SCh Północ

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
emwu
Posty: 106
Rejestracja: 25 lis 2017, 20:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

SCh Północ

Postautor: emwu » 26 lis 2017, 12:09

Byłem ;-) I skreśliłem definitywnie z listy potencjalnych zborów, z którymi mógłbym się związać.

Z pozytywnych stron:
- czysto,
- schludnie,
- nowoczesny wystrój,
- darmowa kawa i herbata przy wejściu [nie korzystałem, ale na plus],
- sprawna organizacja,
- punkt informacyjny,
- dobrze przewietrzona i oświetlona sala,
- telebimy w widocznych miejscach,
- ogólnie pozytywny klimat od samego wejścia.

Za powyższe szczery szacunek, bo wymaga to ogromnego nakładu pracy, środków oraz zdyscyplinowania.

Z negatywnych stron:
- potwornie głośna muzyka. Trzeba mieć mocno zepsuty słuch od ryku słuchawek albo ubytki ze starości/choroby, żeby to wytrzymać. Mnie po 15 minutach zaczęła boleć głowa, po 28 minutach wyszedłem. Nie dało się wytrzymać dłużej, nie słychać własnych myśli. No chyba, że ktoś nie chce myśleć, tylko czerpać przekaz ze sceny - wtedy będzie OK.
- piosenki to oczywiście w nieskończoność powtarzane, proste refreny. Po jednej wizycie można już nauczyć się kilku.
- prowadzący jako wodzirej, który ma nakręcić emocje słuchaczy, zachęca do klaskania, wyciągania rąk, podchodzenia bliżej sceny, pyta "Czy jesteście ze mną?" itp. - tak jak na koncercie muzyki rozrywkowej,
- świadectwo nawrócenia czytane z kartki, bardzo sztuczne w swoim brzmieniu, mające wywołać na siłę sensację,
- ogólny infantylizm przekazu, dobry dla wczesnych nastolatków.

Kazania nie doczekałem, ale jest ich sporo na YT i poziomem na ogół są dopasowane do innych elementów.


Awatar użytkownika
emwu
Posty: 106
Rejestracja: 25 lis 2017, 20:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: SCh Północ

Postautor: emwu » 30 lis 2017, 08:33

Wiesz, słuchałem potem kazania z tego właśnie dnia [szybko zamieszczają w sieci, co jest kolejnym plusem] i było całkiem sensowne. Wprawdzie trochę mnie rozbawiła zapowiedź pastora, że jest to wyjątkowo trudne intelektualnie kazanie a było proste jak drut [Bóg z najgorszego zła może wyprowadzić dobro, chociaż sam zła nie czyni - koniec kazania], ale OK, może jak na nich było szczególnie ciężkie.

Nie jestem aż tak czepialski, zniosę gitarki i perkusję. Jednak muzyka nie grała, tylko ryczała i dudniła. Na Zagórnej też gra taka kapela, ale znacznie ciszej. Tutaj po prostu nie dałem rady wytrzymać, jakby nad uchem walił młot pneumatyczny. A te zachęty rodem z popowych koncertów też nie działają na mnie dobrze.

Teraz tylko wolni, luteranie albo baptyści. Chociaż ostatnio wybrany 2-gi pastor u baptystów, który nie ma chyba jeszcze 30-ki, bez dzieci i już zdążył wygłosić kazanie o dziesięcinie [jest dowód w postaci materiału w sieci, więc nikogo nie oczerniam]:

http://baptysci.waw.pl/multimedia/kazan ... rzypkowski

nie budzi mojej sympatii.

Wielka szkoda, że kazalnice w sklerykalizowanych zborach okupuje najczęściej 2-3 ludzi. To się szybko staje monotonne, bo niemal każdy ma swojego "konika" i już po miesiącu słuchania jego kazań można przewidzieć co powie.


polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: SCh Północ

Postautor: polk » 30 lis 2017, 12:55

emwu pisze:Teraz tylko wolni, luteranie albo baptyści.


Jak wybierasz się do luteranów to wiem, że w Warszawie są też metodyści.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
emwu
Posty: 106
Rejestracja: 25 lis 2017, 20:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: SCh Północ

Postautor: emwu » 30 lis 2017, 12:58

polk pisze:Jak wybierasz się do luteranów to wiem, że w Warszawie są też metodyści.


Dziękuję, wiem, ale z metodystami mi zupełnie nie po drodze doktrynalnie - arminianizm.


polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: SCh Północ

Postautor: polk » 30 lis 2017, 13:00

Metodyści są głównie arminianami, ale są też wśród nich kalwiniści i np. wierzący w nieutracalność zbawienia. W XVIII wieku głównym metodystą o poglądach kalwińskich był George Whitefield.
W XX wieku Martyn Lloyd-Jones był metodystą o kalwińskich poglądach.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: SCh Północ

Postautor: kontousunięte1 » 30 lis 2017, 15:54

Czy to jest to, gdzie ma kazania pan Pawlusiów? (czy jakoś tak?).


Awatar użytkownika
emwu
Posty: 106
Rejestracja: 25 lis 2017, 20:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: SCh Północ

Postautor: emwu » 30 lis 2017, 16:40

Efendi pisze:Emwu Byles w SCh pulawska czy tylko polnoc?? Bo ciekawi mnie czy pulawska sie rozni duzo czy niewiele ;)


Nie byłem na Puławskiej, mam daleko i nawet jeśli różnią się od północy, to jakoś mi się nie chce. Może mniejsza sala i ciszej grają, ogólnie to wszystko podobne:

https://www.youtube.com/watch?v=RXDqlnbO_jU


breath
Posty: 134
Rejestracja: 14 mar 2017, 19:51
wyznanie: Kościół Chrystusowy w RP
O mnie: osiem lat temu nawrocenie i chrzest
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: SCh Północ

Postautor: breath » 30 lis 2017, 17:39

emwu pisze:
Efendi pisze:Emwu Byles w SCh pulawska czy tylko polnoc?? Bo ciekawi mnie czy pulawska sie rozni duzo czy niewiele ;)


Nie byłem na Puławskiej, mam daleko i nawet jeśli różnią się od północy, to jakoś mi się nie chce. Może mniejsza sala i ciszej grają, ogólnie to wszystko podobne:

https://www.youtube.com/watch?v=RXDqlnbO_jU

Przebierasz jak babka na targu pomidory.Ten za twardy a ten przejrzaly a ten kolejny nie spodoba ci sie gdy na niego jutro spojrzysz.W ten sposob nigdy nie znajdziesz zboru dla siebie.Tu za glosno a tam graja ciszej ale jest ci za daleko.I generalnie wszystkie zbory nie spelniaja twoich oczekiwan.Jakos cie rozumiem choc ja nie mialam takich dylematow.Moze znajdz sobie jakis kosciol domowy w Warszawie pewnie iest ich troche.


Awatar użytkownika
emwu
Posty: 106
Rejestracja: 25 lis 2017, 20:04
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: SCh Północ

Postautor: emwu » 30 lis 2017, 18:28

Nie odczuwam żadnej presji na znalezienie zboru. Oglądam sobie, ale wcale nie muszę znaleźć. Od tego kompletnie nic nie zależy. Powiem więcej: moje doświadczenie pokazuje, że angażowanie się w społeczność może niejednokrotnie odwieść od wiary, zamiast ją wzmocnić. W większości miejsc bardziej niż na słuchanie trzeba się nastawić na odpieranie w swoim umyśle przekazywanych błędów a ceną za ewentualne wsparcie ludzi wierzących w swoich problemach jest ich ingerowanie w życie i próby wywierania nacisku w różnych sprawach.

Zbory, które zwiedzam, w sposób rażący odbiegają od biblijnych standardów: klerykalizacja, natarczywa muzyka i dyskotekowa atmosfera, nauczanie przez kobiety i brak nakrywania głów, angażowanie się w politykę - to tylko niektóre z wad. Ponieważ według standardów biblijnych są to instytucje mocno niepoważne, i ja na poważnie nie traktuję swoich poszukiwań. Jak mi się coś spodoba, to zostanę a jak nie, to poprzestanę na czytaniu Biblii. Traktuję to póki co jako turystykę a nie chwytanie się koła ratunkowego, bo to koło otrzymałem prawie 20 lat temu.

Kiedyś te sprawy traktowałem bardzo poważnie, przeżywałem, gorączkowałem się rozważając, który jest lepszy. Teraz sobie zwiedzam i recenzuję, nie podważając zbawienia ludzi w poszczególnych grupach. To osądzi Bóg a ja mam zajęcie na niedzielę.


jglinka
Posty: 14
Rejestracja: 31 maja 2011, 17:18
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: SCh Północ

Postautor: jglinka » 02 cze 2018, 10:43

Witaj emwu,
a może byś założył własny zbór? To byłoby cudowne miejsce, tylko święci ludzi, cudowna muzyka, doskonałe kazania, wspaniała muzyka. Nie za cicho, nie za głośno, i całkiem blisko. Kobiety, jeśli by w ogóle były, siedziałyby z tyłu w chustach na głowie i nie mówiły nic. Bez klerykalizacji i dziesięciny, bez polityki ale za to z kawą za darmo i telebimami w widocznych miejscach.
Jak już zrobisz to napisz, wpadnę zrecenzować ;-) ;-) ;-)
Pozdrawiam


Jezus powiedział: Jeśli ktoś się nie narodzi na nowo, nie zobaczy Królestwa Bożego.
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: SCh Północ

Postautor: biblijny » 03 cze 2018, 18:24

emwu pisze:Nie odczuwam żadnej presji na znalezienie zboru. Oglądam sobie, ale wcale nie muszę znaleźć. Od tego kompletnie nic nie zależy.


Nie zgodziłbym się. Gdyby nic od tego nie zależało, nie znaleźlibyśmy w Biblii takich stwierdzeń, jak:

Hbr 10,25: Nie zaniedbujmy wspólnych zgromadzeń, jak się to stało zwyczajem niektórych.
1 Kor 12,21: Nie może więc oko powiedzieć ręce: „Nie potrzebuję ciebie”, ani głowa nogom: „Nie potrzebuję was”. 22 Owszem, te części ciała, które wydają się najsłabsze, są konieczne.
Ef 4,11: On także ustanowił apostołów, proroków, ewangelistów, pasterzy i nauczycieli, 12 aby przygotowali świętych do pełnienia posługi budowania Ciała Chrystusa, 13 aż wszyscy osiągniemy jedność wiary i poznanie Syna Bożego, doskonałe człowieczeństwo, miarę wielkości według pełni Chrystusa.

Zatem odnalezienie swego miejsca w społeczności jest ważne i sporo od tego zależy. Będąc chrześcijaninem oddzielonym od zboru, nie masz dostępu do nauczycieli oraz pasterzy.

Powiem więcej: moje doświadczenie pokazuje, że angażowanie się w społeczność może niejednokrotnie odwieść od wiary, zamiast ją wzmocnić.


Podobnie czytanie Pisma Świętego przywiodło niektórych do zguby:

2 Piotra 3,16: Pisze o tym we wszystkich listach, gdy porusza te sprawy. Są w nich jednak pewne rzeczy trudne do zrozumienia, które – podobnie jak inne Pisma – ludzie niedouczeni i słabej wiary przekręcają na własną zgubę.

Jednakże sam rozumiesz, że powyższy fakt nie może stanowić zachęty do biblijnej abstynencji. Podobnie, fakt istnienia zwodniczych społeczności, nie jest argumentem za tym, że lepiej samemu, niż w zborze.

W większości miejsc bardziej niż na słuchanie trzeba się nastawić na odpieranie w swoim umyśle przekazywanych błędów


Wynika to z tego, że jak zauważył św. Jakub w 3 rozdziale swojego listu: 2 Wszyscy przecież popełniamy wiele błędów.
Skoro nawet on (pisze bowiem w 1 osobie liczby mnogiej, więc zalicza siebie do tych, którzy popełniają błędy) dopuszcza się błędów, o ileż bardziej my.

Zbory, które zwiedzam, w sposób rażący odbiegają od biblijnych standardów


To prawda. Ty również odbiegasz od biblijnych standardów.
Poruszasz jednak poważny problem. Ja ten problem rozwiązałem w ten sposób, że unikam tych społeczności, które zmuszają mnie do grzechu. Jednak jeśli same popełniają błędy, nie zmuszają mnie do nich, wówczas byłbym gotów w takiej uczestniczyć.

Osobnym tematem jest tzw. klerykalizm, o którym wspomniałeś. Klerykalizm może doprowadzić do sytuacji, gdzie ktoś powołany do służby przez Boga, nie może służyć, ponieważ klerykałowie zamykają mu drogę do służby. Ktoś kiedyś powiedział, że św. Piotr nie miałby szansy na służbę w dzisiejszym kościele. Co robić w tej sytuacji? Myślę, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi. W tym przypadku powołany musi być na tyle blisko Boga, aby usłyszeć Jego głos i pozwolić się prowadzić indywidualnie.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
jglinka
Posty: 14
Rejestracja: 31 maja 2011, 17:18
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: SCh Północ

Postautor: jglinka » 08 cze 2018, 13:36

Efendi pisze:Ja w SCh Polnoc nie bylem, ale wiem jak jest w SCh Poludnie i prawda jest ze poszli w strone charyzmatyczna i klubowo-densingowa forme nabozenstw. Wiec jesli w SCh Polnoc tak samo to coz...

Bywam na elektronowej systematycznie i potwierdzem: czuć Bożą obecność ;-). Forma nabożeństw rzeczywiście nowoczesna, ale nie nazwałbym tego dancingową. Zresztą jest online z każdego z nabożeństw, można pooglądać :-)
Pozdrawiam


Jezus powiedział: Jeśli ktoś się nie narodzi na nowo, nie zobaczy Królestwa Bożego.
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: SCh Północ

Postautor: Kitka » 08 cze 2018, 13:41

jglinka pisze:potwierdzem: czuć Bożą obecność ;-).
A co masz na myśli pisząc, że czuć Bożą obecność?


jglinka
Posty: 14
Rejestracja: 31 maja 2011, 17:18
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: SCh Północ

Postautor: jglinka » 13 cze 2018, 19:06

Zgodnie z Mt 18:20 "Albowiem gdzie są dwaj lub trzej zgromadzeni w imię moje, tam jestem pośród nich."


Jezus powiedział: Jeśli ktoś się nie narodzi na nowo, nie zobaczy Królestwa Bożego.
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: SCh Północ

Postautor: Kitka » 13 cze 2018, 21:00

Czyli nie o czucie chodzi.
Taka tylko nowomowa chrześcijańska



Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości