Poszukuje cytatu i jego autora

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Niedźwiadek
Posty: 96
Rejestracja: 28 lis 2014, 22:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Poszukuje cytatu i jego autora

Postautor: Niedźwiadek » 21 lut 2017, 15:51

Poszukuję cytatu i jego autora, był to chyba jakiś męczennik, nie pamiętam dokładnie jak sam cytat brzmi, ale parafraza wygląda mniej więcej tak:
"Nie możesz mnie wygnać, gdyż cała ziemia należy do Pana i wszędzie jestem u siebie... nie możesz odebrać mi życia gdyż jest ono własnością Boga...
Gościu z jakimś bodajże sędzią dyskutował.

Dzięki.


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukuje cytatu i jego autora

Postautor: Kamil M. » 21 lut 2017, 19:15

Św. Jan Chryzostom, patriarcha Konstantynopola, został wygnany przez cesarzową Eudoksję za to, że wypominał jej grzeszne postępowanie. Cały dialog:

- Nie możesz mnie wygnać, bowiem cały świat jest domem mego Ojca.
- To zabiję cię - odrzekła cesarzowa.
- Nie jesteś w stanie, ponieważ życie moje ukryte jest z Chrystusem w Bogu - powiedział Jan.
- Odbiorę ci twoje majętności.
- Nie możesz tego zrobić, gdyż mój skarb jest w niebie i serce moje jest tam.
- Ale wypędzę cię z dala od twych przyjaciół i nikt nie pozostanie przy tobie.
- Nie jesteś w stanie, ponieważ mam przyjaciela w niebie, od którego nie możesz mnie oddzielić. Opieram się tobie, ponieważ nie możesz uczynić nic, co mogłoby mi zaszkodzić.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukuje cytatu i jego autora

Postautor: Zbyszekg4 » 21 lut 2017, 19:25

...i jak się zakończyła historia? :stres:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Poszukuje cytatu i jego autora

Postautor: kruszynka » 21 lut 2017, 19:33

ale przepiękne słowa....


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukuje cytatu i jego autora

Postautor: Kamil M. » 21 lut 2017, 20:52

Zbyszekg4 pisze:...i jak się zakończyła historia? :stres:

Wikipedia:
W 403 r. cesarzowa Eudoksja, żona cesarza Arkadiusza, wraz z biskupami na synodzie "pod dębem" doprowadziła do pozbawienia Jana urzędu i zesłania na banicję. Początkowo wyroku synodu nie wykonano. Jednak, ponieważ Jan kontynuował wystąpienia przeciwko cesarzowej, ostatecznie wygnano go do Armenii. Stamtąd nadal słał krytyczne listy do Konstantynopola, dlatego postanowiono zesłać go na wybrzeże Morza Czarnego. Nie dotarł tam jednak, gdyż zmarł w drodze z wycieńczenia. Tuż przed śmiercią rzekł "Chwała Bogu za wszystko".


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości