Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
kosia
Posty: 2
Rejestracja: 04 maja 2017, 00:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

Postautor: kosia » 04 maja 2017, 00:06

Poszukuję informacji o Kościele przy Żabiej Ścieżce we Wrocławiu. Jak pewnie wie większość wrocławian - jest to ruina. Obecny właściciel nie jest w stanie wyremontować kaplicy z własnych środków. Czy myślicie, że jest jakaś szansa na uratowanie tego obiektu? Szkoda, że taki piękny budynek obraca się w ruinę. Może gdyby rozbudować go o miejsca noclegowe i sale konferencyjne, przy jednoczesnej odbudowę samej kaplicy, to mógłby służyć większej liczbie zborów i można go wykorzystywać na więcej sposobów - na konferencje, zjazdy itp. Tak jak niedawno otwarte Centrum Ewangelickie.
Pytam o to, ponieważ zajmuję się rewaloryzacją tego obiektu w ramach projektu studenckiego - wszystko jest czysto hipotetyczne, ale zastanawia mnie po prostu co należałoby zrobić, aby budynek ten uratować i aby mógł on "żyć". Jest to kościół ewangelicki i myślę, że taki powinien pozostać - dlatego pytam tutaj. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi!


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

Postautor: Oberyn. » 04 maja 2017, 12:46

Z tego, co wiem obecna wspólnota nie jest w stanie go wyremontować, ale chyba projekt mają. Widziałem w środku wizualizacje jak ma wyglądać i ma mieć wygląd typowo ewangelicki. Może skontaktuj się z pastorem tej wspólnoty, albo przejdź się na nabożeństwo na Żabią Ścieżke w niedziele o godz. 11?


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

Postautor: christianinroman » 07 maja 2017, 21:36

Od strony podwórka i Pogotowia jest wejście do ,,Zboru Chrześcijan''we Wrocławiu, ul. Żabia Ścieżka 1. Zbór należy do zborów prostaków ( nie mylić z prostymi zborami). Byłem członkiem do 22 marca 2017 roku i z przyczyn rodzinnych przeprowadziłem się do Polanicy Zdrój a do zboru ChWZ w Kłodzku.
Zbór ten raczej nie utrzymuje kontaktów i nie współpracuje ze zborami rejestrowanymi w Wrocławiu i innych miastach Polski. Jest raczej zamknięty, chyba z obawy by się nie zanieczyścić, ale też nie jest misyjny. Nacisk kładzie na uświęcenie i czystość zewnętrzną. To tak w skrócie.


Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

Postautor: Justyna » 08 maja 2017, 14:47

Jak liczny to jest zbór? Czy używa instrumentów w czasie zgromadzeń? Wcześniej miał tam siedzibę Kościół Chrystusowy z Sopotu?


Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

Postautor: Justyna » 09 maja 2017, 00:09

Efendi pisze:
Justyna pisze:Wcześniej miał tam siedzibę Kościół Chrystusowy z Sopotu?


Co to jest kosciol chrytusowy z sopotu?? Zaintrygowalo mnie to ;) Wiem ze we Wroclawiu jest zbór kościoła chrystusowego w RP "Spolecznosc Chrzescijanska Wroclaw" ale oni korzystaja z kosciola ktory formalnie nalezy do kosciola ewangelicko-augsburskiego, ale oni (ewangelicy) z niego nie korzystaja.
Ale z Sopotem chyba nic wspolnego nie ma.



Kościół Chrystusowy w Polsce: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... y_w_Polsce


kosia
Posty: 2
Rejestracja: 04 maja 2017, 00:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

Postautor: kosia » 11 maja 2017, 20:51

Dziękuję za odpowiedzi! Właśnie też nie do końca rozumiem do kogo ten kościół należy - na kartce w oknie jest napisane, że obiekt jest pod zarządem Rady Administracyjno - Misyjnej Kościoła Chrystusowego w RP z siedzibą w Sopocie. Z tego co wiem, to w Polsce są dwa Kościoły Chrystusowe - Kościół Chrystusowy w Polsce z siedzibą w Sobocie i Kościół Chrystusowy w RP z siedzibą w Warszawie. Czym one się między sobą różnią i do którego należy kaplica przy Żabiej Ścieżce nie wiem... I nie wiem też jaki związek ma z tym kościołem obecnie spotykający się tam zbór, o którym pisał christianinroman. Nie wiem też, czy mogę jako "obcy" przyjść na spotkanie tego zboru?
Projekt, który robię jest czysto teoretyczny, mam tylko pokazać swoje umiejętności konserwatorsko-projektowe. Chciałam się tylko dowiedzieć, co takiej wspólnocie jest niezbędne do funkcjonowania i co powinno się tam znaleźć oprócz samej kaplicy.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

Postautor: Oberyn. » 14 maja 2017, 21:48

Justyna pisze:Jak liczny to jest zbór? Czy używa instrumentów w czasie zgromadzeń? Wcześniej miał tam siedzibę Kościół Chrystusowy z Sopotu?


Na oko ok. 80-100 osób. Nie używają w czasie zgromadzeń instrumentów.

kosia pisze:Właśnie też nie do końca rozumiem do kogo ten kościół należy - na kartce w oknie jest napisane, że obiekt jest pod zarządem Rady Administracyjno - Misyjnej Kościoła Chrystusowego w RP z siedzibą w Sopocie. Z tego co wiem, to w Polsce są dwa Kościoły Chrystusowe - Kościół Chrystusowy w Polsce z siedzibą w Sobocie i Kościół Chrystusowy w RP z siedzibą w Warszawie. Czym one się między sobą różnią i do którego należy kaplica przy Żabiej Ścieżce nie wiem... I nie wiem też jaki związek ma z tym kościołem obecnie spotykający się tam zbór, o którym pisał christianinroman.


Owszem, również zauważyłem kartkę (może jakaś pozostałość i niezauważona pozostała), ale raczej zbór jest własnością tej wspólnoty, która nie należy do żadnego zarejestrowanego wyznania.


kosia pisze:Nie wiem też, czy mogę jako "obcy" przyjść na spotkanie tego zboru?


Jasne, że możesz. Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godz. 11. Pewnie przeczytałaś już na fasadzie budynku :) Nikt Cię nie wyprosi ani nie wygoni. Po nabożeństwie porozmawiaj z pastorem i już ;)


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

Postautor: Oberyn. » 14 maja 2017, 21:49

christianinroman pisze: Jest raczej zamknięty, chyba z obawy by się nie zanieczyścić, ale też nie jest misyjny.


I powiem Ci, że widać to od razu ;)


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wrocław - Kaplica przy Żabiej Ścieżce

Postautor: christianinroman » 14 maja 2017, 23:05

Mogę jeszcze uzupełnić informacje o Braciach Dawidow z Sopotu, którzy jako Kościół Chrystusowy dzierżawili obiekt wrocławski na ul. Żabia Ścieżka 1 zborowi chrześcijan który nie ma rejestracji. W piątek lub w sobotę od Braci z Gdańska dowiedziałem się, że Bracia Dawidow nie żyją. Ojciec zmarł kilka lat temu, gdy jeszcze byłem w tej społeczności a o synu dowiedziałem się w Olsztynie od Braci z Gdańska.
Społeczność Chrześcijańska z Sępolna nie ma nic wspólnego z Sopotem.



Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości