Pytania katolika zainteresowanego przejściem na protestancyz

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Cathir
Posty: 1
Rejestracja: 05 maja 2013, 02:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Pytania katolika zainteresowanego przejściem na protestancyz

Postautor: Cathir » 05 maja 2013, 02:30

Jestem zainteresowany zostaniem protestantem, a to moje pytania:

1) Jak wygląda nabożeństwo protestanckie? (A także co to jest Sakrament Ołtarza i kto może do niego przystąpić?)
2) Jak wygląda spowiedź?
3) Co musiałbym zrobić żeby zostać protestantem?
4) Czy protestanci obchodzą takie święta jak katolicy?
5) Czy istnieje jakiś kościół protestancki uznający kult Maryi?
6) Czym się różnią kościoły protestanckie?
7) Kiedy są nabożeństwa obowiązkowe?
8) W końcu w kościele protestanckim są księża czy pastorowie?

Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże :)


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania katolika zainteresowanego przejściem na protesta

Postautor: Piotrek. » 05 maja 2013, 07:38

Cathir pisze:Jestem zainteresowany zostaniem protestantem, a to moje pytania:

1) Jak wygląda nabożeństwo protestanckie? (A także co to jest Sakrament Ołtarza i kto może do niego przystąpić?)
2) Jak wygląda spowiedź?
3) Co musiałbym zrobić żeby zostać protestantem?
4) Czy protestanci obchodzą takie święta jak katolicy?
5) Czy istnieje jakiś kościół protestancki uznający kult Maryi?
6) Czym się różnią kościoły protestanckie?
7) Kiedy są nabożeństwa obowiązkowe?
8) W końcu w kościele protestanckim są księża czy pastorowie?

Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże :)


1. Poszukaj sobie na YT , z pewnością znajdziesz nie jedno.
2. Z reguły 3 pytania + 3 odpowiedzi. Jeśli pozytywne , pastor zwiastuje odpuszczenie grzechów.
3. Przejść się do któregoś z Kościołów (jak już takowy znajdziesz) i pogadać z pastorem.
4. Te same , z wyłączeniem poświęconych Marii i świętym.
5. Nie.
6. Największa różnica to interpretacji Biblii , metaforyczna albo dosłowna. Od niej wszystko zależy.
7. Nie są obowiązkowe , ale jak Ci zależy i czujesz taką potrzebe , to (chyba) chodzisz.
8. Są pastorowie. Ksiądz to tytuł zwyczajowy przysługujący duchownym ewangelickim (luterańskim , reformowanym , metodystycznym). Jednak poza tymi pierwszymi , nie jest on używany.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 05 maja 2013, 18:57

Cathir,
różne uzyskasz tu odpowiedzi, bo każdy ma inne poznanie. Np. ja odnośnie spowiedzi powiem - nie ma takowej. Bóg zna nasze grzechy zanim je popełnimy. My możemy tylko od grzechów się odwrócić.
Odnośnie świąt - właściwie każdy dzień jest świętem, bo w każdym możemy chwalić Boga. Oczywiście w Boże Narodzenie szczególnie myślimy o narodzeniu Jezusa, a w Wielkanoc o jego zmartwychwstaniu, ale nabożeństwa nie maja jakiejś szczególnie uroczystej oprawy.
Aby zostać chrześcijaninem, należy narodzić się na nowo, czyli z Ducha Świętego.
Polecam dwa fragmenty z Biblii: J.3;1-21 oraz Rz.10:9.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
barwell
Posty: 116
Rejestracja: 30 lis 2010, 10:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: barwell » 05 maja 2013, 18:59



Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 05 maja 2013, 21:27

Cathir pisze:(A także co to jest Sakrament Ołtarza i kto może do niego przystąpić?)


Sakrament Ołtarza = Wieczerza Pańska = Komunia

W Kościołach Ewangelickich (KEA , KEM , KER) do Stołu Pańskiego zaprasza się wszystkich chrześcijan , ponieważ praktykują gościnność eucharystyczną. Przystępujący nie musi pojmować tego sakramentu w taki sposób , jak naucza dany Kościół.

KRK nie pozwala swoim wiernym na przystępowanie do sakramentów gdziekolwiek indziej.


Nie wiem natomiast jak to jest w przypadku ewangelicznych zborów.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Awatar użytkownika
krzysiek_enoch
Posty: 290
Rejestracja: 17 sie 2008, 18:54
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: krzysiek_enoch » 05 maja 2013, 21:41

Cathir pisze:Jestem zainteresowany zostaniem protestantem, a to moje pytania:
Na podstawie mojego doświadczenia mogę napisać że:
- zewnętrzna forma jest najmniej istotna
- na świecie nie ma doskonałego zboru ani doskonałej denominacji, są tylko bardziej i mniej korzystne miejsca do wzrastania
- szukaj wpierw Królestwa Bożego


znakzapytania
Posty: 8
Rejestracja: 19 kwie 2013, 16:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: znakzapytania » 05 maja 2013, 21:43

Cathir - nie musisz zostawac protestantem (chrzescijninem), poniewaz bedac Katolikiem tez nalezysz do wspolnoty chrzescijanskiej. Wszedzie znajdziesz Boga, takze w KK i odnajdziesz wielkie szczescie. Bog nie potepia Katolikow, nie potepia protestantow. Kocha ludzi szczerego serca.


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 06 maja 2013, 12:59

Jestem zainteresowany zostaniem protestantem, a to moje pytania:


1) Modlitwa, śpiew i głoszone słowo. Pamiątka wieczerzy odbywa się raz na miesiąc (różnie w różnych kościołach). Podczas wieczerzy wierni spożywają chleb i piją wino. Spożywanie wieczerzy zaleca się osobom pojednanym z Bogiem i ochrzczonym. Wierny kościoła może uczestniczyć w życiu kościoła, udzielać się w różnych służbach.
2) Nie ma spowiedzi. Kiedy przychodzisz do Boga musisz mieć pragnienie odwrócenia się od swoich grzechów i dlatego je wyznajesz. Niektórzy wyznają grzechy Bogu inni wyznają swoje grzechy braciom.
3) Protestant to nazwa nadana kościołom nie uznającym zwierzchnictwa Papieża. Dla nas najważniejsze jest to aby wiernie służyć Panu.
4) Po za dniem Wielkanocy niektórzy obchodzą Boże Narodzenie ale nie dlatego że uważają że akurat w tym dniu narodził się Mesjasz.
5) Wszystkie uznają Marię ale nie modlimy się do Marii czy do Świętych.
6) Najprostsza odpowiedź jaka przychodzi mi do głowy. - Nie uznają naleciałości Soborów i nie uznają zwierzchnictwa Kościoła Rzymskiego. Jaki podstawę nauczania przyjmuje się naukę apostołów. Mogą natomiast korzystać z dorobku całego kościoła na przestrzeni wieków.
7) Jak nie zaliczysz trzech nabożeństwa to wypisują z bractwa [żart]. Na nabożeństwa chodzisz po to aby budować swoje życie z Bogiem. Trwać w nauczaniu i w modlitwie z innymi wierzącymi. zaleca się jak najczęstsze chodzenie.
8) W większości kościołów są Pastorzy(pasterze).


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
azariasz
Posty: 555
Rejestracja: 20 mar 2012, 08:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: azariasz » 06 maja 2013, 13:15

znakzapytania pisze:Cathir - nie musisz zostawac protestantem (chrzescijninem), poniewaz bedac Katolikiem tez nalezysz do wspolnoty chrzescijanskiej. Wszedzie znajdziesz Boga, takze w KK i odnajdziesz wielkie szczescie. Bog nie potepia Katolikow, nie potepia protestantow. Kocha ludzi szczerego serca.


Wysoki poziom merytorycznej odpowiedzi: ble ble ble, to ze szczerym sercem jest najlepsze.


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 06 maja 2013, 21:56

Cathir pisze:6) Czym się różnią kościoły protestanckie?


To najważniejsze pytanie, bo w zależności od tego z jakiego kościoła jest forumowicz, możesz otrzymać znacząco różne odpowiedzi na pozostałe pytania. Ale zacznę może od tego, że pomimo tych wszystkich różnic, łączy nas:

1) To, że jesteśmy chrześcijanami. Wierzymy w Trójcę Świętą, dwoistą naturę Chrystusa. Czyli de facto akceptujemy ustalenia pierwszych soborów powszechnych.
2) Pięć "Sola"

Natomiast najważniejszą różnicą jest podział protestantyzmu na nurt ewangelicki i ewangelikalny (zwany też ewangelicznym). Do pierwszego spośród kościołów obecnych w Polsce należą: Kościół Ewangelicko-Augsburski (luteranie), Kościół Ewangelicko Reformowany (kalwini) i Kościół Ewangelicko Metodystyczny. Drugi to Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Zielonoświątowy, Kościół Ewangelicznych Chrześcijan i sporo innych...

Na Wikipedii jest wykres, który pomaga zorientować się trochę w zawiłościach "mapy" protestantyzmu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Pokre ... ntyzmu.svg

Zasadniczo ewangeliczni akcentują bardziej konieczność osobistego nawrócenia i często są bardzo konserwatywni (dosłowni) w interpretacji Pisma Świętego (choć linia podziału na odczytujących dosłownie i bardziej przenośnie nie przebiega pomiędzy denominacjami, ale wewnątrz nich). Poza tym mają bardzo uproszczoną liturgię (często nie używają nawet tego słowa).

Natomiast kościoły ewangelickie są bardziej zakorzenione historycznie, mają bardziej rozbudowaną liturgię i czasem (choć nie zawsze) są mniej dosłowne w odczytywaniu Pisma Świętego.

Dodatkowo poszczególne zbory jednej denominacji mogą być bardzo różne. Sporo zależy od ludzi, którzy je tworzą :-)

Zachęcam do pójścia na nabożeństwo do najbliższego zboru, warto też w miarę możliwości pochodzić trochę po różnych kościołach. Ale najlepszym początkiem drogi do protestantyzmu jest lektura Pisma Świętego, zwłaszcza Nowego Testamentu. Proponuję zacząć od Ewangelii Jana lub Marka i potem poznawać pozostałe księgi. Warto też modlić się by Pan Bóg zaprowadził Cię do właściwego Kościoła!

:-)

EDIT:
Piotrek. pisze:Nie wiem natomiast jak to jest w przypadku ewangelicznych zborów.


Z wieczerzą u ewangelicznych bywa bardzo różnie. Zasadniczo nie jest nazywana sakramentem, tylko ustanowieniem Pańskim (bardziej z chęci odcięcia się od katolickiego ex opere operato niż z jakichś konstruktywnych powodów moim zdaniem). Sprawowana jest raz w miesiącu lub co tydzień w zależności od pastora. Różnie bywa z dopuszczaniem do niej, baptyści na przykład teoretycznie dopuszczają tylko ochrzczonych w wieku świadomym (a więc głównie członków innych kościołów ewangelicznych), ale w niektórych zborach praktykuje się komunię otwartą dla wszystkich wierzących :-)



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości