Nakrywanie głowy gdy nikt tego nie robi ...

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Nakrywanie głowy gdy nikt tego nie robi ...

Postautor: Iv » 25 paź 2014, 22:17

Nie jest to temat o tym czy kobiety powinny nakrywać głowy na nabożeństwie czy nie.
Zatem mam nadzieję, że nie powstanie tu taki pokrewny OT :)

Osobiście jestem przekonana o słuszności nakrywania głów i "pochodzę" ze zboru w którym ten zwyczaj praktykuje spora większość Sióstr, ja również.
A teraz bywam np u Prezbiterian u których chyba nikt tego nie robi. Pewna na 100% nie jestem bo nie mam w zwyczaju rozglądać się po kościele i przyglądać kto co ma na sobie. W każdym razie wydaje mi się, że tylko ja to robię stąd następujące pytanie:

Jak myślicie może to kogoś gorszyć? Bo teraz to już sama nie wiem...
Niby takie błahe coś a jednak jestem ciekawa waszych opinii.


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Ligia
Posty: 822
Rejestracja: 21 sie 2014, 20:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ligia » 25 paź 2014, 22:21

Mysle, ze nawet jesli, to problem tej osoby. Jesli masz takie przekonanie, rob to. Modlac sie w domu tez zakladasz chuste?


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 25 paź 2014, 22:32

Iv pisze:Jak myślicie może to kogoś gorszyć?


Jeśli kogoś gorszy zalecenie dane w Słowie Bożym, to jest to jego sprawa. ;-)


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 25 paź 2014, 22:34

Iv, u prezbiterian nakrywanie głowy prawdopodobnie rzeczywiście może uchodzić za dość egzotyczne ;-)

Ale nie sądzę, żeby toś był tym bardzo zgorszony. Może nawet nie kojarzą Twojego ubioru z poglądem? A jeżeli nawet kojarzą, to dlaczego miałoby to im przeszkadzać?


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 25 paź 2014, 22:54

U mnie w zborze nikt tego nie czyni. Jednak pewna siostra, która nawróciła się jakieś dwa lata temu, podczas uwielbienia i modlitw nakrywa głowę chustą. Nikt tego nie komentował, więc chyba nikt tego nie uznawał za jakieś dziwactwo, a tym bardziej za zgorszenie. Pastor przy okazji wspomniał, aby każdy robił, jak uważa,. byleby nie traktował tego, co robi za obowiązek, bo to legalizm, a my jesteśmy pod Łaską. I tyle.
Jeśli czujesz, ze tak powinnaś to robić, to rób, ale pamiętaj, ze jeżeli tego nie zrobisz, nic się nie stanie, bo Pan patrzy na twoje serce. :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 25 paź 2014, 23:16

Ligia pisze:Modlac sie w domu tez zakladasz chuste?

Jak jestem sama to nie (często modlę się na ulicy więc tam też nie)
Jak jest więcej osób to tak.
No i przy mężu czasem ale to raczej z przyczyn praktycznych.

Filip pisze:Iv, u prezbiterian nakrywanie głowy prawdopodobnie rzeczywiście może uchodzić za dość egzotyczne ;-)

I szczerze przyznam, że przy ich wielkim szacunku do tradycji to dość zaskakujące.

Ale nie sądzę, żeby toś był tym bardzo zgorszony. Może nawet nie kojarzą Twojego ubioru z poglądem? A jeżeli nawet kojarzą, to dlaczego miałoby to im przeszkadzać?
Może już sobie myślą, że wszyscy w Polsce tak robią :mrgreen:

A ja mam dziwne wrażenie, że przez to może za bardzo się rzucam w oczy (a po części przecież o to chodzi, żeby się właśnie nie rzucać) :/


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 25 paź 2014, 23:30

Iv pisze:I szczerze przyznam, że przy ich wielkim szacunku do tradycji to dość zaskakujące.


Czy ja wiem? Nie wiem gdzie i do jakich prezbiterian chodzisz - czy ten konkretny kościół ma jakiś szczególnie wielki szacunek do tradycji? Czy też miałaś na myśli ogólnie prezbiterianizm? Jeżeli tak to byłby to (nie wiem czy zamierzony) komplement dla nas prezbiterian, ale nie wiem na ile zasłużony =P

Powiedźmy, że mam w tej kwestii zdanie w miarę podobne nich. Ale w tym wątku jak zaznaczyłaś nie chodzi o dyskusję nad samą praktyką ;-)

Iv pisze:Może już sobie myślą, że wszyscy w Polsce tak robią


Otóż to! :D


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 26 paź 2014, 05:04

Iv pisze:A ja mam dziwne wrażenie, że przez to może za bardzo się rzucam w oczy


I pewnie tak jest.

Iv pisze:(a po części przecież o to chodzi, żeby się właśnie nie rzucać)


Więc skutek odwrotny do zamierzonego, co nie jest zaskakujące biorąc pod uwagę, że inne zwyczaje tam panują.


mamamarta55
Posty: 27
Rejestracja: 05 sty 2012, 14:26
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mamamarta55 » 01 lis 2014, 17:09

Nie wydaje mi się, żebyś rzucała się w oczy lub kogoś gorszyła.
Nawet w we włoskich KK kobiety wchodzące do kościołów nakrywają głowy nie mówiąc o audiencji u papieża.
Jeśli ktoś się gorszy to znaczy, że nie zna Biblii.
Jeśli nakrycie głowy wyróżnia to co robią dekolty do pasa, kuse spódniczki czy też leginsy?

Nakrywaj głowę z przekonaniem, że stosujesz zasady Boże a nie ludzkie.
Jeśli nie masz takiego przekonania to o czym mowa?


ina
Posty: 23
Rejestracja: 10 lut 2014, 10:46
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: ina » 01 lis 2014, 17:29

Iv pisze:A ja mam dziwne wrażenie, że przez to może za bardzo się rzucam w oczy (a po części przecież o to chodzi, żeby się właśnie nie rzucać) :/


Mamy się podobać Bogu, nie ludziom ;-) . Gdyby dla wierzącego gorszące miało być coś, co ma biblijne podstawy, to ja bym się zastanowiła z kim tu jest tak naprawdę problem. Mogą tego nie rozumieć i nie traktować jako przykazania Pańskiego, ale nie powinno to być dla nich powodem do zgorszenia.


mamamarta55
Posty: 27
Rejestracja: 05 sty 2012, 14:26
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mamamarta55 » 01 lis 2014, 17:33

ina pisze:
Iv pisze:A ja mam dziwne wrażenie, że przez to może za bardzo się rzucam w oczy (a po części przecież o to chodzi, żeby się właśnie nie rzucać) :/


Mamy się podobać Bogu, nie ludziom ;-) . Gdyby dla wierzącego gorszące miało być coś, co ma biblijne podstawy, to ja bym się zastanowiła z kim tu jest tak naprawdę problem. Mogą tego nie rozumieć i nie traktować jako przykazania Pańskiego, ale nie powinno to być dla nich powodem do zgorszenia.


No właśnie, mamy podobać się Bogu i robić to z miłości do Niego :)


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 02 lis 2014, 20:08

Ale ja w sumie nie wiem jak to wygląda - nigdy tego nie widziałem - czy właściwie takie kobiety nakrywają głowy i jak? To wygląda jak powódź starych babć z południa polski?


Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 02 lis 2014, 20:13

mamamarta55 pisze:Nie wydaje mi się, żebyś rzucała się w oczy


W zborze gdzie nie ma takiego zwyczaju, kiedy nagle pojawia się osoba / osoby , które tak czynią, jak najbardziej rzuca się w oczy bo nikt tam tak nie robi więc się wyróżnia.


mamamarta55
Posty: 27
Rejestracja: 05 sty 2012, 14:26
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mamamarta55 » 02 lis 2014, 20:19

pozytywista pisze:Ale ja w sumie nie wiem jak to wygląda - nigdy tego nie widziałem - czy właściwie takie kobiety nakrywają głowy i jak? To wygląda jak powódź starych babć z południa polski?



Kiedyś w Kościele Zielonoświątkowym kobiety nakrywały w Zborach głowy. Dopiero po zmianach ustrojowych KZ poszedł w nowoczesność i o wielu rzeczach zapomniał.
Widzę że jesteś w tym Kościele a nie znasz jego historii.
A z tą powodzią starych babć to pokazałeś swój poziom. Też nakrywam głowę w zborze dla okazania szacunku Bogu i naśmiewanie się z tego jest nie na miejscu.


mamamarta55
Posty: 27
Rejestracja: 05 sty 2012, 14:26
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mamamarta55 » 02 lis 2014, 20:21

Nick pisze:
mamamarta55 pisze:Nie wydaje mi się, żebyś rzucała się w oczy


W zborze gdzie nie ma takiego zwyczaju, kiedy nagle pojawia się osoba / osoby , które tak czynią, jak najbardziej rzuca się w oczy bo nikt tam tak nie robi więc się wyróżnia.


No i co z tego, że się wyróżnia. Przecież Biblia o tym mówi, więc cóż to za wyróżnianie. Chyba w pozytywnym tego słowa znaczeniu.



Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości