Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
cycler
Posty: 384
Rejestracja: 29 cze 2008, 12:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa

Postautor: cycler » 31 mar 2009, 19:32

Witam! Mam pytanie dla obeznanych w temacie. czy możecie mi przybliżyć trochę ChWZ? Może ktoś z tego forum jest jej członkiem lub sympatykiem? Zainteresował mnie ten nieliczny w Polsce Kościół, bo chyba jako jedyny w Polsce w swoim wyznaniu wiary podaje, że chrześcijanin powinienen być pacyfistą(nie angażować się w wojnę itp)- Tak trzymać Bracia i Siostry z ChWZ :)

Z drugiej strony patrząc na zdjęcia ze stron internetowych zborów ChWZ można odnieść wrażenie(może niesłuszne), że jest to wspólnota cechująca wieloma rygorami- sale zborowe wydają się być ''staroświeckie'', większość ludzi na zdjęciach ubrana jest w garniturach :) Oczywiście są dużo ważniejsze problemy, ale pytam z ciekawości.

Proszę mi o przybliżenie tej denominacji. Widzę, że w zborach coraz mniej zdrowego podejścia np. do angażowania się w wojnę, jednak wierzę, że nie tylko w zborach ChWZ jest wielu ludzi niepopierający angażowania się w JAKĄKOLWIEK wojnę.

Pozdrower ;)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 31 mar 2009, 23:04

Są wojny, w których brak aktywnego zaangażowania się jest grzechem.

Rdz 3:1-6 (BT)
1. A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?
2. Niewiasta odpowiedziała wężowi: Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy,
3. tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli.
4. Wtedy rzekł wąż do niewiasty: Na pewno nie umrzecie!
5. Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło.
6. Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł.

Był z nią i nie zaangażował się w obronę swojej Żony w tej wojnie, tylko stał i się przyglądał.

Oczywiście jest to tylko pierwszy przykład wojny, w której brak zaangażowania jest grzechem. Na pewno inni są w stanie podać kolejne przykłady ukazywane na kartach ST.

A czy pamiętasz może historię z Pisma, w której po zgwałceniu kobiety przez kogoś z innej nacji, Izrael wytoczył wojnę tejże nacji ?! Poprosiłbym może kogoś o odświeżenie mi pamięci w tej sprawie, gdyż szczegółów sobie nie mogę przypomnieć niestety :/ Ale jestem pewien, że osoby lepiej znające ST niż ja będą mogły nam tutaj wspólnie dopomóc :)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 01 kwie 2009, 14:25

Byłem ze dwa razy na nabożeństwie w CHWZ. moje spstrzeżenia:
- nauczanie biblijne - ok.
- zbór rodzinny - 70% społecznosci to rodzina (ojciec pastor matka siostry, bracia dzieci wujkowie szwagrowie.... itd) nie wiem jak gdzie indziej ale tam tak było
- zona męza nie pracuje zawodowo, zajmuje się wychowaniem dzieci oraz dba o dom stąd min. zakaz posyłania dzieci do przedszkola. Mąż natomiast zajmuje się zarabianiem na dom jezeli ma z tym problemy to jest to obrazem jego problemów duchowych.
To tyle co zdążyłem zaobserwowac podczas moich krótkich odwiedzin w tym zborze.


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 01 kwie 2009, 14:28

fantomik pisze:A czy pamiętasz może historię z Pisma, w której po zgwałceniu kobiety przez kogoś z innej nacji, Izrael wytoczył wojnę tejże nacji ?! Poprosiłbym może kogoś o odświeżenie mi pamięci w tej sprawie, gdyż szczegółów sobie nie mogę przypomnieć niestety :/ Ale jestem pewien, że osoby lepiej znające ST niż ja będą mogły nam tutaj wspólnie dopomóc :)

Księga rodzaju 34 rozdział - zemsta za shańbienie Diny


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Burning Spear
Posty: 271
Rejestracja: 28 sty 2008, 22:30
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: zagranica
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Burning Spear » 01 kwie 2009, 15:32

Poznałem kilka osób z tej denominacji. W nauczaniu są ewangeliczni, jednak to co mi się u nich nie podoba to zbyt wiele legalizmu - kobiety muszą ubierać chustki na nabożeństwie, nie mogą nosić spodni, malować się itp. Najgorsze jest to że inne ewangeliczne Zbory zezwalające na to uważają za skażone światem. Zbyt dużo oskarżycielstwa jak dla mnie.


Jan. 14:21
Kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie.
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 01 kwie 2009, 18:23

Burning Spear pisze:chustki na nabożeństwie
a gdzie w Biblii jest zakaz noszenia chustek przez niewiasty?
Jesli chodzi o oskarzycielstwo - to sam dales probke swoja wypowiedzia. Zlo nazywasz dobrem a dobro zlem. Jesli jest napisane o upieraniu sie przy swoim: "my takiego zwyczaju nie mamy ani tez zbory Boze" a jednak ktos ma zwyczaj upierania sie przy swoim - i ta grupa konsekwentnie nie uwaza za zbor Bozy swiata ktory sie przy swoim upiera zamiast szukac tego co Chrystusowe - to coz w tym dziwnego. Konsekwencja i to sie chwali.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony
Obrazek
cms|skr328|PL50950Wroclaw68
Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 01 kwie 2009, 20:36

myślę chrzescijaninie że trochę źle zrozumiałeś wypowiedź BS. Wiem o co mu chodziło w wyrażeniu takiej a nie innej opinii.
Sam doświadczyłem oskarżenia z ich strony ze moja rodzina jest skażona światem bo moja żona pracuje zawodowo a powinna siedzieć w domu.
Dobrze jest jezeli do czegoś przekonuje nas Duch Swięty i w tym wiernie trwamy. Ale jezeli widzimy kogoś niepostępującego tak jak my i na podstawie tego wydajemy o nim osąd to juz chyba nie jest biblijne.
A CHWZ ma niestety takie zapedy :-/


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 01 kwie 2009, 21:10

chrzescijanin pisze:
Burning Spear pisze:chustki na nabożeństwie
a gdzie w Biblii jest zakaz noszenia chustek przez niewiasty?.
Przeciwnie, Słowo Boże uczy że kobiety powinny przykrywać głowy w czasie nabożeństwa. (1Kor11). To ze ubierają się uroczyście to też jest plus, ponieważ w ten sposób wyrażają swój szacunek do Boga.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Burning Spear
Posty: 271
Rejestracja: 28 sty 2008, 22:30
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: zagranica
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Burning Spear » 01 kwie 2009, 21:17

chrzescijanin pisze:Jesli chodzi o oskarzycielstwo - to sam dales probke swoja wypowiedzia...

No ty dałeś zdecydowanie lepszą... ;)
To dokładnie to co mówią w CHWZ.


Jan. 14:21

Kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie.
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 01 kwie 2009, 21:43

Burning Spear pisze:To dokładnie to co mówią w CHWZ
jesli tak - to dobrze ze trzymaja sie zasad z 1 listu do Korynian 11 - choc mam jednak watpliwosci po przejrzeniu ich galerii z fotografiami - chyba, ze na zdjeciach sie kryja :-)

niezaleznie od wszystkiego - zielonoswiatkostwo w kazdej formie - to pomylka i nie wiem czego baptysta moze tam szukac?


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Burning Spear
Posty: 271
Rejestracja: 28 sty 2008, 22:30
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: zagranica
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Burning Spear » 01 kwie 2009, 21:54

chrzescijanin pisze:
niezaleznie od wszystkiego - zielonoswiatkostwo w kazdej formie - to pomylka i nie wiem czego baptysta moze tam szukac?

A ty na drugie nie masz czasem Pomyłka? ;)


Jan. 14:21

Kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 01 kwie 2009, 21:56

chrzescijanin pisze:niezaleznie od wszystkiego - zielonoswiatkostwo w kazdej formie - to pomylka i nie wiem czego baptysta moze tam szukac?

pomyłka dla baptysty ;-) choc z paroma sie przyjaźnię ;-)


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
cycler
Posty: 384
Rejestracja: 29 cze 2008, 12:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: cycler » 01 kwie 2009, 22:03

chrzescijanin pisze:niezaleznie od wszystkiego - zielonoswiatkostwo w kazdej formie - to pomylka i nie wiem czego baptysta moze tam szukac?


Zdecydowanie się niezgadzam. Bardzo sobie cenię ruch zielonoświątkowy. A odnośnie ChWZ to tak jak piszecie wydawało mi się, że członkowie tej wspólnoty starają się odzielić od świata niekoniecznie biblijnymi metodami. Abstrahując od ChWZ niepodoba mi się, że niektórzy próbują znaleźć różnice ze świata np. ubierając lub potepiępiając ubieranie krawatów- dla mnie to absurd. Jednak niewąpliwie wielkim plusem ChWZ jest sprzeciw wobec służby wojskowej.

Odnośnie wojen starotestamentowych to oczywiście było biblijnie uzasandnione wybijanie np. całego miasta: mężczyzn, kobiet i zwierząt, jednak musimy pamiętać, że żyjemy w czasach Nowego Przymierza i nie jest wolą Bożą toczenie wojen, tak jak było to w przypadku Izraela. Nie chciałbym aby dyskusja toczyła się pod hasłem czy wojna może być dobra czy nie(od tego jest inny temat na tym forum) ale sluzyła bliższemu przyjżeniue się ChWZ.


Burning Spear
Posty: 271
Rejestracja: 28 sty 2008, 22:30
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: zagranica
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Burning Spear » 01 kwie 2009, 22:03

markulus pisze:
chrzescijanin pisze:niezaleznie od wszystkiego - zielonoswiatkostwo w kazdej formie - to pomylka i nie wiem czego baptysta moze tam szukac?

pomyłka dla baptysty ;-) choc z paroma sie przyjaźnię ;-)

A ja mam brata (rodzonego) i przyjaciela, którzy są u baptystów ale z przekonania i praktyki są zielonoświątkowi.


Jan. 14:21

Kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 01 kwie 2009, 22:08

markulus pisze:[...]Księga rodzaju 34 rozdział - zemsta za shańbienie Diny

Dziękuję Bracie! :)

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości