Artykuł o protestantyzmie w GW

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: Filip » 18 lis 2016, 20:02

KEA okolo 70 tys
KZ powyżej 30 tys
KChB powyżej 10 tys
KEA maksymalnie 5 tys


Baptystów jest dwa razy mniej, zielonoświątkowców o ok. 7 tys. mniej. Niemniej jednak to prawda, że KE-R nie jest pod względem wielkości kościołem protestanckim – nawet jeżeli nie liczyć zielonoświątkowców, to i tak zarówno baptystów, jak i prawdopodobnie metodystów czy chrystusowych jest więcej.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: Samolub » 18 lis 2016, 22:16

No jest kilka większych niż KER, ale historycznie na ziemi Sandomierskiej i na Żmudzi kiedys Reformowanych bylo wiecej niż Katolików =D i w sumie wiecej niż Luteran ale mówimy o 16 wieku. Może o to im chodziło =P

@Dezerter w sumie Zielonoświątkowcow i Baptystów drastycznie przybywa więc ewangelizacja jest dobra, sam w tym roku kilkanaście osób nawróciłem od zera ! Często w miastach w których nie ma nawet Zboru żadnego =D wiec ja do siebie zarzutów jakiś nie mam, szczególnie że jak spojrzeć na swoją okolice to na mnie przypada ze stu Świadków!

Ale ich mi się nie udalo nawrócić! W sumie nawet nie za bardzo próbowałem, ewentualnie się zgadzali z tym co mówiłem bo tam są nauczeni z podręczników. Najczęściej Agnostyków/Agnostyczki i jedną Katoliczkę udalo mi się nawrócić w tym roku. To sporo, a od miesiąca to co chwilę ktoś dzwoni w sprawach biblijnych, zaprasza na spotkania domowe, czy rozmawia o wierze. Również Katolicy ugruntowani w ramach wymiany poglądów.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Lord Vajler
Posty: 1001
Rejestracja: 17 sty 2010, 22:21
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: Wałbrzych
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: Lord Vajler » 04 gru 2016, 21:46

GW to dziadowska, zakłamana i lewacka gazeta. Promują luteranizm/kalwinizm, gdyż te Kościoły są bardziej liberalne od KK. Te artykuły mają uderzyć w Kościół Katolicki. Podobną metodę stosowali komuniści zarządzając Kościołem Polskokatolickim, który wykorzystywali do atakowania Kościoła rzymskokatolickiego.


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Artykuł o protestantyzmie w GW

Postautor: Michał » 19 lut 2017, 17:46

Przeczytałem ten artykuł z Polityki (wcześniej był za paywallem) i muszę zgodzić się z Lordem Vajlerem.
Kościoły ewangelickie chwalone są jako bardziej "otwarte" i "ludzkie" niż katolicki.
Skutkuje to utrwalaniem stereotypów o protestantach błogosławiących homomałżeństwa i wyświęcających biskupki lesbijki biorących się ekscesów części europejskich kościołów historycznych.
No i nieszczególnie podoba mi się promowanie na czołową polską protestantkę p. Elizy Michalik, która swoimi antykleryklanymi, a czasem wręcz antyteistycznymi wypowiedziami sprawia wrażenie, jakby konwersji dokonała po to, by zamiast do kościoła katolickiego móc nie chodzić do ewangelicko-augsburskiego.
Ale pozytywnie oceniam fakt publikacji tego artykułu w GW oraz wywiadu z Natalią Niemen w DRz - niech Polacy uczą się, że protestantyzm nie gryzie.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości