Tendencyjne artykuły

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Tertulianek
Posty: 8
Rejestracja: 09 sie 2014, 04:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Tendencyjne artykuły

Postautor: Tertulianek » 09 sie 2014, 22:47

Często trafiam na artykuły, które nie podając żadnych źródeł, cytują rzekome wypowiedzi niektórych reformatorów, np. Marcina Lutra. Często trafiam na cytaty z tego artykułu http://www.effatha.org.pl/zagrozenia/ps ... menizm.htm

Cytaty które tam padają:
"Dzieło i słowo Boże mówią nam jasno, że kobiety winny służyć małżeństwu lub prostytucji"

Podobno podczas wojny chłopskiej "dobrotliwy" Luter zalecał książętom "zabijać chłopów jak wściekłe psy"

Nawoływał do swoistej krucjaty na Rzym: "Wydaje mi się, że skoro zwolennicy Rzymu są tak szaleni, jedynym lekarstwem pozostaje, aby cesarz, królowie i książęta przepasali się siłą i zbrojnie uderzyli na owe chwasty całego świata i walczyli z nimi- nie słowami, lecz żelazem".

Na koniec apelu do władców świata Luter pisze: "Czemuż raczej nie zgładzimy ich mieczem i nie obmyjemy naszych rąk w ich krwi?"

Tak oto pisał do wicekanclerza uniwersytetu w Ingolstadt, Jana Ecka: "Ty, który krwią chrześcijańskich braci nasycić się nie możesz. Idź, badaj i szukaj robaków w gnoju, dopóki się nie nauczysz, co to jest błąd, co grzech i kacerstwo. Nie widziałem jeszcze większego od ciebie osła, choć chwalisz się, że przez wiele lat uczyłeś się dialektyki". Uniwersytet paryski i lowański, które zgłosiły zastrzeżenia do Lutra i jego późniejszych pism nazwał "szkołą kretów, śmierdzącą kałużą", a profesorów "epikurejskimi świniami, diabelską synagogą".

Pod koniec życia Luter szokował pijaństwem i obżarstwem. "Żrę jak Czech i chleję jak Niemiec"

"Nie godzę się, aby nauka moja mogła podlegać czyjemukolwiek osądowi, nawet anielskiemu. Kto nie przyjmuje mojej nauki, nie może dojść do zbawienia".

Z innych artykułów:

O rozumie: "*wulgaryzmy."

Do Jana Ecka, kanclerza uniwersytetu w Ingolstadt: "Ty, który krwią chrześcijańskich braci nasycić się nie możesz. Idź, badaj i szukaj robaków w gnoju, dopóki się nie nauczysz, co to jest błąd, co grzech i kacerstwo. Nie widziałem jeszcze większego od ciebie osła, choć chwalisz się, że przez wiele lat uczyłeś się dialektyki."

O Źydach: "Przeklęty goj, jakim jestem, nie jest w stanie zrozumieć, jak oni to robią, że są tak zręczni, chyba że pomyślę, iż wtedy, gdy Judasz Iskariota powiesił się, jego kiszki rozerwały się i opróżniły i Żydzi być może przysłali swoje sługi ze srebrnymi naczyniami i złotymi konwami, aby nabrać moczu Judasza z innymi skarbami, a potem zjedli i wypili to gówno i mają dzięki temu tak przenikliwe oczy, że dostrzegają w Pismach wstawki, których nie znaleźli ani Mateusz, ani sam Ezajasz, nie mówiąc o nas, przeklętych gojach...". "Bierzcie się do całowania! Szatan znowy się wypróżnił, znowu nasrał w portki. Oto prawdziwa świętość, którą Żydzi i ci, co za Żydów chcą uchodzić, niechaj całują, pożerają, piją i obdarzają czcią, i niech też sztan pożera i spija to, co tacy jego uczniowie potrafią z siebie wypluć, wydalić z góry i z dołu. Zebrali się tu odpowiedni dla siebie goście i gospodarze, wszystko jest dobrze ugotowane i przyrządzone... Teraz szatan z angielskim ryjem zajada się tym, co wychodzi z górnej gęby Żyda".

Znacie źródła, czy to tylko niepotwierdzone, a wręcz kłamliwe cytaty?
Ostatnio zmieniony 09 sie 2014, 22:53 przez Tertulianek, łącznie zmieniany 1 raz.


zapraszam na mój profil youtube: https://www.youtube.com/dashboard?o=U
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 10 sie 2014, 14:18

Ciekawy temat.

Zawsze wart sprawdzać i poszukać.

problem z ty, że w języku polskim trudno coś o Lutrze znaleźć.

Nie ma też chyba przetłumaczonych jego litów. A szkoda

Źródło jednego cytatu już mam - "Żrę jak Czech i chleję jak Niemiec" - list do żony z 2 lipca 1540r.
Szukam dalej i innych zachęcam
:)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 10 sie 2014, 14:30

To bardzo skomplikowana sprawa, trzeba pamiętać, że czasy Lutra w Niemczech charakteryzowały się swego rodzaju "rynsztokowością" języka, sam Luter był katolickim księdzem i jego osobowość była kształtowana przez katolicyzm, on był tym, który dostrzegł bagno w jakim siedział i podjął dzieło zreformowania katolicyzmu. Reformacja Lutra była de facto reformacją katolicyzmu, dlatego luteranizm pomimo wielu pozytywnych kierunków tkwił i nadal tkwi w wielu aspektach tradycji katolickiej.
Osobną sprawą jest to że wiele wypowiedzi Lutra jest cytowana tendencyjnie i bez kontekstu co ma za zadanie skompromitować go i całą reformację. A prawda jest taka że katolicyzm był w jego czasach gorszy od tego co Luter sobą reprezentował, Luter to już poprawiona wersja wiary. Mozemy sobie tylko wyobrażać jakie bagno musiało być w samym katolicyzmie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 10 sie 2014, 14:34

Czyli nawet jak coś jest złego w lutrze to wina katolicyzmu...

Ale i tak zawsze katolicyzm jest jeszcze gorszy...


A może coś na temat tych cytatów ?

Są jakieś tłumaczenia listów Lutra na język polski?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 10 sie 2014, 14:41

Albertus pisze:Czyli nawet jak coś jest złego w lutrze to wina katolicyzmu...
W dużej części tak. Lyter był katolickim księdzem, tak go katolicyzm wychował.
Ale i tak zawsze katolicyzm jest jeszcze gorszy...
Istotnie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 10 sie 2014, 14:43

Nie chcę cię martwić Tertulianku ale podejrzewam że te wszystkie cytaty są prawdziwe...


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 10 sie 2014, 14:49

Lyter był katolickim księdzem, tak go katolicyzm wychował.


Bez wątpienia - to Kościół przecież nauczył go prawd wiary, dał wykształcenie teologiczne i dał mu do ręki Pismo Święte i pisma ojców Kościoła itp.


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 10 sie 2014, 14:54

Albertus, buuuu kłamstwo kolego! Prawd wiary to Luter nauczył się studiując Pismo Święte. A to że miał do niego dostęp to nie jest żadna zasługa katolików. W tamtych czasach katoliccy dyrektorzy zabraniali czytania Pisma a jak je czytali to tylko po łacinie żeby nikt tego nie rozumiał :roll:


.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 10 sie 2014, 15:02

Myślę że warto by założyć taki temat - "zabawne cytaty z forum protestanci"

zawsze jak czytam co napisałeś to humor mi się poprawia... :)


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 10 sie 2014, 15:07

Cieszę się, taki miałem właśnie zamiar :-D


.
Awatar użytkownika
Tertulianek
Posty: 8
Rejestracja: 09 sie 2014, 04:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Tertulianek » 10 sie 2014, 20:20

Albertus.
Jakoś nie zmartwiłoby mnie gdyby te cytaty były prawdziwe, natomiast dalej uważam, że raczej są nieprawdziwe, bo podane źródła trudno znaleźć nawet w języku niemieckim. Ale może to jakieś supertajne publikacje.

A sporo przetłumaczonych tekstów Lutra można znaleźć chociażby na stronie luteran: http://www.luteranie.pl/materialy/inne_pisma_lutra.html


zapraszam na mój profil youtube: https://www.youtube.com/dashboard?o=U
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 10 sie 2014, 21:04

Myślę że problemy są natury głównie językowej.

Źródło jednego cytatu już ci podałem

tutaj masz na przykład wskazane źródła cytatów Lutra o Żydach.

Nie chce mi się szukać i bardzo słabo znam angielski dlatego zachęcam innych do szukania.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 11 sie 2014, 12:29

Albertus pisze:masz na przykład wskazane źródła cytatów Lutra o Żydach..
Tak go wychował katolicyzm, który do niedawna Żydów chciałby utopić w łyżce wody. Trochę się zmieniło po IIWŚ, ale nadal katolicy są szczególnym środowiskiem gdzie najwięcej jest wrogów Izraela.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 11 sie 2014, 12:37

Albertus pisze:
Lyter był katolickim księdzem, tak go katolicyzm wychował.

Bez wątpienia - to Kościół przecież nauczył go prawd wiary, dał wykształcenie teologiczne i dał mu do ręki Pismo Święte i pisma ojców Kościoła itp.
Kościół nie nauczył go prawd wiary, bo Kościół to nie KK, który nauczył lutra fałszywej doktryny. Dlatego Luter odkrywszy fałszerstwo odszedł od KK i zapoczątkował reformację. Szkoda tylko że on i jego spadkobiercy zatrzymali się w reformowaniu wiary, pozostali przy wielu katolickich dogmatach, co doprowadziło luteranizm do spektakularnego upadku i zmarginalizowania.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
hmhmm
Posty: 1239
Rejestracja: 20 cze 2014, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: hmhmm » 11 sie 2014, 12:53

Daje się nam świętoszków za wzór, ale tak naprawdę, to nie koniecznie muszą to być czy musieli to być ludzie bardzo pobożni. Po prostu byli ważni z jakiejś przyczyny jak np Luter dla reformacji. Tak więc tai się jego oczywiste wady, czy zwykłe ludzkie zachowania a wyciągają to na światło dzienne dopiero przeciwnicy reformacji. Sama z resztą reformacja powinna reformować kościół, a nie tworzyć nowe odłamy, to nie jest reformowanie kościoła, tylko trzepanie mamony na owieczkach.

Ale nie ma się czym przejmować, wystarczy powyciągać z życia świętych katolickich różne ciekawostki i aż włosy na głowie dęba stają. Może nie u wszystkich, ale u niektórych na pewno znajdziemy oznaki antychrześcijańskiego życia. I u ilu papieży znajdzie się oznaki rozpusty i zbrodni. A my sobie robimy wyrzuty i uważamy za grzeszników, bo złe jest uprawianie seksu przedmałżeńskiego. Hahahahaha :D Choć w biblii nie znajdziemy takich zakazów.

KRK nie rozrósł się tak bardzo, bo był dobry, czy działał cuda, zwyczajnie stosował terror i sankcje, jak za Stalina w ZSRR. Oraz miał wsparcie władców, dobrowolne lub wymuszone, zaczęło się od Konstantyna. Kary finansowe za niechodzenie na mszę, nawracanie pręgierzem i batem, palenie na stosie "heretyków", w ogóle nawracanie na siłę, a w XX wieku szantażowano głodnych w Afryce - "Jak przyjmiesz Chrystusa, to dostaniesz jeść".

Jeśli Luter się tak wyrażał, jak napisałeś, to mnie to nie szokuje, widocznie miał stresujące życie. Rynsztokowy język, to jedno, ale nakłanianie do zabijania to drugie, a słyszałem, że Luter podobno nakazywał tępienie żydów. Coś mu się musiało pomylić, bo Jezus jako Mesjasz żydowski ma min za zadanie odbudować królestwo Izraela, oraz sprowadzić do niego z powrotem plemiona izraelskie wysiedlone przez Asyrię.



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości