Biblia - jaka?

Biblie, słowniki i inne pomocne narzędzia.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Riddick » 10 lip 2017, 14:35

Biblia w przekładzie Piotra Zaremby jest super, byłby to naprawdę dobry przekład, gdyby w Starym Testamencie nie brakowało kilku ksiąg... a tak to korzystam z Poznańskiej tez jest dobra, poza manipulacjami w NT, ale w końcu lokalny patriotyzm c;


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Iwka
Posty: 4
Rejestracja: 03 lip 2017, 20:55
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Iwka » 12 lip 2017, 20:03

@ Zbyszekg4
Też o niej czytałam i właśnie na nią się końcu zdecydowałam. Kilka dni temu do mnie przyjechała :-D

Przekład bardzo mi odpowiada. Język współczesny, zrozumiały. Trzeba się przestawić na inne czytanie, bo tekst jest w dwóch kolumnach, więc czytamy z góry do dołu i znowu z góry do dołu:) Natomiast zaletą jest to, że numery wersetów są zawsze na początku wiersza, nigdy w środku tekstu. No i sprawa braku paginatorów, ale już w nie "zainwestowałam" i mam Biblię Ewangeliczną EIB z paginatorami:)
Bardzo podoba mi się papier, szkoda tylko, że jest bardzo cienki. Jak coś zaznaczysz zakreślaczem na jednej stronie, to praktycznie widać kolor na odwrocie, ale wszystko jest do przejścia, prawda?


Iwka
Posty: 4
Rejestracja: 03 lip 2017, 20:55
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Iwka » 12 lip 2017, 22:32

@ Zbyszekg4
Sorry, ale wprowadziłam cię w błąd - numery rozdziałów są zawsze na początku wiersza. Natomiast numery wierszy - zależy, jedne są na początku wiersza, inne w środku.


konia_z_rzedem
Posty: 337
Rejestracja: 22 lis 2016, 12:08
wyznanie: Kościół Katolicki
O mnie: Hallelujah!!!
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: konia_z_rzedem » 13 lip 2017, 20:16

Słaba jest ta Biblia Gdańska.


"Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę,
rozumny nabywa biegłości:
jak pojąć przysłowie i zdanie,
słowa i zagadki mędrców".

"Nikt nie jest sam z siebie mądry".
konia_z_rzedem
Posty: 337
Rejestracja: 22 lis 2016, 12:08
wyznanie: Kościół Katolicki
O mnie: Hallelujah!!!
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: konia_z_rzedem » 13 lip 2017, 21:09

konia_z_rzedem pisze:Słaba jest ta Biblia Gdańska.

Ale są jeszcze gorsze przekłady, albo być może przystosowane do "potrzeby czasów".


"Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę,
rozumny nabywa biegłości:
jak pojąć przysłowie i zdanie,
słowa i zagadki mędrców".

"Nikt nie jest sam z siebie mądry".
Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: diedmaroz » 13 lip 2017, 22:50

Czy polecacie ten przekład EIB? Jak wizualnie? Bo w tych "nowoczesnych" Bibliach, które widuję w zborze bardzo cienki papier, ja wolę taki gruby.. Ale nie widziałam jeszcze tego Przekładu Ewangelicznego na żywo.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
Iwka
Posty: 4
Rejestracja: 03 lip 2017, 20:55
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Iwka » 13 lip 2017, 23:41

diedmaroz pisze:Czy polecacie ten przekład EIB? Jak wizualnie? Bo w tych "nowoczesnych" Bibliach, które widuję w zborze bardzo cienki papier, ja wolę taki gruby.. Ale nie widziałam jeszcze tego Przekładu Ewangelicznego na żywo.


Ja kupiłam tą Biblię w dużym formacie, o wymiarach 17,5x24 cm. Czyta się bardzo dobrze, czcionka nie męczy oczu, język jest zrozumiały i współczesny. Natomiast co do papieru, to faktycznie jest bardzo, bardzo cienki, przy przewracaniu kartek szeleszczący:)
Ja mam taki sposób czytania, że zaznaczam ważne dla mnie wersety zakreślaczem i tu niestety jest taka sytuacja, że kolor zakreślacza przebija troszeczkę na drugą stronę kartki. Nie za dużo, da się przeżyć, ale jednak.
Generalnie przekład polecam, ale w wersji dużej, co do opcji średniej nie wypowiadam się, bo nie miałam jej w ręku.


Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: diedmaroz » 14 lip 2017, 21:52

Widziałam w UBG chyba ten papier cieniutki i nie podobało mi się to. Nawet druk przebijał na drugą stronę. Mam Brytyjkę przedwojenna i fajny gruby papier mimo, że wersja kieszonkowa.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Riddick » 14 lip 2017, 23:08

diedmaroz pisze:Mam Brytyjkę przedwojenna i fajny gruby papier mimo, że wersja kieszonkowa.

Przedwojenna brytyjka? Przepraszam bardzo, ale o której wojnie mowa? Brytyjka to przekład z 1975 roku, więc chyba chodzi o wojnę w Afganistanie albo w Iraku...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: diedmaroz » 14 lip 2017, 23:13

Heh przepraszam, nie dosłownie, chodziło mi, że starą. Chodzi o 1975 rok.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
Ararat
Posty: 208
Rejestracja: 25 kwie 2012, 14:51
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: https://goo.gl/FtHC4r
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: Ararat » 19 sie 2017, 14:57

PISMO ŚWIĘTE jest jedno przez które przemawia do człowieka Bóg. Słowo „Biblia” oznacza „Księga” lub „księgi”. Pismo Święte jest też zamiennie używane jako „Biblia” ponieważ posiada wiele ksiąg. W skład kanonu ksiąg natchnionych przez Boga wchodzi 39 ksiąg Starego Testamentu oraz 27 ksiąg Nowego Testamentu razem 66 ksiąg biblijnych w Piśmie Świętym. Tak jak powyżej napisałem Pismo Święte jest jedno. Biblia to Słowo Boga jest jedno i nie ma więcej „Pism Świętych” jest jedna Biblia – Księga Boża lecz jest wiele przekładów lub tłumaczeń Pisma Świętego. Stary Testament został napisany w języku hebrajskim i to on jest jego językiem oryginalnym tak jak Nowy Testament w greckim. Biblia jest jedna lecz wiele jej przekładów jak na przykład Biblia Warszawska zwana potocznie „brytyjską”, Biblia Tysiąclecia, Warszawsko-Praska i wiele innych. Ja najczęściej na blogu używam przekładu Biblii Warszawskiej, ale także innych przekładów jak Biblia Tysiąclecia, Warszawsko-Praska czy przekład Biblii Gdańskiej oraz inne, które są bliskie oryginałowi.
Warto czytać Pismo Święte bowiem to jest Słowo Boże, przez które przemawia do nas Bóg.
Więcej na ten tema tutaj
: http://przemek-sliwka.blog.onet.pl/tag/pismo-swiete/


"Nie ma zaś nic wspólnego z Bogiem ten, kto nie uznaje JEZUSA. " ( 1 list Jana 4:3 ) BWP
"Każdy zaś duch, który nie uznaje JEZUSA, nie jest z Boga;..." ( 1 list Jana 4:3 ) BT
"I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni." (Dzieje Ap.4:12) - TYLKO JEZUS CHRYSTUS.

https://jedynadroga.blogspot.com/
https://www.facebook.com/ZbawieniewChrystusie/
KamilPawelak
Posty: 71
Rejestracja: 10 lip 2017, 09:06
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: www.droga.milejewo.eu
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: KamilPawelak » 21 sie 2017, 08:02

Poznańska jest najlepsza. I nie ma "manipulacji", jak tu czytam.


wuka2
Posty: 86
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:10
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: wuka2 » 21 sie 2017, 12:24

KamilPawelak pisze:Poznańska jest najlepsza. I nie ma "manipulacji", jak tu czytam.


Masz na myśli tą wielką "cegłę"? Edycja św.Pawła ją wydała, tak?
Mam ją.
We wszelkich wydaniach katolickich sa manipulacje mniejsze lub większe. A niektóre przypisy skandalicznie tendencyjne.


KamilPawelak
Posty: 71
Rejestracja: 10 lip 2017, 09:06
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: www.droga.milejewo.eu
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: KamilPawelak » 21 sie 2017, 12:50

Nie tę mam na myśli.


wuka2
Posty: 86
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:10
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia - jaka?

Postautor: wuka2 » 21 sie 2017, 12:53

A jaką?
Czy paulińską? Nie widzę chyba dobrze albo nie podajesz namiarów.



Wróć do „Narzędziownia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości