Jak odeprzeć argumenty z artykułu o czyśćcu z katolik.pl

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Girion23
Posty: 142
Rejestracja: 07 paź 2014, 20:39
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Rzeczpospolita Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Jak odeprzeć argumenty z artykułu o czyśćcu z katolik.pl

Postautor: Girion23 » 21 lis 2014, 23:12

Wklejam cały artykuł:
W Piśmie Świętym słowo "czyściec" nie pada ani razu, brak też ścisłego jego opisu, podobnie zresztą nie ma przedstawionego nieba czy piekła. Niemniej jednak Biblia wielokrotnie mówi o takim stanie duszy po śmierci, kiedy ta nie trafia od razu do nieba, ale znajduje się w stanie pokuty za wyrządzone zło. Wedle religii katolickiej czyściec nie jest miejscem, lecz procesem oczyszczania duszy z konsekwencji grzechów. Nauka ta opiera się na następujących fragmentach Biblii.

*ciach - nie wkleja sie na forum całych artykułów. patrz netykieta



http://www.egzorcyzmy.katolik.pl/index. ... a-o-czyscu

Jak Wy, protestanci, się do tego odnosicie?
Ostatnio zmieniony 22 lis 2014, 00:00 przez Girion23, łącznie zmieniany 1 raz.


andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: andevi » 21 lis 2014, 23:58

Cytuję tu CAŁY 1 rozdział z 1 Listu do Tymoteusza.
Zastosuj się do przedstawionych tu zasad i nie wdawaj w dysputy, które niczemu nie służą.Znacznie lepiej poświęcić ten czas głoszeniu ewangelii;)

NOWY TESTAMENT
1 List do Tymoteusza


1
1 Paweł, apostoł Chrystusa Jezusa według nakazu Boga naszego, Zbawiciela, i Chrystusa Jezusa, naszej nadziei - 2 do Tymoteusza, swego prawowitego dziecka w wierze1. Łaska, miłosierdzie, pokój od Boga Ojca i Chrystusa Jezusa, naszego Pana!
3 Jak prosiłem cię, byś pozostał w Efezie, kiedy wybierałem się do Macedonii, [tak proszę teraz], abyś nakazał niektórym zaprzestać głoszenia niewłaściwej nauki, 4 a także zajmowania się baśniami i genealogiami bez końca. Służą one raczej dalszym dociekaniom niż planowi Bożemu zgodnie z wiarą2. 5 Celem zaś nakazu jest miłość3, płynąca z czystego serca, dobrego sumienia i wiary nieobłudnej. 6 Zboczywszy od nich, niektórzy zwrócili się ku czczej gadaninie. 7 Chcieli uchodzić za uczonych w Prawie nie rozumiejąc ani tego, co mówią, ani tego, co stanowczo twierdzą. 8 Wiemy zaś, że Prawo jest dobre, jeśli je ktoś prawnie stosuje, 9 rozumiejąc, że Prawo nie dla sprawiedliwego jest przeznaczone4, ale dla postępujących bezprawnie i dla niesfornych, bezbożnych i grzeszników, dla niegodziwych i światowców, dla ojcobójców i matkobójców, dla zabójców, 10 dla rozpustników, dla mężczyzn współżyjących z sobą, dla handlarzy niewolnikami, kłamców, krzywoprzysięzców i [dla popełniających] cokolwiek innego, co jest sprzeczne ze zdrową nauką, 11 w duchu Ewangelii chwały błogosławionego Boga, którą mi zwierzono.
12 Dzięki składam Temu, który mię przyoblekł mocą, Chrystusowi Jezusowi, naszemu Panu, że uznał mnie za godnego wiary, skoro przeznaczył do posługi mnie, 13 ongiś bluźniercę, prześladowcę i oszczercę. Dostąpiłem jednak miłosierdzia, ponieważ działałem z nieświadomością, w niewierze. 14 A nad miarę obfitą okazała się łaska naszego Pana wraz z wiarą i miłością, która jest w Chrystusie Jezusie! 15 Nauka to zasługująca na wiarę i godna całkowitego uznania5, że Chrystus Jezus przyszedł na świat zbawić grzeszników, spośród których ja jestem pierwszy. 16 Lecz dostąpiłem miłosierdzia po to, by we mnie pierwszym Jezus Chrystus pokazał całą wielkoduszność jako przykład dla tych, którzy w Niego wierzyć będą dla życia wiecznego. 17 A Królowi wieków nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, Bogu samemu - cześć i chwała na wieki wieków! Amen.
18 Ten właśnie nakaz poruczam ci, Tymoteuszu, dziecko [moje], po myśli proroctw, które uprzednio6 wskazywały na ciebie: byś wsparty nimi toczył dobrą walkę, 19 mając wiarę i dobre sumienie. Niektórzy odrzuciwszy je ulegli rozbiciu we wierze; 20 do nich należy Hymenajos7 i Aleksander7, których przekazałem szatanowi7, ażeby się oduczyli bluźnić.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 22 lis 2014, 00:14

Tak że to wszystko nie po smierci a po sądzie przy przyjściu Jezusa . Bóg nie skazuje bez sądu. Człowiek nie moze zapłacić za grzechy cierpieniem bo kara za grzech to śmierć i Jezus już nas zbawił bo za nas umarł na krzyżu. Jezeli należymy do Jezusa i jesteśmy nowonarodzeni to jesteśmy czyści od każdego grzechu. żadnego doczyszczania w czyścu bo ofiara Jezusa jest wystarczajaca do zbawienia . Księgi mahabejskie to stary testament tam nie było ofiary Jezusa i kupowano ofiarę do świątyni za grzechy teraz sam nic nie możesz zrobić bo Jezus umarł za ciebie tylko masz go przyjąć zostawic zycie na tym swiecie u rodzić się na nowo do życia wiecznego i żyjesz dla Jezusa a on się wstawia za kazde twoje uchybienie i zawsze jesteś czystym dzieckiem Bożym zbawionym .Nie potrzebny jest cztściec,

Rz 8:34 bw "Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami."

1J 3:14 bw "My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do żywota, bo miłujemy braci; kto nie miłuje, pozostaje w śmierci."

J 3:18 bw "Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego."

Ef 2:5 bw "i nas, którzy umarliśmy przez upadki, ożywił wraz z Chrystusem - łaską zbawieni jesteście -"
Ef 2:8 bw "Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;"

Rz 6:3 bw "Czy nie wiecie, że my wszyscy, ochrzczeni w Chrystusa Jezusa, w śmierć jego zostaliśmy ochrzczeni?"

2Tm 2:11 bw "Prawdziwa to mowa: Jeśli bowiem z nim umarliśmy, z nim też żyć będziemy;"

Nie ma doczyszczania z grzechów otrzymujesz łaskę od Ojca jak wierzysz w Jezusa i jesteś zbawiony jego krzyżem jego śmiercią a nie jakimś czyścem


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 22 lis 2014, 21:14

Cześć! :D

Argumenty z tej strony są banalne i da się je odeprzeć, tylko że w artykule zawartych jest wiele fragmentów z Pisma Świętego, stąd trudno skomentować je tutaj wszystkie, tak od ręki - problemem jest jedynie czas.

Odnośnie 1Kor 3:10-15 napisałem komentarz: LINK.

Sprawdź również tutaj: LINK. I tutaj: LINK.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 23 lis 2014, 13:51

Girion23 pisze:Wedle religii katolickiej czyściec nie jest miejscem


Wedle nauki KrK czysciec jest miejscem:

"4. Czyściec. 1) Czyśćcem nazywa się miejsce, gdzie dusze zmarłych w grzechach lekkich lub bez zadośćuczynienia na ziemi za grzechy odpuszczone, cierpią, aż się całkowicie wypłacą sprawiedliwości Bożej.
2) Dwie prawdy o czyśćcu są przez Kościół jako dogmat do wierzenia podane: a) że czyściec istnieje, b) że duszom w czyśćcu można pomóc modlitwą, dobrymi uczynkami, odpustami, a szczególnie ofiarą Mszy św...."


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 23 lis 2014, 21:13

Rz 8:1-2 bw "(1) Przeto teraz nie ma żadnego potępienia dla tych, którzy są w Chrystusie Jezusie. (2) Bo zakon Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, uwolnił cię od zakonu grzechu i śmierci."

Więc do czego byłby potrzebny czysciec jeśli nie ma dla chrzescijanina potępienia i jest wolny od zakonu grzechu. Co będziesz czyscił w czyścu u zbawionego nie potępionego dziecka Bozego.

Co więcej nawet słowo Boże jesli jest przyjmowane oczyszcza

J 15:3 bw Wy" jesteście już czyści dla słowa, które wam głosiłem;"

Hbr 10:22 bw "wejdźmy na nią ze szczerym sercem, w pełni wiary, oczyszczeni w sercach od złego sumienia i obmyci na ciele wodą czystą;"

Jaak jesteśmy oczyszczeni przez Jezusa i z czystym smieniem mamy się jeszcze doczyszczać z czego???i po co Czyżby ofiara Jezsa nie wystarczyła?????????

Rz 8:26 bw "Podobnie i Duch wspiera nas w niemocy naszej; nie wiemy bowiem, o co się modlić, jak należy, ale sam Duch wstawia się za nami w niewysłowionych westchnieniach."

Rz 8:34 bw "Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami."

1Jo 2:1-2 bw "(1) Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy. (2) On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata."

czy nie wystarczy wstawiennictwo Ducha i Syna???????????????

Wobec takiego wstawiennictwa i orędownictwa i ofiary krzyza za nasze grzechy po co czyściec . My jesteśmy czyści i zbawieni to jest ta dobra nowina z Pisma swiętego .


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Dawidekk
Posty: 270
Rejestracja: 13 paź 2013, 01:26
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Dawidekk » 24 lis 2014, 23:43

(Mt 12,32) Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym

Grzech może być odpuszczony w tym i przyszłym życiu?

tak wierzyli żydzi świadczy o tym modlitwa za zmarłych (2 Mch 12,43-46)

Po co przyjmowali chrzest za zmarłych?

(1kor 15,29 )Bo inaczej czegoż dokonają ci, co przyjmują chrzest za zmarłych?

gdyby byli w niebie nie byłby im potrzebny

Zachowały się też setki nagrobków wczesnochrześcijańskich, na wielu z nich są wypisane modlitwy za zmarłych.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 25 lis 2014, 00:53

Dawidekk pisze:(Mt 12,32) Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym


Skąd wiesz co oznacza "przyszły wiek" zaraz wymyślasz ze to po śmierci a wcale nie jest to przyszły wiek tylko dalej ten czas . Przyszły nastanie po zmartwychwstaniu , wtedy może bedą jeszcze jakieś grzechy odpuszczane np na sądzie, nie zapominaj że ten wiek nie przenimął jeszcze, na sądzie możesz być uniewinniony

Mt 12:37 bw "Albowiem na podstawie słów twoich będziesz usprawiedliwiony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony."

Po to jest sąd żeby potępić lub uniewinnić a nie po śmierci.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: andevi » 25 lis 2014, 11:04

Czy ofiara krzyżowa Zbawiciela nie jest ofiarą doskonałą?
Kto jest w stanie dać doskonalszy okup za grzech?

Czy uważasz, że odpusty, które odprawisz, gregorianki za zmarłego, które wykupisz, różańce czy nowenny, które odmówisz, a może wstawiennictwo jakiegoś potężnego świętego, bożka czy Anioła jest w stanie kogokolwiek oczyścić z grzechu??

Psalm mówi:
"Jeśli dziś usłyszycie Jego głos, nie zatwardzajcie swojego serca."
Czas zbawienia jest dziś . Człowiek ma szansę TU I TERAZ, gdy słyszy Słowo o zbawieniu w Jezusie temu Słowu uwierzyć. Albo Je przyjmie i dostąpi zbawienia, albo je odrzuci, a wówczas to Słowo go potępi. Zbawienie dokonuje się nie po śmierci, nie przez własne cierpienia czy cierpienia albo modły innych. I bądź pewny, że ilość przyjętych hostii w intencji zmarłego nie ma żadnego wpływu na jego zbawienie:) Jeśli nie żył w posłuszeństwie Ewangelii, nie miał wiary, to i łaski nie dostąpi.

Doktryna o czyśćcu jest niebiblijna i tylko zwodzi masy. Bez niej nie byłoby sensu odprawiania codziennie mszy, bo za kogo miałaby być ta codzienna ofiara sprawowana?
Ta doktryna tłumaczy istnienie kasty kapłańskiej w KK. Tłumaczy zasadność sprzedawania odpustów czy mszy za zmarłych. Daje utrzymanie kapłanom, więc jest bardzo pożyteczna.
KK z niej nie zrezygnuje, bo jest ona podstawą jego egzystencji!
Co nie znaczy, że Ty masz ją przyjmować bezkrytycznie. Wszystko badaj, sprawdzaj, czy rzeczywiście Biblia o tym naucza.A skoro nie naucza, to jest to tylko wymysł ludzki.


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 25 lis 2014, 14:12

Girion23 pisze:Jak Wy, protestanci, się do tego odnosicie?


Daj spokój. Gdyby ktoś kto pierwszy raz czytał Biblię pytał się o takie rzeczy to bym zrozumiał ale że to widnieje jako argumenty na oficjalnej stronie kościoła jako argumenty podawane przez nauczycieli tego nie rozumiem.

Łuk 16:24 - Wtedy zawołał i rzekł: Ojcze Abrahamie, zmiłuj się nade mną i poślij Łazarza, aby umoczył koniec palca swego w wodzie i ochłodził mi język, bo męki cierpię w tym płomieniu.
16:25 - Abraham zaś rzekł: Synu, pomnij, że dobro swoje otrzymałeś za swego życia, podobnie jak Łazarz zło; teraz on tutaj doznaje pociechy, a ty męki cierpisz.
16:26 - I poza tym wszystkim między nami a wami rozciąga się wielka przepaść, aby ci, którzy chcą stąd do was przejść, nie mogli, ani też stamtąd do nas nie mogli się przeprawić.

Jaki z tego wniosek? Że jak trafiasz do katolickiego czyśćca to już z tamtąd nie wychodzisz? Czy nie zastanawiałeś się dlaczego wizerunek czyśćca przypomina tak bardzo piekło?


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 25 lis 2014, 18:01

Dawidekk pisze:(Mt 12,32) Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym

Grzech może być odpuszczony w tym i przyszłym życiu?

Wyrażanie "ani w tym wieku, ani w przyszłym" nie oznacza kolejno życia doczesnego i życia pozagrobowego. Można je interpretować różnorako, odnosząc chociażby obecny wiek do czasu Starego Przymierza, natomiast przyszły wiek do czasu Nowego Przymierza, które ma dopiero nadejść, gdy Jezus wypowiada te słowa. Możliwe jest, że Chrystus mówił o aktualnym stanie świata jako o obecnym wieku, a później o ostatecznym Królestwie Bożym jako o wieku przyszłym. Występuje również alternatywna koncepcja - słowa "ani w tym wieku, ani w przyszłym" należy odebrać jako środek stylistyczny, tj. hiperbolę, której funkcją jest podkreślenie, że grzech przeciwko Duchowi Świętemu nie zostanie odpuszczony nigdy, w żadnych okolicznościach, pod żadnym warunkiem.

Dawidekk pisze:tak wierzyli żydzi świadczy o tym modlitwa za zmarłych (2 Mch 12,43-46)

II Księga Machabejska to apokryf, nie zaś Słowo Boże. Jest to również wątpliwe źródło historyczne. Zawiera liczne błędy. Dowodzi jedynie tego, że niektórzy Żydzi zostali zwiedzeni, jak to zresztą często bywało w historii Izraela, a o czym poświadcza sama Biblia.

Dawidekk pisze:Po co przyjmowali chrzest za zmarłych?

(1kor 15,29 )Bo inaczej czegoż dokonają ci, co przyjmują chrzest za zmarłych?

gdyby byli w niebie nie byłby im potrzebny

Bardzo dziwne, że katolicy przytaczają ten werset w obronie doktryny o Czyśćcu. Ten fragment jest dość kontrowersyjny i do dzisiaj bibliści nie są zgodni w kwestii tego, co należy rozumieć pod pojęciem "chrzest za zmarłych". Na pewno nie mówi on o Czyśćcu. Żadna współczesna grupa chrześcijan nie praktykuje "chrztu za zmarłych", chyba że za chrześcijan uważamy mormonów, a nie zachowały się jakiekolwiek dokumenty w tej sprawie. Więcej tutaj, w artykule pana Konstantego Wiazowskiego: LINK.

Dawidekk pisze:Zachowały się też setki nagrobków wczesnochrześcijańskich, na wielu z nich są wypisane modlitwy za zmarłych.

Z którego wieku?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości