Baptyści

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Hagnes
Posty: 63
Rejestracja: 25 cze 2014, 22:46
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Częstochowa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Baptyści

Postautor: Hagnes » 25 cze 2014, 23:17

Witajcie :)
Jestem tutaj nowa ale bardzo zainteresował mnie protestantyzm , a szczególnie baptyzm. Mam kilka pytań dotyczących owego wyznania. Niektóre pytania mogą okazać się głupie ale dla takiego laika jak ja każda odpowiedź jest cenna. No to zaczynam ;)

1. Jak wygląda nabożeństwo u baptystów ?

2. Czy zanim wstąpi się do zboru można przyjrzeć się jak wygląda nabożeństwo tzn czy ktoś nie związany ze zborem może przyjść ?

3. Czy trzeba mieć własną biblie , modlitewnik itd ? ( To chyba najgłupsze pytanie :p )

4. Jak przenieść się z kościoła katolickiego do zboru ?

5. Czy są tutaj baptyści bądź ex-baptyści którzy mogliby opowiedzieć z własnego doświadczenia o uczestniczeniu w takim zborze ?

Dodam iż jestem dopiero na etapie nawracania , ale wiąże swoją przyszłość z baptyzmem :)


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 26 cze 2014, 00:03

Cześć :)

Hagnes pisze:1. Jak wygląda nabożeństwo u baptystów ?


Różnie w różnych zborach. Ale ogólny schemat jest taki, że jest powitanie - często jakimś fragmentem Biblii, śpiewanie pieśni, czasem jakieś świadectwo (czyli ktoś albo spontanicznie albo wcześniej przygotowany opowiada jak Bóg działał w jego życiu) lub rozważanie, zawsze kazanie i Wieczerza Pańska (raz w miesiącu lub w tygodniu w zależności od zboru, częściej raz w miesiącu chyba).

Kolejność jest zmienna. Ale śpiewanie i kazanie to raczej stałe punkty.


Hagnes pisze:2. Czy zanim wstąpi się do zboru można przyjrzeć się jak wygląda nabożeństwo tzn czy ktoś nie związany ze zborem może przyjść ?


Oczywiście. Nie trzeba się śpieszyć z formalnym członkostwem.

Hagnes pisze:3. Czy trzeba mieć własną biblie , modlitewnik itd ? ( To chyba najgłupsze pytanie :p )


Nie trzeba. Modlitewnika w ogóle u baptystów nie ma. Zabieranie swojej Biblii na nabożeństwo jest faktycznie zwyczajem u baptystów, ale nie wszyscy i nie wszędzie tak robią. W zborze też z reguły jest sporo Biblii dla gości.

Hagnes pisze:4. Jak przenieść się z kościoła katolickiego do zboru ?


Może zacznijmy od tego, dlaczego chcesz się przenieść? Przemyślałaś to? I czemu akurat do baptystów?

Co do samej procedury: ze strony KChB wymaga się chrztu, ponieważ baptyści uznają jedynie chrzest w wieku świadomym. Jak będziesz zdecydowana, to możesz o tym porozmawiać z pastorem.

Hagnes pisze:5. Czy są tutaj baptyści bądź ex-baptyści którzy mogliby opowiedzieć z własnego doświadczenia o uczestniczeniu w takim zborze ?


Jestem od urodzenia w pierwszej kategorii, chociaż może i przejdę do drugiej kiedyś, bo mam nieco inne poglądy niż baptyści :-P Ale o doświadczeniach mogę jak najbardziej opowiedzieć, ino nie wiem czego chcesz się dowiedzieć? Może lepiej pójdź i zobacz? Nie znam osobiście zboru w Częstochowie, ale pewnie Cię miło przywitają na nabożeństwie i dowiesz się na pewno więcej niż przez forum.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Shinzu
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2011, 22:20
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Shinzu » 26 cze 2014, 00:15

Nie powiem tu o polskich baptystach ale są tacy którzy uznają nawet chrzest dziecka przez pokropienie, bo chrzest jest tylko jeden. Dobre pytanie czemu baptyści? mnie w polskich baptystach, by przerażało to(każdy ma swoje zdanie) http://ekumenia.pl/kim-jestesmy/ w linku organizacje należące do polskiej rady ekumenicznej.


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 26 cze 2014, 00:20

Shinzu pisze:Nie powiem tu o polskich baptystach ale są tacy którzy uznają nawet chrzest dziecka przez pokropienie, bo chrzest jest tylko jeden.


To akurat marginalne chyba zjawisko, bo to jest sprzeczne z całą baptystyczną tożsamością ;-) Niemniej jednak faktycznie bodajże we Włoszech jest taki kościół baptystyczny, który akceptuje chrzest niemowląt w innych kościołach, chociaż sam takowego nie udziela.

Co do przynależności do PRE faktycznie można to różnie odbierać. Dla mnie akurat to jest pozytywna informacja :)


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Shinzu
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2011, 22:20
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Shinzu » 26 cze 2014, 00:41

Może uważasz tak z faktu urodzenia jako baptysta jeśli chodzi o PRE :)


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 26 cze 2014, 00:54

Nie, kiedyś byłbym temu pewnie przeciwny. Zmieniłem poglądy ;-)


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 26 cze 2014, 08:25

Witaj.
Hagnes pisze:Dodam iż jestem dopiero na etapie nawracania

Pan przemienia serce w jednej chwili i to jest nowe narodzenie, narodzenie z Ducha Świętego. Można w umyśle być przekonana do doktryn tego czy innego wyznania, ale dopóki sercem nie uwierzysz, nie należysz do Jego owczarni.
Odważnie możesz iść na nabożeństwo i sama odpowiesz sobie na wiele pytań :D
Niech cię Bóg prowadzi. :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Hagnes
Posty: 63
Rejestracja: 25 cze 2014, 22:46
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Częstochowa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hagnes » 26 cze 2014, 09:39

Dziękuje za odpowiedzi, a czemu baptyści ? Są najbardziej zgodni z moim postrzeganiem Boga i wiary. Pozatym coś mnie do nich ciągnie a raczej ktoś. Oczywiście nie człowiek a Pan Jezus :) Moje nawrócenie się było nagłe wystarczyła jedna chwila. Obecnie jestem na etapie zapraszania Jezusa do swojego życia bo już śmiało mogę wykrzyczeć Tak wierze ! :D Filip chce wiedzieć wszystko :) Czym różnią się śluby baptyjskie od katolickich ? I to czy u baptystów jest konfirmacja ?


` Jesus, you are
You are everything !

m.youtube.com/watch?v=k2R_7yiYX28&feature=kp
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Kitka » 26 cze 2014, 09:48

Hagnes pisze:Dziękuje za odpowiedzi, a czemu baptyści ? Są najbardziej zgodni z moim postrzeganiem Boga i wiary. Pozatym coś mnie do nich ciągnie a raczej ktoś. Oczywiście nie człowiek a Pan Jezus :) Moje nawrócenie się było nagłe wystarczyła jedna chwila. Obecnie jestem na etapie zapraszania Jezusa do swojego życia bo już śmiało mogę wykrzyczeć Tak wierze ! :D Filip chce wiedzieć wszystko :) Czym różnią się śluby baptyjskie od katolickich ? I to czy u baptystów jest konfirmacja ?
Byłam raz na ślubie u baptystów. Całkiem zwyczajna ceremonia, a może niezwyczajna, bo to był ślub trzech par (chyba przyjaciółki wychodziły za mąż, miały suknie w tym samym kolorze- delikatnie seledynowe - acz w innym fasonie). Potem było przyjęcie z tańcami na dole w budynku kościoła, bez alkoholu. Wszyscy się dobrze bawili.


Shinzu
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2011, 22:20
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Shinzu » 26 cze 2014, 10:45

Po co konfirmacja jeśli chrzest jest w wieku świadomym?


Hagnes
Posty: 63
Rejestracja: 25 cze 2014, 22:46
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Częstochowa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hagnes » 26 cze 2014, 10:49

Nie mam pojęcia ale wiem że w niektórych wyznaniach protestanckich jest :)


` Jesus, you are

You are everything !



m.youtube.com/watch?v=k2R_7yiYX28&feature=kp
Karol
Posty: 1174
Rejestracja: 06 kwie 2014, 11:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Karol » 04 lip 2014, 22:30

Shinzu pisze:Nie powiem tu o polskich baptystach ale są tacy którzy uznają nawet chrzest dziecka przez pokropienie, bo chrzest jest tylko jeden. Dobre pytanie czemu baptyści? mnie w polskich baptystach, by przerażało to(każdy ma swoje zdanie) http://ekumenia.pl/kim-jestesmy/ w linku organizacje należące do polskiej rady ekumenicznej.


Tak to prawda z tą ekumenią Kiedy się pozna Jezusa wtedy się wie co jest dobre a co złe ale czasem się czeka kilka lat.


Karol
Posty: 1174
Rejestracja: 06 kwie 2014, 11:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Karol » 04 lip 2014, 22:35

Hagnes pisze:Dziękuje za odpowiedzi, a czemu baptyści ? Są najbardziej zgodni z moim postrzeganiem Boga i wiary.


Nieznane są ścieżki Pana i jego zamiary
Jeżeli czujesz taką potrzebe w tej chwili to idź tą drogą Pan będzie wskazywał Tobie drogę i poznanie na dany czas. Ze mną było podobnie Bądź z Panem


Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 05 lip 2014, 07:31



Awatar użytkownika
Niente
Posty: 890
Rejestracja: 01 sty 2011, 21:20
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: ma w sobie tyle sił?
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Niente » 16 lip 2014, 18:48

Oficjalnie u baptystów jestem od roku, czyli od mojego chrztu, ale do zboru chodze ponad trzy lata.
U mnie w zborze porządek nabożeństwa wygląda tak: pieśni, modlitwy (spontaniczne, każdy kto chce się modli swoimi słowami, nigdy nie spotkalam się z mówieniem na językach), kazanie, ew. Świadectwa, pieśni, ogłoszenia... W każda pierwsza niedziele miesiąca mamy pamiątkę :)
Śpiewniki sa w kosciele, Biblie możesz mieć a nie musisz;)
Ja mam same dobre doświadczenia z moim zborem, zapraszam do Orzesza i do zadawania pytań ;))


 <3 Doswiadcz mnie i sprawdź w ogniu o Panie! Pragnę być niezmienna jak Twoje słowo i prawdziwa jak Twoje zmartwychwstanie. Wytworz we mnie hooponé i prowadź swoimi ścieżkami. <3 

Masz jakieś pytania? Chcesz porozmawiać o Panu Bogu? Chętnie porozmawiam na skype, zapraszam do napisania na pw :)

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości