Chrzest w KK

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
Ad probationem
Posty: 59
Rejestracja: 28 lut 2015, 14:38
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Chrzest w KK

Postautor: Ad probationem » 28 lut 2015, 14:58

Witam, czy w przypadku zmiany kościoła z Rzymskokatolickiego na Protestancki, trzeba wziać jeszcze raz Chrzest? Mianowicie slyszałem, że (nie wiem czy to protestanci, czy inny kosciol) krytykuje chrzest w KK, gdzie tylko lekko polewa się głowe, czy to ma znaczenie jakies dla was?


mjsystem
Posty: 928
Rejestracja: 07 lut 2015, 13:26
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: sprecyzowana
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 01 mar 2015, 16:12

Ad probationem pisze: Mianowicie slyszałem, że (nie wiem czy to protestanci, czy inny kosciol) krytykuje chrzest w KK, gdzie tylko lekko polewa się głowe, czy to ma znaczenie jakies dla was?
Nie krytykuje a odrzuca.
Ew. Marka 16:16
Kto uwierzy i ochrzci się zbawiony będzie
Zobacz na kolejność czynności.

Katolicy:
1213 Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania 4 : "Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie" 5 .
http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkII-2-1.htm
Protestanci:
Chrzest – w chrześcijaństwie obrzęd nawrócenia i oczyszczenia z grzechów, sprawowany na polecenie samego jego założyciela, Jezusa Chrystusa – z Mt 28,18-20[1], polegający na obmyciu wodą, któremu towarzyszy słowo (Ef 5,26). Według deklaracji Światowej Rady Kościołów z 1982 roku właściwie dokonany chrzest powinien obejmować: wysłuchanie nauk Pisma Świętego dotyczących chrztu, przyzywanie Ducha Świętego, wyrzeczenie się zła, wyznanie wiary w Chrystusa i Trójcę Świętą, wykorzystanie wody, deklarację, że osoba ochrzczona uzyskała nową tożsamość jako syn lub córka Boga, i – jako członek Kościoła – czuje się powołana, aby głosić Ewangelię. Zgodnie z tą deklaracją obrzęd ten ma znaczenie wcielenia w Chrystusa jako ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana i łączy z Ludem Bożym Nowego Przymierza[1]. Trynitarne rozumienie chrztu odrzucają wspólnoty religijne czerpiące z tradycji antytrynitaryzmu.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Chrzest

Zdecydowanie jednak trzeba mieć świadomość słowa chrzest.
Używane w Biblii greckie słowo baptismós (gr. βαπτισμός od czasownika βαπτίζω), które tłumaczone jest na język polski jako chrzest, oznacza zanurzenie.

Już w Starym Testamencie znaleźć można obrzędy analogiczne do nowotestamentowego chrztu (zob. mykwa). Stary Testament zawiera też liczne epizody odczytywane jako zapowiedzi chrztu:

arka Noego, która ratuje przez wodę;
przejście przez Morze Czerwone, które wyzwala Izrael z niewoli egipskiej;
przejście przez Jordan, które wprowadza Izraela do Ziemi Obiecanej, będącej obrazem życia wiecznego.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Chrzest


Jan. 15:10 Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.

Kor. 2.4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: andevi » 02 mar 2015, 21:42

Istnieje taka książeczka pewnoego katolickiego misjonarza pod nieco przewrotnym tytułem "Jak ewangelizować ochrzczonych".
Ewangelizuje się przecież ludzi, którzy Jezusa nie znają, nie? Czyżby ochrzczeni byli... niewierzący???
Ano, praktyka duszpasterska pokazuje, że są. W wielkiej mierze. I to nie tylko po katolickiej stronie :idea:
Chrzest nieświadomego dziecka, które nie poznało Jezusa i Jego dzieła, i nie było w stanie przyjąć decyzją wiary zbawienia od Jezusa - to jakieś nieporozumienie. Chrzest jest bowiem zanurzeniem w śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Umiera stary człowiek grzechu, a rodzi się nowy do życia w Chrystusie. Dziecko nie jest w stanie ani umrzeć dla grzechu, ani zrodzić się na nowo do życia w Chrystusie.
Hm, budzenie wiary już po chrzcie... I czy taki chrzest bez uprzedniego świadectwa wiary jest ważny?
Kościół pierwotny znał okres katechumentatu. Trwał on minimum trzy lata, dla ludzi zaangażowanych w okultyzm, magię, kapłanów religii pogańskich był dłuższy.
Moje pytanie: jak długo trzeba ewangelizować katolika, by stał się wierzący biblijnie? A jak długo księdza katolickiego?
W czasach, gdy Duch Święty działał z mocą i potwierdzał Słowo znakami i cudami, trwało to trzy - pięć lat. A dziś? Czy nam wieczności wystarczy :|


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 02 mar 2015, 21:58

Chrzest powinien byc swiadomy..Chrzest jest wazny tylko wtedy kiedy czlowiek wierzy..na upartego moze odbyc sie bez wody wedlug mnie :)


andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: andevi » 02 mar 2015, 23:38

U mnie w zborze pojawiło się pytanie, czy chrzcić z wiary tych, którzy jako dorośli byli ochrzczeni w KK. Nie było ważne to, czy chrzest przez zanurzenie, czy przez polanie głowy, czy przez skropienie kropidłem. Ważne było, czy przyjęty świadomie, po odbyciu katechumenatu. I taki chrzest - nawet jeśli był to katolicki chrzest - jest uznawany.


Awatar użytkownika
Ad probationem
Posty: 59
Rejestracja: 28 lut 2015, 14:38
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ad probationem » 02 mar 2015, 23:48

Czyli musze przyjąć jeszcze raz Chrzest. Muso to dokonac ktos upowazniony? jesli tak to czy to wiąże sie z kosztami?


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 03 mar 2015, 00:22

za chrzest kasa?no co ty :) mozesz jesli czujesz taka potrzebe.


Awatar użytkownika
Ad probationem
Posty: 59
Rejestracja: 28 lut 2015, 14:38
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ad probationem » 03 mar 2015, 00:29

ok, dzięki

1:08:58 zobacz od tego momentu :D
https://www.youtube.com/watch?v=FpQta43RUXc

jest świetny :)


1:11:02 to chyba najlepszy moment :Dnie moge z tego,


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 03 mar 2015, 07:50

Vrijer pisze:
andevi pisze:I taki chrzest - nawet jeśli był to katolicki chrzest - jest uznawany.


no dla mnie to logiczne. Jesli ktos byl ochrzczony jako niemowle - chrzic ponownie, ale jesli przyjal chrzest swiadomie to niezalenie od kosciola w jakim przyjal powinien byc uznany

czy wedlug ciebie woda ma jakies wieksze znaczenie?bo wedlug mnie nie :)Taki lotr na krzyzu przeciez nie mial kiedy sie wypluskac ;)Oczywiscie to nie szkodzi i moze jakos pozytywnie wplynac na czlowieka..
Ostatnio zmieniony 03 mar 2015, 08:19 przez Janek, łącznie zmieniany 1 raz.


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 03 mar 2015, 07:57

Ad probationem pisze:ok, dzięki

1:08:58 zobacz od tego momentu :D
https://www.youtube.com/watch?v=FpQta43RUXc

jest świetny :)


1:11:02 to chyba najlepszy moment :Dnie moge z tego,


Ten byly ksiadz dobrze mowi :) "Maryjnosc" i balwanizm odciaga od Boga i czlowiek popada w obled..

20 Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy. 21 Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. 22 Podając się za mądrych stali się głupimi. 23 I zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów. 24 Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystośc

7 Albowiem już działa tajemnica bezbożności. Niech tylko ten, co teraz powstrzymuje, ustąpi miejsca, 8 wówczas ukaże się Niegodziwiec, którego Pan Jezus zgładzi tchnieniem swoich ust i wniwecz obróci [samym] objawieniem swego przyjścia. 9 Pojawieniu się jego towarzyszyć będzie działanie szatana, z całą mocą, wśród znaków i fałszywych cudów, 10 [działanie] z wszelkim zwodzeniem ku nieprawości tych, którzy giną, ponieważ nie przyjęli miłości prawdy, aby dostąpić zbawienia. 11 Dlatego Bóg dopuszcza działanie na nich oszustwa, tak iż uwierzą kłamstwu, 12 aby byli osądzeni wszyscy, którzy nie uwierzyli prawdzie, ale upodobali sobie nieprawość.


mjsystem
Posty: 928
Rejestracja: 07 lut 2015, 13:26
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: sprecyzowana
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: mjsystem » 03 mar 2015, 09:23

Ad probationem pisze:Muso to dokonac ktos upowazniony? jesli tak to czy to wiąże sie z kosztami?

Wisisz mi ściereczkę do monitora. :lol:
Każdy wierzący i ochrzcony może chrzcić. Jednak warto zrobić to przez np. pastora i do tego uroczyście. O wiele przyjemniejsze doznanie. Ważna jest zasada chrztu, o czym już pisałem.
A kasa... U nas nie ma kasy. :mrgreen:


Jan. 15:10 Jeśli przykazań moich przestrzegać będziecie, trwać będziecie w miłości mojej, jak i Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego i trwam w miłości jego.



Kor. 2.4 A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, 5 aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.
andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: andevi » 03 mar 2015, 11:19

Płacić? Za posługę???
Nadal myślisz po katolicku :-P

Koszty, no może takie, że jak chcesz sobie własne białe wdzianko do chrztu sprawić, to coś to bedzie kosztować. Mój zbór ma kilka dyżurnych w różnych rozmiarach, które są używane właśnie do chrztów. Poczęstunek po chrzcie możesz też zrobić, jak tak czujesz. U mnie była to kawa i ciastka, bracia przynieśli ;)


Awatar użytkownika
Ad probationem
Posty: 59
Rejestracja: 28 lut 2015, 14:38
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ad probationem » 03 mar 2015, 14:00

dzięki za odpowiedzi, a co do filmu tego co wrzucilem naprawde polecam cały zobaczyc, niezle idzie sie przy niektorych momentach uśmiać :)


Awatar użytkownika
sarks
Posty: 141
Rejestracja: 28 mar 2015, 13:58
wyznanie: Inne protestanckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: sarks » 03 kwie 2015, 20:05

mjsystem pisze:Już w Starym Testamencie znaleźć można obrzędy analogiczne do nowotestamentowego chrztu (zob. mykwa). Stary Testament zawiera też liczne epizody odczytywane jako zapowiedzi chrztu:

arka Noego, która ratuje przez wodę;


19 W nim (Duchu) poszedł (Chrystus) ogłosić [zbawienie]/zwiastować nawet duchom zamkniętym w więzieniu :?: , 20 niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała, a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz, zostało uratowanych/ocalało :?: przez wodę. 21 Teraz również zgodnie z tym wzorem ratuje was ona we chrzcie nie przez obmycie brudu cielesnego, ale przez zwróconą do Boga [i]prośbę o dobre sumienie[/i], dzięki zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. 22 On jest po prawicy Bożej, gdyż poszedł do nieba, gdzie poddani Mu zostali Aniołowie i Władze, i Moce 1-szy list Piotra roz. 3


William Holman Hunt "The Light of the World, 1853"
Marekk
Posty: 9
Rejestracja: 18 lip 2015, 12:37
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Marekk » 18 lip 2015, 13:11

Witam,

Chciałbym się ochrzcić, ale nie znam żadnego zadeklarowanego chrześcijanina (nie licząc katolików). Możecie polecić jakiś zbór, w którym mógłby mnie ktoś ochrzcić? Albo może ktoś z was chciałby to zrobić? Tylko błagam, bez całego procesu "nauk" tak jak w niektórych kościołach, który może trwać miesiącami. W biblii napisane jest, że wystarczy znajomość ewangelii i wiara w Jezusa. Ja wierzę. Myślę, że wystarczy.

PS. chciałbym, żeby odbyło się to jednak "po biblijnemu", przez całkowite zanurzenie. ;-) Aha, dodam jeszcze, że jestem z okolic Katowic :)



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość