PREDESTYNACJA - 1 Tym 2:4

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 24 paź 2014, 20:54

pozytywista pisze:Dragonar, to pokazuje w ramach jakiej "logiki" operują kalwiniści. Skoro w tym jednym są w błędzie, to dlaczego miałbym słuchać czegokolwiek, co mi próbują sprzedać? Widać, jaką logiką się posługują.

Halo, kalwinista Ci powiedział, że ten dowód jest nielogiczny! :roll:


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 24 paź 2014, 21:06

A skąd wiesz, że nim będziesz za miesiąc, albo za rok? :mrgreen: Widzisz, tak jak ja słyszałem, że nie byłem prawdziwie kalwinistą, bo dziś argumentuję przeciwko niemu, tak i ty zaczynasz to robić, i tylko czekać... 8-)


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 25 paź 2014, 00:16

Z samej przedwiedzy nic oczywiście nie wynika. Co innego, gdy do tej układanki dodamy informację, iż Bóg jest stwórcą 8-)


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 25 paź 2014, 01:00

Dragonar pisze:
1. Bóg posiada uprzednią wiedzę o wyborach człowieka. [przesłanka nr 1]
2. Wybory człowieka nie będą inne, niż te, o których wie Bóg. [przesłanka nr 2]
3. Człowiek nie posiada wolnej woli. [wniosek]


Gdyby tak było ..
A jest

1. Bóg posiada uprzednią wiedzę o wyborach człowieka który jeszcze nie istnieje i nie istniał!. [przesłanka nr 1]
2. Wybory człowieka który jeszcze nie istnieje i nie istniał!. nie będą inne, niż te, o których wie Bóg który całkowicie stworzy człowieka za tysiące lat!. . [przesłanka nr 2]
3. Człowiek nie posiada wolnej woli. [wniosek]


Problem z wiedzą uprzednią jest taki że ludzie myślą że Bóg wie coś o ISTNIEJACYM bycie. Jednak człowieka nie było. Albo człowiek istniał przed stworzeniem i nasze życie było naszymi wyborami zdeterminowane albo nie istnieliśmy i wtedy wiedza Boga o nas jest planem.

To jak pytanie do malarza czy wie co bedzie na obrazie.... gdzy kanwa jest goła... :D


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 25 paź 2014, 01:08

Przedwiedza sama w sobie nie implikuje determinizmu, ale jeśli "spoglądanie w przyszłość" jest jedynym sposobem, w jaki Bóg dowiaduje się czegokolwiek o swoim własnym świecie, który celowo i świadomie stworzył, to...
...

Bóg rzuca kośćmi i patrzy, co "wypadło" - co los Mu podrzucił. Nie wiedział czegoś - i wie, nawet jeśli przepływ informacji miał miejsce w przedczasowej rzeczywistości.


Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 25 paź 2014, 09:44

Dragonar.

Nie zapominaj o tym, że mówimy o Bogu.
Czyli o bycie niezmiennym i doskonałym i wszechwiedzącym i absolutnie wolnym.
Na Boga nic nie wpływa, nic Go nie zaskakuje, niczego się nie "dowiaduje".
O Bycie, poza którym nic nie istnieje.
To jak zastygła "w wieczności" jedna niezmienna chwila (zdaję sobie sprawę z mierności porównania). Od "zawsze" do "zawsze".
Czy może wydarzyć się coś o czym Bóg "nie wie" - nie.
Czy może wydarzyć się inaczej niż "Bóg wie"? - nie.
Czy musi wydarzyć się tak jak Bóg "wie" - ?

Są granice, poza które nie wyjdziemy, choćby dlatego, że zasady logiki które znamy w Bogu nie obowiązują. Ja przyjmuję, że to co nam wydaje się sprzeczne ze sobą - w Bogu takie nie jest.
Mam poczucie "wolności woli" a jednocześnie wiem, że jestem "niewolny" itd.
:)


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 25 paź 2014, 09:50

Gdyby tak było ..
A jest

1. Bóg posiada uprzednią wiedzę o wyborach człowieka który jeszcze nie istnieje i nie istniał!. [przesłanka nr 1]
2. Wybory człowieka który jeszcze nie istnieje i nie istniał!. nie będą inne, niż te, o których wie Bóg który całkowicie stworzy człowieka za tysiące lat!. . [przesłanka nr 2]
3. Człowiek nie posiada wolnej woli. [wniosek]


Problem z wiedzą uprzednią jest taki że ludzie myślą że Bóg wie coś o ISTNIEJACYM bycie. Jednak człowieka nie było. Albo człowiek istniał przed stworzeniem i nasze życie było naszymi wyborami zdeterminowane albo nie istnieliśmy i wtedy wiedza Boga o nas jest planem.

To jak pytanie do malarza czy wie co bedzie na obrazie.... gdzy kanwa jest goła...

I co to zmienia? Nic
A nawet jeśli to czy udowadnia to determinizm w pojęciu kalwińskim? Nie. Zresztą ja nie wierze w kalwinizm nie dlatego, że nie podoba mi się determinizm, tylko dlatego, że ta ideologia nie ma wsparcia w Biblii.
Porównanie do malarza nietrafione. Bo byś musiał to porównać do wiedzy Boga nie o wyborach człowieka, ale wiedzy o jego anatomii, bo to stworzył.
:bored:


Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 25 paź 2014, 10:12

pozytywista
niech będzie, że masz rację, dlatego poproszę - wytłumacz mi zatem JAK JEST :)
Nie krytykuj a dowiedź!


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 25 paź 2014, 10:23

Pan Piernik, ale co mam wytłumaczyć? Wiedza nie determinuje, tyle, dowód przeprowadził Dragonar.


Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 25 paź 2014, 10:36

pozytywista - dlatego pytam czy musi wydarzyć się to co Bóg wie - jak myślisz?


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 25 paź 2014, 12:00

pozytywista - dlatego pytam czy musi wydarzyć się to co Bóg wie - jak myślisz?

Nie. Wydarzy się to, o czym Bóg wie, że się wydarzy. Wiedza nie ma mocy sprawczej. Skoro Bóg wie, co się wydarzy jeśli chodzi o wybory ludzkiej woli, to wydarzenie to wyprzedza Bożą wiedzę, nawet jeśli Bóg zna to naprzód w czasie. Najpierw musi być wydarzenie w przyszłości aby Bóg mógł poznać to w przeszłości. Nie ma tu żadnego determinizmu. Prorok nie determinuje wydarzeń przyszłości z powodu swojej wiedzy, tylko mówi, co się wydarzy.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 25 paź 2014, 12:52

Lash pisze: i wtedy wiedza Boga o nas jest planem.

To ciekawe, ale ... skoro u Boga nie ma czasu, to jakże może realizować się plan, który przecież zawsze realizuje się w czasie.
U Boga jest wszystko TERAZ.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Ligia
Posty: 822
Rejestracja: 21 sie 2014, 20:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ligia » 25 paź 2014, 12:57

Małgorzata pisze:u Boga nie ma czasu,


ciekawe- w wiecznosci w ogole moga realizowac sie jakies zdarzenia?
bardziej zrozumiala jest koncepcja Boga jako mocy, ale tak przeciez nie jest


Wiatr wieczorami niósłby po mieście
pieśni grane w dawnych wiekach.
Byłoby lato tysiąc dziewięćset dziesięć,
za domem by szumiała rzeka.
Widzę tam wszystkich nas - idących brzegiem,
mnie, żonę, dzieci pod cieszyńskim niebem.
Może i dobrze, że człowiek nie wie,
co go czeka.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 25 paź 2014, 13:07

Małgorzato, nie mamy słownictwa na opis świata bez czasu, więc używamy wyrażeń z naszej codzienności. Dlatego ja nie akcentuję tego, że według arminian Bóg musiał zaglądać w przyszłość, żeby później podjąć decyzję o wybraniu - zamiast tego kluczowym zarzutem jest dla mnie to, że Bóg jakiejś informacji nie miał i się o niej dowiadywał - nieważne, czy w czasie, czy poza nim i cokolwiek to ostatnie znaczy.


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 25 paź 2014, 13:41

Bóg jakiejś informacji nie miał i się o niej dowiadywał

Bóg się nie dowiadywał, Bóg wiedział wszystko zawsze. Najpierw mówisz, że musimy używać wyrażeń z naszej codzienności, a potem wypominasz, że używamy takiego wyrażenia i wykorzystujesz to jako argument przeciwko arminianom?



Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości