Przypadek

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Przypadek

Postautor: Chcę wierzyć » 08 paź 2014, 12:42

Większość cech powstałych organizmów można wytłumaczyć na zasadzie przyczyna-skutek. Np. istnienie promieni dało początek oczom. Czy np istnienie powietrza sprawiło, że organizmy mają taki narząd jak płuca. Czy istnieją takie cechy organizmów, które ciężko by było wytłumaczyć na zasadzie ewolucji?

Mały przykład

Jad u zwierząt
- W jaki sposób ewolucja dobrała skład chemiczny substancji, która będzie szkodliwa dla innego organizmu?

Może ktoś zna inne lepsze przykłady?


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
josta
Posty: 1026
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:46
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: josta » 08 paź 2014, 13:57

Np. kwiaty orchidee, których pręciki wyglądem przypominają samice owadów zapylających - samce myśląc, że to samica siadają na kwiatku a ten na bezczelnego umieszcza na nich pyłek. Pytanie:

Skąd kwiatek "wiedział" jak ma wygladać, żeby przyciągnać samca?
Skąd "wiedział" jak wyglada samica tego owada?

____
Zresztą w takich kwestiach zawsze przychodzi mi do glowy taka myśl, że gdyby cechy organizmów powstawały na takiej własnie zasadzie: przyczyna/potrzeba - skutek to równie dobrze machając bardzo długo rękami moglibyśmy wyksztalcić sobie skrzydła.. :puppyeyes:


“If we find ourselves with a desire that nothing in this world can satisfy, the most probable explanation is that we were made for another world.” -- C.S. Lewis
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 08 paź 2014, 14:27

Nie wiedział.
Coś się sprawdzało, więc powielono, ulepszono, poprawiono w następnych milionach pokoleń.
Coś się nie sprawdzało, obumarło i zostało odrzucone w następnych pokoleniach.
Ale i tak nie wiadomo tego na pewno. Takie są tylko przypuszczenia.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 08 paź 2014, 14:35

josta pisze:Skąd kwiatek "wiedział" jak ma wygladać, żeby przyciągnać samca?


To było na odwrót. Samica upodobniła się do kwiatka by :lol:


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: kruszynka » 08 paź 2014, 17:49

nesto pisze: więc powielono, ulepszono, poprawiono w następnych milionach pokoleń.


A kto to zrobiono? :question:


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 08 paź 2014, 18:14

Chcę wierzyć pisze:Czy istnieją takie cechy organizmów, które ciężko by było wytłumaczyć na zasadzie ewolucji?

Kiedyś w filmie przyrodniczym pokazano żuka bombardiera. Tu coś o nim: http://www.sadistic.pl/zuk-bombardier-vt288393.htm
A tu: http://www.bytom.kwch.org/literatura/kr ... rzyli.html nie tylko o tym żuku, ale i o innych organizmach i rzeczach przeczących teorii ewolucji.

Ten żuk na drodze ewolucji nie miał prawa powstać- prędzej by każdy jeden sam się uśmiercił...
Cytat, ze strony powyższej:
"Żuk bombardier ma „gorący” chemiczny mechanizm obronny. Kiedy pojawia się napastnik żuk odwraca się i strzela napastnikowi w twarz szkodliwymi gorącymi gazami o temperaturze 100°C, co umożliwia żukowi ucieczkę! Aby wykonać skuteczny strzał, żuk musi wymieszać prawidłowe ilości dwóch związków chemicznych: nadtlenku wodoru („woda utleniona” – przyp. tłum.) i hydrochinonu, używając przy tym dwóch enzymów i dwóch inhibitorów (spowalniaczy), zbiorników ciśnieniowych i całego zestawu nerwów i mięśni do celowania i kontroli.

Wyobraźmy sobie przez chwilę, że ewolucja to prawda. Nadchodzi napastnik, a chrząszcz miesza niewłaściwe ilości chemikaliów i bum! wysadza sam siebie w powietrze! Poczekajmy kilka milionów lat aż drogą ewolucji powstanie następny żuk i tak dalej! Kiedy chodzi o dostosowywanie się, które wymaga kilku cech zależnych jedna od drugiej, czas, przypadek, dobór naturalny, przetrwanie najlepiej przystosowanego osobnika nie dają żadnej nadziei. Jedynym logicznym wyjaśnieniem jest projekt i stworzenie."


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Ligia
Posty: 822
Rejestracja: 21 sie 2014, 20:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ligia » 08 paź 2014, 18:43

kruszynka pisze:A kto to zrobiono?


:-D


Wiatr wieczorami niósłby po mieście
pieśni grane w dawnych wiekach.
Byłoby lato tysiąc dziewięćset dziesięć,
za domem by szumiała rzeka.
Widzę tam wszystkich nas - idących brzegiem,
mnie, żonę, dzieci pod cieszyńskim niebem.
Może i dobrze, że człowiek nie wie,
co go czeka.
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 08 paź 2014, 20:19

Czy istnieją takie cechy organizmów, które ciężko by było wytłumaczyć na zasadzie ewolucji?


Nie, chociaż niektóre cechy, jak np. zasadność rozmnażania płciowego nadal nurtują wielu naukowców. :)

a chrząszcz miesza niewłaściwe ilości chemikaliów i bum!


To jedynie pobożne życzenie autora tekstu, które nijak ma się do rzeczywistości.

Analogicznie można by podać przykład obecności silnie żrącego kwasu solnego w ludzkim żołądku (pH soku żołądkowego ≈ 1,5), który trawi także błonę śluzową i/lub przedostaje się pod ciśnieniem w górę układu pokarmowego z wiadomym skutkiem. Jednak zarówno rzekoma "pomyłka" żuka, jak i wspomniane nieprawidłowości należą do historii typu sci-fi. :D


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 08 paź 2014, 21:03

Piotrek. pisze:Analogicznie można by podać przykład obecności silnie żrącego kwasu solnego w ludzkim żołądku (pH soku żołądkowego ≈ 1,5), który trawi także błonę śluzową i/lub przedostaje się pod ciśnieniem w górę układu pokarmowego z wiadomym skutkiem. Jednak zarówno rzekoma "pomyłka" żuka, jak i wspomniane nieprawidłowości należą do historii typu sci-fi.

Ach, cóż to za mądry ten kwas solny w naszych brzusiach siedzi, że wie iż ma tam siedzieć i nie trawić żołądusia!...
:lol:

Piotrku, czy Ty bierzesz JESZCZE pod uwagę Boże działanie przy powstaniu świata, czy JUŻ zupełnie wystarcza Ci TEORIA ewolucji?!?
Pytam poważnie...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 08 paź 2014, 21:28

Zbyszekg4 pisze:Piotrku, czy Ty bierzesz JESZCZE pod uwagę Boże działanie przy powstaniu świata, czy JUŻ zupełnie wystarcza Ci TEORIA ewolucji?!?
Pytam poważnie...


Oczywiście. Teoria ewolucji dotyczy tylko mechanizmów, a nie tego, co stoi za nimi. :)


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark



"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr



Ku refleksji.
josta
Posty: 1026
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:46
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: josta » 08 paź 2014, 21:59

nesto pisze:Nie wiedział.
Coś się sprawdzało, więc powielono, ulepszono, poprawiono w następnych milionach pokoleń.
Coś się nie sprawdzało, obumarło i zostało odrzucone w następnych pokoleniach.


Tak nesto, tyle, ze to w ogóle nie wyjaśnia skąd orchidea miała niby wiedzieć do czego docelowo ma się upodobnić, aby jej wyszło to, co chciala osiągnąć..Ewolucja tez nie wiedziała. Ani miliony pokolen nie wiedziały.

Zastanów się - jak można się doskonalic jeśli nawet się nie wie, w czym i po co, bo się nie jest istota rozumną?


“If we find ourselves with a desire that nothing in this world can satisfy, the most probable explanation is that we were made for another world.” -- C.S. Lewis
josta
Posty: 1026
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:46
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Przypadek

Postautor: josta » 08 paź 2014, 22:09

Chcę wierzyć pisze: Np. istnienie promieni dało początek oczom.


Ciekawe jak to niby działa? Wygląda na to, ze duże naslonecznienie powinno powodować nagminne pojawianie sie oczu u istot żyjących w słonecznym klimacie, ale jakoś...w przyrodzie tego nie widać. Czyżby ewolucja stanęła w miejscu? :eek:


“If we find ourselves with a desire that nothing in this world can satisfy, the most probable explanation is that we were made for another world.” -- C.S. Lewis
josta
Posty: 1026
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:46
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: josta » 08 paź 2014, 22:11

Chcę wierzyć pisze:
josta pisze:Skąd kwiatek "wiedział" jak ma wygladać, żeby przyciągnać samca?


To było na odwrót. Samica upodobniła się do kwiatka by :lol:



Aaa no tak..mocą autosugestii i wielkiej determinacji:)


“If we find ourselves with a desire that nothing in this world can satisfy, the most probable explanation is that we were made for another world.” -- C.S. Lewis
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 09 paź 2014, 05:46

Piotrek. pisze:
Zbyszekg4 pisze:Piotrku, czy Ty bierzesz JESZCZE pod uwagę Boże działanie przy powstaniu świata, czy JUŻ zupełnie wystarcza Ci TEORIA ewolucji?!?
Pytam poważnie...


Oczywiście. Teoria ewolucji dotyczy tylko mechanizmów, a nie tego, co stoi za nimi. :)

Cieszy mnie, że nie negujesz Stwórcy!
A możesz wyjaśnić takiemu prostaczkowi jak ja w dziedzinie teorii ewolucji, jak powstał żuk bombardier?
Jakie mechanizmy ewolucyjne spowodowały, że taki "gość" zaistniał i zdołał przeżyć swój proces powstawania?... (bo jak tu przeżyć, gdy na żywym organizmie doświadczenia z bombą się toczą, i to wewnątrz organizmu...!)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 09 paź 2014, 12:58

Zbyszekg4 pisze:(bo jak tu przeżyć, gdy na żywym organizmie doświadczenia z bombą się toczą, i to wewnątrz organizmu...!)


Najpierw opracował mieszkankę na podstawie właściwości drugiego organizmu. Także skład już znał.

To proste. Weźmy np taką roślinkę, która żywi się owadami. Ona dokładnie wie jaki zapach przyciąga owady.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mucho%C5%82%C3%B3wka


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości