PREDESTYNACJA - 1 Tym 2:4

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 06 lis 2014, 22:30

Oberyn. pisze:Gdzie to jest napisane w tym fragmencie?


W tym- nigdzie :D W innych wielokrotnie.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 06 lis 2014, 22:41

Nick pisze:W tym- nigdzie :D W innych wielokrotnie.


No to podaj mi te fragmenty, bo ja widziałem te na, których opierają się kalwiniści i wydaje mi się, że to kalwiniści wyrywają z kontekstu. :mrgreen:


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 07 lis 2014, 06:09

Oberyn
Augustiańskie/Kalwińskie stanowisko można oprzeć na fragmencie z ewangelii Jana (17:9)
Ja proszę za nimi. Nie proszę za światem, ale za tymi, których Mi dałeś, bo są Twoimi.. O ile rzeczywiście na pierwszy rzut oka fragment, który cytujesz wydaje się jednoznaczny, to w świetle egzegezy reszty Pisma przestaje taki być. Rodzi się bowiem pytanie o to, czy ofiara Pana Jezusa była niewystarczająca do zbawienia wszystkich ludzi.
Czy ofiara Pana Jezusa była nieskuteczna, a musimy dojść do takich wniosków wiedząc, że nie wszyscy będą zbawieni.
Ale to, że ofiara Pana Jezusa była niedoskonała i niewystarczająca do zbawienia wszystkich ludzi wydaje się bluźnierstwem, dlatego uznaje się, że była wystarczająca i doskonała (do tego stopnia, że wystarczyła by zbawić wszystkich ludzi), ale tylko tym ludziom, za których umarł Pan Jezus została dana łaska uzdalniająca ich do zbawienia dzięki tej doskonałej ofierze.
Łaska zaś jest dziełem Boga. Żaden człowiek nie może sam z siebie jej przyjąć, to jest bowiem działanie Boga.
Czyli (znów paradoksalnie) prawdą jest, że Chrystus umarł za wszystkich a jednak sens tego zdania jest taki, że nie umarł za wszystkich.


Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 07 lis 2014, 07:44

Oberyn. pisze:
Nick pisze:W tym- nigdzie :D W innych wielokrotnie.


No to podaj mi te fragmenty, bo ja widziałem te na, których opierają się kalwiniści i wydaje mi się, że to kalwiniści wyrywają z kontekstu. :mrgreen:


Oberyn, cała Biblia opowiada o wybraniu do zbawienia. Sam fakt jakiegoś wyboru oznacza już, że nie dotyczy całości. Ponadto skoro nie wierzysz w uniwersalizm to nie rozumiem Twojego dylematu. Uniwersalizm zakłada, że Ofiara Jezusa była uniwersalna- czyli zbawienna dla całej ludzkości. Skoro w to nie wierzysz to zastanów się czym przede wszystkim musi "wykazać się" człowiek aby został zbawionym i czy to przypadkiem nie jest wiara :)


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 07 lis 2014, 21:42

Pan Piernik pisze:Ja proszę za nimi. Nie proszę za światem, ale za tymi, których Mi dałeś, bo są Twoimi..


No dobrze, ale Jezus prosił w tym fragmencie bezpośrednio za swoimi dwunastoma uczniami. To do nich odnosi się ten fragment, co oczywiście nie przeczy temu, że my nie jesteśmy jego uczniami ;-)

Pan Piernik pisze:Rodzi się bowiem pytanie o to, czy ofiara Pana Jezusa była niewystarczająca do zbawienia wszystkich ludzi.
Czy ofiara Pana Jezusa była nieskuteczna, a musimy dojść do takich wniosków wiedząc, że nie wszyscy będą zbawieni.


Można to wytłumaczyć po arminiańskiemu, że ludzie po prostu nie przyjęli ofiary Chrystusa.

Pan Piernik pisze:Ale to, że ofiara Pana Jezusa była niedoskonała i niewystarczająca do zbawienia wszystkich ludzi wydaje się bluźnierstwem, dlatego uznaje się, że była wystarczająca i doskonała (do tego stopnia, że wystarczyła by zbawić wszystkich ludzi), ale tylko tym ludziom, za których umarł Pan Jezus została dana łaska uzdalniająca ich do zbawienia dzięki tej doskonałej ofierze.


Jakoś mi się to wyklucza, piszesz, że ofiara Chrystusa wystarczyła by zbawić wszystkich, a jednocześnie, że tylko dla wybranych. :?:

Pan Piernik pisze:Łaska zaś jest dziełem Boga. Żaden człowiek nie może sam z siebie jej przyjąć, to jest bowiem działanie Boga.


Zgadzam sie.

Pan Piernik pisze:Czyli (znów paradoksalnie) prawdą jest, że Chrystus umarł za wszystkich a jednak sens tego zdania jest taki, że nie umarł za wszystkich.


:S

Nick, uniwersalizm zakłada, że wszyscy będą zbawieni, a nie, że ofiara Jezusa jest zbawienna dla wszystkich, to różnica i to ogromna.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 07 lis 2014, 21:46

Oberyn. pisze:Nick, uniwersalizm zakłada, że wszyscy będą zbawieni, a nie, że ofiara Jezusa jest zbawienna dla wszystkich, to różnica i to ogromna.


Zakładając, że zbawia Chrystus, nie widzę żadnej różnicy. No ale skoro jest i to ogromna, to chętnie przeczytam od Ciebie na czym ona polega :D


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 07 lis 2014, 22:41

Nick pisze:
Oberyn. pisze:Nick, uniwersalizm zakłada, że wszyscy będą zbawieni, a nie, że ofiara Jezusa jest zbawienna dla wszystkich, to różnica i to ogromna.


Zakładając, że zbawia Chrystus, nie widzę żadnej różnicy. No ale skoro jest i to ogromna, to chętnie przeczytam od Ciebie na czym ona polega :D

Wszystko zależy od tego, czy ofiara Chrystusa jest skuteczna w sposób automatyczny i posiada natychmiastowe działanie sprawcze [kalwinizm], czy musi być uprzednio przyjęta przez wiarę, by człowiek mógł skorzystać z jej owoców [arminianizm].


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 08 lis 2014, 06:46

Dragonar pisze:
Nick pisze:
Oberyn. pisze:Nick, uniwersalizm zakłada, że wszyscy będą zbawieni, a nie, że ofiara Jezusa jest zbawienna dla wszystkich, to różnica i to ogromna.


Zakładając, że zbawia Chrystus, nie widzę żadnej różnicy. No ale skoro jest i to ogromna, to chętnie przeczytam od Ciebie na czym ona polega :D

Wszystko zależy od tego, czy ofiara Chrystusa jest skuteczna w sposób automatyczny i posiada natychmiastowe działanie sprawcze [kalwinizm], czy musi być uprzednio przyjęta przez wiarę, by człowiek mógł skorzystać z jej owoców [arminianizm].


Tak też pisałem wcześniej :D
Samo "przyjęcie przez wiarę" jest oczywiście prawdą jednak nie w rozumieniu arminiańskim, gdzie to człowiek sam generuje w sobie wiarę przez co decyduje o swym zbawieniu.
Ponadto Biblia mówi wyraźnie, że nie wszyscy będą zbawieni. Twierdzenie, że umarł za wszystkich ale nie wszyscy będą chcieli skorzystać czyni Ofiarę nieskuteczną. Logiczną konsekwencją tej teorii jest to, że teoretycznie wszyscy mogli odrzucić i Jezus umarłby na Krzyżu nadaremno. "Wybawiłem cię od śmierci 2000 lat temu ale zadziała dopiero wtedy gdy się na to zgodzisz" - to jest paranoja.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 08 lis 2014, 13:57

Nick pisze:Zakładając, że zbawia Chrystus, nie widzę żadnej różnicy. No ale skoro jest i to ogromna, to chętnie przeczytam od Ciebie na czym ona polega :D


Różnica polega na tym, że uniwersalizm z automatu daje zbawienie wszystkim ludziom, którzy kiedyś pojawili się i pojawią się na ziemi.

Nick pisze:Twierdzenie, że umarł za wszystkich ale nie wszyscy będą chcieli skorzystać czyni Ofiarę nieskuteczną. Logiczną konsekwencją tej teorii jest to, że teoretycznie wszyscy mogli odrzucić i Jezus umarłby na Krzyżu nadaremno.


"W teorii" :roll: Teoretyzować możemy sobie na dowolny temat, więc darujmy sobie to w tym przypadku.

Nie rozumiem tego, więc zostawiam ten temat. Nie wracam więcej do tematu arminianizm vs. kalwinizm, dla mnie jest to skończone.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 09 lis 2014, 09:26

Oberyn


Nie rozumiem tego, więc zostawiam ten temat. Nie wracam więcej do tematu arminianizm vs. kalwinizm, dla mnie jest to skończone.

Dygresja mała niedzielna:
często - jak mi się zdaje - przyjęcie jakiejś prawdy zależne jest od woli :) Chcę albo nie chcę przyjąć czegoś za prawdę :)


Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 09 lis 2014, 09:34

Oberyn. pisze:
Nick pisze:Zakładając, że zbawia Chrystus, nie widzę żadnej różnicy. No ale skoro jest i to ogromna, to chętnie przeczytam od Ciebie na czym ona polega :D


Różnica polega na tym, że uniwersalizm z automatu daje zbawienie wszystkim ludziom, którzy kiedyś pojawili się i pojawią się na ziemi.


I nie ma to większego znaczenia bowiem ostatecznie i tak WSZYSCY mają być zbawieni, a takie założenie jest herezją.

Oberyn pisze: Nie wracam więcej do tematu arminianizm vs. kalwinizm, dla mnie jest to skończone.


Zobaczymy jak długo wytrzymasz :D


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 09 lis 2014, 13:59

Pan Piernik pisze:zęsto - jak mi się zdaje - przyjęcie jakiejś prawdy zależne jest od woli :) Chcę albo nie chcę przyjąć czegoś za prawdę :)


Od mojej woli? Jak sam z siebie mam coś przyjąć, jak zostałem predestynowany do bycia kalwinistą, to nim będę :mrgreen: A tak bardziej serio, to zastanawiam się nad tym tematem od długiego czasu, póki co jest on drugorzędny w relacji z Bogiem i nie wpływa na kwestie zbawienia.

Nick pisze:I nie ma to większego znaczenia bowiem ostatecznie i tak WSZYSCY mają być zbawieni, a takie założenie jest herezją.


Jak wszyscy mają być zbawieni? Nigdzie tak nie napisałem ani tak nie uważam.

Zobaczymy jak długo wytrzymasz :D


24 h i 2min :-(


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Akwila
Posty: 18
Rejestracja: 21 lis 2014, 14:53
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Akwila » 21 lis 2014, 17:10

Lash pisze:W opcji wolnowolowej mamy parę:
- Bóg chce zbawienia każdego człowieka ale bardziej pragnie obdarować człowieka wolnością dlatego daje człowiekowi wolność woli.


1. Bez wolnej woli człowiek nie może wybrać Zbawienia.
2. Bóg stworzył ziemię i wszystko co ją napełnia. Następnie przekazał to wszystko cxzłowiekowi i odpoczął
3. Bóg może wpływać na człowieka wkładając w jego serce pragnienia, ale do człowieka należy wybór
4. Bóg usunął wszystkie przeszkody które mogłyby nam przeszkodzić we właściwym wyborze, ale wybór nadal należy do nas


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 21 lis 2014, 19:16

Akwila pisze:Następnie przekazał to wszystko cxzłowiekowi i odpoczął

A człowiek oddał szatanowi i to on jest teraz panem tego świata.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 21 lis 2014, 20:58

Małgorzata pisze:człowiek oddał szatanowi i to on jest teraz panem tego świata.


Skoro szatan jest panem świata to naturalnym jest, ze w takiej sytuacji dzieje się jego wola, bo jest panem świata.
Jesteś pewna, że tak myślisz?



Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości