Czy wiara w biblię ma sens... ?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: fryderyk » 30 cze 2016, 17:15

Wyjaśnijcie mi jedną rzecz, bo mi to się w głowie nie mieści.
Jest to całkowicie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem.

Jak można z góry założyć że biblia jest absolutnie bezbłędna i podaje samą tylko prawdę?
Tym bardziej jest to głupie, że:

- nie wiadomo kiedy, przez kogo i gdzie dokładnie została stworzona,
- znajdują się w tam rzeczy nigdzie nie spotykane w otaczającym nas świecie,
- nie ma absolutnie żadnych realnych dowodów potwierdzających te fantastyczne zjawiska, które są tam opisywane.

Jest to dodatkowo tym bardziej głupie, że:
- przedmiotem tej bezwzględnej wiary jest jedna książka, a książki do niej podobne (z innych religii) z góry uznaje się za omylne (nawet ich nie znając).

Jak dla mnie to jest samogwałt na ludzkiej inteligencji :D


Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: nadrozd » 30 cze 2016, 20:03

Proroctwa Bibli wypałniaja sie w 100% mimo że opisuje rzeczy które sa ponad naturalne .
Dowody na prawdziwośc sa na wyciągniecie ręki. AUtor ksiazki ja uwairygadnia bo to co tam pisze sie spełnia w praktyce ;)
Ludzie którzy spisali te wszystkei relacje mimo że sie nie znali spisali dzieło mega spojne i konkretne.
Jest to ksiązka która istnieje w najwiekszej ilości kopi żródłowych ...


Poznanie tej ksiązki wymaga troche wysiłku a ty go nie wykonałeś, twoj wybór.

wszystjue argyumenty jakie podałeś wynikaja z braku wiedzy i sa gwaltem na inteligencji ludzkiej.
Cieżko rozmawiać z kimś kto nie wykonal podstawowej pracy poznania tego o czym mówi ;)

może takie minimum ;)
http://www.odwyk.com/?p=episode&e=1424


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: fryderyk » 01 lip 2016, 09:34

nadrozd pisze:Proroctwa Bibli wypałniaja sie w 100% mimo że opisuje rzeczy które sa ponad naturalne .

Możesz podać przykład takiej nadnaturalnej rzeczy, która została dokładnie przepowiedziana i która dokładnie się wypełniła?
Z góry odrzucam coś, co jest przepowiedziane w jednym miejscu biblii, a wypełnione w innym jej miejscu i nie mające żadnych pozabiblijnych na to dowodów.

nadrozd pisze:Dowody na prawdziwośc sa na wyciągniecie ręki. AUtor ksiazki ja uwairygadnia bo to co tam pisze sie spełnia w praktyce ;)

A kto jest autorem? Przecież autorów jest wielu i w większości nie są znani...
Gdzie są te dowody na prawdziwość wszystkich nadnaturalnych zjawisk, ludzi, zwierząt, rzeczy, które są opisywane w biblii?

nadrozd pisze:Ludzie którzy spisali te wszystkei relacje mimo że sie nie znali spisali dzieło mega spojne i konkretne.

Spójność książki napisanej przez wielu autorów to nic ponad naturalnego.
Zauważ, że kanon biblijny to zbiór przeróżnych tekstów zebrany do kupy przez ludzi, dłuższy czas po ich powstaniu.

Ci selekcjonerzy nie wzięli do kanonu wszystkich tekstów jakie postały o ich Bogu tylko wybierali te, które są ze sobą najbardziej spójne.
Ewangelii w NT jest 4, a tych poza kanonem dodatkowo kilkadziesiąt! A więc mamy do czynienia ze spójnością zaplanowaną, wyselekcjonowaną...

nadrozd pisze:Jest to ksiązka która istnieje w najwiekszej ilości kopi żródłowych ...


No i o czym to świadczy? Że jest "boska"?

nadrozd pisze:Poznanie tej ksiązki wymaga troche wysiłku a ty go nie wykonałeś, twoj wybór.


Przyznaję, nie jestem ekspertem od biblii. Czytuję ją.
Ale nie o tym jest ten wątek.

Ja się niezmiernie dziwię gdy ktoś z góry zakłada, że dana książka jest na 100 % nieomylna i pod to założenie dopasowuje sobie światopogląd.

Zauważ również, że jest wielu ekspertów biblijnych, którzy uważają ją za wspaniały zbiór starożytnej literatury, ale nic poza tym.
Pomimo, że znają ją bardzo dobrze, nie przypisują jej żadnego boskiego pochodzenia.
Ba! Właśnie dlatego, że ją i jej pochodzenie dobrze znają - to tego nie robią.


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: fauxpas » 01 lip 2016, 09:38

fryderyk pisze:Wyjaśnijcie mi jedną rzecz, bo mi to się w głowie nie mieści.
Jest to całkowicie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem.
(...)
Jak dla mnie to jest samogwałt na ludzkiej inteligencji :D

Zgadzam się! :)

1Kor 1: (17) Nie posłał mnie bowiem Chrystus, abym chrzcił, lecz abym zwiastował dobrą nowinę, i to nie w mądrości mowy, aby krzyż Chrystusowy nie utracił mocy. (18) Albowiem mowa o krzyżu jest głupstwem dla tych, którzy giną, natomiast dla nas, którzy dostępujemy zbawienia, jest mocą Bożą. (19) Napisano bowiem: Wniwecz obrócę mądrość mądrych, a roztropność roztropnych odrzucę. (20) Gdzie jest mądry? Gdzie uczony? Gdzie badacz wieku tego? Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata? (21) Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie. (22) Podczas gdy Żydzi znaków się domagają, a Grecy mądrości poszukują, (23) my zwiastujemy Chrystusa ukrzyżowanego, dla Żydów wprawdzie zgorszenie, a dla pogan głupstwo, (24) natomiast dla powołanych - i Żydów, i Greków, zwiastujemy Chrystusa, który jest mocą Bożą i mądrością Bożą. (25) Bo głupstwo Boże jest mędrsze niż ludzie, a słabość Boża mocniejsza niż ludzie. (26) Przypatrzcie się zatem sobie, bracia, kim jesteście według powołania waszego, że niewielu jest między wami mądrych według ciała, niewielu możnych, niewielu wysokiego rodu, (27) ale to, co u świata głupiego, wybrał Bóg, aby zawstydzić mądrych, i to, co u świata słabego, wybrał Bóg, aby zawstydzić to, co mocne, (28) i to, co jest niskiego rodu u świata i co wzgardzone, wybrał Bóg, w ogóle to, co jest niczym, aby to, co jest czymś, unicestwić, (29) aby żaden człowiek nie chełpił się przed obliczem Bożym. (30) Ale wy dzięki niemu jesteście w Chrystusie Jezusie, który stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i poświęceniem, i odkupieniem, (31) aby, jak napisano: Kto się chlubi, w Panu się chlubił.


Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: fryderyk » 01 lip 2016, 14:29

fauxpas pisze:upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie


A więc autor tekstu zdawał sobie sprawę, że opisywane zwiastowanie jest głupie więc wprost to powiedział i dzięki temu posunięciu uwiarygodnił całość w Twoich oczach :eek: Niezła logika ;)

fauxpas pisze:Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata?

No gdzie obrócił ?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: KAAN » 01 lip 2016, 16:43

fryderyk pisze:
fauxpas pisze:upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie
A więc autor tekstu zdawał sobie sprawę, że opisywane zwiastowanie jest głupie więc wprost to powiedział i dzięki temu posunięciu uwiarygodnił całość w Twoich oczach :eek: Niezła logika ;)
Trzeba ci wytłumaczyć tekst bo nie rozumiesz; głupie jest w twoich oczach, człowieka niewierzącego zapatrzonego w materialistyczne ideologie. Dla głupiego mądrość wydaje się głupia, a głupota jest mądrością, wszystko na odwrót.

Księga Psalmów 53:2 Głupi rzekł w sercu swoim: Nie ma Boga....

Rz 1:19 Ponieważ to, co o Bogu wiedzieć można, jest dla nich jawne, gdyż Bóg im to objawił.
20 Bo niewidzialna jego istota, to jest wiekuista jego moc i bóstwo, mogą być od stworzenia świata oglądane w dziełach i poznane umysłem, tak iż nic nie mają na swoją obronę,
21 Dlatego że poznawszy Boga, nie uwielbili go jako Boga i nie złożyli mu dziękczynienia, lecz znikczemnieli w myślach swoich, a ich nierozumne serce pogrążyło się w ciemności.
22 Mienili się mądrymi, a stali się głupi.

fryderyk pisze:
fauxpas pisze:Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata?
No gdzie obrócił ?
Wyjrzyj przez okno :) . Gdyby ludzie na ziemi byli mądrzy to nie byłoby wojen, oszustw, kłamstw, złodziejstwa, morderstwa, wszelkiego rodzaju barbarzyństwa, wszyscy by mieli dostatek, nikt by nie głodował, a wszyscy na świecie wielbili by Boga wszechmogącego i dziękowali by Bogu za to co od niego otrzymują. Jednak mądrość ludzi na ziemi okazuje się głupotą której konsekwencje widać codziennie. Datego Bóg cofnął swoją ochronną rękę od ludzi :

Rz 1:24 Dlatego też wydał ich Bóg na łup pożądliwości ich serc ku nieczystości, aby bezcześcili ciała swoje między sobą,


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: fryderyk » 01 lip 2016, 18:01

KAAN pisze:Gdyby ludzie na ziemi byli mądrzy to nie byłoby wojen, oszustw, kłamstw, złodziejstwa, morderstwa, wszelkiego rodzaju barbarzyństwa, wszyscy by mieli dostatek, nikt by nie głodował,

Oczywiście, że większość ludzi na ziemi nie grzeszy zbytnio mądrością.

Pytanie było do cytatu:
"Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata?"
Pytam się, gdzie obrócił? Celowo zamienił ludzi mądrych w głupich, czy może jakąś mądrą ludzką wiedzę, np matematykę obrósł w głupstwo?

KAAN pisze:Datego Bóg cofnął swoją ochronną rękę od ludzi :
Rz 1:24 Dlatego też wydał ich Bóg na łup pożądliwości ich serc ku nieczystości, aby bezcześcili ciała swoje między sobą,

Bez sensu. Jeśli mógłby wszystko zrobić to po co miałby wybierać tak złe rozwiązanie?
Toż przecież mógł im nalać oliwy do głów, aby stali się mądrzejsi...

Każdy rozsądny rodzic mając do wyboru:

- sprawić by dziecko pozostało w swojej głupocie i w efekcie cierpiało,
- sprawić by dziecko stało się mądrzejsze i w efekcie miało się dobrze,

wybrał by to drugie.
Bez sensu więc są te biblijne pomysły...


Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 519
Rejestracja: 25 mar 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: Rafi » 01 lip 2016, 20:14

fryderyk pisze:Każdy rozsądny rodzic mając do wyboru:

- sprawić by dziecko pozostało w swojej głupocie i w efekcie cierpiało,
- sprawić by dziecko stało się mądrzejsze i w efekcie miało się dobrze,

wybrał by to drugie.
Bez sensu więc są te biblijne pomysły...
Czy na prawdę jestes pewny, ze wiedza, mądrość jest źródłem szczęścia?


Vaiper
Posty: 10
Rejestracja: 30 cze 2016, 03:55
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: Vaiper » 01 lip 2016, 20:42

fryderyk pisze:
KAAN pisze:Gdyby ludzie na ziemi byli mądrzy to nie byłoby wojen, oszustw, kłamstw, złodziejstwa, morderstwa, wszelkiego rodzaju barbarzyństwa, wszyscy by mieli dostatek, nikt by nie głodował,

Oczywiście, że większość ludzi na ziemi nie grzeszy zbytnio mądrością.

Pytanie było do cytatu:
"Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata?"
Pytam się, gdzie obrócił? Celowo zamienił ludzi mądrych w głupich, czy może jakąś mądrą ludzką wiedzę, np matematykę obrósł w głupstwo?



To drugie, gdyż
(25): Głupstwo Boże bowiem jest mądrzejsze niż ludzie, a słabość Boża jest mocniejsza niż ludzie. [Uwspółcześniona Biblia Gdańska, 1kor 1]

Nie chodzi o to, że ktoś będąc mądry stał się głupi. Chodzi o to że mądrość tego świata jest głupotą u Boga, a głupota tego świata mądrością u Boga.


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: kruszynka » 01 lip 2016, 20:56

Fryderyk.
Polecam ci pięć wykładów Stefana Drueke. Dr Stefan Drueke jest współtwórcą Muzeum Biblii w Wuppertalu w Niemczech. Jest naukowcem, badaczem, podróżuje by poznawać "co archeologia na to" itd.

Oczywiście polecałabym więcej mając nadzieję, że wysłuchasz.

Moja nadzieja na dziś: pięć. Nie, wcale nie próbuję Cię rozśmieszyć.

http://www.chrzescijanin.strefa.pl/inde ... eke-stefan

I z tego na samym dole dwa "Biblia prawdziwa i aktualna"

Oraz trzy na górze "Poszukiwanie żony dla Izaaka" cz 18, 19 i 20. Tak, sądzę, że jesteś zdziwiony tytułem.
Jak te trzy wysłuchasz to będziesz wiedział dlaczego Ci je polecam. I to będzie test na inteligencję :)


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: fryderyk » 01 lip 2016, 21:25

Rafi pisze:Czy na prawdę jestes pewny, ze wiedza, mądrość jest źródłem szczęścia?

Jestem pewny, że wiedza i mądrość częściej będzie źródłem szczęścia niż głupota.


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: kruszynka » 01 lip 2016, 21:32

fryderyk pisze:Jestem pewny, że wiedza i mądrość częściej będzie źródłem szczęścia niż głupota.

Dlaczego nie napisałeś "wiedza i mądrość jest źródłem szczęścia"? W Twoim zdaniu jest jakby nie do końca wypowiedziana pewność.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: fryderyk » 01 lip 2016, 23:20

kruszynka pisze:Dlaczego nie napisałeś "wiedza i mądrość jest źródłem szczęścia"? W Twoim zdaniu jest jakby nie do końca wypowiedziana pewność.

Wyjątki się zdarzają - życie.
Może komuś mądrość zaszkodzi.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: KAAN » 02 lip 2016, 09:05

fryderyk pisze:
Rafi pisze:Czy na prawdę jestes pewny, ze wiedza, mądrość jest źródłem szczęścia?

Jestem pewny, że wiedza i mądrość częściej będzie źródłem szczęścia niż głupota.
Zawiedziesz się, wiedza w oderwaniu od wiary prowadzi do zagłady i jest w swoim efekcie obrócona w głupotę. Widać to wszędzie tam gdzie odrzucono wiarę, Boga, prawdę i sprawiedliwość. Wiedza służy do tego aby w sposób szybszy, na wielką skalę ludzi zabijać, zniewalać, niszczyć dorobek życia. Wiedza bez Boga i moralności jaką dał jest narzędziem zniszczenia i zniewolenia, dlatego zamienia sie w głupotę. Wszystkie zbrodnicze mocarstwa, rządy, dyktatorzy stawiali na rozwój wiedzy, bo ona pozwalała im na skuteczniejszą zbrodnię, rozwój wiedzy i technologii w rękach ludzi bezboznych jest narzędziem do wytwarzania coraz doskonalszych urządzeń do zabijania, szpiegowania, prześladowania.
Taka jest niestety ludzka grzeszna natura, wiedza bez wiary poteguje grzech i odstępstwo.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy wiara w biblię ma sens... ?

Postautor: kontousunięte1 » 02 lip 2016, 10:02

Fryderyk, koniecznie, proszę posłuchaj tych zalinkowanych przez Kruszynkę wykładów. Dla własnego dobra.



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości