Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Volgus
Posty: 45
Rejestracja: 09 sie 2016, 13:45
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: Mazury
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Postautor: Volgus » 17 wrz 2016, 15:10

Żyd, były ŚJ w dodatku o niemieckich korzeniach. Takie combo :lol:


"Kocha najmocniej, jest najłaskawszy i najbardziej miłosierny oraz współczujący. Jest cierpliwy, pełen dobroci i prawdy. Przebacza nieprawość, przestępstwo i grzech. Nagradza tych, którzy szukają Go gorliwie. Jest najsprawiedliwszy, a w Swych sądach straszny. Nienawidzi grzechu i winnego nie oszczędzi."
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Postautor: magda » 17 wrz 2016, 21:42

n.ellie pisze:Póki jakaś osoba nie usłyszy prawdziwej Ewangelii, to jej bym nie przekreślała. Po drugie nie da rady dotrzeć za pierwszym razem do serca takiej osoby. Po trzecie nie każdy ma talent albo nie jest dobrze przygotowany do ewangelizowania.

Jednak negujesz to co nakazał Jezus a kazał: Mk 6:11 bw "A jeśliby w jakiejś miejscowości nie chciano was przyjąć ani słuchać, wyjdźcie stamtąd i otrząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo przeciwko nim." czy kazał wracać bo moze za którymś razem im klapki z oczu spadną , nie kazał bo jeśli nie słuchaja to oznacza ze ich ojciec nie pociągna do Jezusa , i Bóg ich nie wybrał , nie są wybranymi Bożymi, nie są przeznaczeni do zycia wiecznego i nie ma co drugi raz czy piąty im głosić. A do tego gdzie teraz na swiecie oprócz krajów muzumańskich Biblia jest niedostępna, nie ma takiego miejsca nawet w Buszu a Afryce jest Bibia np po swahili i są tacy co nie potrafia czytać a nauczyli sie Ewangelii na pamięć a tu maja gdzieś taki wysiłek zeby codzień pó godziny chociaz poswiecić na czytanie Bibllii i zainteresowanie się Bogiem , nie łudź sie ci katolicy co nigdy Biblii w ręku nie mieli to nie dlatego ze im nikt nie gosił , znaja droge do Jezusa a nie interesuje ich to. Nie zapominaj ze musi istnieć wybranie przez Boga bez tego nawet jak pękniesz nie nawrócisz nikogo.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Postautor: Samolub » 18 wrz 2016, 00:03

Po prostu wiedza Polaków o Protestantyzmie jest podobna do wiedzy Amerykanina co do sporu o Trybunał Konstytucyjny. To inny stan umysłu...


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
ace
Posty: 80
Rejestracja: 21 kwie 2015, 09:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Postautor: ace » 18 wrz 2016, 01:49

Z życia wzięte wypowiedzi bliskich osób (katolików, praktykujących) z ostatnich kilku lat na temat protestantyzmu:

1. "Jesteś w sekcie, że czytasz Bibilię?"

2. "Nie możesz sam czytać Biblii, bo nic nie zrozumiesz"

3. "Nie jesteś chrześcijaninem, bo nie jesteś katolikiem"

4. "Protestantyzm to jest pójście na łatwiznę, bo nie trzeba się spowiadać i na mszy się tylko śpiewa. Tam nie ma żadnych zasad. Każdy sobie wymyśla co chce."

5. "Protestantów nawet nie stać na ładny kościół"

6.
- "Masz tutaj medalik z Maryjką - to ci pomoże na egzaminie"
- "Nie potrzebuję, bo modlę się do Jezusa"
- "To lepiej pomódl się do Maryjki, bo tylko ona pomaga"

7. "Teraz to jesteś protestantem, ale wrócisz [do KRK] jak będziesz chciał mieć pogrzeb na normalnym cmentarzu"

8. "Nabożeństwo w zborze to obłuda. Wszyscy piją kawkę i gadają sobie"

9. "W tych ich zborach tylko liczy się biznes. Wszyscy sobie nawzajem pomagają za darmo" - komentarz do sytuacji, w której osoby ze zboru korzystały ze swoich usług nawzajem za darmo (dentysta, prawnik, lekarz etc.)

10. "Modlisz się własnymi słowami? Co ty wymyślasz! Przecież dostałeś katechizm na pierwszą komunię"

11. "A ten ksiądz z żoną to gdzie mieszkają? W kościele?"

12. "Pastor to z czego żyje? Z datków jak w jakiejś sekcie?"

13. "Chrzest dorosłego w ubraniu i to w jakimś basenie? Przecież to głupie"


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Postautor: Imperator » 18 wrz 2016, 01:56

ace pisze:Z życia wzięte wypowiedzi bliskich osób (katolików, praktykujących) z ostatnich kilku lat na temat protestantyzmu:


Super spis. Brzmi bardzo autentycznie. Nasi znajomi katolicy maja racje - jak sie patrzy na protestanckie spotkania "kosciolow niedzielnej rozrywki" to maja sie one nijak do powagi i dostojnosci niedzielnych mszy jakie zna typowy katolik (napisze od razu, ze rzymska msza to obrzydlistwo ale jednak obrzydlistwo powazne i dostojne). Nic dziwnego, ze pozniej ludzie mysla ze protestantyzm to glupota i picie kawy oraz ploty.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Postautor: n.ellie » 18 wrz 2016, 09:39

magda pisze:Jednak negujesz to co nakazał Jezus a kazał: Mk 6:11 bw "A jeśliby w jakiejś miejscowości nie chciano was przyjąć ani słuchać, wyjdźcie stamtąd i otrząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo przeciwko nim." czy kazał wracać bo moze za którymś razem im klapki z oczu spadną , nie kazał bo jeśli nie słuchaja to oznacza ze ich ojciec nie pociągna do Jezusa , i Bóg ich nie wybrał , nie są wybranymi Bożymi, nie są przeznaczeni do zycia wiecznego i nie ma co drugi raz czy piąty im głosić. A do tego gdzie teraz na swiecie oprócz krajów muzumańskich Biblia jest niedostępna, nie ma takiego miejsca nawet w Buszu a Afryce jest Bibia np po swahili i są tacy co nie potrafia czytać a nauczyli sie Ewangelii na pamięć a tu maja gdzieś taki wysiłek zeby codzień pó godziny chociaz poswiecić na czytanie Bibllii i zainteresowanie się Bogiem , nie łudź sie ci katolicy co nigdy Biblii w ręku nie mieli to nie dlatego ze im nikt nie gosił , znaja droge do Jezusa a nie interesuje ich to. Nie zapominaj ze musi istnieć wybranie przez Boga bez tego nawet jak pękniesz nie nawrócisz nikogo.


W takim razie nie ma sensu uświęcać mojego męża, bo on tylko w siebie wierzy i nie toleruje tego, że chodzę na nabożeństwa. No widocznie Bóg go stworzył na potępienie i do prześladowania mnie :-P.

Taki mój krzyż.


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Postautor: Imperator » 18 wrz 2016, 09:43

n.ellie pisze:W takim razie nie ma sensu uświęcać mojego męża, bo on tylko w siebie wierzy i nie toleruje tego, że chodzę na nabożeństwa. No widocznie Bóg go stworzył na potępienie i do prześladowania mnie :-P. Taki mój krzyż.


Glowa do gory. :-) Nie jest tak zle jak Ci tu wmawiaja. :-)


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Postautor: kontousunięte1 » 18 wrz 2016, 09:55

Ace, brawo! Super podsumowanie.
N.elle Imperator ma rację.


Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Postautor: n.ellie » 18 wrz 2016, 09:55

Imperator pisze:
n.ellie pisze:W takim razie nie ma sensu uświęcać mojego męża, bo on tylko w siebie wierzy i nie toleruje tego, że chodzę na nabożeństwa. No widocznie Bóg go stworzył na potępienie i do prześladowania mnie :-P. Taki mój krzyż.


Glowa do gory. :-) Nie jest tak zle jak Ci tu wmawiaja. :-)


Po dzisiejszej dyskusji z mężem sama stwierdzam, że nie ma sensu cokolwiek robić. Nie ma duchowej jedności.


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Postautor: kontousunięte1 » 18 wrz 2016, 10:03

Nie ma duchowej jedności.

To strzepnij kurz i idź dalej swoją drogą. To twoje życie i nie zawracaj sobie głowy kimś z kim nie ma szans na dogadanie się.
Trzymaj się i niech cię Bóg ma w opiece.


Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Postautor: n.ellie » 18 wrz 2016, 10:06

kontousunięte1 pisze:
Nie ma duchowej jedności.

To strzepnij kurz i idź dalej swoją drogą. To twoje życie i nie zawracaj sobie głowy kimś z kim nie ma szans na dogadanie się.
Trzymaj się i niech cię Bóg ma w opiece.


W codziennym życiu jest ok, kocham męża, ale brakuje w naszym domu Boga. A to boli bardziej niż głupie sprzeczki o byle co.

Dzis sobie dałam spokój z nabozenstwem, za duzo emocji we mnie siedzi.


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Postautor: kontousunięte1 » 18 wrz 2016, 10:12

To chyba wątki pomyliłam i cię bardzo przepraszam. Ktoś, gdzieś o rozwodach pisał i skojarzyłam. Mam nadzieję, że nie weźmiesz mi za złe.
Małżeństwo to kompromisy nieustanne, jak wiesz. Bóg to widzi i rozumie.
A Boga macie w rodzinie, bo ty jesteś blisko Niego i uświęcasz męża. Jeszcze wszystko może się zmienić, więc nie ma co tracić nadziei.
Wprawdzie w innej sytuacji, ale ja też doświadczyłam i doświadczam obecnie nieoczekiwanej łaski i zupełnej zmiany w bliskim mi człowieku (o synu mówię). A myślałam, że już nic nie da się zmienić...


Awatar użytkownika
n.ellie
Posty: 380
Rejestracja: 09 maja 2016, 10:17
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Postautor: n.ellie » 18 wrz 2016, 10:38

kontousunięte1 pisze:To chyba wątki pomyliłam i cię bardzo przepraszam. Ktoś, gdzieś o rozwodach pisał i skojarzyłam. Mam nadzieję, że nie weźmiesz mi za złe.
Małżeństwo to kompromisy nieustanne, jak wiesz. Bóg to widzi i rozumie.
A Boga macie w rodzinie, bo ty jesteś blisko Niego i uświęcasz męża. Jeszcze wszystko może się zmienić, więc nie ma co tracić nadziei.
Wprawdzie w innej sytuacji, ale ja też doświadczyłam i doświadczam obecnie nieoczekiwanej łaski i zupełnej zmiany w bliskim mi człowieku (o synu mówię). A myślałam, że już nic nie da się zmienić...


Nic się nie stało. :-)

Przemiana męża to byłby cud.

Niby w drobnych gestach jest lepiej, ale za bardzo się boję mowić o jakichkolwiek spotkaniach biblijnych czy modlitewnych w tygodniu, nie mówiąc o przyjęciu chrztu. :-(

A jeśli to próba?


I choćbym miał dar prorokowania, i znał wszystkie tajemnice, i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)
Obrazek
https://www.instagram.com/kobieta_z_biblia/
http://kobietazbiblia.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Postautor: Samolub » 18 wrz 2016, 11:01

U mnie w rodzinie często sugeruje mi się lenistwo jako motywator soecyfiki mojej wiary x D miszczowskie są te teksty Katolikow, pełna wygoda to raczej Katolicyzm.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Co Polacy wiedzą o protestantyzmie?

Postautor: kruszynka » 18 wrz 2016, 11:14

n.ellie pisze:Po dzisiejszej dyskusji z mężem sama stwierdzam, że nie ma sensu cokolwiek robić. Nie ma duchowej jedności.

Nellie. Moja córka nie wierzyła. Rok gimnastykowałam się na wszelkie sposoby by ją przekonać, a ona nic.
Kiedy dotarło do mnie, że to nie ja zbawiam :P pomodliłam się.
Rok póżniej uwierzyła, a żebym nie musiała się chlubić pozyskaniem jej, nie miało to nic wspólnego z moimi działaniami. :]

Coś jeszcze Ci opowiem ku podbudowaniu :)
Otóż jest taki jeden gość, katolik bardzo. Znam go jakieś 30 lat. 12 lat temu jak narodziłam się na nowo duzo mu głosiłam.
Nie pomogło. Bardzo religijny. Większość zycia w kościele, albo w domu przed obrazami z różańcem, albo pielgrzymki. Do tego taka uczynkowość religijna typu umartwianie, posty, asceza w każdym tego słowa znaczeniu. I kiedyś był w zakonie.

No i przedwczoraj dzwoni do mnie zapytać, czy nie poszłabym z nim na kawę, bo potrzebuje rady w pewnych ważnych kwestiach życiowych. Chciał wiedziec, co po chrześcijańsku ja bym doradziła :O
O tyle dziwna sprawa, bo nie widziałam go i nie słyszałam ze 7 lat.

Kruszynka jak zwykle: nie ma sprawy.

No i tak jak już temat na tej kawie wyczerpaliśmy, zostało jeszcze 10 minut, zbrobiło się drętwo......
I kruszynka wystrzeliła jak Filip z Konopii: "a jak tam sprawy duchowe, nawróciłeś się wreszcie?" :P

A on: "tak, w marcu tego roku uwierzyłem"
:eek: :eek: :eek:

To tak jakby Rembov powiedział: nawróciłem się i uwierzyłem tydzień temu! (sorki Rembov )

Toż to szok! Od razu chciałam sprawdzić wiarygodność więc zapytałam: "jak myślisz, czym dla Boga są Twoje uczynki?"

Odpowiedź brzmiała: Niczym!
No i znów kruszynkowy wytrzeszcz oczu :eek: :eek: :eek:

Aha, aha. Nellie, wiesz czemu o tym piszę? Bo ten gość to mój mąż, z którym jestem 16 lat w separacji.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości