Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: magda » 06 wrz 2017, 23:04

czy Bóg może być autorem tego że za winę ojca odpowiada syn jeśli sam Bóg mówi:

Eze 18:1-17 bw
(1) I doszło mnie słowo Pana tej treści: (2) Dlaczego to używacie między sobą przysłowia o ziemi izraelskiej: Ojcowie jedli kwaśne grona, a zęby synów ścierpły? (3) Jakom żyw - mówi Wszechmocny Pan - że już nie będziecie wypowiadali w Izraelu tego przysłowia.
(4) Oto wszyscy ludzie są moi, zarówno ojciec, jak syn - są moimi.
Każdy, kto grzeszy, umrze.
(5) Lecz jeżeli kto jest sprawiedliwy i wykonuje prawo i sprawiedliwość, (6) nie je mięsa ofiarnego na górach i nie podnosi oczu ku bałwanom domu izraelskiego, nie hańbi żony swojego bliźniego, nie obcuje z żoną podczas jej nieczystości, (7) nie uciska nikogo i dłużnikowi zwraca jego zastaw, nie dopuszcza się gwałtu, udziela chleba głodnemu, a nagiego przyobleka w szatę, (8) nie pożycza na lichwę i nie bierze odsetek, powstrzymuje swoją rękę od złego, w sporach między ludźmi rozsądza zgodnie ze słusznością, (9) postępuje według moich przykazań i przestrzega wiernie moich praw: ten jest sprawiedliwy, on też na pewno będzie żył - mówi Wszechmocny Pan.
(10) Lecz jeżeli spłodził syna - rozbójnika, przelewającego krew, który popełnił jeden z tych grzechów - (11) chociaż on sam tego wszystkiego nie popełnił - syna, który bierze udział w ucztach ofiarnych na wzgórzach i hańbi żonę swojego bliźniego, (12) uciska ubogiego i biednego, dopuszcza się gwałtu, zastawu nie zwraca i podnosi oczy swoje ku bałwanom, popełnia ohydne czyny, (13) pożycza na lichwę i bierze odsetki - na pewno nie będzie żył, ponieważ popełnił wszystkie te ohydne czyny.
Na pewno poniesie śmierć; jego krew będzie na nim.
(14) A oto, jeżeli spłodzi syna, a ten widzi wszystkie grzechy, które popełnia jego ojciec, i chociaż je widzi, nie popełnia ich, (15) nie bierze udziału w ucztach ofiarnych na wzgórzach i nie podnosi swoich oczu ku bałwanom domu izraelskiego, żony swojego bliźniego nie hańbi, (16) nikogo nie uciska, nie bierze zastawu i nie dopuszcza się gwałtu, głodnemu udziela swojego chleba, a nagiego przyobleka w szatę, (17) powstrzymuje swoją rękę od złego, nie pożycza na lichwę i nie bierze odsetek, przestrzega moich praw, postępuje według moich przykazań - ten nie umrze za winę swojego ojca, na pewno będzie żył.

Jeremiasz tez pisał ze Bogu sie ta myśl o odpowiedzialności dzieci za czyny ojców nie podobała

Jr 31:29 bw "W owych dniach już nie będą mówili: Ojcowie jedli cierpkie grona, a zęby synów ścierpły,"

Skoro się to Bogu nie podobało to jak może byc autorem tego , może jacyś dawni zydzi conieco pododawali????????


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: chwat » 07 wrz 2017, 06:45

nesto pisze:
chwat pisze:Jest zazdrosny, bo nie dzieli się chwała z innymi bogami.


No właśnie. Czy nie uważasz, że to nie przystoi Bogu?
Takie żądanie chwały, modlitw itp?
To przyziemne i płytkie wartości. Dla mądrego nic nie znaczą i ich unika.
Bóg ogarnięty takimi przyziemnymi wartościami jak chwała czy uwielbienie?


"Zazdrosny" jest środkiem literackim, to antropomorfizm podkreślający ideę monoteizmu, nie jest dosłowną charakterystyką Boga.


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: nesto » 07 wrz 2017, 08:35

chwat pisze:
nesto pisze:
chwat pisze:Jest zazdrosny, bo nie dzieli się chwała z innymi bogami.


No właśnie. Czy nie uważasz, że to nie przystoi Bogu?
Takie żądanie chwały, modlitw itp?
To przyziemne i płytkie wartości. Dla mądrego nic nie znaczą i ich unika.
Bóg ogarnięty takimi przyziemnymi wartościami jak chwała czy uwielbienie?


"Zazdrosny" jest środkiem literackim, to antropomorfizm podkreślający ideę monoteizmu, nie jest dosłowną charakterystyką Boga.


Czyli Bóg mówiąc o sobie używa antropomorfizmu.
Wszystko jasne.

A czy nakazy dekalogu, to także gra słów i środek literacki?


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: saracen » 07 wrz 2017, 08:43

Czyli Bóg mówiąc o sobie używa antropomorfizmu.
Wszystko jasne.

Warto też odnaleźć co oznacza w ST, że "Bóg mówi".
Czy faktycznie podstawą tych słów był słyszalny głos zza światów, czy autor piszący dany fragment napisał "Bóg mówi", "Bóg rzekł"...


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: nesto » 08 wrz 2017, 16:45

Ja to wiem, ale niektórzy dyskutują na temat przecinka nie widząc, że Czerwony Kapturek pożarł Wilka..
Bo jak można dyskutować nad sensem tej czy innej sprawy nie widząc, że w Biblii Jezus jest zwykłym człowiekiem i tłumaczy innym, że jest jeden Bóg, którego jest sługą i który go posłał?
Ale to inny temat. Sami sobie o tym dyskutujcie..


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: chwat » 08 wrz 2017, 17:00

nesto pisze:Czyli Bóg mówiąc o sobie używa antropomorfizmu.
Wszystko jasne.

A jak ma mówić do ludzi, którzy rozumują metaforami Czerwonych Kapturków?


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: magda » 08 wrz 2017, 21:40

W ogóle pytanie w samym tytule jest jakieś dziwne tak jak by byli dwaj rózni Bogowie jeden starego jeden nowego testamentu , to cały czas ten sam jeden Bóg,


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: nesto » 10 wrz 2017, 10:04

magda pisze:W ogóle pytanie w samym tytule jest jakieś dziwne tak jak by byli dwaj rózni Bogowie jeden starego jeden nowego testamentu , to cały czas ten sam jeden Bóg,


Nowy Testament nie zawiera ani jednego zdania z imieniem Boga Starego Testamentu JHWH.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: magda » 10 wrz 2017, 11:57

Bo ten Bóg w nowym Testamencie przyjął imię Jahwe zbawia czyli Jezus. To ten sam Bóg


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: kontousunięte1 » 10 wrz 2017, 12:02

nesto pisze:
magda pisze:W ogóle pytanie w samym tytule jest jakieś dziwne tak jak by byli dwaj rózni Bogowie jeden starego jeden nowego testamentu , to cały czas ten sam jeden Bóg,


Nowy Testament nie zawiera ani jednego zdania z imieniem Boga Starego Testamentu JHWH.

Nesto, czyli co sugerujesz? Że Jezus to "fałszywka"?, czy Bóg ST to podróbka? Możesz jakoś rozszerzyć swój wpis?, plizuś ;-)
Jakie jest moje zrozumienie - w NT brakuje takich typowych zwrotów, jak mamy w ST, bo w Nowym sam Bóg zstąpił i ...mówi za siebie, że tak dziwnie trochę się wyrażę. A poza tym w kilku miejscach Pan Jezus mówi"JaJestem. U nas to jest takie dziwne , tzn. po polsku i pewnie w innych tłumaczeniach również, brzmi to inaczej niż YHWH, ale zwróć uwagę, że Żydzi dokładnie wiedzieli o KOGO chodzi, kiedy Jezus wypowiadał JA JESTEM (padali na twarz, inni ob

urzali się itp.reakcje). Pewnie, jak byś ty czy ja powiedział sobie: ja jestem to nikt w panikę by nie wpadł :-D ;)

No, popatrz, zbiegły nam się dwa wpisy. Ja, jak zwykle - wiele gadam, a tam jednym zdaniem mój wykład magda podsumowała :rotfl:


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: nesto » 14 wrz 2017, 13:36

kontousunięte1 pisze:Nesto, czyli co sugerujesz? Że Jezus to "fałszywka"?, czy Bóg ST to podróbka? Możesz jakoś rozszerzyć swój wpis?, plizuś ;-)

Nie sugeruje niczego. Stwierdzam fakt.
Dlaczego nie ma tego słowa nie wiem.
A odnośnie zwrotu:"ja jestem".
Tym zwrotem podpierają się chrześcijanie, jak kulawy laską.
Jezus wypowiedział te słowa wg Biblii wskazując na siebie, jako na mesjasza.
Popatrz na cytat:

61) Lecz On milczał i nic nie odpowiedział. Najwyższy kapłan zapytał Go ponownie: Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Błogosławionego? (62) Jezus odpowiedział: Ja jestem. Ujrzycie Syna Człowieczego, siedzącego po prawicy Wszechmocnego i nadchodzącego z obłokami niebieskimi.
BT

Popatrz sama na powyższy cytat WUKO.
Jezus zwyczajnie oświadcza, że jest mesjaszem (namaszczonym).
Dalej oświadcza, że ujrzą "syna człowieczego" (potomka ludzi - inaczej pisząc CZŁOWIEKA) siedzącego po prawicy Boga.
Jak może WUKO Bóg sam siedzieć po swojej prawej stronie? Tym bardzie, że ten, którego nazywasz Bogiem twierdzi w twojej świętej księdze, że jest człowiekiem? Przecież masz rozum! Jak możesz pisać o człowieku, który sam o sobie nauczał, że jest posłańcem i człowiekiem, który sam z siebie niczego zrobić nie może, że jest sługa Boga, że nie jest Bogiem (dlaczego mnie nazywasz dobrym? Dobry jest tylko Bóg), a za jedynego prawdziwego Boga uważał Boga żydów i wskazywał go innym (..a to jest życie wieczne, aby poznali ciebie, jedynego prawdziwego Boga) że jest tym właśnie Bogiem?
Toż to paranoja.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: diedmaroz » 14 wrz 2017, 14:18

Mówi o sobie, że jest Synem Człowieczym i Synem Bożym.
66 Skoro dzień nastał, zebrała się starszyzna ludu, arcykapłani i uczeni w Piśmie i kazali przyprowadzić Go przed swoją Radę*. 67 Rzekli: «Jeśli Ty jesteś Mesjasz, powiedz nam!» On im odrzekł: «Jeśli wam powiem, nie uwierzycie Mi, 68 i jeśli was zapytam, nie dacie Mi odpowiedzi. 69 Lecz odtąd Syn Człowieczy siedzieć będzie po prawej stronie Wszechmocy Bożej»*. 70 Zawołali wszyscy: «Więc Ty jesteś Synem Bożym?» Odpowiedział im: «Tak. Jestem Nim». 71 A oni zawołali: «Na co nam jeszcze potrzeba świadectwa? Sami przecież słyszeliśmy z ust Jego».


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: nesto » 14 wrz 2017, 15:11

@diedmaroz
Nie wiem, czy specjalnie próbujesz zejść z tematu, czy zwyczajnie nie rozumiesz czytanego tekstu.
Napisałem, że Jezus sam o sobie mówi, że nie jest Bogiem, ale człowiekiem.
Ty natomiast zapodałeś tekst, że uważał siebie samego za syna Bożego, co niby oznacza że jednak Bogiem jest.
Podaje niżej, cytaty, z których wynika, że synami Bożymi, a nawet Bogami czy też Bogiem byli nazywani ludzie (człowiek) namaszczony przez Boga , tj. wyznaczony do jakiejś misji. Poniżej rzecz dotyczy tzw. sędziów.


(34) Odpowiedział im Jezus: Czyż nie napisano w waszym Prawie: Ja rzekłem: Bogami jesteście? (35) Jeżeli /Pismo/ nazywa bogami tych, do których skierowano słowo Boże - a Pisma nie można odrzucić (36) to jakżeż wy o Tym, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: Bluźnisz, dlatego że powiedziałem: Jestem Synem Bożym?
(Ew. Jana 10:34-36, Biblia Tysiąclecia)

(3) Ujmijcie się za sierotą i uciśnionym, wymierzcie sprawiedliwość nieszczęśliwemu i ubogiemu! (4) Uwolnijcie uciśnionego i nędzarza, wyrwijcie go z ręki występnych! (5) Lecz oni nie pojmują i nie rozumieją, błąkają się w ciemnościach: cała ziemia chwieje się w posadach. (6) Ja rzekłem: Jesteście Bogami i wszyscy - Synami Najwyższego. (7) Lecz wy pomrzecie jak ludzie, jak jeden mąż, książęta, poupadacie. (8) O Boże, powstań, odbądź sąd nad ziemią, bo wszelkie narody są Twoją własnością.
(83) 01 Pieśń. Psalm. Asafowy. (2) O Boże, nie trwaj w milczeniu, nie milcz i nie spoczywaj, Boże!
(Ks. Psalmów 82:3-83:2, Biblia Tysiąclecia)

Zauważ diedmaroz, że bardzo głupio jest nazywać kogoś Bogiem, kto sam twierdzi, że nie jest Bogiem, a Jezus właśnie tak twierdził, wbrew temu, co zarzucali mu żydzi. Nawet to im wytłumaczył (cytaty powyżej).
Nie rozwalaj w sposób okrutnie nierozumny tematu. Najpierw poczytaj. Odradzam komentarze fundamentalno-chrześcijańskie. Są bez sensu.
Tutaj masz stary tekst wyjaśniający twój problem. Piszę "twój", bo to nie jest problem dla ludzi czytających ze zrozumieniem.

ps
Przeczytaj sobie Katechizm Rakowski: http://docer.pl/doc/n08nccs
Dla chrześcijanina powinien być ciekawą lekturą, bo przez chrześcijan napisany i zawierający ciekawe przemyślenia.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: diedmaroz » 14 wrz 2017, 15:24

W porządku, już się nie wcinam w temat, myślałam, że argumentujesz tylko na podstawie tego, że Jezus mówił o sobie "Syn Człowieczy".

PS. Zauważyłam, że na forum bardzo szybko przychodzi osąd w tym stylu jaki zastosowałeś powyżej "nie wiem czy robisz to specjalnie" albo jak kto inny pisał "pewnie chcesz kpić" itd. Jak można tak żyć, spodziewając się po ludziach wszystkiego najgorszego? :O Nie miałam złej intencji, a wiele razy widziałam tutaj, że ktoś mi ją usilnie wpiera.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: chwat » 14 wrz 2017, 17:25

nesto pisze:
kontousunięte1 pisze:Nesto, czyli co sugerujesz? Że Jezus to "fałszywka"?, czy Bóg ST to podróbka? Możesz jakoś rozszerzyć swój wpis?, plizuś ;-)


Jak może WUKO Bóg sam siedzieć po swojej prawej stronie?
Bóg postanowił urodzić się jako człowiek. Jego istnienie jako człowieka, wyróżniamy jako Osobę Boską. Z punktu widzenia rzeczywistości i czasu, jest to "nowość", mimo wszystko jednak, Bóg jest tym samym wiecznym Bogiem. Jego wcielenie się, było Jego własnym zamiarem i planem, dlatego mówimy o jednym Bogu, bo "Idea" jest tylko jedna.

ten, którego nazywasz Bogiem twierdzi w twojej świętej księdze, że jest człowiekiem?
Twierdzi. Twierdzi także, że jest Bogiem. Trzeba poskładać wszystkie zapisy, a nie zasłaniać oczy na połowę faktów i dokonywać fragmentarycznych interpretacji.

Jak możesz pisać o człowieku, który sam o sobie nauczał, że jest posłańcem i człowiekiem, który sam z siebie niczego zrobić nie może, że jest sługa Boga
Dzieło zbawienia, wymagało autentyzmu człowieczeństwa Jezusa. Jego ludzka natura nie istniała bez Boskiej, mimo że się nie mieszały. Jego ludzka natura, była efektem planu Bożego, dlatego mówiąc o tym, ze nic sam z siebie nie może zrobić, umniejsza cielesność w sensie sprawczym i przyczynowym.

że nie jest Bogiem (dlaczego mnie nazywasz dobrym? Dobry jest tylko Bóg)

Młodzieniec w rozmowie z Jezusem, nie uważał Go za Boga, ale za autorytet moralny.
Żeby otrzymać od Jezusa korzystną dla siebie odpowiedź, komplementuje Go. Zwrot Jezusa "nikt nie jest dobry", jest zaakcentowaniem obiektywizmu odpowiedzi, której zaraz udzieli, jako kryterium racji i zaznaczenie, że opinia pytającego o odpowiadającym, jest bez znaczenia.


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości