Biblia Jeffersona po polsku

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
arturolczykowski
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2012, 11:48
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Farnham, UK
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Biblia Jeffersona po polsku

Postautor: arturolczykowski » 25 lis 2013, 15:58

Biblia Jeffersona


Pierwsze polskie tłumaczenie słynnego dzieła prezydenta USA i autora Deklaracji Niepodległości, Thomasa Jeffersona. Oto jak on sam tłumaczy cel napisania swojej książki:

"Stworzyłem maleńką książeczkę z tego samego materiału (Ewangelie), którą zatytułowałem Filozofia Jezusa. Jest to paradygmat jego nauk, opracowany poprzez wybranie z ksiąg Ewangelii pewnych fragmentów i uporządkowanie ich pod względem chronologicznym i tematycznym. Piękniejszego bądź cenniejszego fragmentu etyki nigdy nie widziałem. Jest to dokument dowodzący, że jestem PRAWDZIWYM CHRZEŚCIJANINEM, to znaczy wyznawcą nauk Jezusa, różniącym się wielce od platończyków, którzy nazywają MNIE niewiernym, a SIEBIE SAMYCH chrześcijanami i głosicielami Ewangelii, chociaż wszystkie swoje charakterystyczne dogmaty czerpią z tego, czego ich autor nigdy nie powiedział. Stworzyli oni z pogańskich misteriów system nie do zrozumienia, z którego wielki reformator deizmu i bezdusznej etyki Żydów, gdyby powrócił na ziemię, nic by nie rozpoznał"


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 25 lis 2013, 22:20

arturolczykowski pisze:Pierwsze polskie tłumaczenie słynnego dzieła prezydenta USA i autora Deklaracji Niepodległości, Thomasa Jeffersona. Oto jak on sam tłumaczy cel napisania swojej książki:


Czy warto ją kupić?
Czy Ty jesteś jej tłumaczem?


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Awatar użytkownika
arturolczykowski
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2012, 11:48
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Farnham, UK
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: arturolczykowski » 26 lis 2013, 00:53

To ciekawostka , dzielo znanej osobistosci, wiec jak dla mnie warto.... Tlumaczylem wstep i krotki traktat Jeffersona o etyce, naukach Jezusa, ktory jest we wstepie, sama Biblia Jeffersona to kompilacja tekstow biblijnych wiec uzylem uwspolczesnionej Gdanskiej, Jefferson uzywal KJV, wiec najlepiej byloby uzyc Gdanskiej, ale uznalem, ze jest za archaiczna i latwiej sie czyta uwspolczesniona......


Awatar użytkownika
arturolczykowski
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2012, 11:48
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Farnham, UK
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: arturolczykowski » 26 lis 2013, 02:35

Nie wiem czemu, ale Adobe Reader bardzo zle oddaje moj tekst, w innych programach (Reader z Windows 8, czy PDFlite) litery sa ladne i wyrazne..... tak dla ostrzezenia, bo nie wiem czy to tylko tak u mnie jest....


Awatar użytkownika
arturolczykowski
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2012, 11:48
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Farnham, UK
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: arturolczykowski » 26 lis 2013, 03:40

Falszywy alarm to tylko u mnie, musialem upgrejdowac do najnowszego Adobe Readera... :-)


Awatar użytkownika
arturolczykowski
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2012, 11:48
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Farnham, UK
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: arturolczykowski » 26 lis 2013, 11:07

Preview

Pod tym linkiem klikajac na "preview" mozna przeczytac wstep ksiazki.....


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 26 lis 2013, 12:38

arturolczykowski pisze:Preview

Pod tym linkiem klikajac na "preview" mozna przeczytac wstep ksiazki.....


Tytul "Biblia" na forum chrzescijanskim wprowadza w blad. Biblia Jeffersona, ktora jest, jak sam to nazywasz "kompilacja tekstow", ma tyle wspolnego z Biblia, co Microsoft Bible.
Deista Jefferson wybral z Ewangelii to, co dzisiejszym jednosciowcom pasuje do ich kramu i tyle...


Awatar użytkownika
arturolczykowski
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2012, 11:48
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Farnham, UK
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: arturolczykowski » 01 gru 2013, 13:01



Awatar użytkownika
Hubertus
Posty: 32
Rejestracja: 17 mar 2013, 22:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hubertus » 02 gru 2013, 02:26

jj pisze:Tytul "Biblia" na forum chrzescijanskim wprowadza w blad. Biblia Jeffersona, ktora jest, jak sam to nazywasz "kompilacja tekstow", ma tyle wspolnego z Biblia, co Microsoft Bible.
Deista Jefferson wybral z Ewangelii to, co dzisiejszym jednosciowcom pasuje do ich kramu i tyle...

W zasadzie podobnie jak kościół tworzący kanon. Równie dobrze w NT mógłby się znaleźć list Klemensa Rzymskiego czy innych autorów chrześcijańskich, lub Didache.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 02 gru 2013, 08:44

Hubertus pisze:
jj pisze:Tytul "Biblia" na forum chrzescijanskim wprowadza w blad. Biblia Jeffersona, ktora jest, jak sam to nazywasz "kompilacja tekstow", ma tyle wspolnego z Biblia, co Microsoft Bible.
Deista Jefferson wybral z Ewangelii to, co dzisiejszym jednosciowcom pasuje do ich kramu i tyle...

W zasadzie podobnie jak kościół tworzący kanon. Równie dobrze w NT mógłby się znaleźć list Klemensa Rzymskiego czy innych autorów chrześcijańskich, lub Didache.


Zasada jest tutaj:

(18) Co do mnie, to świadczę każdemu, który słucha słów proroctwa tej księgi: Jeżeli ktoś dołoży coś do nich, dołoży mu Bóg plag opisanych w tej księdze; (19) a jeżeli ktoś ujmie coś ze słów tej księgi proroctwa, ujmie Bóg z działu jego z drzewa żywota i ze świętego miasta, opisanych w tej księdze.

(Apokalipsa (Objawienie) 22:18-19, Biblia Warszawska)


Awatar użytkownika
arturolczykowski
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2012, 11:48
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Farnham, UK
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: arturolczykowski » 03 gru 2013, 02:36

jj, "tej ksiegi" to nie znaczy kanonu jaki znamy pod pojeciem Biblii, a Apokalipsy. Swoja droga to koscioly afrykanskie: koptyjskie i inne mialy i maja inne kanony, w wielu z nich uznaje sie Didache czy listy niektorych biskupow..... a sa to najstarsze koscioly chrzescijanskie



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości