Pytanie o stan kaplanski

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 11 maja 2009, 08:24

Proponuję, abyś zaczęła swoje rozmyślania od przyswojenia wiadomości, że "ksiądz" to polskie słowo określające prezbiterów w Kościele Katolickim.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
panna
Posty: 177
Rejestracja: 30 kwie 2009, 17:31
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: panna » 11 maja 2009, 08:28

a więc prezbiter to w KK określenie na kogo? bo i tacy się zdarzają


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 11 maja 2009, 08:33

Rembov pisze:.."ksiądz" to polskie słowo określające prezbiterów w Kościele Katolickim.


Nie tylko, z tego co zauważyłem, słowem ksiądz tytułują także: diakonów. Zwracają się też w ten sposób do kleryków. Przynajmniej zwracano się tak do moich kolegów którzy zostali klerykami, gdy ja zwracałem się do nich po imieniu, to inni ludzie mnie napominali mówiąc, że powinienem zwracać się do nich używając tytułu ksiądz.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 11 maja 2009, 09:14

Przegięcia się zdarzają i są tacy, dla których mówienie do osoby w sutannie po imieniu jest nie do przyjęcia. Jednak to nie zmienia tego, że tak się mówi przede wszystkim o prezbiterach, zaś o klerykach przez wzgląd na to, że będą prezbiterami.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 11 maja 2009, 09:15

panna pisze:a więc prezbiter to w KK określenie na kogo? bo i tacy się zdarzają

Panno, o co pytasz, bo nie wiem o co Ci chodzi.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 11 maja 2009, 17:19

Wiemy ze Słowo jest ponadczasowe i można je z powodzeniem odnieść do teraźniejszości.
Wiemy że w tych wersetach miał na myśli uczonych w piśmie

Mk 12:38 Bw "I mówił w nauczaniu swoim: Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na rynkach"

Lk 20:46 Bw "Strzeżcie się uczonych w Piśmie, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na placach i pierwsze krzesła w synagogach, i przednie miejsca na ucztach,"
dzisiaj te ostrzeżenie Jezusa pasuje do duchownych krk...niestety w każdym jego aspekcie :-|


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
huerro
Posty: 13
Rejestracja: 25 kwie 2009, 17:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: huerro » 11 maja 2009, 17:32

Buahahahaha

W kazdym apekcie przeinaczenia, nieprawdy i propagandy rozsiewanej przez NIE czy protestantów. Ale nie w prawdziwym kaplanstwie, ktore istnieje w Kosciele rzymskokatolickim. Jakze jkednak moze myslec zmanipulowany protestant, ktotego glowną prawdą wiary jest wypaczanie wysztkiego co katolickie?
Prawda jest niemile widziana. Jest znienawidziana, bo oprawda obnaza protenstancie bzdury i klamsta.


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 11 maja 2009, 23:01

huerro pisze:Ale nie w prawdziwym kaplanstwie, ktore istnieje w Kosciele rzymskokatolickim.

Twój i kościoła rzymskokatolickiego problem polega na tym, że... kapłaństwa nie ma. Jedyna Ofiara została już złożona 2000 lat temu, co Ty chcesz jeszcze składać?
huerro pisze:Prawda jest niemile widziana. Jest znienawidziana, bo oprawda obnaza protenstancie bzdury i klamsta.

To wyjaśnia dlaczego kościół rzymskokatolicki potępia Prawdę, a sam trwa w błędzie drugich w błąd wprowadzając


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 11 maja 2009, 23:13

Twój i kościoła rzymskokatolickiego problem polega na tym, że... kapłaństwa nie ma.



1P2,9

(9) Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świetym, ludem [Bogu] na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła,


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 12 maja 2009, 00:25

Nawet jest napisane, jakie ofiary ci kapłani składają.

Rzym. 12:1
1. Wzywam was tedy, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście składali ciała swoje jako ofiarę żywą, świętą, miłą Bogu, bo taka winna być duchowa służba wasza.
(BW)


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 12 maja 2009, 12:17

Albertus pisze:(9) Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem

kto Cie tak oszukał iż myślisz że te słowa skierowane są do księży :?: :eek:


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 12 maja 2009, 12:18

Także do księży. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 12 maja 2009, 13:25

Rembov pisze:Także do księży. :)

no niestety nie do ksiezy a do dzieci bożych...chyba ze ksiadz jest dzieckiem bożym w co akurat niestety watpię :-/


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 12 maja 2009, 13:31

markulus pisze:no niestety nie do ksiezy a do dzieci bożych...chyba ze ksiadz jest dzieckiem bożym w co akurat niestety watpię

Skoro bycie dzieckiem bożym określasz na podstawie przynależności wyznaniowej, to nie dziwne, że wątpisz.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości