Proszę o wyjaśnie Sola Gratia Tylko Łaska.

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
Jadxka
Posty: 16
Rejestracja: 16 gru 2013, 16:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Proszę o wyjaśnie Sola Gratia Tylko Łaska.

Postautor: Jadxka » 16 gru 2013, 16:29

O co chodzi w tej podstawie ?

Podejrzewam, że ta sola opiera się na 3 rozdziale listu do Rzymian?

Jezeli uważa się, że człowiek dostaję łaskę od Boga za darmo, bez uczynków, starań itp. to po co w ogóle są modlitwy, po co Jezus nauczał chociażby modlitwy Ojcze Nasz, skoro i tak nie można od Pana "wyżebrać" nic? W takim razie po co wierzyć w cokolwiek jeżeli i tak jest to bezcelowe. Tak ja to widzę.


Nie rozumiem zupełnie. Przecież Jezu powiedizał "Proście, a będzie wam dane. Kołaczcie a otworzą wam" Tak samo w Piśmie jest nakaz " Zabiegajcie o własne zbawienie". Jeżeli zbawienie (łaska) jest automatycznie dane od Boga, po co o nie zabiegać?

Proszę mi wyjaśnić jak Wy to widzicie.

Mam nadzieję, że nikogo nie obraziłam. Rozumiem jak ważne są dla wierzącego podstawy wiary.


Kluczem do wszystkiego jest miłość.
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 16 gru 2013, 17:45

Jadxka pisze: to po co w ogóle są modlitwy, po co Jezus nauczał chociażby modlitwy Ojcze Nasz, skoro i tak nie można od Pana "wyżebrać" nic? W takim razie po co wierzyć w cokolwiek jeżeli i tak jest to bezcelowe. Tak ja to widzę.


Bo jeśli ktoś jest dla Ciebie ważny, to (chyba) utrzymujesz z tym kimś jak najlepszą relację i nie tylko po to, aby zyskać jakieś profity. :D W przeciwnym razie wykorzystujesz tego kogoś i nie zależy Ci na nim. :]

Jadxka pisze:Jezeli uważa się, że człowiek dostaję łaskę od Boga za darmo, bez uczynków, starań


Bóg nie byłby miłosierny, gdyby nie obdarzał ludzi Swoją łaską, na którą nie jesteśmy w stanie zasłużyć.

Jadxka pisze:Jeżeli zbawienie (łaska) jest automatycznie dane od Boga, po co o nie zabiegać?


A kto powiedział, że łaska = zbawienie? ;)
Ostatnio zmieniony 16 gru 2013, 17:48 przez Piotrek., łącznie zmieniany 1 raz.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 16 gru 2013, 17:47

Jadxka pisze:" Zabiegajcie o własne zbawienie". Jeżeli zbawienie (łaska) jest automatycznie dane od Boga, po co o nie zabiegać?

Skąd cytujesz?
Może chodzi o ten cytat?:
List do Filipian 2:12 Przeto, umiłowani moi, jak zawsze, nie tylko w mojej obecności, ale jeszcze bardziej teraz pod moją nieobecność byliście posłuszni: z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie swoje sprawujcie.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Jadxka
Posty: 16
Rejestracja: 16 gru 2013, 16:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jadxka » 16 gru 2013, 17:57

A przeto, umiłowani moi, skoro zawsze byliście posłuszni, zabiegajcie o własne zbawienie z bojaźnią i drżeniem nie tylko w mojej obecności, lecz jeszcze bardziej teraz, gdy mnie nie ma. Albowiem to Bóg jest w was sprawcą i chcenia, i działania zgodnie z [Jego] wolą (List do Filipian 2:12-13).

O to mi chodziło. Zauważyła, a mam Biblię od Zielonoświątkowców, mimo tego co się mówi, tlumaczenie bardzo zmienia sens Słowa.

Pietrek : Czy jest większa łaska niż zbawienie.

A właśnie w pojęciu protestanckim czym jest ł aska?


Kluczem do wszystkiego jest miłość.
derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: derko » 16 gru 2013, 18:50

Jadxka pisze:
A właśnie w pojęciu protestanckim czym jest ł aska?


Tym czym jest łaska.
Otrzymaniem czegoś od kogoś, Jest to coś na co obdarowany ani nie zasłużył, ani nie wypracował, od, otrzymał za nic.
Teraz wprowadź w to łaskę Boga skierowaną do człowieka

:)


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 16 gru 2013, 19:44

Jadxka pisze:A właśnie w pojęciu protestanckim czym jest ł aska?


Niezasłużonym miłosierdziem.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Awatar użytkownika
Jadxka
Posty: 16
Rejestracja: 16 gru 2013, 16:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jadxka » 16 gru 2013, 19:54

Dziękuję Drodzy Przedmówcy.

Czyli w takim rozumieniu człowiek nie może zrobić nic dla otrzymania łąski?

Czym w takim razie jest modlitwa błagalna w takim rozumieniu, człowiek może odrzucić Bożą łaskę?

Czy dobrze rozumumiem, że w takim ujęciu ci, którzy idą do piekła są pedysponowani do tego- Pan ich odrzucił?

Tej części najbardziej nie mogę zaakceptować. Przecież Jezus przyszedł zbawić wszystkich, tak samo przybył do łotra po swojej lewej, jak i do tego po prawej .

Po prawcie mnie, jeżeli źle rozumiem.


Kluczem do wszystkiego jest miłość.
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 16 gru 2013, 20:01

Czy dobrze rozumumiem, że w takim ujęciu ci, którzy idą do piekła są pedysponowani do tego- Pan ich odrzucił?


Ci, którzy odrzucili Boga.

Czym w takim razie jest modlitwa błagalna w takim rozumieniu, człowiek może odrzucić Bożą łaskę?


Łaska nie oznacza, że wszystko będzie komuś szło idealnie. Prosi się o coś konkretnego.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark



"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr



Ku refleksji.
Awatar użytkownika
Jadxka
Posty: 16
Rejestracja: 16 gru 2013, 16:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jadxka » 16 gru 2013, 20:14

Czym w takim razie jest modlitwa błagalna w takim rozumieniu, człowiek może odrzucić Bożą łaskę?


Łaska nie oznacza, że wszystko będzie komuś szło idealnie. Prosi się o coś konkretnego.[/quote]


Czyli można sobie "wyprosić" ? :) Ja tu widzę niekonsekwencje.


Kluczem do wszystkiego jest miłość.
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 16 gru 2013, 20:30

Jadxka pisze:Przecież Jezus przyszedł zbawić wszystkich, tak samo przybył do łotra po swojej lewej, jak i do tego po prawej


Jeden w niego uwierzył a drugi odrzucił.


.
Awatar użytkownika
Jadxka
Posty: 16
Rejestracja: 16 gru 2013, 16:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jadxka » 16 gru 2013, 20:47

Dziękuje bardzo za pomoc. Bardzo mi pomogliście.:*


Kluczem do wszystkiego jest miłość.
Refael72
Posty: 5
Rejestracja: 09 paź 2013, 00:43
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Refael72 » 16 gru 2013, 22:57

Łaską zbawieni jesteście przez wiarę.
Czyli poprzez wiarę dostępujemy łaski.

przynajmniej ja tak to rozumiem


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 17 gru 2013, 09:46

Refael72, wiara też jest łaską ;]


.
Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 18 gru 2013, 00:26

A ja właśnie spotkałam wspaniałe kazanie, które bibilijnie tłumaczy 3 często źle rozumiane zwroty, a mianowicie: zbawienie, łaskę i wiarę.
Głównym cytatem, jakby rdzeniem, kazanie jest "Łaską przez wiarę zbawieni jesteście"
Niestety kazanie po angielsku. (Mój angielski nie jest jakiś tam super biegły,a rozumiem, więc polecam choć spróbować posłuchać :) )
Łaska to nie żadna niezasłużona "przysługa". W tym kazaniu jasno i klarownie było wykazane, ze łaska jest "zasłużona", a mianowicie trzeba być pokornym, aby łaskę otrzymać. Drugą definicja z Pisma dla łaski była "pomoc w chwili próby" (czyli też czynnik pokory: zwracamy się po pomoc do Ojca w niebie)
Serdecznie polecam całe kazanie!


Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 18 gru 2013, 00:27

http://sermons.cfcindia.net/sermons/wha ... eally-mean
:oops: Zapomniałam wkleić link w poprzedniej wiadomości



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości