Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Michał » 15 wrz 2016, 12:30

Czytam Imperatora i jakbym pastora Bartosika czytał. :-) widzę, że teologia przymierza i te klimaty ;)
Ja jak widać wreszcie przekonałem się do credobaptyzmu.
To na co powołuje się w Imp to najlepszy w Biblii argument dla pedobaptystów. Tym niemniej ja nie widzę związku przyczynowo-skutkowego z chrzczeniem tych świętych dzieci. Raczej jak ktoś jest święty to jeszcze nie potrzebuje skruchy i upamiętania, a te powinny poprzedzać chrzest. Tak więc niekoniecznie patrzy się na dzieci jako małych pogan. Widzę, że i credobaptysci i pedobaptyści lubią tworzyć wyobrażenia tego, w co wierzy druga strona i potem te wyobrażenia zwalczać :-)

Nie demonizowałbym szkółek jako takich, wszystko zależy jak jest ona prowadzona. A szkółki są nie tylko u baptystów, ale i u pedobaptystycznych luteran. A kiedyś pewnie żadnych szkółek nie było, normalnie niosło się dziecko do kościoła. Kiedyś kultura nie stawiała dzieciństwa na piedestał.

Z tym siadaniem starszyzny na końcu to nie ma zasady, w niedzielę siedziałem w ostatniej ławce z osobą też przygotowującą się do chrztu.

@Efendi O jakich kalwinach mówimy odnośnie statystyk? Takich a la Imperator w sensie organizacyjnym w zasadzie w polsce nie ma. KER jest dość liberalny i też nie jest stricte kalwiński, a konserwartywny ewangeliczny kalwinizm (EKR, KDP) to (niestety) margines marginesu polskiego życia kościelnego (to łącznie chyba trzy zbory w kraju). W naszych warunkach protestantyzm to albo historyczny ewangelicyzm, albo credobaptystyczny ewangelikalizm.

@Samolub To co piszesz jest ważne, ale nie przeginajmy w drugą stronę, że niby kawiarenka najważniejsza, nie róbmy ze zboru centrum rozrywkowego. Jak zbór jest mały, to na kawę czy pizzę można iść po nabożeństwie. Pamiętajmy, że w Polsce zbory ewangeliczne miewają często ograniczone możliwości logistyczne, to nie Ameryka.
Jeśli już, to ja bym wolał żeby było kilka nabożeństw niedzielnych. Start między 9 a 11 stał się pewnym fetyszem, a nie każdemu taka pora pasuje, jedni są zależni od rodziny, inni pracują zmianowo.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: n.ellie » 15 wrz 2016, 13:57

Michał pisze:@Samolub To co piszesz jest ważne, ale nie przeginajmy w drugą stronę, że niby kawiarenka najważniejsza, nie róbmy ze zboru centrum rozrywkowego. Jak zbór jest mały, to na kawę czy pizzę można iść po nabożeństwie. Pamiętajmy, że w Polsce zbory ewangeliczne miewają często ograniczone możliwości logistyczne, to nie Ameryka.
Jeśli już, to ja bym wolał żeby było kilka nabożeństw niedzielnych. Start między 9 a 11 stał się pewnym fetyszem, a nie każdemu taka pora pasuje, jedni są zależni od rodziny, inni pracują zmianowo.


Tym bardziej, że chciałoby się od czasu do czasu dłużej pospać ;), a weekend to jedyna okazja, by z rodziną zjeść wspólne, porządne śniadanie. :) :gathering:
U nas o 17.00 jest dodatkowe nabożeństwo misyjne, ale podobno dociera na nie tylko kilka osób.


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Michał » 15 wrz 2016, 14:26

W moim zborze jest nabożeństwo środowe, ja piszę o niedzielnych. Wszelkie nabożeństwa protestanckie zaczynają się 10, 10.30, 11. Dla mnie akurat 10 jest optymalna, ale ta poranna pora to jakiś fetysz. Jest jeszcze u luteran drugie nabożeństwo o 19, a u zielonoświątkowców w południe, ale to wyjątki.

Pewnie w USA, gdzie jest wielu ewangelikalnych nabożeństwa są po parę razy na dzień w różnych porach, jak u nas msze katolickie. No ale rozumiem, że nie jesteśmy Ameryką.

Tym niemniej czasy się zmieniają i warto, żeby chociaż niektóre społeczności pomyślały o wierzących, którzy w niedzielę rano czasem po prostu fizycznie nie mogą.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Imperator » 15 wrz 2016, 14:35

Michał pisze:Tym niemniej czasy się zmieniają i warto, żeby chociaż niektóre społeczności pomyślały o wierzących, którzy w niedzielę rano czasem po prostu fizycznie nie mogą.


Trzeba nie imprezowac tyle w sobote :-)
U nas pastor kilka razy wspominal zeby sie dobrze wyspac z soboty na niedziele, aby byc przytomnym na nabozenstwie. W koncu przychodzisz spotkac sie z Bogiem w gronie kosciola. Dobrze byc wypoczetym i uwaznym.

U nas mamy nabozenstwo w niedziele o 11 i 17.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: n.ellie » 15 wrz 2016, 14:44

Efendi pisze:A jaki to zbór baptystów?? W wielu zborach ewangelikalnych sa tez nabozenstwa w srody wieczorem. Ale to jednak nie to samo co niedzielne.


Jeśli do mnie było skierowane pytanie, to zbór baptystów w Toruniu. W tygodniu nabożeństw nie ma, ale są spotkania modlitewne albo biblijne. Jest w czym wybierać.


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Michał » 15 wrz 2016, 14:54

Imperator pisze:
Michał pisze:Tym niemniej czasy się zmieniają i warto, żeby chociaż niektóre społeczności pomyślały o wierzących, którzy w niedzielę rano czasem po prostu fizycznie nie mogą.


Trzeba nie imprezowac tyle w sobote :-)


Słyszałeś o czymś takim, jak system zmianowy w pracy?
Co z nieletnimi pod władzą rodzicielską i innymi, którzy z różnych powodów nie zawsze są panami swojego harmonogramu dnia?

Naprawdę, czasy że pracowało się pięć dni, szóstego szło do kina, robiło domowe sprawunki i piekło ciasto na niedzielę, a w niedzielę mogło cieszyć kościołem i rodziną nie są już standardem. Mieszkasz w UK, więc chyba widzisz, że społeczeństwo i gospodarka wyglądają dziś trochę inaczej.
Dziś wielu by chciało mieć możliwość praktykowania takiego dawnego stylu życia.

A w Polsce mam wrażenie że w wielu zborach czas się zatrzymał i nie dostrzega się tych przemian.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: n.ellie » 15 wrz 2016, 16:26

Efendi pisze:U mnie w zborze są 2 nabożeństwo... I oba przed południem ;) Troche w tym sensu brak bo skoro sa dwa to jedno mogloby byc wieczorem.

A z Torunia jest Czekoladowy, mozesz go popytac :P (mam nadzieje ze zdradzilem jakiejs tajemnicy :D )


Znamy się :)
Ja problemu z godziną nabożeństwa nie mam, choć chciałoby się czasem dłużej pospać ;-)


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: n.ellie » 15 wrz 2016, 16:59

Efendi pisze:
n.ellie pisze:Znamy się :)


Pomyliłem Cię z autorką :oops:


Nic nie szkodzi


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Imperator » 15 wrz 2016, 23:44

Michał pisze:Mieszkasz w UK, więc chyba widzisz, że społeczeństwo i gospodarka wyglądają dziś trochę inaczej.
Dziś wielu by chciało mieć możliwość praktykowania takiego dawnego stylu życia.

Wyglada coraz gorzej jesli chcesz znac moje zdanie.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Samolub » 16 wrz 2016, 23:52

Słuszna uwaga... większość Zborów preferuje poranne nabozenstwa, są miasta gdzie wogole nie ma spotkan popoludniowych czy wieczornych.

Michał ja nie przeginam, tylko staram się uzmysłowić że wspólnota nie powinna kończyć się na nabozenstwie, a kawa, zabawa, wycieczka to możliwość zawiazania relacjii czy zgrania się ludzi. Jak spojrzysz na czasy Apostolskie zobaczysz wyraźnie ze Chrzescijanie mieszkali czy pracowali w spolecznosciach.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Michał » 17 wrz 2016, 09:50

@Imp Domyślam się. W Polsce widzę, że kościoły nie bardzo nadążają z reakcją, na te przemiany cywilizacyjne.

@Samolub Prawda, ale jak się za bardzo na tym skupimy to naprawdę jest pole do przegięć, bo komuś mogą kawa i pogaduchy po nabożeństwie przesłonić samo nabożeństwo.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Luna
Posty: 124
Rejestracja: 23 mar 2016, 23:58
wyznanie: Agnostyk
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Luna » 01 paź 2016, 21:34

Jakoś tak się przełamać nie mogę... Mega się denerwuję prze pójściem do zboru. Czy to oznacza, że nie jestem gotowa? :/


To all those people doing lines, don't do it, don't do it
Inject your soul with liberty, it's free, it's free
To all the kids with heroin eyes, don't do it, don't do it.
Because it's not, not what it seems
No, no it's not, not what it seems
Salvation, salvation, salvation is free
Salvation, salvation, salvation is free
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: n.ellie » 01 paź 2016, 21:44

Pewnie się po prostu boisz czegoś innego niz katolicka Msza Sw. ;-)


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: biblijny » 01 paź 2016, 22:58

Luna pisze:Jakoś tak się przełamać nie mogę... Mega się denerwuję prze pójściem do zboru. Czy to oznacza, że nie jestem gotowa? :/


Myślę, że jesteś po prostu nieśmiała. Obejrzyj sobie krótki film oprowadzający po kaplicy zboru baptystów w Warszawie:
https://www.youtube.com/watch?v=CBfXK9kA-E0

Na filmiku występuję między innymi ja, choć sam baptystą nie jestem, ale ukończyłem baptystyczne seminarium.

Jeśli panicznie boisz się kontaktu osobistego, może warto na początku pomyśleć o kontakcie korespondencyjnym, np. przez ten kurs: www.biblijna.org . W trakcie kursu, jeśli zbierzesz się na odwagę, moja żona może pójść z Tobą do wybranego przez Ciebie zboru i pomóc Ci zaaklimatyzować się. Do zborów warszawskich skierowaliśmy już trochę osób, jednak jeśli jesteś niepełnoletnia, to rodzice muszą wyrazić na to zgodę.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze protestanckie nabożeństwo

Postautor: Samolub » 01 paź 2016, 23:55

Luna pisze:Jakoś tak się przełamać nie mogę... Mega się denerwuję prze pójściem do zboru. Czy to oznacza, że nie jestem gotowa? :/


Ja tez nie jestem przywiazany do zadnej wspolnoty na stałe. Biblijny calkiem ciekawa oferte Ci przedstawil, najlepiej poznac kogos czy isc z taka osoba na nabozenstwo.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości