Adam i Bóg

Jaki jest człowiek wg Boga
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 14 sie 2013, 15:06

Kitka pisze:Chodzi mi bardziej o stworzenie człowieka/Adama i o to, dlaczego zgrzeszył? Z woli Boga, czy własnej?
A dlaczego wykluczyć, że może z obu? I z Boga i z własnej? Przecież takich przykładów jest kilka w Piśmie Świętym. Asyria najeżdzająca Izrael, z jednej strony Bóg mówi, że ich na Izrael nasyła, a z drugiej Asyryjski władca jest sądzony przez Boga za swój grzech. Dalej, Chrystus ukrzyżowany, z jednej strony według Bożego Planu (ustalonym przed założeniem świata), a z drugiej strony z woli współczesnych mu Żydów. Obie wole ostatecznie pragnęły tego samego celu, ale kompletnie z dwóch różnych powodów. To się nazywa kompatybilizm (czasami nazywany miękkim determinizmem).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Adam i Bóg

Postautor: Hardi » 16 sie 2013, 18:59

Lash pisze:
Kitka pisze:Naszła mnie refleksja wobec rozmów klawińsko-arminiańskich w innych wątkach odnośnie Adama.

Czy Adam grzesząc wypełnił wolę Boga, czy też przeciwstawił się Bogu i postąpił wbrew Jego woli?


Adam Grzesząc spełnił PLAN Boga ale przeciwstawił sie WOLI Jego :)

czyli plan Boga był wbrew Jego woli :?: ;) to ktoś Boga zmusił zaplanować coś co będzie sprzeczne z Jego wolą :?: ;)

ehhh ten kalwinizm :lmao: :rotfl: :lol-above:


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Adam i Bóg

Postautor: jj » 16 sie 2013, 20:39

Klangman pisze:
Pozwolę sobie zatem podkreślić raz jeszcze, że Adam wraz z Ewą są uczynieni na obraz i podobieństwo Boga.


Co nie jest sprzeczne z faktem, ze byli cielesni, a nie duchowi:

(44) sieje się ciało cielesne, bywa wzbudzone ciało duchowe. Jeżeli jest ciało cielesne, to jest także ciało duchowe. (45) Tak też napisano: Pierwszy człowiek Adam stał się istotą żywą, ostatni Adam stał się duchem ożywiającym. (46) Wszakże nie to, co duchowe, jest pierwsze, lecz to, co cielesne, potem dopiero duchowe. (47) Pierwszy człowiek jest z prochu ziemi, ziemski; drugi człowiek jest z nieba. (48) Jaki był ziemski człowiek, tacy są i ziemscy ludzie; jaki jest niebieski człowiek, tacy są i niebiescy. (49) Przeto jak nosiliśmy obraz ziemskiego człowieka, tak będziemy też nosili obraz niebieskiego człowieka.
(1 list do Koryntian 15:44-49, Biblia Warszawska)


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 16 sie 2013, 21:15

Hardi pisze:czyli plan Boga był wbrew Jego woli :?: ;) to ktoś Boga zmusił zaplanować coś co będzie sprzeczne z Jego wolą :?: ;)


Pewnie nie każdemu ta wersja będzie odpowiadała, ale ja to widzę w ten sposób:

Kiedy Bóg coś planuje, to bierze pod uwagę wszystkie okoliczności po drodze, czy to dobre, czy złe.
I tak na przykład. Paweł został największym Apostołem i wykonał największą pracę, mimo że wcześniej mordował chrześcijan. Nie był on żadnym świętoszkiem od urodzenia. Czy Bóg nie powiedział "Za nim świat powstał poświęciłem cię" ? Jak na wojnie. Bitwa jest przegrana, ale wojna wygrana.


.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 16 sie 2013, 23:27

doktorsky, znowu wyrywasz ten werset z kontekstu, straaaaaaaaszna manipulacja...

kalwinizm sam siebie wyklucza, bardziej niedorzeczny od kalwinizmu jest chyba tylko mormonizm ;)


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 16 sie 2013, 23:41

Hardi pisze:doktorsky, znowu wyrywasz ten werset z kontekstu, straaaaaaaaszna manipulacja...


Ale dlaczego uważasz, że jest to manipulacja? Czy Bóg wzywając ciebie do siebie nie przewidział twoich upadków po drodze? A jednak mimo wszystko jesteś jednym z tych, którzy za Chrystusem idą, czy nie? Nie każdy ma to szczęście.


.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 17 sie 2013, 02:03

doktorsky pisze:Czy Bóg wzywając ciebie do siebie nie przewidział twoich upadków po drodze?

Bóg zna wszystkie nasze uczynki i zamysły serca, w jakiś sposób nie podlega ograniczeniom fizycznego czasu, który jest tylko czwartym wymiarem stworzonego wszechświata. Bóg nie zaplanował grzechu Adama, choć umieścił w swoich planach wybory ludzi i istot niebieskich, które nie są zgodne z Jego świętą wolą. Bóg nie ustanowił grzechu Adama, pożądliwość ciała i oczu oraz pycha tego życia nie pochodzą od Niego (1J 2:16) Bunt szatana także nie był zaplanowany przez Boga i nie był zgodny z Bożą wolą, przed upadkiem szatan był dobrym stworzeniem a zło pojawiło się w nim samym (Ez 28:15). Bóg jest światłością i nie ma w Nim żadnej ciemności.

Kalwinizm rzeczywiście w kilku przypadkach ma posmak niedorzeczności.

"Jakom żyw - mówi Wszechmocny Pan - nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, a raczej, by się bezbożny odwrócił od swojej drogi, a żył. Zawróćcie, zawróćcie ze swoich złych dróg! Dlaczego macie umrzeć, domu izraelski?" (Ez 33:11)

Z założeń teologicznych katolickiego teologa Augustyna, założyciela luteranizmu Lutra i reformowanego Kalwina, wynika, że Bóg sam sobie robi na złość. Posyła bezbożnych na śmierć, w czym nie ma upodobania. Bóg ma większą chwałę w tym, że grzesznicy się nie nawracają, więc jego wewnętrzna decyzja jest taka, że dla okazania własnej chwały musi jednocześnie ustanowić coś w czym nie ma upodobania. Logiczny wniosek z kalwinizmu.

Teologia wolnego wyboru człowieka nie ma tak nieroztropnych dylematów. Człowiek sam wybiera zawierzenie Stwórcy lub niewiarę i Bóg jest w pewnym sensie zmuszony potępić bezbożnika. Święty Bóg nie może objawić samego siebie osobie, której charakter i postawa serca są w nieodpowiednim stanie. Człowiek sam siebie skazuje na potępienie i zasmuca Ducha Świętego, a Bóg, akceptując jego wolność, oddala bezbożnika od siebie nie mając w tym upodobania. Logiczny wniosek z arminianizmu.

" a jednak znienawidzili i Mnie, i Ojca mego. Ale to się stało, aby się wypełniło słowo napisane w ich Prawie: Nienawidzili Mnie bez powodu. " (J 15:25)

Kalwinizm zakłada, że Bóg pomija wiekszość ludzi w zbawieniu. Bez powodu. Zarzuca Bogu postępowanie, które Jezus wyraźnie potępia.

"Albo może lekceważysz bogactwo jego dobroci i cierpliwości, i pobłażliwości, nie zważając na to, że dobroć Boża do upamiętania cię prowadzi? Ty jednak przez zatwardziałość swoją i nieskruszone serce gromadzisz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia sprawiedliwego sądu Boga, który odda każdemu według uczynków jego: tym, którzy przez trwanie w dobrym uczynku dążą do chwały i czci, i nieśmiertelności, da żywot wieczny; tych zaś, którzy o uznanie dla siebie zabiegają i sprzeciwiają się prawdzie, a hołdują nieprawości, spotka gniew i pomsta." (Rz 2:4-8)

Biblia mówi, że dobroć Boża prowadzi grzesznych ludzi do upamiętania. Kalwinizm naucza, że Boże prowadzenie grzeszników do nawrócenia jest na niby, cierpliwość nie ma znaczenia, bo decyzja należy do Boga, a Boża pobłażliwość jest cyniczna.

Gdyby jeszcze ktoś miał szczere wątpliwości:

http://apologetyka.com/teologia/predest ... destynacja

http://www.tektonics.org/tulip/tulipsum.html

http://www.examiningcalvinism.com/Examine.html

http://www.bible.ca/calvinism.htm

Jest wiele dróg prowadzących ze świata kalwinizmu, a każda z nich jest pouczająca, bowiem głos biblijnego arminianizmu jest ostatecznie głosem sumienia.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Adam i Bóg

Postautor: Klangman » 17 sie 2013, 06:38

jj pisze:
Klangman pisze:
Pozwolę sobie zatem podkreślić raz jeszcze, że Adam wraz z Ewą są uczynieni na obraz i podobieństwo Boga.


Co nie jest sprzeczne z faktem, ze byli cielesni, a nie duchowi:

(44) sieje się ciało cielesne, bywa wzbudzone ciało duchowe. Jeżeli jest ciało cielesne, to jest także ciało duchowe. (45) Tak też napisano: Pierwszy człowiek Adam stał się istotą żywą, ostatni Adam stał się duchem ożywiającym. (46) Wszakże nie to, co duchowe, jest pierwsze, lecz to, co cielesne, potem dopiero duchowe. (47) Pierwszy człowiek jest z prochu ziemi, ziemski; drugi człowiek jest z nieba. (48) Jaki był ziemski człowiek, tacy są i ziemscy ludzie; jaki jest niebieski człowiek, tacy są i niebiescy. (49) Przeto jak nosiliśmy obraz ziemskiego człowieka, tak będziemy też nosili obraz niebieskiego człowieka.
(1 list do Koryntian 15:44-49, Biblia Warszawska)


Nie bardzo rozumiem związek tego z tym co napisałem i poruszanym tu zagadnieniem woli. Oczywiście masz rację pisząc, że byli cieleśni. Nie nadążam jednak za Twoim tokiem myślenia i nie wiem w jakim celu przytoczyłeś List do Koryntian. Mam nadzieję, że się zgadzamy, a tylko nie do końca to jeszcze rozumiem :)


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Adam i Bóg

Postautor: jj » 17 sie 2013, 07:25

Klangman pisze:
jj pisze:
Klangman pisze:
Pozwolę sobie zatem podkreślić raz jeszcze, że Adam wraz z Ewą są uczynieni na obraz i podobieństwo Boga.


Co nie jest sprzeczne z faktem, ze byli cielesni, a nie duchowi:

(44) sieje się ciało cielesne, bywa wzbudzone ciało duchowe. Jeżeli jest ciało cielesne, to jest także ciało duchowe. (45) Tak też napisano: Pierwszy człowiek Adam stał się istotą żywą, ostatni Adam stał się duchem ożywiającym. (46) Wszakże nie to, co duchowe, jest pierwsze, lecz to, co cielesne, potem dopiero duchowe. (47) Pierwszy człowiek jest z prochu ziemi, ziemski; drugi człowiek jest z nieba. (48) Jaki był ziemski człowiek, tacy są i ziemscy ludzie; jaki jest niebieski człowiek, tacy są i niebiescy. (49) Przeto jak nosiliśmy obraz ziemskiego człowieka, tak będziemy też nosili obraz niebieskiego człowieka.
(1 list do Koryntian 15:44-49, Biblia Warszawska)


Nie bardzo rozumiem związek tego z tym co napisałem i poruszanym tu zagadnieniem woli. Oczywiście masz rację pisząc, że byli cieleśni.


O! Wlasnie tutaj... Nie BYLI cielseni, ale BYLI STWORZENI CIELESNI. Wystarczy, czy rozwinac z ryzykiem ukamienowania? :lol:


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Adam i Bóg

Postautor: KAAN » 17 sie 2013, 10:40

Kitka pisze:Naszła mnie refleksja wobec rozmów klawińsko-arminiańskich w innych wątkach odnośnie Adama.

Czy Adam grzesząc wypełnił wolę Boga, czy też przeciwstawił się Bogu i postąpił wbrew Jego woli?
Nie, w Biblii nie ma świadectwa że Pan Bóg wybrał drogę grzechu dla Adama, to Adam zgrzeszył pod namową Ewy, a ta pod namową szatana. Adam był bez grzechu, czysty przed Bogiem a Pan Bóg nie miał planu popchnięcia Adama do grzechu.
Z drugiej strony Pan Bóg wiedział o tym, że Adam upadnie zanim go stworzył, dlatego przed założeniem świata przygotował zbawienie w Panu Jezusie w kształcie jaki znamy. Adam grzesząc nie wypełniał woli Bożej, tak jak Kain i inni grzesznicy, w tym ty i ja. Nie jest wolą Bożą żeby ludzie grzeszyli, ale Pan Bóg pozwala na grzech aby osiągnąć cele jakie założył.
Wobec powyższego założenie woli, która nie jest wolna (kaliwinizm) jest słuszne, ponieważ grzeszna natura zniewala człowieka i ten musi grzeszyć. Z przeciwnego bieguna człowiek zbawiony jest niewolnikiem Chrystusa i jego wola została opanowana przez sprawiedliwego Boga (arminianie nie mają racji). Nie jest jednak tak, że człowiek został pozbawiony woli całkowicie (przeciw kalwinizmowi), ponieważ człowiekowi zbawionemu zdarza się zgrzeszyć, a niezbawionemu pozytywnie odpowiedzieć na głos sumienia aby nie grzeszyć.
Adam został stworzony bez grzechu i miał wolną wolę, był wolny w swoim wyborze, wybrał grzech, tym czynem nie wypełnił woli Bożej, ale ją pogwałcił, ponieważ Bóg przygotował wszystko dla Adama do życia z Nim a nie z szatanem i takie jest świadectwo Biblii.
Grzech jest wyborem rzeczy niewłaściwych, dlatego nie może obyć się bez woli.

I List św. Jana 3:4 Każdy kto popełnia grzech, i zakon przestępuje, a grzech jest przestępstwem zakonu.

I to nie tylko zakonu Mojżesza, ale zakonu sumienia zapisanego w sercach ludzi:

Rz 2:11 Albowiem u Boga nie ma względu na osobę.
12 Bo ci, którzy bez zakonu zgrzeszyli, bez zakonu też poginą; a ci, którzy w zakonie zgrzeszyli, przez zakon sądzeni będą;
13 Gdyż nie ci, którzy zakonu słuchają, są sprawiedliwi u Boga, lecz ci, którzy zakon wypełniają, usprawiedliwieni będą.
14 Skoro bowiem poganie, którzy nie mają zakonu, z natury czynią to, co zakon nakazuje, są sami dla siebie zakonem, chociaż zakonu nie mają;
15 Dowodzą też oni, że treść zakonu jest zapisana w ich sercach; wszak świadczy o tym sumienie ich oraz myśli, które nawzajem się oskarżają lub też biorą w obronę;
16 Będzie to w dniu, kiedy według ewangelii mojej Bóg sądzić będzie ukryte sprawy ludzkie przez Jezusa Chrystusa.

Tak było od zawsze; zakon sumienia był podstawą do sądzenia człowieka nawet wtedy gdy pisanego zakonu nie było.

Konkluzja.
Nie jest wolą Bożą aby Adam, albo inny człowiek grzeszył, ale grzech człowieka, o którym Pan Bóg wie, że zostanie popełniony jest wykorzystywany do tego żeby jednych zbawić, a drugich doprowadzić do sprawiedliwego sądu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Adam i Bóg

Postautor: Klangman » 17 sie 2013, 17:00

jj pisze:
Klangman pisze:
jj pisze:
Klangman pisze:
Pozwolę sobie zatem podkreślić raz jeszcze, że Adam wraz z Ewą są uczynieni na obraz i podobieństwo Boga.


Co nie jest sprzeczne z faktem, ze byli cielesni, a nie duchowi:

(44) sieje się ciało cielesne, bywa wzbudzone ciało duchowe. Jeżeli jest ciało cielesne, to jest także ciało duchowe. (45) Tak też napisano: Pierwszy człowiek Adam stał się istotą żywą, ostatni Adam stał się duchem ożywiającym. (46) Wszakże nie to, co duchowe, jest pierwsze, lecz to, co cielesne, potem dopiero duchowe. (47) Pierwszy człowiek jest z prochu ziemi, ziemski; drugi człowiek jest z nieba. (48) Jaki był ziemski człowiek, tacy są i ziemscy ludzie; jaki jest niebieski człowiek, tacy są i niebiescy. (49) Przeto jak nosiliśmy obraz ziemskiego człowieka, tak będziemy też nosili obraz niebieskiego człowieka.
(1 list do Koryntian 15:44-49, Biblia Warszawska)


Nie bardzo rozumiem związek tego z tym co napisałem i poruszanym tu zagadnieniem woli. Oczywiście masz rację pisząc, że byli cieleśni.


O! Wlasnie tutaj... Nie BYLI cielseni, ale BYLI STWORZENI CIELESNI. Wystarczy, czy rozwinac z ryzykiem ukamienowania? :lol:


Masz na myśli to, że mieli ciała ale była to cielesność doskonała? :) Idąc tym tropem nasuwają mi się skojarzenia z tym, że byli sami. Fakt, że był tylko Adam i tylko Ewa wyklucza motyw wzajemnej zdrady (a ten przecież przewija się przez całe Pismo w kontekście Boga i Jego ludu).

Uważam, że poznawanie dobra i zła (w wymiarze filozoficzno-teologicznym) niezwykle mocno osadzone jest w pojęciach: wierność, pożądliwość, cudzołóstwo nagość i wstyd (rozumiane jako odkrycie grzechu i hm...jego świadomość? przyznanie się do niego?).

Wobec powyższego nie przeczę temu, że Adam i Ewa istnieli naprawdę (spotkałem się z opiniami, że byli tylko symbolem) ale chcę wskazać, że Bóg w całych dziejach świata (i we wszelkim potencjalnym poznaniu) ukrył symbolikę, którą można odnaleźć w Biblii.
Mam duże przekonanie, że klucz do całości poznania leży w kobiecie i mężczyźnie (dlatego cały opis początków rodzaju ludzkiego jest również wyjątkowo genialnym symbolem)

Rzecz jasna zbawienie wiadomo w Kim mamy :)

A ryzyko ukamienowania do kogo się odnosi? Rozwinięcie wydaje się być interesujące :)


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Adam i Bóg

Postautor: jj » 17 sie 2013, 21:41

Klangman pisze:

A ryzyko ukamienowania do kogo się odnosi? Rozwinięcie wydaje się być interesujące :)


Gdybym powiedzial, ze Bog stworzyl cielesnego Adama na potepienie, to posypalyby sie na mnie kamienie. Dlatego powiem tylko, ze Bog wiedzial, ze Adam upadnie.


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Adam i Bóg

Postautor: Klangman » 17 sie 2013, 22:55

jj pisze:
Klangman pisze:

A ryzyko ukamienowania do kogo się odnosi? Rozwinięcie wydaje się być interesujące :)


Gdybym powiedzial, ze Bog stworzyl cielesnego Adama na potepienie, to posypalyby sie na mnie kamienie. Dlatego powiem tylko, ze Bog wiedzial, ze Adam upadnie.


Rozumiem co masz na myśli.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Adam i Bóg

Postautor: Lash » 20 sie 2013, 15:32

Hardi pisze:
Lash pisze:
Kitka pisze:Naszła mnie refleksja wobec rozmów klawińsko-arminiańskich w innych wątkach odnośnie Adama.

Czy Adam grzesząc wypełnił wolę Boga, czy też przeciwstawił się Bogu i postąpił wbrew Jego woli?


Adam Grzesząc spełnił PLAN Boga ale przeciwstawił sie WOLI Jego :)

czyli plan Boga był wbrew Jego woli :?: ;) to ktoś Boga zmusił zaplanować coś co będzie sprzeczne z Jego wolą :?: ;)

ehhh ten kalwinizm :lmao: :rotfl: :lol-above:


Tak. Oczywiście :)
Boża wolą było zbawienie Izraela ale jednak miał plan aby ich zabić gdy nie byli posłuszni :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 20 sie 2013, 16:05

okidoki pisze:
doktorsky pisze:Czy Bóg wzywając ciebie do siebie nie przewidział twoich upadków po drodze?

Bóg zna wszystkie nasze uczynki i zamysły serca, w jakiś sposób nie podlega ograniczeniom fizycznego czasu, który jest tylko czwartym wymiarem stworzonego wszechświata.


Albo Piatym :roll:

okidoki pisze: Bóg nie zaplanował grzechu Adama,


Bo tak sobie ustalił Okidoki :D


okidoki pisze: choć umieścił w swoich planach wybory ludzi i istot niebieskich,


I przypadkiem wiedzać o skutakch umieścił z Raju drzewo poznania dobra i zła i opuścił Raj na czas pokuszenia człowieka :/ Znając swietnie skutki :roll:

okidoki pisze: które nie są zgodne z Jego świętą wolą. Bóg nie ustanowił grzechu Adama, pożądliwość ciała i oczu oraz pycha tego życia nie pochodzą od Niego (1J 2:16)


Nie są Jego wolą zgoda i nie są przez niego czynione zgoda :) Co do ustanowienia upadku Adama to wiemy że CONAJMNIEJ SIĘ NAŃ ZGODZIŁ :/

okidoki pisze: Bunt szatana także nie był zaplanowany przez Boga i nie był zgodny z Bożą wolą, przed upadkiem szatan był dobrym stworzeniem a zło pojawiło się w nim samym (Ez 28:15). Bóg jest światłością i nie ma w Nim żadnej ciemności.


Ez 28:15 nie mówi o szatanie ... ale cóż :roll:

okidoki pisze:
Kalwinizm rzeczywiście w kilku przypadkach ma posmak niedorzeczności.


Dla cielesnych Pismo Św ZAWSZE jest z odrobiną niedorzeczności :/

okidoki pisze:
"Jakom żyw - mówi Wszechmocny Pan - nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, a raczej, by się bezbożny odwrócił od swojej drogi, a żył. Zawróćcie, zawróćcie ze swoich złych dróg! Dlaczego macie umrzeć, domu izraelski?" (Ez 33:11)


Ten tekst jak zwykle wyrywasz z kontekstu i z tematu specjalnie załozonym o tym werseci zrejterowałeś :/

okidoki pisze: Z założeń teologicznych katolickiego teologa Augustyna, założyciela luteranizmu Lutra i reformowanego Kalwina,


Ach to KATOLIK AUGUSTYN załozył Luteranizm i Kalwinizm
Idiotyzmy ahistoryczne przez ciebie głoszone maga być pobite jedynie prez twoje pseudoekonomiczne wywody :roll:

ale ukazuje to jaka nienawiścią pałasz do prostestantyzmu niczym średnioweiczna inkwizycja ... nawet do kłamstwa się posuwasz aby udowodnić swoje fałszywe tezy :/

okidoki pisze: wynika, że Bóg sam sobie robi na złość.


Nie wynika z nich że BÓG panuje nas wszystkich.

Z Arminianizmu wynika ze Bóg działa sobie na złośc. Bóg dał ludziom wolną wolę i nie bardzo może coś z tym zrobić :roll:

okidoki pisze: Posyła bezbożnych na śmierć, w czym nie ma upodobania.


Dał ludziom wolność widzac że sie zabiją :/
Zasadził drzewo i dał prawo ŚWIETNIE ZNAJĄC EFEKT KOŃCOWY :roll:

okidoki pisze: Bóg ma większą chwałę w tym, że grzesznicy się nie nawracają, więc jego wewnętrzna decyzja jest taka, że dla okazania własnej chwały musi jednocześnie ustanowić coś w czym nie ma upodobania. Logiczny wniosek z kalwinizmu.


Logiczny dla nieodnowionych umysłów owałdniętych arminianizmem :roll:
Logiczny jest taki że BÓG PANEM JEST i robi co chce nawet stwarza niewierzącego na dzień sądu.


okidoki pisze:
Teologia wolnego wyboru człowieka nie ma tak nieroztropnych dylematów.


Ma gorsze.
Np Brak umocowania w Bozym Słowie I Żadnego problemu kalwinizmu nie rozwiązuje. Czyni Boga natomiast BEZRADNYM względem człowieka. Człowiek może wszystko a Bóg nie może cżłowiekowi zrobić nic ... tylko go oczywiście zabic :/ ale zbawić nie może - gdy człowiek nie chce :roll:

Tak Armianianizm ( idąc logicznie ) mówi ze Bóg może tylko człowieka zabić wbrew ludzkie woli zle zbawić nie może :/

okidoki pisze:
Człowiek sam wybiera zawierzenie Stwórcy lub niewiarę i Bóg jest w pewnym sensie zmuszony potępić bezbożnika.


Sam sobie nawet wymyśla zbawiciela :/
Oczywiście człowiek jest TU PNAEM a nie Jezus - Jezus jest pozostwiony w formie sługi - masz mnie zbawić bo JA TAK CHCĘ -
Stąd te wszystkie alta call :/

okidoki pisze: Święty Bóg nie może objawić samego siebie osobie, której charakter i postawa serca są w nieodpowiednim stanie.


I to jest napisane w siódme okidkiego - księdze abdurdu i negacji Pisma.
To co napisałeś to ewidentne kłamstwo.
Wystarczy przeczytać.

(1) W roku śmierci króla Uzjasza widziałem Pana siedzącego na tronie wysokim i wyniosłym, a kraj jego szaty wypełniał świątynię. (2) Jego orszak stanowiły serafy, z których każdy miał po sześć skrzydeł, dwoma zakrywał swoją twarz, dwoma zakrywał swoje nogi i na dwóch latał. (3) I wołał jeden do drugiego: Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów! Pełna jest wszystka ziemia chwały jego. (4) I zatrzęsły się progi w posadach od tego potężnego głosu, a przybytek napełnił się dymem. (5) I rzekłem: Biada mi! Zginąłem, bo jestem człowiekiem nieczystych warg i mieszkam pośród ludu nieczystych warg, gdyż moje oczy widziały Króla, Pana Zastępów. (6) Wtedy przyleciał do mnie jeden z serafów, mając w ręku rozżarzony węgielek, który szczypcami wziął z ołtarza, (7) I dotknął moich ust, i rzekł: Oto dotknęło to twoich warg i usunięta jest twoja wina, a twój grzech odpuszczony. Iazaj 6


Okidoki nie zuważa, że óg Objawia sie GRZESZNEMU.

Jak Izajsz rzekł:
(20) Izajasz zaś odważa się powiedzieć: Dałem się znaleźć tym, którzy mnie szukali, objawiłem się tym, którzy o Mnie nie pytali. (List do Rzymian 10:20, Biblia Tysiąclecia)


Bóg Objawia się WYBRANYM a nie samosprawiedliwym
(6) Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje. (Ew. Jana 17:6, Biblia Tysiąclecia)

Bóg łaskawie obajwia się GRZESZNEMU aby ten POZNAŁ Go. A nie szuka sprawiedliwych którzy sobie załuguja na poznanie Boga.

Lekarzem Jest JEZUS a nie zdrowi maja przyjść do Jezusa :/

okidoki pisze:Człowiek sam siebie skazuje na potępienie i zasmuca Ducha Świętego,


A to pewnie 2 Okikdokiego :/

Pismo Święte mówi KTO MA MOC POTĘPIĆ

(12) Jeden jest Prawodawca i Sędzia, w którego mocy jest zbawić lub potępić. A ty kimże jesteś, byś sądził bliźniego?
(List Jakuba 4:12, Biblia Tysiąclecia)

Ale okidoki nie chce uznać Pisma więc rzuca myśli nie z Pisma że LUDZIE Sami siebie potepiaja :/


okidoki pisze: a Bóg, akceptując jego wolność, oddala bezbożnika od siebie nie mając w tym upodobania. Logiczny wniosek z arminianizmu.


Zgoda i CAŁKOWCIE NIE BIBLIJNY
Bowiem ten arminianizm któtry głosisz to filozofia teologiczna ale nie nauka PISMA ŚW.

okidoki pisze:

" a jednak znienawidzili i Mnie, i Ojca mego. Ale to się stało, aby się wypełniło słowo napisane w ich Prawie: Nienawidzili Mnie bez powodu. " (J 15:25)

Kalwinizm zakłada, że Bóg pomija wiekszość ludzi w zbawieniu. Bez powodu. Zarzuca Bogu postępowanie, które Jezus wyraźnie potępia.


No tak Kolejny Raz okidoki stawia CZŁOWIEKA w MIEJSCE BOGA
Ewidentnie Pna Jezus mówi tu o SOBIE i OJCU o tym, że Boga znienawidzili Ludzie BEZ POWODU.
Okidoki odnosi to do człowieka
Jest to logiczna konsekwencja arminianizmu
CZłowiek Decyduje bowiem jest PANEM nad swoim zbawieniem - człowie ma miejsce Boga i siebie zbawia
Bóg nie moze nic na co nie pozwoli mu człowiek - tzn moż tylko Jedo ZABIĆ CZŁOWIEKA ... ale oczywiście nie chce tego ale robi to w WBREW swojej WOLI ale zgodnie z wolą człowieka ... który choć mówi ze nie chce zginąc to ginie :roll:


Arminianizm to BEŁKOT intelektualny ale to pikuś
Armianianizm nie ma ŻADNEGO UMOCOWANIA W SŁOWIE BOga ale jest filozofią wyssana z katolicyzmu ( adpatacja greckiej filozofii ) Dlatego Okidoki słusznie wyciąga wnioski na założaniu że tylki "logika" arminianizimu prowadzi go do wniosków jakie sobie chce życzyć ..


okidoki pisze: "Albo może lekceważysz bogactwo jego dobroci i cierpliwości, i pobłażliwości, nie zważając na to, że dobroć Boża do upamiętania cię prowadzi? Ty jednak przez zatwardziałość swoją i nieskruszone serce gromadzisz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia sprawiedliwego sądu Boga, który odda każdemu według uczynków jego: tym, którzy przez trwanie w dobrym uczynku dążą do chwały i czci, i nieśmiertelności, da żywot wieczny; tych zaś, którzy o uznanie dla siebie zabiegają i sprzeciwiają się prawdzie, a hołdują nieprawości, spotka gniew i pomsta." (Rz 2:4-8)


allelujah.
Dobroć Pana Prowadzi nas do upamietania
A Jego SĄD do zatwardziałości


okidoki pisze:Biblia mówi, że dobroć Boża prowadzi grzesznych ludzi do upamiętania.


Jak widac okidoki zapomina ża jest też sąd BOGA I PRZYPISUJE BOGU JEDNĄ CECHĘ - Bog jest TYLKO DOBRY DLA CZŁOWIEKA - Bóg ma robic dobrze człowiekowi jak tylko człowiek chce .... oczywiście to wszystko jest okraszone sądem dla tych którzy wierzą Biblijnie, że BÓG Czyni co chce :)

(18) Zaiste więc, nad kim chce, okazuje zmiłowanie, a kogo chce przywodzi do zatwardziałości. (19) A zatem, powiesz mi: Czemu jeszcze obwinia? Bo któż może przeciwstawić się jego woli? (20) O człowiecze! Kimże ty jesteś, że wdajesz się w spór z Bogiem? Czy powie twór do twórcy: Czemuś mnie takim uczynił? (21) Albo czy garncarz nie ma władzy nad gliną, żeby z tej samej bryły ulepić jedno naczynie kosztowne, a drugie pospolite?

Ale Okidoki Ignoruje Psimo które obala Jego mity i głosi innego niebiblijnego Boga :/

okidoki pisze:

Kalwinizm naucza, że Boże prowadzenie grzeszników do nawrócenia jest na niby, cierpliwość nie ma znaczenia, bo decyzja należy do Boga, a Boża pobłażliwość jest cyniczna.


Jak widac Okdoki znowu kłamie - nie zacytuje dzieł KALWINISTÓW w któryzn znajdzie się powyższe zdania ale kłamać musi - tak jak podaje mu duch jego i ten który stoi za tym duchem :/

To co głosisz okidoki to kłamstwo i sąd Boga wisi nad kadym kto kłamie.
jesli nie kłamiesz to powdaj gdzie kalwinizm głosi

- że Boże prowadzenie grzeszników do nawrócenia jest na niby,
- cierpliwość nie ma znaczenia, bo decyzja należy do Boga,
- a Boża pobłażliwość jest cyniczna

Nie potrafisz - bowiem kłamstwem wojujesz i nie głosisz Bozęj Ewangelii :/ ale jak sam mówisz - naukę arminianizmu :/


okidoki pisze:


Gdyby jeszcze ktoś miał szczere wątpliwości:

http://apologetyka.com/teologia/predest ... destynacja

http://www.tektonics.org/tulip/tulipsum.html

http://www.examiningcalvinism.com/Examine.html

http://www.bible.ca/calvinism.htm

Jest wiele dróg prowadzących ze świata kalwinizmu, a każda z nich jest pouczająca, bowiem głos biblijnego arminianizmu jest ostatecznie głosem sumienia.


Tak to głos sumienia cielsnego i nieodrodzonego :/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Antropologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości