wolnosc. :)

Dobrze wiesz, ze nie pisałam o Zakonie Chrystusowym.
Jeżeli u was przez nakrycie głowy u kobiety wyraża się wzajemną miłość, to ja nie mam nic do dodania. Po prostu osłabłam. :-(


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
jonatan
Posty: 75
Rejestracja: 01 sty 2012, 03:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jonatan » 01 maja 2013, 16:53

Małgorzata pisze:
jonatan pisze:Jesteśmy pod zakonem Chrystusowym. A mówienie że nauki apostolskie to "zakon" czy "stary zakon" z czym się spotkałem jest zwykłym propagandowym hasłem nie mającym nic wspólnego z biblijnym chrześcijaństwem.

Oj, ale zamieszałeś.
Nauki apostolskie nie są Zakonem.


Skoro nie są to czemu kilka postów wcześniej piszesz że apostoł Paweł pisząc o nakrywaniu głów głosił im zakon? Oraz że my przestrzegając nauk Jezusa i apostołów chcemy wypełniać zakon? Przecież to jest sprzeczne z prawdą.


Ale dla was, którzy boicie się mojego imienia,

wzejdzie słońce sprawiedliwości z uzdrowieniem na swoich skrzydłach.

Ml 3:20
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 01 maja 2013, 16:56

Małgorzata pisze:
jj pisze:
Małgorzata pisze:Dziwi mnie postawa jj. Może dlatego, ze nie wiedziałam, ze Wolni Chrześcijanie głoszą Zakon. To dla mnie nowość. Szkoda, bo wiele mi się u nich podoba. Ale cóż, nikt nie jest idealny, jak to zwykle mawiam. :D


Tak, Wolni Chrzescijanie glosza Zakon Chrystusowy. Dlatego obowiazuje ich dług wzajemnej milosci, ktory ogranicza wolnosc. :)

Dobrze wiesz, ze nie pisałam o Zakonie Chrystusowym.
Jeżeli u was przez nakrycie głowy u kobiety wyraża się wzajemną miłość, to ja nie mam nic do dodania. Po prostu osłabłam. :-(


Nie "u nas", ale w przekazie Pawla:

(3) A chcę, abyście wiedzieli, że głową każdego męża jest Chrystus, a głową żony mąż, a głową Chrystusa Bóg.
(1 list do Koryntian 11:3, Biblia Warszawska)


Poddanie - milosc. To jest doskonale pokazane w postawie Chrystusa wobec Ojca.


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 01 maja 2013, 18:00

jonatan pisze:
Jak wygląda strój prostytutki?


Tobie , jako chrześcijaninowi chyba nie muszę tłumaczyć jak wygląda przeciwieństwo godnego stroju. ;)

jonatan pisze:Według Ciebie rzeczywiście wszystkie kobiety które tam są ubierają się jak prostytutki (obowiązuje nakrycie głów u kobiet)? Przecież to niedorzeczność i obraza dla tych ludzi!


Gdzie ja napisałem , że kobieta w nakryciu głowy wygląda jak prostytutka ? :eek: Chyba wyrwałeś coś z kontekstu albo przeinaczyłeś.

jonatan pisze:Doucz się historii a potem zacznij pisać konkretnie i z sensem, bo póki co to nie ma najmniejszego sensu co produkujesz w tym temacie.


Z reguły mówiący denerwuje się , kiedy wie , że ciężko mu obronić swoje zdanie albo zaczyna w nie powątpiewać.

A tak wracając do tematu.. Kwestii kulturowych nie da się pominąć , nawet pomimo największych wysiłków.

Można też na to spojrzeć w ten sposób , że w tamtejszych realiach nakrycie głowy u kobiety było symbolem podporządkowania się. Dzisiaj inaczej je postrzegamy. Czasem po prostu tylko jako jeden z wielu dodatków do stroju.

Jeśli kobieta chce nakrywać głowę , niech to robi. Ale nie ma najmniejszego sensu , by nakazywać to wszystkim. Jeśli robimy coś uzasadniając to "bo tak" , wtedy trąci to rytuałem , a nie sensownym działaniem.

Tak na marginesie : Modlić można się dosłownie wszędzie. Czy kobieta siedząc w swoim pokoju albo jadąc tramwajem miałaby nakrywać głowę ?


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 01 maja 2013, 20:08

Piotrek. pisze:

A tak wracając do tematu.. Kwestii kulturowych nie da się pominąć , nawet pomimo największych wysiłków.

Można też na to spojrzeć w ten sposób , że w tamtejszych realiach nakrycie głowy u kobiety było symbolem podporządkowania się. Dzisiaj inaczej je postrzegamy. Czasem po prostu tylko jako jeden z wielu dodatków do stroju.

Jeśli kobieta chce nakrywać głowę , niech to robi. Ale nie ma najmniejszego sensu , by nakazywać to wszystkim. Jeśli robimy coś uzasadniając to "bo tak" , wtedy trąci to rytuałem , a nie sensownym działaniem.

Tak na marginesie : Modlić można się dosłownie wszędzie. Czy kobieta siedząc w swoim pokoju albo jadąc tramwajem miałaby nakrywać głowę ?


Nie zrozumiales powodu, dla ktorego Pawel kaze kobiecie nakrywac glowe. To nie ma cin wspolnego z "kwestia kulturowa":

(3) A chcę, abyście wiedzieli, że głową każdego męża jest Chrystus, a głową żony mąż, a głową Chrystusa Bóg.
(1 list do Koryntian 11:3, Biblia Warszawska)


To jest powod.


asia10090
Posty: 12
Rejestracja: 30 kwie 2013, 09:14
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: asia10090 » 01 maja 2013, 20:28

Jonatan zgadzam sie z tym co piszesz;)


asia10090
Posty: 12
Rejestracja: 30 kwie 2013, 09:14
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: asia10090 » 01 maja 2013, 22:09

piotrek jesli kobieta modli sie nap w autobusie czy w innym miejscu nie majac nakrytej glowy to nie oznacza to ze ta modlitwa nie zostanie wysluchana .wydaje mi sie ze to juz jest troche czepianie sie szczegolow... ;-) dla osoby wierzacej nie powinno to podlegać takiej dyskusji... :-)



Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości