Proszę o wyjaśnie Sola Gratia Tylko Łaska.

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 20 gru 2013, 19:35

Anmarivero pisze:Ja nie wiem co ty chcesz mi tym fragmentem pokazać.
Ja myślę, mówię i piszę o konkretach. Konkretnych sytuacjach działania Ducha Świętego
w życiu ludzi, tzn. patrzę na przykłady z Ewangelii ludzkich interakcji z Bogiem.
To coś nazywam właśnie łaską uświęcająca: codziennie nawracać się na nowo, coraz głębiej, wzrastać w świadomości grzechu i tym samym w świadomości Bożego Miłosierdzia.

Wiesz łatwo przekrzywić obraz Boga w definicji "łaska = niezasłużona przysługa"...
Tu wkracza właśnie fałszywa ewangelia, która czyni z Boga sługę człowieka, który nic innego nie robi tylko błogosławi i błogosławi, bo niczego innego nie chce, jak tylko "dobra dla człowieka"...

Wydaje mi się, że ty mylisz tutaj (w tym fragmencie) pojecie zbawienia i łaski.
Bo fragment jest o zbawieniu, a ja pytałam o łaskę.


Przeczytaj jeszcze raz. Zwroc uwage na to, ze im wiekszy grzech, tym wieksza łaska!
Pawel jest nawet zaszokowany taka obserwacja i dlatego pyta: Czy dlatego mamy grzeszyc, aby laska byla wieksza? Przenigdy! Ale to jest wtorna kwestia poruszona w tym fragmencie. Pierwotna jest ta, ze laska jest proporcjonalna do grzechu.

Do tego mieszasz jeszcze uswiecenie. Uswieceniem jest Pan Jezus:

(30) Dzięki Niemu jesteście w łączności z Chrystusem Jezusem, który stał się dla nas mądrością od Boga, sprawiedliwością, uświęceniem i odkupieniem, (31) aby zgodnie z tym, co zostało napisane: "w Panu chlubił się ten, kto się chlubi".
(1 list do Koryntian 1:30-31, Biblia Poznańska)


To sa wszystko dary. Nic nie jest wypracowane. Ani laska, ani zbawienie, ani wiara, ani sprawiedliwosc, ani uswiecenie... nic!


Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 20 gru 2013, 21:10

W kazaniu, o którym pisałam było przedstawione to następujaco:
Zbawienie: (1 Jan 3,8) - distroying works of the devil
- saving people from theirs sins

Łaska: (Jana 1,17) There was no grace before Christ, but unmerited goodness was shown even right after Adam's fall with making clothes from skin to Adam and Eve by God.
(Jakuba 4,6) God gives grace to the humble. The law of grace is just like water: it flows to the lowest place first.

(Heb 4,15) Jesus sympathizes with your weaknesses and struggles Our weakness is sin, temptation. Jesus was tempted also in every way that's why he can sympathizes with us. That's why grace is a help in overcoming sin, help in the time of temptation. You have to come to the trone of grace and ask for it. You have not because you ask not. Why not to start asking: God give me your grace!

(2 Kor 12,7) In the time of our trials, difficulties, showed as thorn in the flesh we got power for the weak areas in our life to overcome. Again like water. Picture: Mężczyzna w łódce chce przepłynąć, ale ogromna skała, która na całej szerokości blokuje przepływ przez rzekę nie pozwala mu. modli się zatem: Panie! Usuń ta skałę! Usuń ta skałę! I dostaje odpowiedź: Skała nie zostanie usunięta, ale podniosę poziom rzeki tak, że przepłyniesz ponad nią. I staniesz się zwycięzca (overcomer). Drugi obraz to obraz z psalmu: Panie, Zastawiasz stół w obecności moich wrogów/ na oczach moich wrogów. Lord says: the enemies are there, but don't worry! I am with you!


Tak sobie przesłuchałam jeszcze raz te kazanie i potwierdzam raz jeszcze: zgadzam się z tymi wyjaśnieniami.


Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 20 gru 2013, 21:12

Uświęca nas Duch Święty, Jego Duch, obiecany Pocieszyciel...


Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 21 gru 2013, 11:23

Im większy grzech, tym większa łaska: ja rozumiem to bardziej w odniesieniu do przypowieści o królu, który darował dług... Im większy dług, tym większe dar...

Ale tez widzę wypowiedź o odwrotnej stronie monety, gdy Maria Magdalena obmywa łzami stopy Pana Jezusa: Widzisz tę kobietę? Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała. Czy jej "czyn" nie obrazuje po prostu postawy wielkiej pokory, zrozpaczenia?


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 21 gru 2013, 12:39

Anmarivero pisze:Im większy grzech, tym większa łaska: ja rozumiem to bardziej w odniesieniu do przypowieści o królu, który darował dług... Im większy dług, tym większe dar...

Ale tez widzę wypowiedź o odwrotnej stronie monety, gdy Maria Magdalena obmywa łzami stopy Pana Jezusa: Widzisz tę kobietę? Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała. Czy jej "czyn" nie obrazuje po prostu postawy wielkiej pokory, zrozpaczenia?


Wszystko, co piszesz, to sa obserwacje z pozycji czlowieka nienawroconego. I co ja mam odpowiedziec? Tak, trzeba pokory. Tak, trzeba pokuty. Tak, trzeba wyznac grzechy i prosic o wybaczenie.


Awatar użytkownika
Grażyna
Posty: 1248
Rejestracja: 21 gru 2013, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Stargard Szczeciński
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Grażyna » 21 gru 2013, 13:29

Anmarivero pisze:Im większy grzech, tym większa łaska: ja rozumiem to bardziej w odniesieniu do przypowieści o królu, który darował dług... Im większy dług, tym większe dar...

Ale tez widzę wypowiedź o odwrotnej stronie monety, gdy Maria Magdalena obmywa łzami stopy Pana Jezusa: Widzisz tę kobietę? Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała. Czy jej "czyn" nie obrazuje po prostu postawy wielkiej pokory, zrozpaczenia?



O co Ci chodzi z tym "zrozpaczeniem"?


Choćbym nawet szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, boś Ty ze mną, laska Twoja i kij Twój mnie pocieszają... Ps. 23:4


Grażyna
Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 21 gru 2013, 19:45

W Ewangelii jest informacja, że Pan Jezus wyrzucił z Marii Magdaleny siedem demonów.
Będąc tak dręczoną przypuszczam, że po prostu chwyciła się Pana Jezusa na zasadzie ostatniej deski ratunku... Tak to rozumiem.


Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 21 gru 2013, 19:49

jj pisze:
Wszystko, co piszesz, to sa obserwacje z pozycji czlowieka nienawroconego.


Rozwiń myśl, Człowieku Nawrócony...


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 21 gru 2013, 21:53

Anmarivero pisze:
jj pisze:
Wszystko, co piszesz, to sa obserwacje z pozycji czlowieka nienawroconego.


Rozwiń myśl, Człowieku Nawrócony...


Dlaczego mnie atakujesz? Ja nie twierdze, ze jestes nienawrocona, ale ze twoje obserwacje sa z pozycji czlowieka nienawroconego. Czlowiek nawrocony nie mysli wiecej w tych kategoriach. Pokuta jest poza nim.


Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 21 gru 2013, 22:50

Dlaczego czujesz się atakowany?

Te zdanie, które napisałeś świadczyło o tym, że uznajesz, że jesteś w innym miejscu niż "moja pozycja" i te inne miejsce to właśnie nawrócenie... Ja pytałam z autentycznej chęci zrozumienia.

Zastanawiające: "pokuta jest poza nim" ? Czyżby zatem Twoje nawrócenie było perfekcyjne?

http://www.youtube.com/watch?v=6g_hgbFjGVQ


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 21 gru 2013, 22:54

Anmarivero pisze:Dlaczego czujesz się atakowany?

Te zdanie, które napisałeś świadczyło o tym, że uznajesz, że jesteś w innym miejscu niż "moja pozycja" i te inne miejsce to właśnie nawrócenie... Ja pytałam z autentycznej chęci zrozumienia.

Zastanawiające: "pokuta jest poza nim" ? Czyżby zatem Twoje nawrócenie było perfekcyjne?

http://www.youtube.com/watch?v=6g_hgbFjGVQ

Pokutujesz raz, gdy przychodzisz do Pana.
Albo jest nawrócenie, albo go nie ma. Jeżeli jest, to tylko perfekcyjne, bo jeżeli nieperfekcyjne, tzn, że go w ogóle nie było.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 21 gru 2013, 22:56

Wiesz, ja nie wiem czy ty zauważyłeś w jakim dziale ja piszę, ale wydawało mi się, że nazwa jest adekwatna do treści, które można tu znaleźć, a Ty jakbyś dziwił się, że szukam, pytam, próbuję egzaminować treści zawarte w Piśmie, które z pewnością się obroni, ale jednak rozwiewać wątpliwości trzeba chyba właśnie tą drogą, a nie omijaniem tych właśnie wątpliwości uznając za nieistotne...


Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 21 gru 2013, 22:58

A potem już jest idealnie i bez poślizgnięć, potknięć i upadków?


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 22 gru 2013, 09:50

Anmarivero pisze:Dlaczego czujesz się atakowany?

Te zdanie, które napisałeś świadczyło o tym, że uznajesz, że jesteś w innym miejscu niż "moja pozycja" i te inne miejsce to właśnie nawrócenie... Ja pytałam z autentycznej chęci zrozumienia.

Zastanawiające: "pokuta jest poza nim" ? Czyżby zatem Twoje nawrócenie było perfekcyjne?

http://www.youtube.com/watch?v=6g_hgbFjGVQ


Tak, nawrocenie jest perfekcyjne... rowniez moje. :)


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 22 gru 2013, 09:57

Anmarivero pisze: Zastanawiające: "pokuta jest poza nim" ?


Jesli czlowiek wierzacy nagrzeszyl i odpadl, i pokutuje ponownie, to wystawia Pana Jezusa na posmiewisko:

(4) Jest bowiem rzeczą niemożliwą, żeby tych - którzy raz zostali oświeceni i zakosztowali daru niebiańskiego, i stali się uczestnikami Ducha Świętego, (5) i zakosztowali Słowa Bożego, że jest dobre oraz cudownych mocy wieku przyszłego - (6) gdy odpadli, powtórnie odnowić i przywieść do pokuty, ponieważ oni sami ponownie krzyżują Syna Bożego i wystawiają go na urągowisko.
(List do Hebrajczyków 6:4-6, Biblia Warszawska)



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości