Ruch hipisowski

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Kamilzon
Posty: 769
Rejestracja: 04 lut 2012, 20:08
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Ciężkowice
Gender: Male
Kontaktowanie:

Ruch hipisowski

Postautor: Kamilzon » 03 maja 2014, 00:33

cześć mam takie do was pytanko co sądzicie na temat Ruchu hipisowkiego

kiedyś jak jeszcze byłem szczeniakiem (koniec gimnazjum początek liceum) byłem zafascynowany kulturą hipisowską muzyką której do dziś słucham

i mam też takie pytania jaki miały stosunek kościoły charyzmatyczne i zielonoświątkowe do ruchu hipiswoskiego w USA w latach 70

jak się to stało ze polski ruch hipisowski w Polsce zasymilzował się z KRK przecież wg. mnie takiemu wolemu hipisowi bliżej do kościołów charyzmatycznych niż do zdogamtyzowanego i narzucającego myśli KRK

:/ i jeszcze te pielgrzymki na jasną górę na prawdę w pale mi się nie mieści obraz hipisa na jasnej gorze już prędzej sobie wyobrażam hipisa na nabożeństwie zielonoświątkowym

tutaj cytat o współpracy krk z ruchem hipisowskim w polsce
Pielgrzymkowy? okres polskiego hipizmu:
Wpływ, wraz z innymi uwarunkowaniami, na przekształcenie się ruchu w istniejący obecnie, jako najbardziej widoczna grupa, miało pojawienie się księdza Andrzeja Szpaka. Pojawił się wśród hipisów, pod koniec 1975 roku. Uwypuklając istniejące w ruchu od samego początku idee religii chrześcijańskiej. Ksiądz Andrzej, znany również jako "Szpak", stopniowo zaczął tworzyć wewnątrz ruchu "szpakowskie" środowisko chrześcijańskie. W 1978 roku grupa hipisów zaproponowała mu utworzenie i zorganizowanie hipisowskiej pielgrzymki. Po gorącej dyskusji, na której ustalono zasady, w 1979 roku odbyła się pierwsza pielgrzymka ?Młodzieży Różnych Dróg?, stając się z biegiem czasu, istotnym elementem w istnieniu ruchu. Powoli zaczął zmieniać się też charakter zlotów ?częstochowskich?, których punktem kulminacyjnym stała się msza-misterium. Ks. Andrzej zaczął organizować zloty ?szpakowsko - hipisowskie? przy kościołach i salkach katechetycznych.
Nadal jednak w pewnym stopniu obowiązuje tolerancja religijna i nikt nie jest zmuszany do uczestnictwa w obrzędach religijnych, wszystko odbywa się na zasadzie dobrowolności i poszanowania poglądów. Andrzej Szpak został zaakceptowany. "Zdobyłem ich przez życzliwość dla ich ruchu, w muzyce, słowach i odnoszeniu się" - stwierdza ks. Szpak. Zbliżył się do hipisów poznając niektóre z ich problemów. Obecność księdza Andrzeja w ruchu jest organizacyjna, wspierająca duchowo.

Pierwsze spotkanie księdza Szpaka z hipisami miało miejsce 03.11.1975r. we Wrocławiu. Z czasem ( od ok 1977 r) spotkania zaczęły odbywać się regularnie. Oprócz hipisów z Wrocławia zaczęła przybywać młodzież z innych miejscowości. W tej formie spotkania, które miały charakter kulturalno - religijny, były organizowane przez około półtora roku. Następnie kontynuowane jako zloty "szpakowskie" w różnych miejscowościach Polski. Okazją do spotkań były też koncerty muzyki młodzieżowe. Z czasem Szpak zaczął organizować noclegi, posiłki. Festiwale rockowe stały się miejscami zlotów. Ulubioną formą spotkań było coś w rodzaju happeningu. Stanowiły okazję do zamanifestowania swoich poglądów i przekonań, zaprezentowania swej twórczości. Co roku, np. dla uczczenia rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę, 6.08 po dziś dzień, organizowane jest Misterium Pokoju. W 1981 roku po zamachu na Papieża, w Krakowie miał miejsce Biały Marsz, będący formą protestu przeciw przemocy. Podobny charakter miał marsz pokoju zorganizowany w Toruniu w dniu ogłoszenia stanu wojennego.


Zloty ?szpakowsko - hipisowskie? odbywają się od 1977 roku. Uczestniczyło w nich średnio od 50 do 250 osób. Za zebrane pieniądze kupowano żywność i przyrządzano posiłki. Były okazją np. do wspólnego muzykowania, rozmów. Niekiedy zapraszano osoby z zewnątrz. Odbywały się prelekcje na tematy ekologii, narkomanii itp. Ważnym punktem zlotów była wspólna msza św.- rozrastająca się zazwyczaj do wielkiego misterium.
Od 1979 / jako grupa czarno - biała/ a od 1982 r roku (w sierpniu) odbywają się piesze ogólnopolskie pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg do Częstochowy. Początkowo wchodziła w skład Pielgrzymki Warszawskiej. Po proteście przełożonych księdza Andrzeja (1982) stanowi samodzielną grupę. Miejsce rozpoczęcia pielgrzymki, co roku jest inne. Do 1982 wyruszano z Warszawy, później m.in. z Góry św. Anny, Szczyrku, Kazimierza Dolnego, Leżajska. Zmienia się również liczba uczestników. W pierwszej pielgrzymce w 1979 roku brało udział 40 osób, w trzeciej w 1981 około 200, w piątej w 1983 roku około 500, w jubileuszowej, dziesiątej w 1988 ok. 600 osób. Trzeba zauważyć, że z biegiem czasu, do pielgrzymki hipisowskiej dołączyli się członkowie różnych subkultur np. rastafarnianie, a także zwykli pielgrzymi.
O sile ruchu świadczy fakt, że trwa on od 1966/67 roku do dnia dzisiejszego. W jego historii zauważyć można okresy pełnego rozkwitu. Nie doszło jednak do jego całkowitego zaniku. I ten właśnie fenomen, fenomen zaistnienia i kontynuacji, stawia go na innej płaszczyźnie od amerykańskiej kontestacji, która wybuchła z dużą siłą i ekspresją, ale bardzo szybko przekształciła się w samodzielne środowiska.


pozdrawiam i czekam na wasze odpowiedzi


"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus"
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 03 maja 2014, 11:52

Niektórzy Jezusa mają za największego hippie ;-) (oczywiście - niezgodnie z prawdą!). Mnie ten ruch też kiedyś był bliski (w podobnym wieku jak Tobie), ale tego prawdziwego rozkwitu hippie w USA i później w Polsce - rzecz jasna - nie przeżyłem.

Dzisiaj patrzę na to jak na prawie każdą inną ideologię / subkulturę. Ma swoje plusy i minusy i nijak nie przybliża do Prawdy. No i współgra z rewolucją seksualną lat '60, więc chyba nic ponad to nie trzeba dodawać.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 03 maja 2014, 13:06

Ruch hippisowski nie jest zbyt zgodny z założeniami chrześcijaństwa, ponieważ bycie hipisem opiera się między innymi na odrzuceniu autorytetów oraz systemu prawnego wyrażonego w postaci nakazów i zakazów.

* O ile chrześcijanin ma prawo, a nawet obowiązek stawać zawsze w obronie Bożych norm i przeciwstawiać się reżimom narzucającym bezbożną, relatywistyczną moralność, to jednak odrzucenie władzy i bunt dla samego buntu powinien być obcy uczniom Jezusa, o czym pisał apostoł Paweł: "Każdy człowiek niech się poddaje władzom zwierzchnim; bo nie ma władzy, jak tylko od Boga, a te, które są, przez Boga są ustanowione. Przeto kto się przeciwstawia władzy, przeciwstawia się Bożemu postanowieniu; a ci, którzy się przeciwstawiają, sami na siebie potępienie ściągają. Rządzący bowiem nie są postrachem dla tych, którzy pełnią dobre uczynki, lecz dla tych, którzy pełnią złe. Chcesz się nie bać władzy? Czyń dobrze, a będziesz miał od niej pochwałę; jest ona bowiem na służbie u Boga, tobie ku dobremu. Ale jeśli czynisz źle, bój się, bo nie na próżno miecz nosi, wszak jest sługą Boga, który odpłaca w gniewie temu, co czyni źle. Przeto trzeba jej się poddawać, nie tylko z obawy przed gniewem, lecz także ze względu na sumienie. Dlatego też i podatki płacicie, gdyż są sługami Bożymi po to, aby tego właśnie strzegli. Oddawajcie każdemu to, co mu się należy; komu podatek, podatek; komu cło, cło; komu bojaźń, bojaźń; komu cześć, cześć." (Rz 13:1-7 BW). Jeżeli rząd nie sprzeciwia się Słowu Bożemu, jesteśmy zobowiązani być mu posłuszni. Dopiero, kiedy zaczyna działać wbrew woli Boga, wtedy "[...] Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi." (Dz 5:29 BW);

* Ponadto, hipisi związani są z rewolucją seksualną, która propaguje, tzw. wolną miłość, w Biblii określaną natomiast jako cudzołóstwo: "Nie cudzołóż." (Wj 20:14 BW);

* Jakby tego było mało, ruch ten wiąże się z celowym unikaniem pracy w imię źle rozumianej wolności, podczas gdy w Piśmie czytamy: "Bo gdy byliśmy u was, nakazaliśmy wam: Kto nie chce pracować, niechaj też nie je." (2Tes 5:10 BW);

* Na koniec dodam, że hipisi przyczynili się do rozpowszechnienia różnego rodzaju narkotyków i optowali za ich legalizacją, podczas gdy szkodzą one człowiekowi: "Albo czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który jest w was i którego macie od Boga, i że nie należycie też do siebie samych? Drogoście bowiem kupieni. Wysławiajcie tedy Boga w ciele waszym." (1Kor 6:19-20 BW).

Byłbym bardzo zaskoczony, jeśli któryś z Kościołów protestanckich popierałby ten ruch.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 03 maja 2014, 14:56

Jedyny ruch z jakim chcialbym się identyfikować to chrześcijaństwo Pana Jezusa Chrystusa. Cielesnym jest szukać tożsamości gdzie indziej.


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ruch hipisowski

Postautor: Hardi » 04 maja 2014, 18:10

Kamilzon pisze:cześć mam takie do was pytanko co sądzicie na temat Ruchu hipisowkiego

ponieważ gardzę wszystkim co lewicowe więc wiadomo jaki mam stosunek do hipisów :)

pozytywista pisze:Jedyny ruch z jakim chcialbym się identyfikować to chrześcijaństwo Pana Jezusa Chrystusa. Cielesnym jest szukać tożsamości gdzie indziej.

amen :)


Awatar użytkownika
Kamilzon
Posty: 769
Rejestracja: 04 lut 2012, 20:08
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Ciężkowice
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ruch hipisowski

Postautor: Kamilzon » 04 maja 2014, 21:31

Hardi pisze:
Kamilzon pisze:cześć mam takie do was pytanko co sądzicie na temat Ruchu hipisowkiego

ponieważ gardzę wszystkim co lewicowe więc wiadomo jaki mam stosunek do hipisów :)

pozytywista pisze:Jedyny ruch z jakim chcialbym się identyfikować to chrześcijaństwo Pana Jezusa Chrystusa. Cielesnym jest szukać tożsamości gdzie indziej.

amen :)


ale muzykę mieli świetną ;)


"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus"
Awatar użytkownika
Kamilzon
Posty: 769
Rejestracja: 04 lut 2012, 20:08
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Ciężkowice
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilzon » 04 maja 2014, 22:07

że by nie było ja się nie identyfikuje z hipisami tylko piszę że kiedyś byłem nimi zafascynowany w szczenięcych latach mojego życia

zadałem parę pytań o tym jaki miały stosunek kościoły charyzmatyczne do ruchu hipisowskiego i vice versa


"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus"
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 05 maja 2014, 00:56

Kamilzon pisze:ale muzykę mieli świetną ;)

niektórzy tak :)

Kamilzon pisze:że by nie było ja się nie identyfikuje z hipisami tylko piszę że kiedyś byłem nimi zafascynowany w szczenięcych latach mojego życia

ja kiedyś też byłem nim zafascynowany ;) jednak z czasem zmieniły mi się poglądy, a nawet poszedłem w inny gatunek muzyczny http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 185#381185 :)


Staromodny
Posty: 64
Rejestracja: 29 maja 2014, 14:01
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Staromodny » 29 maja 2014, 18:13

Co sądzę? Źle sądzę.

Każda, absolutnie każda subkultura jest albo błędna od podstaw, albo błyskawicznie się wypacza (np. Skinheadzi, Hip-Hop). Aprobowanie jej całym sobą to jakby uczestnictwo w klubie modelarskim obrać za cel życia. Skonstruowane modele mogą być świetne, ale nie są nimi dlatego, że tworzący je ludzie przynależą do jakiś konkretnych struktur, tylko dlatego, że włożono w nie serce. Steven Wilson nie stał się genialnym muzykiem dlatego, że zapuścił włosy.

Wielu ludzi podziwia starego rocka, albo artystyczne walory filmu "Hair" i bardzo dobrze, niech traktują to jak sztukę. Tylko niech nie wczuwają się, do prawdy, w jakieś subkultury, bo każda z nich jest (albo była) sterowana politycznie (np. KGB "pomagało" bardzo hippisom) lub poprzez duże pieniądze w celu wykreowania popytu na ciuchy, gadżety, etc (na merchu zarabia się więcej niż na muzyce). To ma się do całego rocka, metalu, rapu, punku, reggae, you name it. Większość ludzi tego kompletnie nie widzi, ale - jakby widziała, to przestałaby odstawiać taki cyrk i te wszystkie metalshopy i inne śmieszne sklepy by zbankrutowały. W ogóle wspierając subkultury nieświadomie hamuje się rozwój muzyki, ale to bardzo długi i ciężki temat.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 29 maja 2014, 18:51

Staromodny pisze:[...] Tylko niech nie wczuwają się, do prawdy, w jakieś subkultury, bo każda z nich jest (albo była) sterowana politycznie (np. KGB "pomagało" bardzo hippisom) lub poprzez duże pieniądze w celu wykreowania popytu na ciuchy, gadżety, etc (na merchu zarabia się więcej niż na muzyce). [...]

Pytam z ciekawości - kto mógłby sponsorować anarchizm jako subkulturę, która jest z założenia antypolityczna?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Staromodny
Posty: 64
Rejestracja: 29 maja 2014, 14:01
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Staromodny » 29 maja 2014, 19:06

Anarchizm to doktryna polityczna.


Awatar użytkownika
Kamilzon
Posty: 769
Rejestracja: 04 lut 2012, 20:08
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Ciężkowice
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilzon » 29 maja 2014, 22:00

Staromodny pisze:Co sądzę? Źle sądzę.

Każda, absolutnie każda subkultura jest albo błędna od podstaw, albo błyskawicznie się wypacza (np. Skinheadzi, Hip-Hop). Aprobowanie jej całym sobą to jakby uczestnictwo w klubie modelarskim obrać za cel życia. Skonstruowane modele mogą być świetne, ale nie są nimi dlatego, że tworzący je ludzie przynależą do jakiś konkretnych struktur, tylko dlatego, że włożono w nie serce. Steven Wilson nie stał się genialnym muzykiem dlatego, że zapuścił włosy.

Wielu ludzi podziwia starego rocka, albo artystyczne walory filmu "Hair" i bardzo dobrze, niech traktują to jak sztukę. Tylko niech nie wczuwają się, do prawdy, w jakieś subkultury, bo każda z nich jest (albo była) sterowana politycznie (np. KGB "pomagało" bardzo hippisom) lub poprzez duże pieniądze w celu wykreowania popytu na ciuchy, gadżety, etc (na merchu zarabia się więcej niż na muzyce). To ma się do całego rocka, metalu, rapu, punku, reggae, you name it. Większość ludzi tego kompletnie nie widzi, ale - jakby widziała, to przestałaby odstawiać taki cyrk i te wszystkie metalshopy i inne śmieszne sklepy by zbankrutowały. W ogóle wspierając subkultury nieświadomie hamuje się rozwój muzyki, ale to bardzo długi i ciężki temat.


ja uważam że wszystkie te subkultury to dziecinada i nic więcej nawet już nie jestem takim ortodoksem muzycznym jak kilka lat temu że tylko punka słuchałem i post rockowych gatunków muzycznych ale np . wcześniej w latach 60 70 te subkultury niosły ze sobą jakieś idee ( wiem złe ale zawsze jakieś) bunt itp a teraz z dzisiejszymi nastolatkami np . jestem wielką punkuwą zbuntowaną przeciwko wszystkiemu a proszę tatę oto żeby dał mi na glany ) teraz to w ogóle mam jakąś tom młodzież bez ideeową tylko żeby sie nachlać "po imprezować" i coś przelecieć ( przepraszam za prostacki język ale inaczej się nie da tego ująć ) . A te wszystkie subkultury to choroby wieku dojrzewania i głupia moda pamiętam że w latach 80 (chociaż w nich nie żyłem ale słyszałem co nieco od starszych kolegów z wiochy) na ulicach panowali Punkowie w 90 metale a w latach 2000 do 2008 Hip Hop i wiadomo jak to moda szybko przemija


"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus"
Jerzy S.
Posty: 69
Rejestracja: 07 sie 2016, 23:52
wyznanie: Inne ewangeliczne
O mnie: Zwolennik kongregacjonalizmu o ustroju synodalno-prezbiterianskim.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ruch hipisowski

Postautor: Jerzy S. » 19 paź 2016, 19:20

Witaj!
Przegladam wlasnie wasze forum i odkrylem ten temat.
Postanowilem sie tu wypowiedziec, bo jednak nikt Ci nie odpowiedzial na Twoje pytania:

Kamilzon pisze:cześć mam takie do was pytanko co sądzicie na temat Ruchu hipisowkiego

i mam też takie pytania jaki miały stosunek kościoły charyzmatyczne i zielonoświątkowe do ruchu hipiswoskiego w USA w latach 70

jak się to stało ze polski ruch hipisowski w Polsce zasymilzował się z KRK przecież wg. mnie takiemu wolemu hipisowi bliżej do kościołów charyzmatycznych niż do zdogamtyzowanego i narzucającego myśli KRK



pozdrawiam i czekam na wasze odpowiedzi[/quote]

A ja znam odpowiedz na te pytania.
Czuje sie wiec zobowiazany odpowiedziec.
Ale jesli pozwolicie to za pare dni, bo teraz jestem zajety przygotowaniami do konferencji 23/10 w Warszawie na ktora zapraszam.
W dziale tablica ogloszen znajdziecie temat Konferencja Dyskusyjna.
Ale nie tylko bo rowniez:
Poszukuje ludzi z dawnego Ruchu Nowe Zycie w Chrystusie.
A coz to byl bracie za ruch...?
Ano byl to Ruch, ktiry zostal zalozony przez nawroconych polskih hippisow aby uslugiwac Ewangelia w swoim starym srodowisku.
Byl czyms zupelnie odrebnym od "Szpakowiska" i naturalnie zielonoswiatkowy.
Bylem hippisem 10 lat.
Chyba nic nie musze dodawac. Tak, tak, modlcie sie za mnie intensywnie z postem i gromieniem caly czas i bez przestanku!
Po konferencji wroce tu i zeznam wszystko co wiem.
A jest tego troche.


Podjalem sie pracy pionierskiej w celu zalozenia nowej Wspolnoty Chrzescijanskiej typu kongregacjonalnego o ustroju synodalno-prezbiterianskim, gdyz uwazam ze tego typu ustroj jast najodpowiedniejszy dla cech narodowych Polakow i byl pierwotnym ustrojem Kosciola Jezusa. Chcial bym tez pomoc istniejacym kosciolom w zrozumieniu, ze ustroj episkopalny nie daje Kosciolowi pelnych mozliwosci rozwoju, apelujac o reformacje i odnowe w Duchu Swietym.
Awatar użytkownika
Kamilzon
Posty: 769
Rejestracja: 04 lut 2012, 20:08
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Ciężkowice
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ruch hipisowski

Postautor: Kamilzon » 20 paź 2016, 22:33

Dziękuje za odpowiedź.


"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus"
SzymonK
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 2014, 20:36
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re:

Postautor: SzymonK » 07 lis 2016, 19:35

Dragonar pisze:
Staromodny pisze:[...] Tylko niech nie wczuwają się, do prawdy, w jakieś subkultury, bo każda z nich jest (albo była) sterowana politycznie (np. KGB "pomagało" bardzo hippisom) lub poprzez duże pieniądze w celu wykreowania popytu na ciuchy, gadżety, etc (na merchu zarabia się więcej niż na muzyce). [...]

Pytam z ciekawości - kto mógłby sponsorować anarchizm jako subkulturę, która jest z założenia antypolityczna?


Czasem własnie o to chodzi, że dany ruch czy subkultura jest apolityczna. W dojrzałych demokracjach to bardzo ważne, aby odwrócić uwagę jak największej liczby osób od spraw publicznych.

Jeśli kogoś bardziej interesuje pochodzenie ruchów kontrkulturowych to polecam ten wykład byłego oficera KGB:

https://www.youtube.com/watch?v=lWIpFvGrNak


"Dzieci, miłujmy nie słowem ani językiem lecz czynem i prawdą."

1 Jana 3, 18

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości