10 przykazań

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 05 maja 2009, 20:29

panna pisze:Konformizm KrK powala.

To nie jest konformizm. Całe nauczanie katolickie opiera się na kulcie wizerunków.
W dzisiejszych czasach wyrabiacze figurek nieźle się bogacą na Kościele Katolickim, zupełnie tak, jak robił to Demetriusz z Dziejów na figurkach bożków:

Dz.Ap. 19:23-26
23. W owym czasie powstała niemała wrzawa z powodu drogi Pańskiej.
24. Albowiem pewien złotnik, imieniem Demetriusz, który wyrabiał srebrne świątynki Artemidy i zapewniał rzemieślnikom niemały zarobek,
25. Zebrał ich oraz robotników podobnego rzemiosła i rzekł: Mężowie, wiecie, że z tego rzemiosła mamy nasz dobrobyt;
26. Widzicie też i słyszycie, że ten Paweł nie tylko w Efezie, lecz nieomal w całej Azji namówił i zjednał sobie wiele ludzi, mówiąc, że nie są bogami ci, którzy są rękami zrobieni. (BW)


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
huerro
Posty: 13
Rejestracja: 25 kwie 2009, 17:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: huerro » 05 maja 2009, 20:33

panna pisze:
1 Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa: 2 «Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
3 Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
7 Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy2.
8 Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić3. 9 Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. 10 Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. 11 W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.
12 Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.
13 Nie będziesz zabijał.
14 Nie będziesz cudzołożył.
15 Nie będziesz kradł.
16 Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
17 Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony4 bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego».

Biblia Tysiąclecia.
Katolicy w większości z niej korzystają. Jest jak byk drugie przykazanie. Jak można było wyciąć fragment autentycznych słów Bożych dla "skrócenia"
Konformizm KrK powala.

Jak mozna pieprzyć takie glupoty? Gdzie masz coś wycięte, skoro jak wuł w tekscie KATOLICKIEGO PRZEKŁADU stoi fragmnent rzekomo wycięty przez Kosciół rzymskatolicki?


Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 05 maja 2009, 21:22

Lash pisze:
niebieski pisze:
Lash pisze:Jedyne o kim moge powiedzieć że jest wybrany to tylko ja sam.
Gratulacje.
Dziekuję. Tak samo ty możesz jedynie o sobie powiedzieć że jestes zbawiony nie możesz tego powiedziec o nikim innym.
Nie zgadzam się z tym, że nasze osobiste odczucie jest potwierdzeniem wybrania czy zbawienia (rozumiem to ogólnie, w odniesieniu do wszystkich ludzi), bo takie pewnie mieli wszyscy faryzeusze, ale pragnę docenić pozytywny element Twojej wypowiedzi, a mianowicie fakt, że nie przeczysz możliwości, że katolicy mogą być wybrani i zbawieni. Czyli nie twierdzisz, że katolicy idą na potępienie przez sam fakt przynależności do Kościoła katolickiego, jak to niektórzy uważają. To pozytywne stwierdzenie i dlatego chcę je tu zauważyć i podkreślić.

Lash pisze:
niebieski pisze:
Lash pisze:
niebieski pisze: A tak na poważnie, to myślę, że Paweł potrafił wyrazić to, co chciał wyrazić. I to, co napisał, jest tym, co chciał napisać. Zatem jest tam to, co Paweł chciał, aby było, a nie to, co Ty dostrzegasz w tym tekście. Tam nie ma mowy o tym, że "osoba kształtowana przez Boga, jest światłem dla innych", ale jest napisane to, co jest: wierząca żona uświęca męża, wierzący mąż uświęca męża w ten sposób, że Paweł używa wyrażenia "zbawia".

W jakim znaczeniu? CZy umiera za jego grzechy? Czy daje mu życie wieczne? Czy tylko tak jak Piotr napisał...

(1) Podobnie wy, żony, bądźcie uległe mężom swoim, aby, jeśli nawet niektórzy nie są posłuszni Słowu, dzięki postępowaniu kobiet, bez słowa zostali pozyskani, (2) ujrzawszy wasze czyste, bogobojne życie. 1 Piotra 3
Zatem mogą być pozyskani :roll: A skoro mogą być "pozyskani", to znaczy, że wcześniej nie należeli do owczarni Pana.

Wszyscy wierni są wezwani do tego, aby: BTP Romans 12:1 A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. Dobre życie jest ofiarą miłą Bogu i udziałem w Ofierze Chrystusa.

Cierpliwe znoszenie cierpień i przeciwności podobnie: BTP Colossians 1:24 Teraz raduję się w cierpieniach za was i ze swej strony w moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół.
Zgadzam sié ze pozyskanie to icgh zbawienie. Ja ci pokazuje jak. Bez słowa patrząc na czyszt i bogobojne zycie! Nie przez to że cos im zrobiły .

Odnosnie ofiary OK.

Odnosnie Pawłowego dopełniania cierpień to jest typowy przykład nierozumienia tego kom był Paweł.
Paweł BYŁ prześladowcą ciała Chrystusa. (4) A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz? Dzije 9
Chrystus zminia Pawła w swojego sługe ale Zapowiada mu.
(15) Idź - odpowiedział mu Pan - bo wybrałem sobie tego człowieka za narzędzie. On zaniesie imię moje do pogan i królów, i do synów Izraela. (16) I pokażę mu, jak wiele będzie musiał wycierpieć dla mego imienia. Dzieje 9

Dlatego Paweł powiadając:
(24) Który się teraz raduję w doległościach moich dla was i dopełniam ostatków ucisków Chrystusowych na ciele mojem za ciało jego, które jest kościół. (List do Kolosan 1:24, Biblia Gdańska)
Nie ma tu na myśli wypełniania braków Chrystusa!
On dopełnia to co Jezus mu zapowiedział czyli cierpi uciski Chrystusa, za to że prześladował Jego ciało.
Chrystus nie ukrywa przed swoimi uczniami, że będą cierpieć. On "posyła ich jak owce pomiędzy wilki", mówi o oczekujących prześladowaniach, itd. Apostołowie cieszyli się, że byli "godni cierpieć dla imienia Jezusa" (por. Dz 5, 41). Cierpienie uczniów Chrystusa jest udziałem w cierpieniach Mistrza. Jest udziałem wszystkich, a nie tylko Pawła, dlatego że wcześniej prześladował Kościół. BTP 2 Timothy 3:10 Ty natomiast poszedłeś śladem mojej nauki, sposobu życia, zamierzeń, wiary, cierpliwości, miłości, wytrwałości, 11 prześladowań, cierpień, jakie mnie spotkały w Antiochii, w Ikonium, w Listrze. Jakież to prześladowania zniosłem - a ze wszystkich wyrwał mnie Pan! 12 I wszystkich, którzy chcą żyć zbożnie w Chrystusie Jezusie, spotkają prześladowania.
Ostatnio zmieniony 05 maja 2009, 21:37 przez niebieski, łącznie zmieniany 1 raz.


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
panna
Posty: 177
Rejestracja: 30 kwie 2009, 17:31
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: panna » 05 maja 2009, 21:26

huerro pisze:Jak mozna pieprzyć takie glupoty? Gdzie masz coś wycięte, skoro jak wuł w tekscie KATOLICKIEGO PRZEKŁADU stoi fragmnent rzekomo wycięty przez Kosciół rzymskatolicki?
Proszę nie krzyczeć i nie być agresywnym a przede wszystkim nie używać brzydkich słów ( "pieprzyć" to dla mnie obraźliwe słowo) oraz pamiętać o ortografii (wół bo woły)
A co do Twojego, bracie postu, to To jest Pismo Święte, a jak Cię w szkole nauczyli 10 przykazań? Ja jestem młoda i pamiętam" Pierwsze: Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną. Drugie: Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego na daremno. Trzecie: Pamiętaj, abyś dzień święty święcił... "Nic o obrazach i rzeźbach a bądź co bądź to istotna różnica ( tak jak to mówili wcześniej, że treść drugiego przykazania mieści się w pierwszym) między czczeniem innych bogów (pieniędzy, ludzi, Baala) a czynienie i oddawanie czci figurom lub obrazom ( Matka Boska Częstochowska)

Puritan, nie zaprzeczysz chyba jednak, że to konformistyczny Kościół jest. Nie dociekając pogódek ale fakt nawet samego przyjmowania komunii. Czemu nie ma go pod dwoma postaciami- Chleba i Wina? Bo karmiąc chlebem szybciej pójdzie. Tak mi kiedyś katechetka powiedziała... :-/


Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 05 maja 2009, 21:48

huerro pisze:Jak mozna pieprzyć takie glupoty? Gdzie masz coś wycięte, skoro jak wuł w tekscie KATOLICKIEGO PRZEKŁADU stoi fragmnent rzekomo wycięty przez Kosciół rzymskatolicki?

i tu jest problem huerro: pomimo iż stoi jak wół nie przestrzega się go unieważniając Boże Słowo
tylko tyle i az tyle :-|


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
panna
Posty: 177
Rejestracja: 30 kwie 2009, 17:31
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: panna » 05 maja 2009, 21:59

To co prawda cytat z Apokalipsy ale odnosi się raczej do wszystkich ksiąg natchnionych.
A jeśli ktoś ujmie coś ze słów tego proroctwa, to Bóg ujmie mu z jego udziału w drzewie życia i w mieście święty, opisanym w tej księdze
Ap 22, 19-20
Nie można tak sobie "wycinać" na własna wygodę. O ile mi się dobrze pamięta to KrK uznaje, że takie działanie jest grzechem przeciw Duchowi Świętemu!!!


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 05 maja 2009, 22:52

Nie można tak sobie "wycinać" na własna wygodę. O ile mi się dobrze pamięta to KrK uznaje, że takie działanie jest grzechem przeciw Duchowi Świętemu!!!

Grzechem przeciwko Duchowi jest rozmyślna niewiara (pomimo poznania prawdy).
Rozmyślne wycinanie z Biblii połączone z niewiarą daje taki efekt:
Obj. 22:19
A jeżeli ktoś ujmie coś ze słów tej księgi proroctwa, ujmie Bóg z działu jego z drzewa żywota i ze świętego miasta, opisanych w tej księdze. (BW)

Grzech przeciwko Duchowi Świętemu jest niewybaczalny, więc raczej unikamy tego sformułowania, zdarzały się przypadki, że i bibliści katoliccy się nawracali.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
panna
Posty: 177
Rejestracja: 30 kwie 2009, 17:31
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: panna » 05 maja 2009, 22:53

Mówisz, że pzresadziłam? Może troszkę. Przepraszam


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 06 maja 2009, 09:24

panna pisze:A co do Twojego, bracie postu, to To jest Pismo Święte, a jak Cię w szkole nauczyli 10 przykazań? Ja jestem młoda i pamiętam" Pierwsze: Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną. Drugie: Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego na daremno. Trzecie: Pamiętaj, abyś dzień święty święcił... "Nic o obrazach i rzeźbach a bądź co bądź to istotna różnica ( tak jak to mówili wcześniej, że treść drugiego przykazania mieści się w pierwszym) między czczeniem innych bogów (pieniędzy, ludzi, Baala) a czynienie i oddawanie czci figurom lub obrazom ( Matka Boska Częstochowska)

Mogę odpowiedzieć? Dziękuję.

Nie sztuką jest opanować materiał z II klasy szkoły podstawowej i spocząć na laurach. To potrafi każdy i wielu tak czyni - bez zastanowienia i refleksji przechodzi z klasy do klasy na zasadzie "trzech Z": "Zakuć, Zdać, Zapomnieć". Tym czasem ten materiał jest, że tak się wyrażę, dany na zajawkę: Fragment całości, która ma zasygnalizować, że to dopiero początek zagłębiania się w nauczanie Kościoła, które jest o wiele bogatsze i głębsze, niż by się wydawało. Nie bez przyczyny studia teologiczne, na sam stopień magisterski, trwają aż pięć lat, a Katechizm Kościoła Katolickiego, który podstawy spisanego w nim nauczania podaje w postaci odnośników, ma 750 stron.

Tak samo jest w przypadku przykazań: Wielu traktuje formułki katechetyczne z drugiej klasy jako ich pełną treść gubiąc fakt, że one są jedynie zapisem skróconym dla łatwego zapamiętania. Przechodzą do "omawiania" bez refleksji - nawet nie patrząc na to, że to nie są cytaty z Pisma Świętego. W dodatku najczęściej traktując je dosłownie. Tymczasem nie można się zatrzymać na poziomie II klasy i po sięgnięciu po Biblię z przerażeniem "odkryć", że czegoś brakuje w treści. Wypada sięgać po pozycje z wyższej półki i zapoznawać się z tym, czego w szkole nie przerobiono. Także z tym, jak podano i wyjaśniono I przykazanie w Katechizmie Kościoła Katolickiego: http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-1.htm


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 06 maja 2009, 10:35

Rembov pisze:Nie sztuką jest opanować materiał z II klasy szkoły podstawowej i spocząć na laurach. To potrafi każdy i wielu tak czyni - bez zastanowienia i refleksji przechodzi z klasy do klasy na zasadzie "trzech Z": "Zakuć, Zdać, Zapomnieć". Tym czasem ten materiał jest, że tak się wyrażę, dany na zajawkę: Fragment całości, która ma zasygnalizować, że to dopiero początek zagłębiania się w nauczanie Kościoła, które jest o wiele bogatsze i głębsze, niż by się wydawało. Nie bez przyczyny studia teologiczne, na sam stopień magisterski, trwają aż pięć lat, a Katechizm Kościoła Katolickiego, który podstawy spisanego w nim nauczania podaje w postaci odnośników, ma 750 stron.

Tak samo jest w przypadku przykazań: Wielu traktuje formułki katechetyczne z drugiej klasy jako ich pełną treść gubiąc fakt, że one są jedynie zapisem skróconym dla łatwego zapamiętania. Przechodzą do "omawiania" bez refleksji - nawet nie patrząc na to, że to nie są cytaty z Pisma Świętego. W dodatku najczęściej traktując je dosłownie. Tymczasem nie można się zatrzymać na poziomie II klasy i po sięgnięciu po Biblię z przerażeniem "odkryć", że czegoś brakuje w treści. Wypada sięgać po pozycje z wyższej półki i zapoznawać się z tym, czego w szkole nie przerobiono. Także z tym, jak podano i wyjaśniono I przykazanie w Katechizmie Kościoła Katolickiego:


ja nawet nie próbuje zrozumieć o czym tu piszesz tak jest to zakręcone. chore jest to ze winą za usuniecie 2 przykazania z dekalogu próbujecie obarczyć zwykłych ludzi takich jak np ja wmawiając im ze to 2 przykazanie jest ale w innym miejscu i zeby je zobaczyć wymagany jest wyższy stopień wtajemniczenia :-/
tylko jak to się ma do np.
1Kor 1:21 Bw "Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie."
wole pozostac na poziomie biblii bo to o wiele bezpieczniejsze niż studiowanie katechizmów napisanych przez omylnego człowieka


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 06 maja 2009, 10:44

markulus pisze:chore jest to ze winą za usuniecie 2 przykazania z dekalogu

To jest II przykazanie według waszego podziału. W katolickim jest to fragment pierwszego przykazania!!!


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 06 maja 2009, 11:17

Rembov pisze:To jest II przykazanie według waszego podziału. W katolickim jest to fragment pierwszego przykazania!!!


Rembov. Gdyby tak było jak piszesz, to znalazłoby to odbicie w rachunku sumienia. Niestety katolickie rachunki sumienie, (wydaje mi się, że w znakomitej większości), nie traktują sporządzania obrazów i oddawania im czci jako grzechu. Zobacz poniższy przykład:

I PRZYKAZANIE

Mówi o miejscu Boga w naszym życiu. Należy więc postawić sobie pytanie: - o czas dla Boga, czy nie jest spychany na margines życia, na koniec dnia? - czy nie brakuje codziennej modlitwy, i jak ta modlitwa wygląda ? Może jest odmawiana bezmyślnie i w pośpiechu ? - czy wiara w Boga się rozwija (poprzez np. czytanie Pisma św. książek i gazet religijnych) ? - czy to co czytam, oglądam, a także ludzie, których spotykam, pomagają mi zbliżać się do Boga, czy mnie od Niego oddalają? - czy umiem się przyznać do wiary i przeciwstawić złu tam, gdzie je dostrzegam?

II PRZYKAZANIE

Mówi o szacunku wobec Boga i tego, co święte. Należy więc postawić sobie pytanie: - czy nie odrzucam woli Bożej wyrażonej w przykazaniach i nauce Kościoła (np. przez mówienie: "dla mnie to nie jest grzechem") ? - czy nie odrzucam Boga przez długotrwałe unikanie spowiedzi św. i trwanie w grzechu śmiertelnym? - czy nie przysięgałem bez potrzeby, fałszywie, lub czy dotrzymałem przysięgi ? - czy nie wyszydzałem Kościoła, ludzi, którzy starają się na codzień ukazywać swą wiarę ? - czy szanowałem imiona i rzeczy święte ?


Tekst ten pochodzi z http://www.spowiedz.pl/rach9.htm

Nie umieszczanie grzechów wymienionych w II przykazaniu (tym o którym mówimy, że zostało zatajone) w rachunku sumienia, jest dla mnie niezbitym dowodem na to, że katolicki podział został tak utworzony, by treść tego przykazania ukryć przed ludźmi.

Każdy umie liczyć i czytać, niech weźmie Biblię, przeczyta w 20 rozdziale księgi Wyjścia, niech porówna z katolicką wersją i sam wyciągnie wnioski.

Po wieść spór o coś, co można sprawdzić.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 06 maja 2009, 11:32

Adalbertus pisze:
Rembov pisze:To jest II przykazanie według waszego podziału. W katolickim jest to fragment pierwszego przykazania!!!


Rembov. Gdyby tak było jak piszesz, to znalazłoby to odbicie w rachunku sumienia. Niestety katolickie rachunki sumienie, (wydaje mi się, że w znakomitej większości), nie traktują sporządzania obrazów i oddawania im czci jako grzechu.


Mam ogromną prośbę:

Nie wymuszaj na nas stosowania protestanckiej interpretacji tego fragmentu I przykazania.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 06 maja 2009, 11:33

Adalbertus pisze:Każdy umie liczyć i czytać, niech weźmie Biblię, przeczyta w 20 rozdziale księgi Wyjścia, niech porówna z katolicką wersją i sam wyciągnie wnioski.

Po wieść spór o coś, co można sprawdzić.

Słusznie. Można sprawdzić. Najlepiej w pełnej wersji katolickiego Katechizmu:
PIERWSZE PRZYKAZANIE

Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5) 1 .

Jest... napisane: "Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz" (Mt 4,10).


http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-1.htm

Znajdziesz tamże także katolicką rozumienie fragmentu dotyczącego rzeźb i obrazów w punktach 2129-2132.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 06 maja 2009, 11:51

Rembov pisze:Mam ogromną prośbę:

Nie wymuszaj na nas stosowania protestanckiej interpretacji tego fragmentu I przykazania.


W jaki sposób i na kim wymuszam?



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości