Światynia opisana w księdze Ezahiela

Jak się to wszystko skończy ....
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 12 lip 2013, 16:47

Lash pisze:Kazdy kto czytał ST wie że PRAWO jest nieodłącznym elementem przymierza :)

Każdy, kto NIE PRZECZYTAŁ ST W CAŁOŚCI może o tym wie.

Lash pisze:dlatego Paweł mówi tu o .... posługiwaniu śmierci utrwlonym w kamieniu ! - wiemy co było wyrte a kamieniu :roll:

Paweł mówi o PRZYMIERZU [diatheke], a nie o Prawie [nomos].

Lash pisze:Tak Lelku - Prawo i Przymierze to nieodłączne elementy :)

(11) Wtedy zbliżyliście się i stanęliście pod górą - a góra płonęła ogniem aż do nieba, okryta mrokiem, ciemnością i chmurą. (12) I przemówił do was Pan, Bóg wasz, spośród ognia. Dźwięk słów słyszeliście, ale poza głosem nie dostrzegliście postaci. (13) Oznajmił wam swe przymierze, gdy rozkazał wam pełnić Dziesięć Przykazań i napisał je na dwóch tablicach kamiennych. (14) W tym czasie rozkazał mi Pan uczyć was praw i nakazów, byście je pełnili w kraju, do którego wchodzicie, by objąć go w posiadanie. (Ks. Powt. Prawa 4:11-14, Biblia Tysiąclecia)

Jak widać Mojzesz o wprost powiedzieł - Dekalog wyryty na kamieniu jest OZNAJMIENIEM PRZYMIERZA - bez dekalogu nie byłoby przymierza ...

Prawo był Warunkiem PRZYMIERZA KONIECZNYM I NIE ROZDZIELNYM

Pudło, Lash. Na kamieniu wyryto DZIESIĘĆ SŁÓW [ESER DAVAR]:

"I oznajmił wam swoje przymierze, które nakazał wam zachowywać: dziesięć słów, które wypisał na dwóch kamiennych tablicach" [V Mojż. 4:13]

Oryginał mówi o 10 słowach:

http://www.blueletterbible.org/Bible.cf ... JV#conc/13

Dziesięć słów zapisanych w kamieniu to był "notarialny" akt przymierza. Prawdopodobnie były to pierwsze lub początkowe słowa pierwszych przykazań, tak jak księgi Tory są nazwane po hebrajsku od pierwszych słów każdej księgi. "Akt notarialny" został schowany do skrzyni przymierza.

Musisz doczytać o tym, jak zawierano przymierza na starożytnym Bliskim Wschodzie - czyli o kontekście kulturowym tego tekstu. Niestety, obawiam się że zamiast się czegoś nauczyć, dalej będziesz opowiadał androny sprzeczne z tekstem, wybierając takie przekłady, które lepiej Ci pasują do teorii.

Natomiast całe Prawo zostało spisane w KSIĘDZE PRAWA i położone z boku skrzyni, żeby można było co 7 lat odczytywać całe Prawo ludowi.

"A gdy Mojżesz spisał do końca słowa tego zakonu w księdze, to dał Mojżesz Lewitom, którzy nosili Skrzynię Przymierza Bożego, taki rozkaz: Weźcie księgę tego zakonu i połóżcie ją z boku Skrzyni Przymierza Pana, Boga waszego, i niech będzie tam świadkiem przeciwko tobie" [V Mojż. 31:24-26]

Na takie "argumenty" jak poniżej nawet nie ma sensu opowiadać:

"Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom swoim w Panu, bo to rzecz słuszna. Czcij ojca swego i matkę, to jest pierwsze przykazanie z obietnicą: Aby ci się dobrze działo i abyś długo żył na ziemi" [Ef. 6:1-3]

Lash pisze:O wiem że tam jest słowo PRZYKZANIE - a tera powiedz gdzie mowa WYKONUJCIE PRZYZKANIE :roll:

jak ci powiem słowo Samochód
to znaczy to - prowadzić / rozbić / sprzedac / naprawić?

NIE - samo uzycie słowa PRZYKZANIE nie ulega wątpliwości :) natomiast co mówi PAWEŁ ABY ZROBIĆ Z TYM PRZYKAZANIEM ?

Paweł nie mówi Szauj rodziców BOWIEM TAM WMÓI PRAWO ale - bądzi im posłuszny jak Panu - to jest SPRAWEIDLIWE :)

Naprawdę, ręce opadają. I nie wiadomo już, czy się śmiać, czy płakać nad Tobą, Lash.


Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 12 lip 2013, 17:28

Lash pisze:Nie rozumiesz PROSTEJ rzeczy bowiem jej nie doświdczyłeś :/
że ŁASKA wyzwala od mocy grzechu :/

Lash, Ty zacznij korzystać z tej łaski. Bo jak na razie, to nieustannie i świadomie rzucasz fałszywe oskarżenia o "judaizowanie" pod adresem adwersarzy, mimo wielokrotnych wyjaśnień i próśb, żebyś tego nie robił.

Mówienie fałszywego świadectwa przeciwko bliźniemu jest grzechem. I wcale nie widać, żebyś był wyzwolony z mocy tego grzechu.

Ponieważ oszczerstwa i fałszywe zarzuty o herezję stały się częścią Twojej taktyki w dyskusji, stawiasz się w jeszcze gorszej sytuacji - zarówno przed Bogiem, jak i przed ludźmi. Nie wiem, czy jesteś tego świadom.

Trudno uczciwie dyskutować z kimś, kto w odpowiedzi pisze kilometrowe wypracowania pełne nie tylko złośliwości (to nie jest dla mnie problem) ale ukazywania poglądów Twoich adwersarzy w taki sposób, żeby czytelnicy uwierzyli w coś, czego Twoi adwersarze nie twierdzą. Próbowałem wiele razy, a nawet chciałem przestać - ale żal mi ludzi, którzy te Twoje "mądrości" czytają i nie sprawdzają ich w Biblii.

Ostrzegałem Cię wielokrotnie i wzywałem do upamiętania. Dlatego nie masz żadnej wymówki. Poczekam na KAANA, może wróci do sensownej dyskusji i do tekstu Pisma. A Ty naprawdę nie zasługujesz na poważną dyskusję.


jj
Posty: 8288
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 13 lip 2013, 11:48

Lash pisze:
jj pisze:
KAAN pisze:... bo Lash kompletnie nie rozumie tematu...


Nie zgadzam sie, Bracie. Lash rozumie temat bardzo dobrze i ty takze rozumiesz bardzo dobrze. Problem polega na tym, ze wizja Ezechiela, jak wszystko inne w Biblii, ma zarowno wymiar duchowy, jak i fiztyczny. To dotyczy miedzy innymi Swiatyni, 1000-letniego Krolestwa, zmartwychwstania, porwania i wielu innych kwestii spornych.

Jesli chodzi o Swiatynie, to bedzie ona zbudowana wedlug "projektu architektonicznego" Ezechiela, jeszcze przed wielkim uciskiem. To o tej wlasnie Swiatyni pisze Pawel do Tesaloniczan:

(4) przeciwnik, który wynosi się ponad wszystko, co się zwie Bogiem lub jest przedmiotem boskiej czci, a nawet zasiądzie w świątyni Bożej, podając się za Boga.
(2 List do Tesaloniczan 2:4, Biblia Warszawska)


Jednak nie bedzie ta Swiatynia budowana "miarą Boga", ale ludzką miara. Boza miarą jest Chrystus i tu Lash ma racje, ale wtedy chodzi o Swiatynie w wymiarze duchowym, ktora Chrystus odbudowal w trzy dni. To wlasnie piekno i wspanialosc tej Swiatyni opisuje Ezechiel.
Lash popelnia blad nadajac wszystkim technicznym detalom Swiatyni wymiar duchowy. Dlatego wychodza smieszne konstrukcje, ktorych nie da sie zaakceptowac. Ty usilujesz wartosciom duchowym nadac wymiar fizyczny, dlatego tobie wychodza takze dziwne konstrukcje, ktorych nie da sie zaakceptowac, albo wymagaja "zaawansowanych"wyjasnien. Tak jest np w wypadku skladania ofiar. Lash nie ma tu zadnych problemow. :)

Rozwaz to, co pisze. Ja tak wierze. Na przyklad wierze w fizyczne 1000-letnie Krolestwo, ale rownoczesnie wierze w jego duchowy wymiar, gdzie Pan Jezus kroluje z nami juz. Tu nie ma zadnego konfliktu. Pomysl nad tym. :)Myślałem o tej opcji :) i nadal ją rozważam - choć obecnie skłaniam się ku odrzucaniu jej ( jako że opis 1000 królestwa nie ma nic w sobie o świątyni :) i nie przysztaje to nijak do tego co widzę w księdze Objawienia.


Izrael rozpocznie wkrotce odbudowe Swiatyni. Nie ma watpliwosci. Sam sie przekonasz. Pytanie nie dotyczy faktu odbudowy, ale funkcji, jaka Swiatynia bedzie spelniala przed i po powrocie Chrystusa. Ja mysle, ze wszystkie funkcje, lacznie ze skladaniem ofiar, beda mialy miejsce przed 1000-letnim Krolestwem. Natomiast w czasie jego trwania, pozostanie pusta budowla.

Szanuję jendak twoje podejście i otwartość na poszerzanie Horyzntów :)


Dobrze czynisz, ale ja swoich horyzontow nie poszerzam... moze "porzadkuje", albo "artykuluje". :)


Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 13 lip 2013, 12:41

JJ pisze:Izrael rozpocznie wkrotce odbudowe Swiatyni. Nie ma watpliwosci. Sam sie przekonasz. Pytanie nie dotyczy faktu odbudowy, ale funkcji, jaka Swiatynia bedzie spelniala przed i po powrocie Chrystusa. Ja mysle, ze wszystkie funkcje, lacznie ze skladaniem ofiar, beda mialy miejsce przed 1000-letnim Krolestwem. Natomiast w czasie jego trwania, pozostanie pusta budowla.

Jeśli tak, to świątynia z Ezechiela będzie musiała zostać zbudowana w Izraelu teraz. Ale to niemożliwe, bo tekst Ezechiela podaje wymiary świątyni, których nie dałoby się teraz osiągnąć. Żydzi odbudują świątynię, zasiądzie w niej Antychryst, ale to NIE będzie świątynia opisana przez Ezechiela. Z wielu powodów.

JJ pisze:Lash ma racje, ale wtedy chodzi o Swiatynie w wymiarze duchowym, ktora Chrystus odbudowal w trzy dni. To wlasnie piekno i wspanialosc tej Swiatyni opisuje Ezechiel. Lash popelnia blad nadajac wszystkim technicznym detalom Swiatyni wymiar duchowy. Dlatego wychodza smieszne konstrukcje, ktorych nie da sie zaakceptowac

Lash próbuje być konsekwentny i to trzeba mu zaliczyć na plus. Właśnie ta konsekwencja rujnuje jego amilenialne poglądy, z czym trudno mu się pogodzić. Interpretacja powinna być spójna i konsekwentna. Interpretacja, że w Ezechielu chodzi o Kościół, jest niespójna i niekonsekwentna.

Lash pisze:Myślałem o tej opcji :) i nadal ją rozważam - choć obecnie skłaniam się ku odrzucaniu jej ( jako że opis 1000 królestwa nie ma nic w sobie o świątyni :) i nie przysztaje to nijak do tego co widzę w księdze Objawienia.

Księga Objawienia to jest zaledwie ułamek opisu Ery Mesjańskiej. Dlatego Objawienie powołuje się na teksty Starego Testamentu ponad 500 razy. Trzeba czytać CAŁĄ Biblię.


Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 13 lip 2013, 13:21

Natomiast w czasie jego trwania, pozostanie pusta budowla.

Wtedy On powiedział do nich: O, nierozumni i gnuśnego serca, by uwierzyć we wszystko, co powiedzieli prorocy (Łk 24:25)

Przez zewnętrzną bramę wschodnią przejdzie Pan Bóg izraelski, któremu będą składane ofiary w świątyni w Milenium.

"Potem zaprowadził mnie do zewnętrznej bramy przybytku, która skierowana jest na wschód; była jednakże zamknięta. (2) I rzekł do mnie Pan: Ta brama ma być zamknięta. Nie powinno się jej otwierać i nikt nie powinien przez nią wchodzić, albowiem Pan, Bóg Izraela, wszedł przez nią. Dlatego winna ona być zamknięta. (3) Jedynie władca może w niej zasiadać do uczty przed obliczem Pana."
"Tak mówi Pan Bóg: Brama dziedzińca wewnętrznego, zwrócona ku wschodowi, winna być przez sześć dni tygodnia zamknięta, natomiast w dniu szabatu winna być otwarta; także w czasie nowiu winna być otwarta. (2) Władca winien przyjść od zewnątrz przez przedsionek bramy i zatrzymać się u skraju bramy. Następnie kapłani winni złożyć jego całopalenie i ofiarę pojednania, on zaś sam winien modlić się na progu bramy, a następnie wyjść; brama zaś winna być zamknięta aż do wieczora. "

Ofiary są składane po przejściu Boga izraelskiego przez bramę wschodnią, a nie w czasach antychrysta. Ze świątyni wypływa rzeka nad którą rosną drzewa rodzące owoce co miesiąc, a liście ich do uzdrawiania narodów:

"A nad brzegami potoku mają rosnąć po obu stronach różnego rodzaju drzewa owocowe, których liście nie więdną, których owoce się nie wyczerpują; każdego miesiąca będą rodzić nowe, ponieważ woda dla nich przychodzi z przybytku. Ich owoce będą służyć za pokarm, a ich liście za lekarstwo." (Ez 47:12)

Drzewo życia, rodzące dwanaście owoców i wydające swój owoc każdego miesiąca będzie rosło także gdy Bóg stworzy nową ziemię i nowe niebo (Obj 22:2).


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 13 lip 2013, 13:59

Jeszcze jedna ciekawostka dla "amilenialnych":

"Wtedy przystąpiła do niego matka synów Zebedeuszowych z synami swoimi, złożyła mu pokłon i prosiła go o coś. A On jej rzekł: Czego chcesz? Rzecze mu: Powiedz, aby ci dwaj synowie moi zasiedli jeden po prawicy, a drugi po lewicy twojej w Królestwie twoim. A Jezus, odpowiadając, rzekł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja pić będę? Mówią mu: Możemy. Mówi im: Kielich mój pić będziecie, ale zasiąść po prawicy mojej czy po lewicy - nie moja to rzecz, lecz Ojca mego, który da to tym, którym zostało przez niego przygotowane" [Mat. 20:20-23]

Jezus w tej chwili siedzi po prawicy Ojca w niebie. Czyli po lewicy Ojca jest Jezus. Tak będzie do czasu, gdy Jezus powróci na ziemię. W tej chwili nikt z ludzi nie siedzi po lewicy Jezusa, ani po lewicy też, bo nie ma powodu. O jakie Królestwo chodzi, jeśli miejsca po lewicy i prawicy Jezusa zostały przygotowane przez Ojca konkretnym ludziom? Jakieś propozycje?

Podpowiedź: Matka synów Zebedeuszowych mówi o królestwie Mesjasza. :)


Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 13 lip 2013, 14:22

Poprawka:

Jezus w tej chwili siedzi po prawicy Ojca w niebie. Czyli po lewicy Jezusa jest Ojciec oczywiście. :]


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 13 lip 2013, 21:06

Lelek pisze:Jeszcze jedna ciekawostka dla "amilenialnych":

"Wtedy przystąpiła do niego matka synów Zebedeuszowych z synami swoimi, złożyła mu pokłon i prosiła go o coś. A On jej rzekł: Czego chcesz? Rzecze mu: Powiedz, aby ci dwaj synowie moi zasiedli jeden po prawicy, a drugi po lewicy twojej w Królestwie twoim. A Jezus, odpowiadając, rzekł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja pić będę? Mówią mu: Możemy. Mówi im: Kielich mój pić będziecie, ale zasiąść po prawicy mojej czy po lewicy - nie moja to rzecz, lecz Ojca mego, który da to tym, którym zostało przez niego przygotowane" [Mat. 20:20-23]

Jezus w tej chwili siedzi po prawicy Ojca w niebie. Czyli po lewicy Ojca jest Jezus. Tak będzie do czasu, gdy Jezus powróci na ziemię. W tej chwili nikt z ludzi nie siedzi po lewicy Jezusa, ani po lewicy też, bo nie ma powodu. O jakie Królestwo chodzi, jeśli miejsca po lewicy i prawicy Jezusa zostały przygotowane przez Ojca konkretnym ludziom? Jakieś propozycje?

Podpowiedź: Matka synów Zebedeuszowych mówi o królestwie Mesjasza. :)


DA 7:49 - Niebo jest tronem moim, A ziemia podnóżkiem stóp moich; Jaki dom zbudujecie mi, mówi Pan, Albo jakie jest miejsce odpocznienia mego?


..... zasiądzie po prawej stronie nieba a ...... po lewej. To taka mała uszczypliwość. Naprawdę człowiek myśli o tym co ma zjeść i czy będzie miał twarde krzesło. Zupełnie jak uczniowie kiedy chodzili jeszcze z Jezusem i nie dane było im rozumieć wiele spraw.

Rzym 8:17 - A jeśli dziećmi, to i dziedzicami, dziedzicami Bożymi, a współdziedzicami Chrystusa, jeśli tylko razem z nim cierpimy, abyśmy także razem z nim uwielbieni byli.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 13 lip 2013, 21:15

okidoki pisze:
Natomiast w czasie jego trwania, pozostanie pusta budowla.

Wtedy On powiedział do nich: O, nierozumni i gnuśnego serca, by uwierzyć we wszystko, co powiedzieli prorocy (Łk 24:25)

Przez zewnętrzną bramę wschodnią przejdzie Pan Bóg izraelski, któremu będą składane ofiary w świątyni w Milenium.

"Potem zaprowadził mnie do zewnętrznej bramy przybytku, która skierowana jest na wschód; była jednakże zamknięta. (2) I rzekł do mnie Pan: Ta brama ma być zamknięta. Nie powinno się jej otwierać i nikt nie powinien przez nią wchodzić, albowiem Pan, Bóg Izraela, wszedł przez nią. Dlatego winna ona być zamknięta. (3) Jedynie władca może w niej zasiadać do uczty przed obliczem Pana."
"Tak mówi Pan Bóg: Brama dziedzińca wewnętrznego, zwrócona ku wschodowi, winna być przez sześć dni tygodnia zamknięta, natomiast w dniu szabatu winna być otwarta; także w czasie nowiu winna być otwarta. (2) Władca winien przyjść od zewnątrz przez przedsionek bramy i zatrzymać się u skraju bramy. Następnie kapłani winni złożyć jego całopalenie i ofiarę pojednania, on zaś sam winien modlić się na progu bramy, a następnie wyjść; brama zaś winna być zamknięta aż do wieczora. "

Ofiary są składane po przejściu Boga izraelskiego przez bramę wschodnią, a nie w czasach antychrysta. Ze świątyni wypływa rzeka nad którą rosną drzewa rodzące owoce co miesiąc, a liście ich do uzdrawiania narodów:

"A nad brzegami potoku mają rosnąć po obu stronach różnego rodzaju drzewa owocowe, których liście nie więdną, których owoce się nie wyczerpują; każdego miesiąca będą rodzić nowe, ponieważ woda dla nich przychodzi z przybytku. Ich owoce będą służyć za pokarm, a ich liście za lekarstwo." (Ez 47:12)

Drzewo życia, rodzące dwanaście owoców i wydające swój owoc każdego miesiąca będzie rosło także gdy Bóg stworzy nową ziemię i nowe niebo (Obj 22:2).


Dlaczego więc nie składasz jeszcze ofiar jeśli uważasz że ofiary krwawe zbliżają do Boga?

Tam pisze o drzewach a tam o drzewie ale dla Ciebie to wszystko jedno jeśli mógłbyś tylko swojego oponenta i tych którzy to czytają zbić z tropu.

Hebr 9:24 - Albowiem Chrystus nie wszedł do świątyni zbudowanej rękami, która jest odbiciem prawdziwej, ale do samego nieba, aby się wstawiać teraz za nami przed obliczem Boga;

Widzisz więc że Pismo mówi iż Jezus wszedł już do świątyni.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 13 lip 2013, 22:21

Chcę wierzyć pisze:Tam pisze o drzewach a tam o drzewie ale dla Ciebie to wszystko jedno

Kiedy zamierzasz zacząć CZYTAĆ BIBLIJNY TEKST, czy to jest takie trudne? :roll:

W Milenium będą rosnąc nad geograficznie określoną w długości rzeką wypływającą z przybytku prawdziwe drzewa owocowe, rodzące owoce co miesiąc. Na nowej ziemi będzie stało jedno drzewo życia rodzące w każdym miesiącu dwanaście owoców. Widzisz różnicę? Drzewo życia jest dosłowne, a nie symboliczne. Drzewa owocowe też. Pierwsze nie jest drugim, odnowione 1000 letnie królestwo Mesjasza nie jest Królestwem Bożym na nowej ziemi i pod nowym niebem.

Kościół jest duchową świątynią Pańską, ciałem Chrystusa. Ezechiel widział zbudowane miasto i w nim stojącą dosłowną świątynię Bożą o określonych rozmiarach i planie budowy, w której będą składane ofiary przed Panem. Pierwsze nie jest drugim. Teraz składać ofiar nie ma potrzeby, ponieważ Bog jeszcze nie mieszka na Syjonie we własnej Osobie i w Jerozolimie nie ma przybytku Bożego.

Jeśli zaczniesz wiernie czytać tekst Biblii i będziesz miał coś więcej do dodania niż interpretacyjne szpagaty możesz wrócić do dyskusji. W innym przypadku już dziękuję. Zmyślonych wyjaśnień amilenijnych jest dosyć, pokazaliście co potraficie zrobić z tekstem Pisma Świętego i naprawdę wystarczy.
Ostatnio zmieniony 13 lip 2013, 22:45 przez okidoki, łącznie zmieniany 1 raz.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 13 lip 2013, 22:43

Ezechiel [okidoki] nie widział miasta tyko miał widzenie i nie ma nic trudnego w zrozumieniu tego.

Jezus już wszedł do Świątyni i gdybyś słuchał proroków zamiast siebie stawiać ponad to byłbyś bogatszy.

Nawet potrafisz zauważyć różnice ale na drzewach to się nie znasz. Ale Bóg tak bo jest ogrodnikiem.

Mat 7:19 - Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, wycina się i rzuca w ogień.

Trudno zrozumieć że Ezechiel miał wizję ludu Bożego, który został odkupiony przez Chrystusa wydającego dobre owoce przez cały rok?


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 13 lip 2013, 22:53

Chcę wierzyć pisze:Trudno zrozumieć że Ezechiel miał wizję ludu Bożego, który został odkupiony przez Chrystusa wydającego dobre owoce przez cały rok?

Yhy, a te drzewa rosną poza świątynią, czyli poza Kościołem, w dodatku rosną nad rzeką o określonej geograficznie rozpiętości między dwoma miastami w ziemi izraelskiej, przez zupełny przypadek ma się rozumieć, i nad tą rzeką rybacy łowia ryby. Pewnie rybacy symbolizują drzewa, jeśli drzewa symbolizują ludzi ;) Drzewo życia, rodzące 12 owoców co miesiąc, też jest symbolem czy już nie, bo odgórna teologia nie wymaga takiej potrzeby? :roll:

Nie jesteś lepszy od Lasha. "Gra w skojarzenia", jak trafnie podsumował Lelek, zawsze kończy się śmiesznym cyrkiem, a nie budującym wykładem Słowa Bożego.

gdybyś słuchał proroków zamiast siebie

Żarty się Ciebie trzymają. Przestań poprawiać proroków, a będzie lepiej. Uwierz we wszystko co napisali.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 14 lip 2013, 00:03

Chcę wierzyć pisze:
Lelek pisze:Jeszcze jedna ciekawostka dla "amilenialnych":

"Wtedy przystąpiła do niego matka synów Zebedeuszowych z synami swoimi, złożyła mu pokłon i prosiła go o coś. A On jej rzekł: Czego chcesz? Rzecze mu: Powiedz, aby ci dwaj synowie moi zasiedli jeden po prawicy, a drugi po lewicy twojej w Królestwie twoim. A Jezus, odpowiadając, rzekł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja pić będę? Mówią mu: Możemy. Mówi im: Kielich mój pić będziecie, ale zasiąść po prawicy mojej czy po lewicy - nie moja to rzecz, lecz Ojca mego, który da to tym, którym zostało przez niego przygotowane" [Mat. 20:20-23]

Jezus w tej chwili siedzi po prawicy Ojca w niebie. Czyli po lewicy Ojca jest Jezus. Tak będzie do czasu, gdy Jezus powróci na ziemię. W tej chwili nikt z ludzi nie siedzi po lewicy Jezusa, ani po lewicy też, bo nie ma powodu. O jakie Królestwo chodzi, jeśli miejsca po lewicy i prawicy Jezusa zostały przygotowane przez Ojca konkretnym ludziom? Jakieś propozycje?

Podpowiedź: Matka synów Zebedeuszowych mówi o królestwie Mesjasza. :)

DA 7:49 - Niebo jest tronem moim, A ziemia podnóżkiem stóp moich; Jaki dom zbudujecie mi, mówi Pan, Albo jakie jest miejsce odpocznienia mego?

Piszesz nie na temat. Skoncentruj się na tekście, który zacytowałem. Zamiast od niego uciekać. Bo tekst, który cytujesz, nie mówi o zasiadaniu po prawicy i lewicy Mesjasza w Jego królestwie.

.... zasiądzie po prawej stronie nieba a ...... po lewej. To taka mała uszczypliwość. Naprawdę człowiek myśli o tym co ma zjeść i czy będzie miał twarde krzesło. Zupełnie jak uczniowie kiedy chodzili jeszcze z Jezusem i nie dane było im rozumieć wiele spraw.

Ale sam Jezus rozumiał. I potwierdził, że po Jego lewicy i prawicy w Jego królestwie Ojciec wyznaczył miejsca konkretnym ludziom. PRZECZYTAJ TEKST, DO KTÓREGO SIĘ ODNOSISZ. To naprawdę dobra zasada.

Rzym 8:17 - A jeśli dziećmi, to i dziedzicami, dziedzicami Bożymi, a współdziedzicami Chrystusa, jeśli tylko razem z nim cierpimy, abyśmy także razem z nim uwielbieni byli.

Znowu to samo... Jeśli się chcesz wypowiadać, to na temat. Wersetów są w Biblii tysiące i możesz tak wklejać jeszcze długo. Ale to nie zmienia faktu, że w Królestwie Mesjasza ktoś zasiądzie po Jego prawicy i lewicy. A tonie dzieje się teraz, bo nie może. Rozumiesz?


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 14 lip 2013, 00:15

Masz problem ze zrozumieniem tekstu bo z góry przyjąłeś złą interpretację Objawienia. Dlatego proste teksy wydają Ci się bardzo skomplikowane. Dlaczego myślisz w Objawieniu jest nawiązanie do Ezechiela?

Ezech 47:1 - Potem zaprowadził mnie z powrotem do bramy przybytku; a oto spod progu przybytku wypływała woda w kierunku wschodnim, gdyż przybytek był zwrócony ku wschodowi, a woda spływała ku dołowi spod bocznej prawej ściany świątyni, na południe od ołtarza.
47:2 - Potem wyprowadził mnie przez bramę północną i oprowadził mnie wokoło drogą zewnętrzną do bramy zewnętrznej, zwróconej ku wschodowi; a oto woda wytryskała z południowej strony.
.....
47:12 - Na obu brzegach potoku będą rosły różne drzewa owocowe; liść ich nie więdnie i owoc się nie wyczerpie; co miesiąc będą rodzić świeże owoce, gdyż woda dla nich płynie ze świątyni. Owoc ich jest na pokarm, a liście ich na lekarstwo.


Obj 22:1 - I pokazał mi rzekę wody żywota, czystą jak kryształ, wypływającą z tronu Boga i Baranka.
22:2 - Na środku ulicy jego i na obu brzegach rzeki drzewo żywota, rodzące dwanaście razy, wydające co miesiąc swój owoc, a liście drzewa służą do uzdrawiania narodów.

Wystarczy przeczytać kilka wierszy poniżej aby zobaczyć że rzeka to rzeka żywota.

Obj 22:17 - A Duch i oblubienica mówią: Przyjdź! A ten, kto słyszy, niech powie: Przyjdź! A ten, kto pragnie, niech przychodzi, a kto chce, niech darmo weźmie wodę żywota.
22:18 - Co do mnie, to świadczę każdemu, który słucha słów proroctwa tej księgi: Jeżeli ktoś dołoży coś do nich, dołoży mu Bóg plag opisanych w tej księdze;

Oooo.. "To jest jakaś rzeka żywota?"

Jasne, że jest i oblubienica mówi przyjdź. Widzisz więc, że widzenie Ezechiela o rzece wypływającej ze świątyni dotyczy okresu oblubienicy Baranka.

Co do rybaków i ryb to może być np takie wytłumaczenie

Mat 13:47 - Dalej podobne jest Królestwo Niebios do sieci, zapuszczonej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju,
13:48 - którą, gdy była pełna, wyciągnęli na brzeg, a usiadłszy dobre wybrali do naczyń, a złe wyrzucili.
13:49 - Tak będzie przy końcu świata; wyjdą aniołowie i wyłączą złych spośród sprawiedliwych,


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 14 lip 2013, 01:43

Chcę wierzyć pisze:Masz problem ze zrozumieniem tekstu

Masz problem z przeczytaniem tekstu. Nie jesteś jeszcze na etapie dobrego lub błędnego rozumienia tekstu. Na razie jesteś na etapie CZYTANIA tekstu.

Etap rozumienia tekstu jeszcze przed Tobą.

Dlaczego myślisz w Objawieniu jest nawiązanie do Ezechiela?

Nie rozumiemy się. W Objawieniu nie ma nawiązania do Ezechiela, ale jest drzewo rodzące owoce co miesiąc. Drzewo życia, które jest literalnym drzewem. Czy wiesz, że drzewo życia stało w Raju? (Rdz 2:9) Czy wiesz, że będzie stało na nowej Ziemi? (Obj 22:2)

Drzewo życia, z uzdrawiającymi liśćmi i rodzące owoce co miesiąc, jest autentycznie drzewem i nie jest symbolem, więc na jakiej podstawie uznajesz, że drzewa z uzdrawiającymi liścmi i rodzące owoce co miesiąc z księgi Ezechiela są symbolem? :roll: Jedno tak a drugie siak, bo tak pasuje do odgórnej teologii?

Wystarczy przeczytać kilka wierszy poniżej aby zobaczyć że rzeka to rzeka żywota.

Nie wystarczy skleić kilka fragmentów metodą łapu-capu. Rzeka żywota nie jest wodą życia i nie może nią być jeśli wypływa z tronu Boga i Baranka na przyszłej ziemi, która jeszcze nie została stworzona. Woda żywa, która jest darem Chrystusa dla wierzących już dzisiaj, nie może być rzeką życia która jeszcze nie istnieje. Twoje stanowisko jest na bakier z logiką. Też masz wrażenie, że nie nadążasz za własnymi myślami?

Czy jak przeczytasz o rzece od Krakowa do Warszawy to też będziesz upierał się, że rzeka jest symboliczna? :roll:

Co do rybaków i ryb to może być np takie wytłumaczenie

Musisz się zdecydować czy ludzie to drzewa czy ryby. Ludzie nie mogą pływać w rzece jak ryby i rosnąć nad rzeką jak drzewa. Chaotyczny amilenijny cyrk interpretacyjny.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.

Wróć do „Eschatologia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość