organy do transplantacji

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

organy do transplantacji

Postautor: niebieska777 » 05 wrz 2014, 11:26

Od kilku lat noszę w portfelu oświadczenie woli dot. oddania organów do transplantacji w razie nieszczęśliwego wypadku... jest na nim cytat słów Jana Pawła II który popiera taką inicjatywę.
Ale moja mama zadała mi pytanie, jak w takim razie zmartwychwstanę... Osobiście wierzę, że Bóg wskrzesi człowieka, niezależnie czy ma wszystko w środku...
W takim razie czy protestanci uznają taką inicjatywę? I jaki stosunek macie do kremacji zwłok?


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.
4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.
Obj 21:3-4
Ligia
Posty: 822
Rejestracja: 21 sie 2014, 20:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ligia » 05 wrz 2014, 14:10

Wiesz, osoba, ktorej granat oderwal glowe, odrodzi sie z glowa. A inwalida z obiema nogami. Nie widze problemu. Bog pamieta, jak wygladasz, i ze masz nerki ;)

Starozytni egipcjanie mysleli, ze cialo nalezy odpowiednio zachowac, by nie bylo problemow z odrodzeniem. Dodawali jeszcze sprzety i pieniadze dla zmarlego, zeby mu niczego nie brakowalo ;-)


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 05 wrz 2014, 15:21

W takim razie czy protestanci uznają taką inicjatywę?

Oczywiście :D
niebieska777 pisze:I jaki stosunek macie do kremacji zwłok?

Pozytywny :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Juneo
Posty: 337
Rejestracja: 25 sie 2014, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Juneo » 05 wrz 2014, 16:01

Niebieska777 - Praktyka kremacji jest obca zwyczajowi chrześcijańskiego pochówku. Kojarzy się z ofiarami stosów i pieców krematoryjnych.
Ligia pisze:(..) nerki ;)

Wskazówki z Biblii mówią, że w niebie nie będziemy siusiać. :puppyeyes:
Na podstawie opisu Jezusa Chrystusa po zmartwychwstaniu i opisu zmartwychwstania w 1 Kor. 15:42-53 , nasze śmiertelne ciała zostaną przemienione w nieskażone, duchowe ciała.
Ligia pisze:Starozytni egipcjanie (..) Dodawali jeszcze sprzety i pieniadze dla zmarlego, zeby mu niczego nie brakowalo ;-)

A w starożytnym Sumerze i Chinach razem z królami grzebano żywcem ich służbę, żony i kochanki..


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 05 wrz 2014, 16:49

Transplantacja jest okej, a zgoda na transplantację jest wyrazem rozwiniętego chrześcijańskiego sumienia. Kremacja też jest okej, ale osobiście wolałbym normalny pogrzeb.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Juneo
Posty: 337
Rejestracja: 25 sie 2014, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Juneo » 05 wrz 2014, 16:56

Dragonar- A gdybyś mógł to przewidzieć, że Twoje organy miałyby trafić do kogoś, kto jest złym człowiekiem, który po wyzdrowieniu ma zamiar popełniać różne złe czyny, z morderstwem włącznie, to czy zgodziłbyś się na transplantację?

Dlaczego uważasz, że kremacja jest ok?


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 05 wrz 2014, 16:59

Dlaczego uważasz, że kremacja jest ok?

A dlaczego nie? Ciało ziemskie zmienia się w proch. Będą nam dane inne ciała po zmartwychwstaniu.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 05 wrz 2014, 17:01

Jak się ma zmarłego którego się bardzo kochało tak jak np ja miałam męża i to jego kochane ciało wrzcić w ogień to jakoś tak okropnie a do ziemi zakopać też , chyba nie ma różnicy.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Juneo
Posty: 337
Rejestracja: 25 sie 2014, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Juneo » 05 wrz 2014, 17:03

Małgorzata pisze:
Dlaczego uważasz, że kremacja jest ok?

A dlaczego nie? Ciało ziemskie zmienia się w proch. Będą nam dane inne ciała po zmartwychwstaniu.


W odpowiedzi Niebieskiej777, uzasadniłam.

A Dragonara zapytałam, bo mimo, ze dla niego jest ok, to sam wolałby normalny pogrzeb.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 05 wrz 2014, 17:08

Juneo pisze:Dragonar- A gdybyś mógł to przewidzieć, że Twoje organy miałyby trafić do kogoś, kto jest złym człowiekiem, który po wyzdrowieniu ma zamiar popełniać różne złe czyny, z morderstwem włącznie, to czy zgodziłbyś się na transplantację?

Na to już nie mam wpływu - przecież nie będę mógł decydować, kto otrzyma moje organy. Dzięki Twojemu argumentowi możemy podważyć również wspomaganie głodujących i sierot - a może wśród tych głodujących czy sierot jest przyszły seryjny morderca i byłoby lepiej, gdyby umarł z głodu, czy też z innego powodu? Tego nie wiemy, zaś Bóg nakazuje nam kochać innych, a więc także wspomagać głodujących i sieroty, kierując się odnowionym sumieniem.

Juneo pisze:Dlaczego uważasz, że kremacja jest ok?

Uważam, że nie ma w niej nic złego, gdyż ta praktyka nie jest wcale sprzeczna z Biblią, która mówi: "W pocie oblicza twego będziesz jadł chleb, aż wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz." (Rdz 3:19 BW). Kremacja jest po prostu przyspieszeniem procesu przemiany fizycznego ciała w proch. Osobiście wolałbym jednak zwyczajny pogrzeb, ponieważ kojarzy mi się on ze snem i oczekiwaniem na zmartwychwstanie. W każdym razie jest to kwestia indywidualnego wyboru.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 05 wrz 2014, 17:16

Jeśli mogę się wypowiedzieć, to z własnego- bardzo świeżego- doświadczenia powiem (proszę moderatorów o pozwolenie mimo, że to dział "zakazany" dla mnie), że jestem za obydwoma działaniami: transplantacją i kremacją (wolę słowo spopielenie).

Pochowałem żonę 1,5 miesiąca temu i ciało zostało spopielone, a takim "argumentem" za - było to, aby nie dać robactwu i zgniliźnie kochanej, cielesnej powłoki ukochanej osoby! (sorry za dosadne słowa, ale taka jest prawda rozkładu martwego ciała).

A co do transplantacji, to też mam przy sobie zgodę na taki akt - skoro już mnie nie przydało by się coś mojego, to czemu to ma nie służyć ludziom chorym...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Juneo
Posty: 337
Rejestracja: 25 sie 2014, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Juneo » 05 wrz 2014, 17:26

Magda: - to zrozumiałe, że tak źle i tak niedobrze.. ale dla chrześcijan pozostaje nadzieja zmartwychwstania.

Dragonar, -ja zadałam konkretne pytanie, jakbyś zadecydował, gdybyś wiedział?

Są znane przypadki , gdy ciało w proch się nie obraca i to całe wieki.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 05 wrz 2014, 17:30

Juneo pisze:Dragonar, -ja zadałam konkretne pytanie, jakbyś zadecydował, gdybyś wiedział.

Są znane przypadki , gdy ciało w proch się nie obraca i to całe wieki.

Wtedy chyba nie oddałbym organów, chociaż tak naprawdę nie wiem. Trudno rozważać nierealną oraz hipotetyczną sytuację. :roll:


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Juneo
Posty: 337
Rejestracja: 25 sie 2014, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Juneo » 05 wrz 2014, 18:26

Dragonar pisze:(..)Trudno rozważać nierealną oraz hipotetyczną sytuację. :roll:

To prawda, i jasne jest, że nie wszystko da się przewidywać, ale dobrze jest zastanawiać się nad hipotetycznymi sytuacjami, ja się zastanawiam. :)


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 05 wrz 2014, 19:06

Słuchajcie ja tu w sprawie Zbyszka. On jest z nami tak długo, do tego jest to osoba bardzo rozsądna może w drodze wyjątku mógłby on mieć jakieś specjalne pozwolenie na pisanie w protestanckich wątkach zwłaszczacże jest na tyle delikatny że w tych naszych wątkach nie porusza tematów ,które mogłyby protestantom przeszkadzać. No jest jednak to osoba wyjątkowa. Co na to moderatorzy a może jakieś głosowanie , ja jestem za.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość