Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: n.ellie » 05 wrz 2016, 21:36

karolina159 pisze:Ale wy nie bądźcie nazywani
nauczycielem mistrzem; bowiem jeden jest wasz Mistrz Chrystus; zaś wy wszyscy jeste-
ście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym Ojcem; bowiem jeden jest wasz Ojciec
Ten w niebiosach. Więc nie bądźcie nazywani mistrzami, gdyż jeden jest wasz Mistrz - Chrystus
(Mateusza 23, 6-10 )


Jak się zwracasz do swojego biologicznego ojca? Po imieniu?
Apostoł Paweł coś wspomniał w którymś liście, że Abraham jest naszym ojcem... List do Rzymian.
Zgodzę się z tym, że Ojciec jest jeden.


Nie zauważyłam, żeby ktokolwiek nazywał pastora mistrzem albo Mistrzem ;-)


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Filip » 05 wrz 2016, 22:16

Karolino – skoro wielu autorów biblijnych jasno i pozytywnie używa słowa "nauczyciele" (a nawet św. Paweł nazywa się ojcem w wierze Koryntian!), to jak pogodzić z tym podany przez Ciebie cytat? :) Na tym polega właśnie interpretacja Pisma.

Można coś powiedzieć w różnym sensie: np. ktoś może z przekąsem powiedzieć: "Cudownie! Właśnie o tym marzyłem!" kiedy sprawy przyjmują zupełnie niepożądany przez niego obrót. Formalna treść jego wypowiedzi (propozycjonalna) będzie wówczas modyfikowana przez jej kontekst i intonację. Komunikat będzie miał w istocie treść wręcz odwrotną w stosunku do formalnego znaczenia tego zdania.

Oczywiście jest całe spektrum sposobów wysławiania się. Można formułować proste zdania orzekające mające na celu przekazanie dokładnie takiej treści, jaka formalnie wynika ze zdania wypowiadanego. Można też formułować zdania metaforyczne, stosować różne stopnie aluzji i niedosłowności, aż po ironię odwracającą treść (jak w podnaym wyżej przykładzie). O odbiorze będzie decydowała warstwa pozawerbalna, ale też kontekst wypowiedzi.

Oczywiście analizując tekst nie mamy dostępu do intonacji czy mowy ciała. Mamy natomiast inne wskaźniki znaczenia charakterystyczne dla literatury: kontekst, gatunek literacki, funkcję retoryczną. Mamy dwie możliwości: albo Pan Jezus mówi co innego, a jego uczniowie w Nowym Testamencie co innego. Oznaczałoby to wewnętrzną sprzeczność Pisma. Albo Pan Jezus wcale nie wypowiada absolutnego zakazu używania tytułów "ojciec" czy "nauczyciel" ;-)

Prawda jest taka, że wypowiedź Jezusa należy odczytywać jako zabieg retoryczny. Nie chodzi mu o to, że sam fakt nazywania kogoś ojcem lub nauczycielem jest zły, ale o napiętnowanie postawy faryzeuszy robiących z tego podstawę do własnej pychy.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Imperator » 05 wrz 2016, 22:29

karolina159 pisze:Oczywiście, nie chcę, zebyś się zamykała w domu, ale raczej spotykała w zborach, gdzie nie ma hierarchii, gdzie każdy może cos powedzieć, podzielić się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami


Jak wypelniasz to zalecenie ze Slowa Bozego?

List do Hebrajczykow 13:17 bw "(17) Bądźcie posłuszni przewodnikom waszym i bądźcie im ulegli; oni to bowiem czuwają nad duszami waszymi i zdadzą z tego sprawę; niechże to czynią z radością, a nie ze wzdychaniem, gdyż to wyszłoby wam na szkodę."


Luna pisze:...

Bardzo dobra decyzja ze idziesz na nabozenstwo do kosciola protestanckiego. Moze opisz nam jakie byly Twoje wrazenia, gdy juz wrocisz z nabozenstwa.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Luna
Posty: 124
Rejestracja: 23 mar 2016, 23:58
wyznanie: Agnostyk
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Luna » 07 wrz 2016, 23:15

Z pewnością opiszę :) Już się trochę nie mogę doczekać ;)


To all those people doing lines, don't do it, don't do it
Inject your soul with liberty, it's free, it's free
To all the kids with heroin eyes, don't do it, don't do it.
Because it's not, not what it seems
No, no it's not, not what it seems
Salvation, salvation, salvation is free
Salvation, salvation, salvation is free
Awatar użytkownika
Luna
Posty: 124
Rejestracja: 23 mar 2016, 23:58
wyznanie: Agnostyk
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Luna » 11 wrz 2016, 13:42

Dopiero co wróciłam od luteran 8-) Nabożeństwo nie różniło się jakoś bardzo od tego, co znam z KK. Było na pewno dużo więcej śpiewów. Kazanie mi się spodobało. Ogólne wrażenie raczej dobre, choć po pewnym czasie zaczęło mnie nużyć. Na dodatek trafiłam na chrzest trójki dzieci, więc się przedłużyło. Może uda mi się za tydzień pojechać w końcu do KChB. Trzeba będzie rano wstać, niestety :-|


To all those people doing lines, don't do it, don't do it
Inject your soul with liberty, it's free, it's free
To all the kids with heroin eyes, don't do it, don't do it.
Because it's not, not what it seems
No, no it's not, not what it seems
Salvation, salvation, salvation is free
Salvation, salvation, salvation is free
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Imperator » 11 wrz 2016, 14:10

Luna pisze:Dopiero co wróciłam od luteran 8-) Nabożeństwo nie różniło się jakoś bardzo od tego, co znam z KK. Było na pewno dużo więcej śpiewów. Kazanie mi się spodobało. Ogólne wrażenie raczej dobre, choć po pewnym czasie zaczęło mnie nużyć. Na dodatek trafiłam na chrzest trójki dzieci, więc się przedłużyło. Może uda mi się za tydzień pojechać w końcu do KChB. Trzeba będzie rano wstać, niestety :-|


Super! Jak bylismy w maju w Kosciele Dobrego Pasterza (pastor Moner Shaded, tak to ojciec lubianej w internetach Miriam Shaded) to tez trafilismy na chrzest dziecka. Wspaniala biblijna chwila dluzej w calosci nabozenstwa :-)


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Luna
Posty: 124
Rejestracja: 23 mar 2016, 23:58
wyznanie: Agnostyk
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Luna » 11 wrz 2016, 14:21

Nie wiem, czy to tylko ja mam chore skojarzenia, ale jak ksiądz podnosił te dzieci, żeby je "przedstawić", przed oczami miałam tę słynną scenę z "Króla Lwa".
Czy coś jest ze mną nie tak?


To all those people doing lines, don't do it, don't do it
Inject your soul with liberty, it's free, it's free
To all the kids with heroin eyes, don't do it, don't do it.
Because it's not, not what it seems
No, no it's not, not what it seems
Salvation, salvation, salvation is free
Salvation, salvation, salvation is free
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Imperator » 11 wrz 2016, 14:46

Luna pisze:Nie wiem, czy to tylko ja mam chore skojarzenia, ale jak ksiądz podnosił te dzieci, żeby je "przedstawić", przed oczami miałam tę słynną scenę z "Króla Lwa". Czy coś jest ze mną nie tak?


Wszystko w porzadku! Hahahahaha! Pewnie producent tej sceny w filmie wzorowal sie na takiej praktyce :-)

Obrazek


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Samolub » 11 wrz 2016, 18:41

Haha =D


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Luna
Posty: 124
Rejestracja: 23 mar 2016, 23:58
wyznanie: Agnostyk
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Luna » 14 wrz 2016, 17:04

A macie jeszcze może jakieś rad dla "świeżaka"? Bo boję się, że nie będę umiała się u baptystów zachować, rozmawiać... Umiejętności społeczne troszkę u mnie kuleją :/ Powinnam zostać na "kawiarenkę"?


To all those people doing lines, don't do it, don't do it
Inject your soul with liberty, it's free, it's free
To all the kids with heroin eyes, don't do it, don't do it.
Because it's not, not what it seems
No, no it's not, not what it seems
Salvation, salvation, salvation is free
Salvation, salvation, salvation is free
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Samolub » 14 wrz 2016, 17:18

Zapisz się do grupy modlitewnej forumowej i wyslij swoje intencje x D

Uważaj na rady innych : D


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Imperator » 14 wrz 2016, 17:41

Luna pisze:A macie jeszcze może jakieś rad dla "świeżaka"? Bo boję się, że nie będę umiała się u baptystów zachować, rozmawiać... Umiejętności społeczne troszkę u mnie kuleją :/ Powinnam zostać na "kawiarenkę"?


Kilka rad w przypadkowej kolejnosci:
- Nie siadaj z samego przodu, bo bedziesz siedziec sama. Tylne miejsca zajmuja stali czlonkowie zboru, wiec radze usiasc gdzies po srodku lub 3/4 sali.
- Nie musisz z nikim rozmawiac, ale jest calkiem mozliwe ze ciebie zaczepia. W tym wypadku to od ciebie zalezy jak duzo lub malo powiesz. Np mozesz powiedziec, ze dzis przyszlas bo interesuje ciebie jak wyglada nabozenstwo u baptystow czy cos w tym stylu. Nie musisz dawac zadnych wskazowek czy przyjdziesz ponownie czy nie.
- Rozmowy. Jezeli chcesz to podejdz do pastora lub innego prowadzacego przedstaw sie z imienia i powiedz ze jestes tu pierwszy raz i zwrocilas uwage na ... i ... (np. "Dzien dobry. Mam na imie Stefania i jestem tutaj po raz pierwszy. Zwrocilam uwage, ze dzis kazanie bylo z Ewangelii Jana. To moja ulubiona ksiega w Biblii. Do tego podobaly mi sie modlitwy.")
- Umiejetnosci spoleczne. Przeczytaj koniecznie "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" autor Dale Carnagie.
- Usmiechnij sie.
- Kawiarenka. Zalezy jaki jest twoj cel wizyty, ale moim zdaniem warto. Nawet jak z nikim nie bedziesz rozmawiac, to da ci to obraz czy robia dobra kawe i herbate oraz jak wygladaja interakcje pomiedzy innymi osobami w tym kosciele.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Samolub » 14 wrz 2016, 19:30

Efendi pisze:Na kawiarence zostac proponuje, nie musisz siedziec dlugo, nie musisz sie wdawac w dyskusje ale zobaczysz jak ludzie sie zachowuja, czy rozmawiaja z soba czy moze od razu uciekaja i jeden na dugiego patrzy wilkiem


Są i takie Zbory. Według mnie po nabo powinnien być Kościół caly dzień otwarty i Pastor dyspozycyjny. Oprócz tego w Zborze dobrym powinny być w innym pokoju zabawki dla dzieci i młodzieży żeby mogli sobie spędzać czas miło ludzie. Noi musi być dobra kawa


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Imperator » 14 wrz 2016, 19:49

Efendi pisze:No dzieci w wieku pdostawowki i mlodsze to w prawie każdym zborze w czasie nabozenstwa przebywaja w innym pomeiszczeniu ;) (szkolka niedzielna) No chyba ze zbor na jakiejs wiosce w Pcimiu Dolnym gdzie sa 3 dzieci to sie nie oplaca :P


To wynika z baptystycznego patrzenia na dzieci jako malych pogan, a nie czlonkow kosciola*. Dlatego zamyka sie dzieci w salkach i przeprowadza sie program zwany "szkolka niedzielka", ktorego efektem koncowym dla wielu jest odejscie od kosciola, wiary, i Jezusa. Co ciekawe, koscioly reklamujace sie jako "przyjazne rodzinom" przoduja w praktykach rozlaczania rodzin i dzielenia wg pokolen.

*) Dzieci wierzacych rodzicow (przynajmniej jednego) sa uwazane przez Boga za swiete i powinny byc ochrzczone jako niemowleta. Staja sie czescia widzialnego kosciola, a dorastajac od malego w wierze Bog rodzicow staje sie ich Bogiem.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Samolub » 14 wrz 2016, 19:57

Załóż sobie temat Impku, ja mówię o tym że Zbór powinien być dostosowany do potrzeb ludzi, żeby mogli spędzić czas po nabożeństwie razem.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości