Z katolicyzmu od razu do protestantyzmu

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Z katolicyzmu od razu do protestantyzmu

Postautor: Artakserkses » 12 wrz 2017, 20:05

Jest wielu protestantów, którzy byli katolikami, zniechęcili się do katolicyzmu i skierowali się do protestantyzmu. Trochę mnie dziwi takie podejście, wydaje mi się, że katolik rezygnujący z katolicyzmu powinien raczej zapoznać się z tradycjonalizmem katolickim*, starokatolicyzmem, prawosławiem, monofizytyzmem, nestorianizmem, które są jednak bliższe katolicyzmowi niż protestantyzm. Zdaje mi się, że jednak bardziej naturalne jest skierowanie się do wyznania bliższego niż do bardziej oddalonego. Dlaczego tak wielu byłch katolików pominęło prawosławie itd. i od razu zajęli się protestantyzmem?

*wyodrębniłem tradycjonalizm w odróżnieniu od ,,głównego nurtu" - katolik rezygnujący z katolicyzmu zwykle jest katolikiem ,,głównonurtowym" i niewiele wie o tradycjonalizmie; stąd uznałem że w tym kontekście mogę zamieścić tradycjonalizm oddzielnie od głównego nurtu.


polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z katolicyzmu od razu do protestantyzmu

Postautor: polk » 12 wrz 2017, 21:21

Katolicy, którzy idą do protestantów najczęściej są po lekturze Biblii. A tam nie znajdziesz czegoś co mogłoby zainteresować "starokatolicyzmem, prawosławiem, monofizytyzmem, nestorianizmem". Biorąc samą Biblię wychodzi Protestantyzm.
Pomijam oczywiście ruchy zielonoświątkowe, adwentystyczne i inne, które są na pograniczu protestantyzmu (o ile w ogóle nimi są).


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z katolicyzmu od razu do protestantyzmu

Postautor: Dragonar » 13 wrz 2017, 01:39

polk pisze:Katolicy, którzy idą do protestantów najczęściej są po lekturze Biblii. A tam nie znajdziesz czegoś co mogłoby zainteresować "starokatolicyzmem, prawosławiem, monofizytyzmem, nestorianizmem". Biorąc samą Biblię wychodzi Protestantyzm.
Pomijam oczywiście ruchy zielonoświątkowe, adwentystyczne i inne, które są na pograniczu protestantyzmu (o ile w ogóle nimi są).

Moje doświadczenie właśnie tak wygląda, zwłaszcza że nikt nie przyszedł mnie przekonywać do protestantyzmu, nikt mi nie głosił. Czytałem Nowy Testament po tym, jak zwątpiłem w Kościół Katolicki i zainteresowałem się duchowością wschodnią oraz ezoteryką. Bez wczytywania do tekstu założeń i kiedy człowiekowi rzeczywiście jest wszystko jedno, co będzie mówić Biblia, odkrywa się jej prawdziwe przesłanie, a przynajmniej zbliża się do niego.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z katolicyzmu od razu do protestantyzmu

Postautor: polk » 14 wrz 2017, 20:35

Dokładnie. Jeśli ktoś szczerze szuka i uzna, że Biblia zawiera wszystko co jest potrzebne do zbawienia i nie potrzeba "dodatkowego objawienia" to Protestantyzm gotowy. Oczywiście Protestantyzm historyczny, a nie nowo-objawieniowe zielonoświątkowe wspólnoty w których porządkiem nabożeństwa jest brak porządku.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z katolicyzmu od razu do protestantyzmu

Postautor: Artakserkses » 15 wrz 2017, 19:32

polk pisze:Katolicy, którzy idą do protestantów najczęściej są po lekturze Biblii. A tam nie znajdziesz czegoś co mogłoby zainteresować "starokatolicyzmem, prawosławiem, monofizytyzmem, nestorianizmem". Biorąc samą Biblię wychodzi Protestantyzm.
Pomijam oczywiście ruchy zielonoświątkowe, adwentystyczne i inne, które są na pograniczu protestantyzmu (o ile w ogóle nimi są).


Parę biblijnych rzeczy za prawosławiem i innymi chyba jednak się znajdzie:

J 15, 26 pisze: Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie.


Wydaje mi się, że Wasze odpowiedzi jednak nie wyczeprują pytania, tylko je jakby przesuwają do tyłu:
polk pisze:Biorąc samą Biblię wychodzi Protestantyzm.

Dragonar pisze: Bez wczytywania do tekstu założeń i kiedy człowiekowi rzeczywiście jest wszystko jedno, co będzie mówić Biblia, odkrywa się jej prawdziwe przesłanie, a przynajmniej zbliża się do niego.


polk pisze: Jeśli ktoś szczerze szuka i uzna, że Biblia zawiera wszystko co jest potrzebne do zbawienia i nie potrzeba "dodatkowego objawienia" to Protestantyzm gotowy.


Ale właśnie na tym polga protestantyzm, że bierz się samą biblię, nie dodaje się założeń, uznaje się, że do zbawienia wystarczy sama Biblia. Może więc trzeba zadać inne pytanie: dlaczego katolicy, którzy rezygnują z katolicyzmu, raczej odrzucają od razu całą Tradycję (co daje sola scriptura i protestantyzm) zamiast zapoznać się z wyznaniami o mniejszej Tradycji?


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z katolicyzmu od razu do protestantyzmu

Postautor: kontousunięte1 » 15 wrz 2017, 19:43

Ale właśnie na tym polga protestantyzm, że bierz się samą biblię, nie dodaje się założeń, uznaje się, że do zbawienia wystarczy sama Biblia. Może więc trzeba zadać inne pytanie: dlaczego katolicy, którzy rezygnują z katolicyzmu, raczej odrzucają od razu całą Tradycję (co daje sola scriptura i protestantyzm) zamiast zapoznać się z wyznaniami o mniejszej Tradycji?

Chyba już głupieję. O jakiej mniejszej Tradycji mówisz?
Jak po przeczytaniu Biblii i skonfrontowaniu jej nauk z nauczaniem KrK można mieć wątpliwości jakiekolwiek i nadal tkwić w katolicyzmie :roll: Tego nie rozumiem. Ćhyba nie ma czegoś takiego, jak mniejsza i większa Tradycja.


Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z katolicyzmu od razu do protestantyzmu

Postautor: Artakserkses » 15 wrz 2017, 19:50

Weźmy same sobory powszechne:

Katolicyzm - ok. 21 soborów (zależy jak liczyć Bazylea-Ferrara-Florencja-Rzym)
Prawosławie - 7 (8 z piąto-szóśtym)
Monofizytyzm - 4

Tradycja prawosławna czy monofizycka jest, jak widać, mniejsza od katolickiej. Może po przeczytaniu Biblii trudno tkwić w katolicyzmie [choć wielu katolików przeczytało Biblię (i to z deuterokanonicznymi) i tkwią w katolicyzmie], ale dlaczego ten, komu trudno tkwić w katolicyzmie, kieruje się do protestantyzmu, a nie np. prawosławia?


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z katolicyzmu od razu do protestantyzmu

Postautor: kontousunięte1 » 15 wrz 2017, 19:58

Prawosławie z swoimi ikonami i innymi "dziwnościami" jest podobne do katolicyzmu. Poza tym jesli ktoś mieszka dalej od wschodniej granicy, to prawosławia nie zna, nie miał nigdy styczności, to inna planeta.
Nie wiem, czy ilość soborów jest jakimkolwiek wyznacznikiem mniejszej czy większej tradycji. Dla mnie - bez sensu.


Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z katolicyzmu od razu do protestantyzmu

Postautor: Artakserkses » 15 wrz 2017, 20:37

Rzeczywiście prawosławie pod pewnymi względami jest podobne do katolicyzmu, ale pod innymi względami może być podobne do protestantyzmu. Myślę, że prawosławiu bliżej do np. konserwatywnego luteranizmu (konfesyjność, wysokokościelność itd.) niż do katolicyzmu... Trudno byłoby by zmierzyć ,,prawosławie ma 600 jednostek wspólnego z katolicyzmem i 650 jednostek z protestantyzmem".

Ja nie mieszkam przy wschodniej granicy, ale poczytałem książki, artykuły, pochodziłem do cerkwi, rozmawiałem z księżmi itd. i już prawosławie nie jest mi tak obce jak dawniej. Tak samo można powiedzieć, że jak ktoś nie mieszka na Śląsku Cieszyńskim, to protestantyzm dla niego to coś obcego i inna planeta.

Ilość soborów to chyba dobry wyznacznik ilości Tradycji - skoro katolicyzm uznaje wszystkie sobory prawosławne oprócz piąto-szóśtego, a do tego ma ok. 14 ,,własnych soborów", do tego encykliki papieży itd., to Tradycja katolicyzmu jest większa od Tradycji prawosławia.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Z katolicyzmu od razu do protestantyzmu

Postautor: magda » 15 wrz 2017, 22:04

człowiek po przeczytaniu Biblii czuje sie oszukany przez KRK i szuka czegos zupełnie do katolicyzmu nie podobnego. Jak sie widzi nabożeństwo w cerkwi to to się wydaje jeszcze większym balwochwalczym kultem niż katolicki lub takim samym , człowiek chce prawdy takiej jaką znalazł w Biblii a nie tych bredni czego doświadczył w KRK dlatego szuka koscioła który by był zgodyny z tym czego wyczytał w Biblii i z regóły jak ma szczescie to trafi na protestancki a jak ma mniej szczęścia co bywa często to najpierw trafia do swiadków bo wymachuja cały czas Biblią ale jak już ma doświadczenie ze został zmanipulowany oszukany wiec uważa na to co mu serwują swiadkowie i nie daje sie nabrać ucieka też od nich w końcu trafia na protestantów i widzi ze jednak mozna mieć czysta biblijną wiarę dowiaduje się jak wazne jest zbawienie z łaski jak łatwo być zbawionym przez Jezusa co było ukrywane . nikt nie mówił w KK o nowonarodzeniu o tym że juz się jest zbawionym , nie było pewniści zbawienia, że nie potrzebnY czysciec ,papież, kapłani ,ponowne ofiary na mszy ,umartwianie ze jest Duch Świety który wspiera jak sie dąży do Jezusa i odkrywa że KRK to kościół djabelski pełen fałszu a jak jeszcze sobie przeczyta historie papiestwa i włos mu się na głowie zjeży że był w takiej djabelskich szponach to będzie omijał szerokim łukiem wszelkie podobne do katolickiego kościoły i dziekował Bogu ze go wyzwolił z tak wielkiego zwiedzenia i zła.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości