Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Dorotti1000
Posty: 21
Rejestracja: 04 paź 2015, 15:51
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Female
Kontaktowanie:

Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Postautor: Dorotti1000 » 08 gru 2015, 17:54

Witam, powiedzcie mi- jak protestanci spędzają Święta B.N? jak obchodzą Wigilię?-czy dzielą się opłatkiem jak katolicy? czy mająna stole wigilijne postne potrawy? jakie są zwyczaje?


Ryszard
Posty: 126
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:44
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Wrocław
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Postautor: Ryszard » 08 gru 2015, 18:23

to zależy od tradycji rodzinnej. U jednych jest uroczyście u innych skromniej. NIe ma tutaj reguł.


ace
Posty: 80
Rejestracja: 21 kwie 2015, 09:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Postautor: ace » 08 gru 2015, 22:42

Super temat - sam chciałem go poruszyć :)

Mam kilka pytań:

- czy jest choinka i prezenty? W końcu to tradycja, która nie ma nic wspólnego z Pismem Świętym...
- czy praktykowana jest jakaś forma "pasterki"?
- czy świętowana jest Wigilia czy wyłącznie Boże Narodzenie?


ace
Posty: 80
Rejestracja: 21 kwie 2015, 09:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Postautor: ace » 09 gru 2015, 08:37

Czy przypadkiem choinka nie jest pogańskim (wczesno germańskim) zwyczjem?

Zacząłem miec problem ze zrozumieniem braku konsekwencji, u ogólnie mówiąc, protestantów. Z jednej strony odrzuca się doktryny oparte na tradycji oraz nieobecne w PŚ. Z drugiej strony obchodzi się pogańskie święto słońca, ustanowione sztucznie jako chrześcijańskie.

Myślałem, że w Kościołach Protestanckich nie obchodzi się pogańskich świąt takich jak Boże Narodzenie, Święto zmarłych, etc.
Czy chrześcijanie nie powinni zostać wyłącznie przy Święcie Paschy i dniu Pięćdziesiątnicy, gdyż one znajdują się w Słowie?

Nie chcę nikogo urazić, staram się po prostu rozwiać wątpliwości :)


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Postautor: magda » 09 gru 2015, 09:26

W wiellu krajach sa różne swieta tradycyjne i sie je obchodzi nie jako święta religijne ,Boże narodzenie jest jednak świętem religijnym i mimo ze nie znamy daty urodzin Jezusa i mimo ze ktos to swieto ustalił na 24 grudzień to jednak wiekszosc ludzi nawet nie wie ze było jakieś swięto słońca ja np byłam bardzo zdziwiona że swieto które ja obchodzę jako dzię urodzin Jezusa opisany tak dokładnie przez Mateusza ktos uwaza za swięto słońca. dla mnie było to świeto Jezusa . Nie wszystko czego nie ma w Biblii jest złe bo powiedzcie np jesteś właścicielem firmy dajesz przecownikom ich obowiązki na piśmie a oni z własnej inicjatywy organizuja dla ciebie przyjęcie z okazji twoich urodzin czy nie będzie ci miło ze chca to świetować że cos dodatkowego robią dla ciebie i że sa w ten dzień dla siebie nawzajem mili na pewno cie to ucieszy tak ja myśle ze i jezus nie ma nic przeciwko temu . Z resztą z tym nieświętowaniem że to niebiblijne to nie zupełnie prawda przeciez aniołowie byli szczęsliwi w ten dzień powiadomili też pasterzy i wszyscy sie cieszyli . No nie jak my z zastawionym stołem bo no wiadomo ze forma świetowania od regionu zalezy i róznie ludzie decydują jak to sie odbywa ale mamy prawo się cieszyc ze Jezus przyszedł tu na ziemię tak jak i powtórne przyjscie bedziemy sie cieszyć. Nie uważam ze to złe świeto. Bo np 11-go września imieniny maja Dagna i Jacek i np cieszysz sie i robisz z tego powodu imprezke dla znajomych a tu jakiś oszołom powie ci ze to złe swieto bo cieszysz sie ze 11-go wrzesnia zgineło tyle ludzi a ty sie bawisz bo masz na imię Dagna i to twoje imieniny . To samo z tym kultem słońca , co z tego dla wszystkich jest to dzień narodzin Jezusa mimo ze nie ta data mimo ze przesilenie zimowe ale liczy sie to co my mamy wsercu w ten dzień a chcemy mieć radosc i dobro Bo :
Iz 9:5 bw "Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju." Nie bądxmy oszołomami!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Postautor: magda » 09 gru 2015, 11:01

Ludzie nie dajcie sie zwariować , zawsze w takich sprawach trzeba włączyc Z D R O W Y R O Z S A D E K , przypomnijcie sobie jak Jezus wielokrotnie do zdrowego rozsądku nawoływał
Łk 14:5 bw "Potem rzekł do nich: Jeśli osioł lub wół którego z was wpadnie do studni, czy zaraz, nawet w dzień sabatu, go nie wyciągnie?"

To właśnie jest zdroworozsadkowe podejście jakiego uczył Jezus i my tez tak mamy robić , Efendi ma rację, ja stawiam choinkę bo jest wtedy ładnie a i zapach taki leśny a o pogańskim zwyczaju wcale mi to do głowy nie przyjdzie jak zapalę lampki i wnuczka sie ucieszy bo ładnie i niecodziennie. Ja mam powód do świetowania że Jezus przyszedł na tą ziemię żeby nas zbawić, i tez będę jeszcze bardziej sie cieszyć w Wielkanoc ze zmartwychstał i nam dał taka szansę i że mam Króla w Niebie, cieszmy sie radoscia chrześcijańska


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
ace
Posty: 80
Rejestracja: 21 kwie 2015, 09:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Postautor: ace » 09 gru 2015, 12:53

Nie chcę Was urazić, ale np. choinka nie jest tylko ozdobą - choinka jest pełna pogańskich symboli - światełka mają odstraszać złe duchy, łańcuch wzmacniać więzi, aniołki mają opiekować się domem, etc.

Zastanawia mnie stosowanie podwójnych standardów.
Z jednej strony uważacie figurę geometryczną (gwiazdę 6-ramienną) za symbol szatana, z drugiej wstawiacie magiczne drzewko do domu mówiąc, że to tylko ozdoba. Z jednej strony negujecie katolicki tradycjonalizm, ale sami obchodzicie ich tradycyjne, poniekąd bałwochwalcze święta.

Czy w Święta Bożego Narodzenia protestanci składają sobie życzenia czy błogosławią? Życzenia przecież wywodzą się ze strefy magii i ezoteryki, kiedy w ważne dni (święta, pełnie, etc) wypowiadano zaklęcia nie tylko te złe ale i dobre.

Proszę, nie odbierajcie tego za trollowanie czy atak. Próbuję ułożyć sobie wiele rzeczy w głowie :)


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Postautor: MrSponge » 09 gru 2015, 13:15

ace pisze:Nie chcę Was urazić, ale np. choinka nie jest tylko ozdobą - choinka jest pełna pogańskich symboli...

Wyciąć wszystkie choinki!

ace pisze:światełka mają odstraszać złe duchy

Pogasić światła, a już w ogóle nie świecić między 24-26 grudnia.
Ręce precz od smartphone'a i świateł w samochodzie nie włączać!

ace pisze:łańcuch wzmacniać więzi

Rower do piwnicy. Byle dalej łańcuch od domu!

ace pisze:aniołki mają opiekować się domem

Tego dnia w ogóle Bogu w modlitwie nie wspominać nic o aniołach!
A w Biblii jakby ktoś czytał zwiastowanie anielskie, to o Gabrielu tylko szeptem, albo od drugiej litery - NIOŁ jest OK, byle nie Anioł!

ace pisze:Zastanawia mnie stosowanie podwójnych standardów.

Masz rację, zero tolerancji dla podwójnych i nawet poósmych standardów.

ace pisze:Z jednej strony uważacie figurę geometryczną (gwiazdę 6-ramienną) za symbol szatana, z drugiej wstawiacie magiczne drzewko do domu mówiąc, że to tylko ozdoba. Z jednej strony negujecie katolicki tradycjonalizm, ale sami obchodzicie ich tradycyjne, poniekąd bałwochwalcze święta.

Nikt nie wstawia "magicznych drzewek" do domu, u mnie kwiatki są cały rok.
Tradycja choinki jest protestancka, nie RZYMSKOkatolicka.

Powyższe oczywiście z przymrużeniem oka. ;-)
Jak to dobrze, że Sola Scriptura dopuszcza jakieś tradycje w życiu chrześcijańskim, wbrew turboprotestantom... :-/

A na serio, jeżeli radość z narodzenia pańskiego jest bałwochwalstwem, to ja wymiękam - Marana Tha!


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
ace
Posty: 80
Rejestracja: 21 kwie 2015, 09:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Postautor: ace » 09 gru 2015, 13:38

@Efendi, dziękuję za wyjaśnienia, jednak czy odniesiesz się do symboliki choinki oraz składania życzeń?

A co z prezentami i świętym mikołajem? Po pierwsze to święty katolicki, po drugie w wersji "komercyjnej" przynosi prezenty, lata na magicznych saniach, pomagają mu elfy i stosuje magię (np. wie, które dziecko jest grzeczne).
Czy może od początku mówicie dzieciom, że prezenty są od rodziny, a facet z brodą w czerwonym to fikcyjna postać?


@MrSponge, rozumiem, że z przymrużeniem oka, szkoda, że jednak nie wnosi to nic do dyskusji. Poruszam istotne dla mnie tematy.
Choinka wywodzi się z Rzymu, plemion germańskich i celtyckich. Była ozdabiana w imię bogów urodzaju. Oczywiście niemieccy protestanci jako pierwsi wprowadzili choinki do kręgu chrześcijan. Pytanie tylko czy powinni być z tego dumni...


Co do świętowania urodzin Jezusa to nie mam żadnych wątpliwości ;) mam jednak problem z datą oraz formą. Odkąd zacząłem proces nawrócenia się i narodzenia na nowo, zacząłem dostrzegać wiele niezgodności ze Słowem w każdym aspekcie mojego życia, a także w KRK. Jestem na etapie weryfikacji dotychczasowego życia pod kątem prawdziwej wiary.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Postautor: Samolub » 09 gru 2015, 14:07

Jest wielu mikolajow, dziadkow mrozow, nasz ma szybsze sanie, zwinniejsze renifery i drozsze prezenty.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Postautor: magda » 09 gru 2015, 14:16

Ej człowieku nie wydziwiaj , choinka nie jest przedmiotem ani kultu ani żadnej magii za pomoca choinki nic sie nie zmienia jest ona tylko Bożonarodzeniowa ozdobą, nikt sie do niej nie modli nikt nie uważa łańcuchów za powód zawiązania więzów rodzinnych itp tylko za frajde dla dzieciaków które nie maja w ogóle pojęcia ze jacys celtowie istnieli i jakie mieli zwyczaje . Zwyczaje są czesto przypadkowo podobne bo ludzie są podobni , tak jak sie dopatruja cudów niewidów w piramidach bo sa w róznych zakątkach ziemi a jest to zbieg okoliczności bo nawet dziecko z klocków najłatwoij ustawia piramidę zbieg okoliczności że ktos drzewko sobie stroi czy kwiaty stosuje do podobnych rzeczy . Nie ma co sie doszukiwać , co innego symbole używane przez kogoś intencjonalnie . Datą sie nie przejmuj , kiedykolwiek bys swiatował radosc z pojawienia się Jezusa na ziemi to go ucieszy. A co do aniołów Bozonarodzeniowych to jest to zwyczaj oparty na tym
Luk 2:8-18 bw "(8) A byli w tej krainie pasterze w polu czuwający i trzymający nocne straże nad stadem swoim. (9) I anioł Pański stanął przy nich, a chwała Pańska zewsząd ich oświeciła; i ogarnęła ich bojaźń wielka. (10) I rzekł do nich anioł: Nie bójcie się, bo oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem wszystkiego ludu, (11) gdyż dziś narodził się wam Zbawiciel, którym jest Chrystus Pan, w mieście Dawidowym. (12) A to będzie dla was znakiem: Znajdziecie niemowlątko owinięte w pieluszki i położone w żłobie. (13) I zaraz z aniołem zjawiło się mnóstwo wojsk niebieskich, chwalących Boga i mówiących: (14) Chwała na wysokościach Bogu, a na ziemi pokój ludziom, w których ma upodobanie. (15) A gdy aniołowie odeszli od nich do nieba, pasterze rzekli jedni do drugich: Pójdźmy zaraz aż do Betlejemu i oglądajmy to, co się stało i co nam objawił Pan. (16) I śpiesząc się, przyszli, i znaleźli Marię i Józefa oraz niemowlątko leżące w żłobie. (17) A ujrzawszy, rozgłosili to, co im powiedziano o tym dziecięciu. (18) I wszyscy, którzy słyszeli, dziwili się temu, co pasterze im powiedzieli."

Jak to czytasz to widzisz i aniołów i radosć ze sieeeee jezus urodził to dlaczego nie miałbys sie w jakies dni z tego cieszyc , jakiekolwiek razem z ludźmi których kochasz , co z tego jest zlłego ja obdarujesz czyms kochanych bliskich, zapalisz swiatełka jak gwiazdy na niebie w tą noc i będziesz chwalił Boga. Nic w tym złego nie jest a ci co sie zła w tym dopatrują sa sami źli.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
ace
Posty: 80
Rejestracja: 21 kwie 2015, 09:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Postautor: ace » 09 gru 2015, 15:57

Magda, niestety ale choinka nie jest ozdobą i jej ubieranie w tradycji ma pewien sens. Znaczenia tradycji świątecznych uczą się dzieci w szkole podstawowej. Ja mam osobiście problem z przemieszaniem tradycji chrześcijańskiej z pogańską. Miałem nadzieję, że protestanci w przeciwieństwie do katolików odrzucają część pogańską...


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Postautor: Samolub » 09 gru 2015, 16:42

ace pisze:Czy przypadkiem choinka nie jest pogańskim (wczesno germańskim) zwyczjem?

Zacząłem miec problem ze zrozumieniem braku konsekwencji, u ogólnie mówiąc, protestantów. Z jednej strony odrzuca się doktryny oparte na tradycji oraz nieobecne w PŚ. Z drugiej strony obchodzi się pogańskie święto słońca, ustanowione sztucznie jako chrześcijańskie.

Myślałem, że w Kościołach Protestanckich nie obchodzi się pogańskich świąt takich jak Boże Narodzenie, Święto zmarłych, etc.
Czy chrześcijanie nie powinni zostać wyłącznie przy Święcie Paschy i dniu Pięćdziesiątnicy, gdyż one znajdują się w Słowie?

Nie chcę nikogo urazić, staram się po prostu rozwiać wątpliwości :)


Dla mnie jest to czas wolny od studiów czy pracy, jest to okres dłuższy więc ludzie gromadzą się czy to rodzinnie czy po przyjacielsku, tak przynajmniej jest w Protestantyzmie że ten czas naturalnie jest dobrą okazją do miłego spędzania czasu. Pora roku też jest szczególna bo wiąże się z zimą i krótkim dniem dlatego ludzie spędzają więcej czasu razem w domu. Nikt nie obchodzi pogańskich zwyczajów, ani żadnych takich nie posiada, pogańscy Celtowie czy Germanie używali też naczyń, czy to znaczy że ten kto używa sztućca uprawia magie? Choinka jest tylko i wyłącznie drzewkiem które przyozdobione ładnie wygląda. Nie ma mowy o jakiś rytuałach czy obyczajach sprzecznych z chrześcijaństwem. Odrzucamy tradycję która zmienia wiarę, drzewko nie ma nic wspólnego z wiarą, nie jest utożsamiane jako symbol ani też stawiane jako wymóg chrześcijański. To jest zdrowe rozumienie wiary, tak jak nie stygmatyzuje się osoby palącej czy pijącej kawy, Zbór może nauczać co lepsz co szkodzi ale nie stawia się w miejsce Boga by wymyślać zakaz czy sprzeczność picia kawy z chrześcijaństwem. Dlatego takie organizacje jak Jehowi, Mormoni czy Adwentyzm nie mają nic wspólnego z podejściem Ewangelickim.

Czym innym jest stanowcze podejście do symboliki okultystycznej, świeceniu dni związanych z zjawiskami przyrodniczymi jak przesilenia, równonoce, dni dawnych bożków, czym innym jest tradycja i kultura, niż tradycja i kultura która jest utożsamiana z wyznaniem.
święta mamy cały rok, świętych mikołajów i mikołajki mamy na pęczki bo każdy Nowo Narodzony jest święty =D


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Postautor: Samolub » 09 gru 2015, 17:55

Bo władza magiczna zaczyna się tam gdzie myśli człowieka. Przypisujesz czemuś magiczne możliwości, wtedy ten przedmiot oddziałuje jako tako w święcie jako coś guslanego... na tym opiera się własnie gusło że niszczy człowieka. To tak jak szeptucha włoży jajka do ziemi, przejdzie dziecko i będzie się śmiało że stara baba zakopuje jajca w ziemi i jest nawiedzona, a przyjdzie mądra panna wierząca w gusła i uwierzy że to zły znak, zacznie o tym mówić w domu, szukać zła, podstępów, zajmie to jej połowę umysłu, nie powodzenia się gromadzą bo panuje coraz większe rozkojarzenie i zajmowanie się gusłami. Taka osoba wariuje etc. Jeszcze inaczej działają demony, które gusła czyli znaki i symbole chcą przywiązywać do skojarzeń, np taka czarna magia... polega na tym że demon obserwuje osobę i na dany znak sugeruje moc tejże osoby manifestując swoją. Nikt kto para się czarną magią nie posiada żadnych szczególnych zdolności, demony tak się tym interesują, chcą oddziaływać w świecie manipulując ludźmi oddziaływać na innych, a w skrajnym przypadku sugerują czy dążą do wejścia w ciało. To jest cały przemysł i bardzo inteligent działanie które jest kumulowane w głowach ludzi, symbolach, gusłach, różnych naukach czy przedmiotach.

Ale takie gusło może odbić nawet dziecko i nie ma nad nim władzy, jest śmiesznością. skąd wiedza ... doświadczenia unikalne ; D żadna moc złego nie ma mocy na sprawiedliwego bądź nie świadomego. Jako że choinka nie jest z niczym wiązana i nie jest symbolem religijnym, ba... nie wiem czy Celtowie i germanie nie uznawali jej jako zwykłej ozdoby i nie wiązali z religją... zarzuty które są rzucane są bezsensowne. Wątpię by jacykolwiek Protestanci traktowali choinke jako przedmiot religijny bądz wiązali go z jakims bytem, nauką czy też chrzescijaństwem. Celtowie używali sztućców, łodzi, a nawet posiadali sciany w domu! Tak sciany! Czy to znaczy że budując sciane, płynąc na łodzi czy używając sztuczca dokonuje pogańskich obrządków i kultu pogańskich przedmiotów?


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wigilia, Boże Narodzenie u protestantów

Postautor: magda » 09 gru 2015, 18:26

Ludzie zdrowy rozsądek na pierwszym miejscu nikt z nas nie świetuje przesilenia ani celtyckich świąt.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości