Egzorcyzmy

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
knh
Posty: 14
Rejestracja: 22 mar 2009, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Silesia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Egzorcyzmy

Postautor: knh » 11 kwie 2009, 17:20

Odprawianie "egzorcyzmów", odpędzanie złych duchów, jest spotykane głównie w KRK, nawet w filmach typu "Egzorcyzmy Emily ROse" jest to pokazane tylko i wyłącznie od strony katolicyzmu. Zatem czy prawdziwy protestant może okazać się opętany? Przecież protestant się nie boi, skoro wie, że Bóg mu pomoże, a i więc nie boi się demonów, czy istnieją czy nie, bo wie że Bóg jest z nim. Jakie jest zatem stanowisko Kośćiołów Protestanckich wobec zjawiska egzorcyzmnowania? Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, dlatego też pytam.

Pozdrawiam


sola scriptura
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Egzorcyzmy

Postautor: KAAN » 11 kwie 2009, 17:37

knh pisze: Jakie jest zatem stanowisko Kośćiołów Protestanckich wobec zjawiska egzorcyzmnowania? Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, dlatego też pytam.
Człowiek wierzący nie może być siedliskiem demonów, ponieważ jest zapieczętowany Duchem Świętym, jest świątynią Ducha Świętego. Egzorcyzmy to niebiblijna praktyka, która moze w skrajnych przypadkach być grzechem czarów. Naszą bronią jest modlitwa i wiara. Szatan nie moze nas tknąć, ale może nas atakować z zewnątrz na tyle na o ile Bóg mu pozwoli, aby doświadczyć naszej wiary.

I List św. Piotra 5:8 Bądźcie trzeźwi, czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, chodzi wokoło jak lew ryczący, szukając kogo by pochłonąć.
9 Przeciwstawcie mu się, mocni w wierze, wiedząc, że te same cierpienia są udziałem braci waszych w świecie.
10 A Bóg wszelkiej łaski, który was powołał do wiecznej swej chwały w Chrystusie, po krótkotrwałych cierpieniach waszych, sam was do niej przysposobi, utwierdzi, umocni, na trwałym postawi gruncie.
11 Jego jest moc na wieki wieków. Amen!

List św. Jakuba 4:7 Przeto poddajcie się Bogu, przeciwstawcie się diabłu, a ucieknie od was.

I List św. Piotra 1:2 Według powziętego z góry postanowienia Boga, Ojca, poświęconych przez Ducha ku posłuszeństwu i pokropieniu krwią Jezusa Chrystusa: Łaska i pokój niech się wam rozmnożą.
3 Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, który według wielkiego miłosierdzia swego odrodził nas ku nadziei żywej przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa,
4 Ku dziedzictwu nieznikomemu i nieskalanemu, i niezwiędłemu, jakie zachowane jest w niebie dla was,
5 Którzy mocą Bożą strzeżeni jesteście przez wiarę w zbawienie, przygotowane do objawienia się w czasie ostatecznym.
6 Weselcie się z tego, mimo że teraz na krótko, gdy trzeba, zasmuceni bywacie różnorodnymi doświadczeniami,
7 Ażeby wypróbowana wiara wasza okazała się cenniejsza niż znikome złoto, w ogniu wypróbowane, ku chwale i czci, i sławie, gdy się objawi Jezus Chrystus.




Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 11 kwie 2009, 17:57

Kilka lat temu emitowali w TVP film dokumentalny o egzorcyzmach (dokładnie modlitwy o uwolnienie, bo na sam egzorcyzm rzymski kamerzystę wyproszono) ex-satanistki, która w czasie czarnych mszy służyła za ołtarz. Nagrałem to i uważnie analizowałem.

Uderzyło mnie stwierdzenie księdza prowadzącego, że "modlitwa musi trwać", a zatem samo wezwanie imienia Jezusa Chrystusa, raz a dobrze, katolickim egzorcystom nie wystarcza. Ten egzorcyzm więc, to coś pośredniego między praniem mózgu a terapią histerii, na zasadzie "wykrzycz się to ci ulży". Coś podobnego robiła Liza Minelli w filmie "Kabaret" wrzeszcząc pod wiaduktem w chwili przejazdu kolejki.

Myślę, że dziewczyna poddana egzorcyzmom (podano imię Anna) miała silne zaburzenia psychosomatyczne (skurcze w jamie brzusznej) spowodowane przez poczucie winy po naruszeniu społecznego tabu jakim są praktyki satanistyczne. To, że ma w sobie demona wmówili jej uczynni egzorcyści, a potem już grała rolę, której od niej oczekiwano np. uciekając z wrzaskiem od krucyfiksu.

Słowem, Anna miała w sobie więcej bożej łaski (sumienia) niż wpływu demonów, dzięki czemu katolicka brygada szturmowa mogła na koniec z dumą ogłosić pełny sukces bojowy... Tyle samo w tym skuteczności co w praktykach szamanów.


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 11 kwie 2009, 18:51

KAAN pisze:Egzorcyzmy to niebiblijna praktyka, która moze w skrajnych przypadkach być grzechem czarów.

Racja, wielu samozwańczych egzorcystów stanie przed Sądem Bożym i okaże się, że nigdy nie byli chrześcijanami:

Mat. 7:22
22. W owym dniu wielu mi powie: Panie, Panie, czyż nie prorokowaliśmy w imieniu twoim i w imieniu twoim nie wypędzaliśmy demonów, i w imieniu twoim nie czyniliśmy wielu cudów?
(BW)


Gdy widzimy kogoś opętanego, powinniśmy się modlić o jego wyzwolenie i zbawienie.

Mar. 9:29
29. A on im rzekł: Ten rodzaj dyjabłów inaczej wynijść nie może, tylko przez modlitwę i przez post.
(BG)

Mar. 9:29
29. I rzekł im: Ten rodzaj w żaden inny sposób wyjść nie może, jak tylko przez modlitwę.
(BW)

W zależności od manuskryptów: bardzo paskudne diabły mogą wyjść tylko przez modlitwę, lub modlitwę i post.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Egzorcyzmy

Postautor: Lash » 11 kwie 2009, 19:21

knh pisze:Odprawianie "egzorcyzmów", odpędzanie złych duchów, jest spotykane głównie w KRK, nawet w filmach typu "Egzorcyzmy Emily ROse" jest to pokazane tylko i wyłącznie od strony katolicyzmu. Zatem czy prawdziwy protestant może okazać się opętany? Przecież protestant się nie boi, skoro wie, że Bóg mu pomoże, a i więc nie boi się demonów, czy istnieją czy nie, bo wie że Bóg jest z nim. Jakie jest zatem stanowisko Kośćiołów Protestanckich wobec zjawiska egzorcyzmnowania? Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, dlatego też pytam.

Pozdrawiam


1. Definicja prawdziwego protestanta. Z racji tej że prawdziwym protestantem można nazwać zarówno członka kościoła który jest zbawiony i takiego który nie jest zbawiony to MOŻE.
2. Dzieci Boże rozproszone po całym świecie w rożnych kościołach nie mogą być opętane ale mogą być zwodzone i czasami nawet przymuszane przez diabła do czynienia złych rzeczy. Jednak na to nie ma innego lekarstwa jak przeciwstawienie się jemu.
3. Stanowisko jest na ogół takie że jest to stosunkowo krótki proces powiedzenia złemu duchowi odejdź. I on nie ma prawa zostać i odchodzi. Niektóre protestanckie ruchy widzą sporo demonów inne mniej. Niektórzy negują istnienie złego.
4. Moje stanowisko jest takie że:
- Dziecko Boże nie może być opętane
- Diabeł posyła demonów aby nas nakłaniały do grzechu i aby nas oskarżały
- Walczymy przeciwko diabłu i demonom szczególnie gdy głosimy Ewangelię.
- Diabeł nie może nas tknąć w tym sensie że nie może nam nic zrobić gdy się mu przeciwstawiamy i nie może nas zabić i oddzielić od Boga.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 11 kwie 2009, 19:50

Osoba Zbawiona przez Jezusa Chrystusa nie może być opętana. Z tego też powodu nawołujemy -- Nawróćcie się i Uwierzcie w Ewangelię.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 11 kwie 2009, 20:44

Jak słyszę taką drętwę mowę to czuję, że mnie zaraz diabli wezmą...

Fantomik, Słowo Boże jest żywe, więc przestań walić frazesy!


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 11 kwie 2009, 20:47

Dla niektórych to tylko frazesy, rzeczywiście. Ale bynajmniej nie jest i nie było nigdy moją intencją aby Ciebie diabli wzięli, wręcz przeciwnie.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 11 kwie 2009, 22:38

To znajdź mi w Biblii przykład bożego poczucia humoru.


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Burning Spear
Posty: 271
Rejestracja: 28 sty 2008, 22:30
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: zagranica
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Egzorcyzmy

Postautor: Burning Spear » 11 kwie 2009, 22:59

KAAN pisze: Egzorcyzmy to niebiblijna praktyka, która moze w skrajnych przypadkach być grzechem czarów.

Aleś walnął jak łysy grzywką o parapet! :eek: :eek: :eek:
To powiedz skąd się wywodzi idea egzorcyzmu czyli wypędzania demonów z osób opętanych i kto był w tej praktyce najskuteczniejszy? ;)


Jan. 14:21
Kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 11 kwie 2009, 23:07

Przewodas pisze:To znajdź mi w Biblii przykład bożego poczucia humoru.


Rzeźbiarz robi pomiary na drzewie, kreśli rylcem kształt, obrabia je dłutami i stawia znaki cyrklem; wydobywa z niego kształty ludzkie na podobieństwo pięknej postaci człowieka, aby postawić go w domu.
Narąbał sobie drzewa cedrowego, wziął drzewa cyprysowego i dębowego - a upatrzył je sobie między drzewami w lesie - zasadził jesion, któremu ulewa zapewnia wzrost.
To wszystko służy człowiekowi na opał: część z nich bierze na ogrzewanie, część na rozpalenie ognia do pieczenia chleba, na koniec z reszty wykonuje boga, przed którym pada na twarz, tworzy rzeźbę, przed którą wybija pokłony. Jedną połowę spala w ogniu i na rozżarzonych węglach piecze mięso; potem zajada pieczeń i nasyca się. Ponadto grzeje się i mówi: Hej! Ale się zagrzałem i korzystam ze światła! Z tego zaś, co zostanie, czyni swego boga, bożyszcze swoje, któremu oddaje pokłon i pada na twarz, i modli się, mówiąc: Ratuj mnie, boś ty bogiem moim!

(Ks. Izajasza 44:13-17, Biblia Tysiąclecia)


Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 11 kwie 2009, 23:31

To ja też...

Piotr rzekł: Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie.
A On rzekł: Przyjdź. (Mat 14, 28,29)

A Ty Fantomiku?


Tworzenie zbliża do Stwórcy
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 12 kwie 2009, 01:19

A cóż ja?

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Przewodas
Posty: 635
Rejestracja: 15 lis 2008, 12:07
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Przewodas » 12 kwie 2009, 12:32

Wykaż się znajomością Biblii i znajdź przykład bożego poczucia humoru.

Dla równowagi, bo w bożym gniewie jesteś oblatany lepiej niż sam Bóg...


Tworzenie zbliża do Stwórcy
knh
Posty: 14
Rejestracja: 22 mar 2009, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Silesia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: knh » 12 kwie 2009, 20:54

dobra, a co sądzicie o takim zjawisku jak stygmaty? o tym chyba też nie ma za bardzo pisze w Biblii, szukałem ale nie znalazłem, choć moze za słabo szukałem :P nurtuje mnie ten temat, a nie chciałem zakładać nowego dlatego pytam tu

pozdrawiam


sola scriptura

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości