Pytania do protestantów

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
over
Posty: 30
Rejestracja: 14 cze 2014, 09:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Pytania do protestantów

Postautor: over » 25 cze 2014, 13:51

Temat wątku jest jasny, więc uważam, że nic nie muszę tłumaczyć. Pytania będę
numerował.

1. Co złego widzicie w oddawaniu czci Marii? Biblia mówi:

Łukasza 1:48-49 ''Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny.''


2. Dlaczego uważacie, że Faustynie Kowalskiej tak naprawdę objawił się szatan, a nie Jezus nakazując wymalować obraz i go czcić? Myślicie, że diabeł potrafiłby wypowiedzieć słowa ''Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie.''?


3. Co złego widzicie w wierze w czyściec? Pismo stwierdza:

Mateusza 18:34 ''I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda.''

Mateusza 5:25-26 ''Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.''


4. Z jakiego powodu nie uznajecie papieża jako następny św. Piotra?

Mateusza 16:18-19 ''Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.''

Ok, na razie tyle. Kolejne będę zadawał jak uznam, że na powyższe dostałem odpowiedzi.


Awatar użytkownika
Grażyna
Posty: 1248
Rejestracja: 21 gru 2013, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Stargard Szczeciński
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Grażyna » 25 cze 2014, 14:31

Piszę wyłącznie od siebie:
1. Marię szanuję, bo jest Matką mojego ukochanego Pana Jezusa. Ale nie modlę się do niej, bo to jej Syn jest Pośrednikiem między Bogiem a mną.
2. Faustyna - nie mam pojęcia, kto objawiał się Faustynie, ale uwierz mi, że stary tetryk zwany diabłem potrafi różne rzeczy czynić, aby zwieść. Nie podrobi tylko miłości i zmartwychwastania. Ten bydlak może różne rzeczy ludziom do głowy wkładać. Czy w tych objawieniach padło słowo Jezus? Tego ten bydlak na pewno nie wymówi.
3. Czyściec - podane fragmenty mogą składniać do wysuwania hipotez. W Biblii nie jest napisane, że Pan Jezus mówi, że jest czyściec. Mówił o Domu Ojca Swego, o piekle, ale nie o czyścu.
4. Nie uznaję papieża, bo to jest inna denominacja. Poza tym uważam, że osoba, która ukrywała pedofilię i inne szwindle i błędy ludzi, nie powinna być autorytetem dla innych. Szanuję katolików, jako protestant uważam ich za braci w Chrystusie, bo Pana Jezusa uznają i czczą, ale nie uznaję dogmatów katolickich, więc jak papież może być dla mnie autorytetem?


Choćbym nawet szedł ciemną doliną, zła się nie ulęknę, boś Ty ze mną, laska Twoja i kij Twój mnie pocieszają... Ps. 23:4


Grażyna
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 25 cze 2014, 14:43

over pisze:1. Co złego widzicie w oddawaniu czci Marii? Biblia mówi:


Źle sformułowane pytanie. Protestanci darzą wielkim szacunkiem Marię i świętych, ale ten szacunek przejawia się w zupełnie inny sposób. :)

Nie będę pisał więcej na ten temat - polecam lekturę poniższego.

http://www.magazyn.ekumenizm.pl/content ... 009826.htm

over pisze:2. Dlaczego uważacie, że Faustynie Kowalskiej tak naprawdę objawił się szatan, a nie Jezus nakazując wymalować obraz i go czcić?


Mógłbym postawić inne pytanie : Dlaczego Faustyna Kowalska, a nie Feliksa Kozłowska :?:

Oba te rzekome objawienia miały ze sobą naprawdę wiele wspólnego, ale to zakonnica z Płocka była pierwsza i to dzięki niej dokonała się pewna odnowa Kościoła. (co prawda, tylko na mikroskopijną skalę)

Jak widać, w sprawach drugorzędnych należy kierować się własnym sumieniem i prosić Boga o rozeznanie.

over pisze:Co złego widzicie w wierze w czyściec? Pismo stwierdza:


I gdzie tu mowa o czyśćcu? :P

Poza tym, istnienie czyśćca niejako zaprzecza wystarczalności ofiary Chrystusa.

over pisze:4. Z jakiego powodu nie uznajecie papieża jako następny św. Piotra?


Pozwolę sobie przytoczyć Traktat o władzy i prymacie papieża z 1537 roku :

25 Co się zaś tyczy słów: "Na tej opoce zbuduję Kościół mój", to z wszelką pewnością Kościół nie jest zbudowany na autorytecie człowieka, lecz na wartości wewnętrznej wyznania, które złożył Piotr, a w którym głosi, że Jezus jest Chrystusem, Synem Bożym. Dlatego odzywa się (Jezus) do niego jako do sługi tego słowa, słowa tego wyznania.

28 Chryzostom mówi: "Na tej opoce", nie na Piotrze. Bo nie na człowieku, lecz na wierze Piotra Bóg zbudował swój Kościół. O co zaś chodziło w tej wierze? O to: "Ty jesteś Chrystus, Syn Boga żywego".

29 Hilary powiada: "Piotrowi objawił Ojciec, aby powiedział: Ty jesteś Syn Boga żywego". Budowla Kościoła wznosi się więc na opoce tego wyznania. Ta wiara jest fundamentem Kościoła.

30 Z tego zaś, co jest powiedziane: "Paś owce moje..." (Jan 21,17), i podobnie: "Czy miłujesz mnie więcej niż ci" (Jan 21,15), jeszcze nie wynika, że Piotrowi przekazane zostało szczególne zwierzchnictwo. Chrystus nakazuje bowiem "paść", to znaczy nauczać Słowa, czyli rządzić Kościołem przez Słowo, które Piotr ma wspólnie z pozostałymi apostołami.


Tyle z odniesień do tego fragmentu. Kolejną sprawą jest brak centralizacji i realnego zwierzchnictwa biskupa rzymskiego we wczesnym chrześcijaństwie.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
over
Posty: 30
Rejestracja: 14 cze 2014, 09:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: over » 25 cze 2014, 16:12

Piotrek. pisze:Mógłbym postawić inne pytanie : Dlaczego Faustyna Kowalska, a nie Feliksa Kozłowska :?:

Ale to nie jest odpowiedź. ''Dlaczego uważacie, że Faustynie Kowalskiej tak naprawdę objawił się szatan, a nie Jezus nakazując wymalować obraz i go czcić?'' - to jest moje pytanie. Nie pytam o Felikse Kozłowską.


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 25 cze 2014, 16:42

over pisze:
Piotrek. pisze:Mógłbym postawić inne pytanie : Dlaczego Faustyna Kowalska, a nie Feliksa Kozłowska :?:

Ale to nie jest odpowiedź. ''Dlaczego uważacie, że Faustynie Kowalskiej tak naprawdę objawił się szatan, a nie Jezus nakazując wymalować obraz i go czcić?'' - to jest moje pytanie. Nie pytam o Felikse Kozłowską.


Nie jestem zdania, że była to sprawka szatana. Po prostu nie widzę konkretnych powodów, dla których byłbym skłonny uznać to objawienie za prawdziwe. :)


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark



"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr



Ku refleksji.
over
Posty: 30
Rejestracja: 14 cze 2014, 09:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: over » 25 cze 2014, 17:16

5. Dlaczego niektórzy protestanci na tym forum mają tak destrukcyjne podejście do nauczania katolickiego? Rozumiem, że w pełni lub w jakimś mniejszym stopniu zapoznaliście się z Katechizm Kościoła Katolickiego, czyli z oficjalną wykładnią doktryny wiary i moralności, skoro takie wnioski wyciągacie?

6. Na jakiej podstawie twierdzicie, że szatan nie cierpi z powodu wody święconej, modlitw do Marii? Nie widzicie jak podczas egzorcyzmu on sie boi zarówno wody, jak i matki Jezusa?

7. Czemu protestanci nie chcą/nie mogą zrozumieć, że katolicy modląc się np przed obrazem Marii nie oddają czci samemu obrazowi, ale właśnie Marii? Obraz jedynie pomaga nam przybliżyć sylwetkę kobiety, przez którą Zbawiciel przyszedł na świat.


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Kitka » 25 cze 2014, 17:55

over pisze:7. Czemu protestanci nie chcą/nie mogą zrozumieć, że katolicy modląc się np przed obrazem Marii nie oddają czci samemu obrazowi, ale właśnie Marii? Obraz jedynie pomaga nam przybliżyć sylwetkę kobiety, przez którą Zbawiciel przyszedł na świat.
Ja wypowiem się tylko odnosnie tego punktu, z własnego doświadczenia.

W KRK oddaje się cześć obrazowi. Oczywiście. Temu służą wszelkiego typu perygrynacje, czyli wędrówki obrazów od parafii do parafii.

Ja zostałam wyrzucona ze wspólnoty przyparafialnej właśnie ze względu na to, że nie chciałam przywitać takiego obrazu. Ja nic do Marii nie miałam. Ja nawet prowadziłam w kościele modlitwy różańcowe. Po prostu nie umiałam uklęknąć przed krążącym obrazem, tym bardziej, że identyczny (a nawet rozmiarem większy) mieliśmy na głównym ołtarzu w kościele. Ale nie, trzeba było uczcić ten przyjeżdżający.

Widziałeś kiedyś powitanie takiego obrazu i jego pielgrzymki od domu do domu? Przecież obraz jasnogórski to ma większość rodzin katolickich w domu.


Awatar użytkownika
macio_men
Posty: 144
Rejestracja: 23 lis 2013, 18:29
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: macio_men » 25 cze 2014, 18:05

over, nie lubię udawać, więc powiem prosto z mostu: mam wrażenie, że nie zadajesz tych pytań, żeby się czegoś dowiedzieć tylko przychodzisz z gotową odpowiedzią i uprzedzeniem. Żeby znaleźć odpowiedź musisz być otwarty na odpowiedzi. Inaczej będziesz dyskutował sam ze sobą :)

over pisze:Ale to nie jest odpowiedź. ''Dlaczego uważacie, że Faustynie Kowalskiej tak naprawdę objawił się szatan, a nie Jezus nakazując wymalować obraz i go czcić?'' - to jest moje pytanie. Nie pytam o Felikse Kozłowską.


Jeżeli chodzi o mnie- Ewangelia mnie na pewno nie zawiedzie. Nie wiem dokąd zaprowadzą mnie dogmaty, konstytucje apostolski itd. Dlatego wybieram niezawodną, prostą drogę. Nie podważam autentyczności objawienia, stwierdzam, że oprócz samej s. Faustyny nikt nie jest w stanie potwierdzić jego prawdziwości :)


Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstałŁk 24, 5-6
Awatar użytkownika
macio_men
Posty: 144
Rejestracja: 23 lis 2013, 18:29
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: macio_men » 25 cze 2014, 18:11

over pisze:5. Dlaczego niektórzy protestanci na tym forum mają tak destrukcyjne podejście do nauczania katolickiego? Rozumiem, że w pełni lub w jakimś mniejszym stopniu zapoznaliście się z Katechizm Kościoła Katolickiego, czyli z oficjalną wykładnią doktryny wiary i moralności, skoro takie wnioski wyciągacie?


Jak dla kogo oficjalną :) Z tego co mi wiadomo to tak- wiele osób na tym forum to byli, wieloletni, gorliwi katolicy. Sam nim formalnie jestem.

over pisze:7. Czemu protestanci nie chcą/nie mogą zrozumieć, że katolicy modląc się np przed obrazem Marii nie oddają czci samemu obrazowi, ale właśnie Marii? Obraz jedynie pomaga nam przybliżyć sylwetkę kobiety, przez którą Zbawiciel przyszedł na świat.


Praktycznie i teoretycznie to tak nie działa, niestety :) Matka Boża była, jest i będzie JEDNA. Zatem kiedy mówisz o Matce Bożej Kazańskiej, Częstochowskiej, Ostrobramskiej itd mówisz o obrazach. A więc czym jest peregrynacja jak nie oddawaniem czci obrazowi? Przecież przyjeżdża do ciebie ta konkretna np Częstochowska Matka Boża, a nie Maria w ogóle.


Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstałŁk 24, 5-6
over
Posty: 30
Rejestracja: 14 cze 2014, 09:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: over » 25 cze 2014, 18:14

macio_men pisze:over, nie lubię udawać, więc powiem prosto z mostu: mam wrażenie, że nie zadajesz tych pytań, żeby się czegoś dowiedzieć tylko przychodzisz z gotową odpowiedzią i uprzedzeniem. Żeby znaleźć odpowiedź musisz być otwarty na odpowiedzi. Inaczej będziesz dyskutował sam ze sobą :)

Skąd to przypuszczenie? Zadaję pytania, ponieważ jestem ciekaw stanowiska tutejszych protestantów w tych sprawach.

macio_men pisze:Z tego co mi wiadomo to tak- wiele osób na tym forum to byli, wieloletni, gorliwi katolicy. Sam nim formalnie jestem.

Protestanci też przechodzą do KK.
Przykład: http://sanctus.com.pl/szczegoly/3136/w_domu_najlepiej

To, że tutejsi katolicy przeszli na protestantyzm nie znaczy, że znają prawdziwe nauczanie katolickie, w którym nie ma manipulacji. Większość katolików nie zapoznała się z KKK lub/i KPK, więc nauki Kościoła są im obce. Dlaczego oceniasz katolicyzm przez pryzmat większości jego wyznawców, którzy o swojej wierze bardzo niewiele wiedzą?


Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 25 cze 2014, 18:41

7. Czemu protestanci nie chcą/nie mogą zrozumieć, że katolicy modląc się np przed obrazem Marii nie oddają czci samemu obrazowi, ale właśnie Marii? Obraz jedynie pomaga nam przybliżyć sylwetkę kobiety, przez którą Zbawiciel przyszedł na świat.


Bo katolicy pielgrzymują do konkretnego obrazu, w konkretnej miejscowości. Jakby chcieli oddawać cześć Marii to mogliby to robić w domu, niezależnie czy by się tylko modlili bez obrazka czy za pośrednictwem jakiegoś domowego obrazka.
A oddawanie czci Marii jest zawsze oddawaniem czci stworzeniu, a nie Stwórcy

Rzym. 1:25
25. Ponieważ zamienili Boga prawdziwego na fałszywego i oddawali cześć, i służyli stworzeniu zamiast Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen.
(BW)


Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 25 cze 2014, 18:52

over pisze:4. Z jakiego powodu nie uznajecie papieża jako następny św. Piotra?

Mateusza 16:18-19 ''Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.''


Niezależnie jakby rozumieć ten werset-są różne wersje, nawet jakby uznać że Piotr był kimś szczególnym w pierwszym kościele to nie ma wersetu, że mieli nastąpić po nim - Piotrze jacyś następcy. Nawet nie wiem na jakim wersecie ta nauka jest zbudowana, na ile mi wiadomo na żadnym.


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 25 cze 2014, 18:59

over pisze:6. Na jakiej podstawie twierdzicie, że szatan nie cierpi z powodu wody święconej, modlitw do Marii? Nie widzicie jak podczas egzorcyzmu on sie boi zarówno wody, jak i matki Jezusa?


Ile religii, tyle cudów. To żaden argument. :)

over pisze:7. Czemu protestanci nie chcą/nie mogą zrozumieć, że katolicy modląc się np przed obrazem Marii nie oddają czci samemu obrazowi, ale właśnie Marii? Obraz jedynie pomaga nam przybliżyć sylwetkę kobiety, przez którą Zbawiciel przyszedł na świat.


Stwierdzenie o modlitwie do obrazu świadczy jedynie o ignorancji. Natomiast z perspektywy protestanckiej niezrozumiałe pozostają szczególne zabiegi wokół obrazu oraz tzw. "święte miejsca".

over pisze:Protestanci też przechodzą do KK.


Oczywiście, "migracje" odbywają się w obie strony.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark



"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr



Ku refleksji.
over
Posty: 30
Rejestracja: 14 cze 2014, 09:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: over » 25 cze 2014, 19:04

Piotrek. pisze:
over pisze:6. Na jakiej podstawie twierdzicie, że szatan nie cierpi z powodu wody święconej, modlitw do Marii? Nie widzicie jak podczas egzorcyzmu on sie boi zarówno wody, jak i matki Jezusa?


Ile religii, tyle cudów. To żaden argument. :)

A czy wierzysz, że naprawdę się ich boi?


Shinzu
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2011, 22:20
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Shinzu » 25 cze 2014, 23:13

Na jakiej postawie Katolicy wierzą, że woda święcona ma cechy które jej się przypisuje.
over pisze:Nie widzicie jak podczas egzorcyzmu on sie boi zarówno wody, jak i matki Jezusa?

Jeśli chodzi o modlitwy do Marii i wody to czyż szatan nie jest królem łgarzy który przekonał Ewe do buntu? Czyż nie jest tym który może udawać Anioła Światłośći

over pisze:A czy wierzysz, że naprawdę się ich boi?


W zasadzie mogę to samo pytanie zadać jeśli chodzi właśnie o modlitwy Maryjne oraz wodę święconą.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości