EKR a KE-R

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
michno
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2015, 17:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

EKR a KE-R

Postautor: michno » 20 sie 2015, 21:59

Z tego co się orientuję w Polsce istnieją dwie organizacje kościoła ewangelicko-reformowanego. EKR oraz KE-R. Czy ktoś może mi wyjaśnić czy są między nimi jakieś różnice?


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 20 sie 2015, 22:37

KE-R ma historyczną ciągłość z kościołem reformacyjnym (chociaż w XVII i XVIII wieku reformowanych w Polsce było niewielu). W mojej opinii jednak ideowo i teologicznie ten kościół mocno zdryfował od tego, co ja uważam za ortodoksyjną teologię reformowaną. Słyszałem, że żaden z księży w tym kościele (poza ks. Tomaszem Pieczko, którego blog jest godny plecenia http://blogpastoratomaszpieczko.blogspot.co.uk/ ) nie zna dobrze twórczości Kalwina :-(

EKR jest młodym kościołem - istnieje ok. 20 lat. Stanowi część międzynarodowej denominacji Community of Reformed Evangelical Churches. Jest konserwatywną denominacją reformowaną o charakterze ewangelikalnym.

KE-R ma za wyznania wiary: Konfesję Sandomierską i Katechizm Heidelberski, a EKR Katechizm Heidelberski, Konfesję Belgijską oraz Kanony z Dordrechtu.

Osobiście polecałbym EKR. Chociaż nie ma historycznej łączności z polskimi reformatorami z XVI wieku teologicznie jest moim zdaniem znaczenie bliższy temu w co oni wierzyli ;-)


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 21 sie 2015, 02:02

Filip pisze:KE-R ma historyczną ciągłość z kościołem reformacyjnym (chociaż w XVII i XVIII wieku reformowanych w Polsce było niewielu). W mojej opinii jednak ideowo i teologicznie ten kościół mocno zdryfował od tego, co ja uważam za ortodoksyjną teologię reformowaną. Słyszałem, że żaden z księży w tym kościele (poza ks. Tomaszem Pieczko, którego blog jest godny plecenia http://blogpastoratomaszpieczko.blogspot.co.uk/ ) nie zna dobrze twórczości Kalwina :-(

Żeby tylko o Kalwina chodziło... Z tego, co wiem, to część przedstawicieli KE-R skłania się ku liberalnemu chrześcijaństwu, w każdym razie zewnątrz tak to wygląda. :/


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 21 sie 2015, 11:44

Myślę, że księżą oscylują w większości teologicznie w okolicach neoortodoksji i różnych teologii post-liberalnych. Natomiast w kwestiach tzw. "światopoglądowych" (tj. ordynacja kobiet, homoseksualizm etc.) rzeczywiście jest tam grupa wiernych o bardzo lewicowych poglądach zabierająca ochoczo głos w mediach. Ale nie są to poglądy wszystkich wiernych oczywiście.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 21 sie 2015, 12:56

Filip pisze:Myślę, że księżą oscylują w większości teologicznie w okolicach neoortodoksji i różnych teologii post-liberalnych.

Moim zdaniem konserwatyzm teologiczny nie będzie długo funkcjonował razem z liberalizmem światopoglądowym - po prostu istnienie ich obok siebie prowadzi do niespójności. W takim wypadku są dwa możliwe scenariusze:
1. Konserwatyści teologiczni nawrócą się ze swojego liberalizmu światopoglądowego i staną się konserwatywni na obu płaszczyznach; jest to scenariusz oczekiwany.
2. Konserwatyści teologiczni porzucą swój teologiczny konserwatyzm i staną się liberalni na obu płaszczyznach; jest to ten gorszy scenariusz.
Jedyne, co kojarzy mi się z obecną sytuacją w łonie KE-R, to następujące słowa: "[...] Jak długo będziecie kuleć na dwie strony? Jeżeli Pan jest Bogiem, idźcie za nim, a jeżeli Baal, idźcie za nim! [...]" (1Krl 18:21 BW).

Filip pisze:Natomiast w kwestiach tzw. "światopoglądowych" (tj. ordynacja kobiet, homoseksualizm etc.) rzeczywiście jest tam grupa wiernych o bardzo lewicowych poglądach zabierająca ochoczo głos w mediach. Ale nie są to poglądy wszystkich wiernych oczywiście.

Dowiedziałem się o tym, ponieważ mój dziadek-agnostyk był zachwycony, że istnieją w Polsce tacy nowocześni i postępowi chrześcijanie. O wyczynach niektórych przedstawicieli KE-R przeczytał w najbardziej antyklerykalnych piśmidle propagandowym - w "Faktach i mitach". I jakie świadectwo dają oni wobec świata, jednocząc się z nim i schlebiając mu? Najprawdopodobniej źle rozumieją zasadę Ecclesia Reformata et Semper Reformanda, która oznacza dla nich nie ciągłą reformę Kościoła w oparciu o Pismo Święte, ale o dostosowywanie się Kościoła do świata, co postrzegane jest jako słuszna reforma. :/


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Czekoladowy » 21 sie 2015, 15:19

Myślę, że księżą oscylują w większości teologicznie w okolicach neoortodoksji i różnych teologii post-liberalnych.


Moim zdaniem konserwatyzm teologiczny nie będzie długo funkcjonował razem z liberalizmem światopoglądowym - po prostu istnienie ich obok siebie prowadzi do niespójności.

Chyba mylisz neoortodoksję z faktyczną ortodoksją. Ta pierwsza ma z nią tyle wspólnego, co płaszczka z płaszczem :P


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
michno
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2015, 17:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: michno » 21 sie 2015, 22:23

A na czym polega to, że jeden kościół jest np. liberalny, a drugi bardziej konserwatywny? Zależy jacy pastorzy się dany akurat kościół wybierają (bo np. blisko mieszkają)? Czy może są jakieś "ciała nadzorcze", które wyznaczają kierunek i zapatrywania kościoła na dane kwestie? A potem dopiero pastorzy na podstawie owych zapatrywań kościoła decydują na służbę w tym kościele?

A tak przy okazji - jest jakieś polskie wydanie "Institutio religionis christianae"?


Po mrokach światło.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 21 sie 2015, 22:36

To skomplikowane. Jedną składową są poglądy pastora/księdza danego zboru/parafii i to czego naucza zza kazalnicy. Z drugiej strony Kościół jako całość oczywiście też zabiera oficjalnie głos w różnych kwestiach, przy czym KE-R czyni to rzadko i bardzo ostrożnie. Najwyższą władzę w KE-R sprawuje synod składający się z przedstawicieli świeckich i duchownych a na co dzień zarządza nim konsystorz z biskupem (zwanym też superindententem). W EKR (a właściwie w CREC jako denominacji) jest ustrój prezbiteriański, tzn. w dużym uproszczeniu pastorzy (prezbiterzy) zjeżdżają się raz na jakiś czas i podejmują różne decyzje.

Jeszcze inną sprawą jest po prostu co myślą ludzie w kościele i jakie mają poglądy. Oczywiście ma na to wpływ to co myślą i głoszą duchowni. A na duchownych ma z kolei wpływ formacja jaką odbierają podczas studiów.

Co do drugiego pytania, niestety nie. Może się ukaże niedługo (chociaż mówi się tak już od lat). Tymczasem jeżeli czytasz po angielsku, to jest kilka tłumaczeń w tym języku :-)


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
michno
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2015, 17:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: michno » 26 sie 2015, 13:27

Czyli jest w sumie tak jak myślałem - nie wiadomo, czy to jajko było pierwsze, czy kura ;]
Nie podziękowałem jeszcze za odnośnik do bloga - ciekawy jest. Poczytuję sobie jeszcze inne rzeczy:
http://www.pbartosik.pl/ - blog pastora rzeczonego EKR
http://mlodykalwin.blox.pl/html
http://ewangelicki.pl/ - miesięcznik ewangelicki
http://antyteza.org/ - dobrze kojarzę z innego tematu, Filipie, że tam pisujesz?

A że nie ma polskiego wydania "Institutio religionis christianae" to straszne niedopatrzenie. Po angielsku czytam, ale wiadomo - przyjemniej czytać jeśli się absolutnie wszystkie słowa rozumie. Cóż, poczekam, może dożyję.


Po mrokach światło.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 26 sie 2015, 13:44

Tak, to ja piszę na Antytezie :-) Miło mi, że ją czytasz. Brak "Institutio" jest spowodowany mała ilością reformowanych w Polsce. Nie było komu tego przetłumaczyć i wydać.

"Ewangelicki" jest ciekawy, ale bardzo lewicowy.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
michno
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2015, 17:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: michno » 09 wrz 2015, 22:30

Chciałem jeszcze podpytać o liczebność EKR i KE-R, ale natrafiłem na ciekawy artykuł na wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Protestantyzm_w_Polsce
Z niego wynika, że EKR liczy mniej niż 100 dusz, zaś KE-R około 3,5 tys.
A orientujecie się jakie są tendencje? Przybywa wiernych, czy ubywa?


Po mrokach światło.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 09 wrz 2015, 23:53

KE-R już dawno nie jest aż tak liczny i raczej ich ubywa.

EKR trochę rośnie, ale pozostają oczywiście w granicach błędu statystycznego :-(


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: polk » 10 wrz 2015, 00:19

Filip pisze:KE-R ma historyczną ciągłość z kościołem reformacyjnym (chociaż w XVII i XVIII wieku reformowanych w Polsce było niewielu). W mojej opinii jednak ideowo i teologicznie ten kościół mocno zdryfował od tego, co ja uważam za ortodoksyjną teologię reformowaną. Słyszałem, że żaden z księży w tym kościele (poza ks. Tomaszem Pieczko, którego blog jest godny plecenia http://blogpastoratomaszpieczko.blogspot.co.uk/ ) nie zna dobrze twórczości Kalwina :-(

EKR jest młodym kościołem - istnieje ok. 20 lat. Stanowi część międzynarodowej denominacji Community of Reformed Evangelical Churches. Jest konserwatywną denominacją reformowaną o charakterze ewangelikalnym.

KE-R ma za wyznania wiary: Konfesję Sandomierską i Katechizm Heidelberski, a EKR Katechizm Heidelberski, Konfesję Belgijską oraz Kanony z Dordrechtu.

Osobiście polecałbym EKR. Chociaż nie ma historycznej łączności z polskimi reformatorami z XVI wieku teologicznie jest moim zdaniem znaczenie bliższy temu w co oni wierzyli ;-)


Ewangeliczny Kościół Reformowany nie ma obowiązkowego wyznania, każdy zbór wybiera sobie jakie wyznanie jest dla nich wiążące, ważne żeby było reformowane. Stad teoretycznie może być zbór EKR, który uznaje np. tylko Ugodę Sandomierska. Tak przynajmniej wyczytalem w watku na forum konfesyjnych luteranow, gdzie jest tez temat EKR.

Podsumowujac EKR ma bardziej ewangeliczny charakter (kwestia wiary w predestynacje nie jest tam obowiązkowa), ma duży nacisk na teologie przymierza (czyli ciekawe rozumienie chrztu i Wieczerzy Panskiej, spozywanej co tydzien).


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 10 wrz 2015, 01:34

polk, zgadza się - ich denominacja (CREC) ma takie zasady. Jest pewna lista wyznań wiary, które są w jej ramach dopuszczalne. Ugody Sandomierskiej akurat nie ma na niej, bo to specyficznie polskie wyznanie wiary, a denominacja powstała w Stanach Zjednoczonych.

Ale akurat wszystkie trzy polskie zbory przyjmują z tego co wiem jako swoje wyznania wiary tzw. Trzy Formuły Jedności - czyli Katechizm Heidelberski, Konfesję Belgijską i Kanony z Dordrechtu.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: EKR a KE-R

Postautor: polk » 13 wrz 2015, 20:09

Czy katechizm heidelberski mówi coś o predestynacji? Które z wyznan dopuszczalnych w CREC jest najbardziej uniwersalne (tzn. bez wzmianek o predestynacji)?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości