Trójjedyny czy Jedyny?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 15 cze 2018, 12:41

Janek pisze:Pierwszy mówi,że jest drogą do Boga(Ojca)
Drugi mówi o Bogu Ojcu.Miałem inny werset na myśli.
Bardzo często trynitarze go cytują kompletnie nie rozumiejąc.


Objawienie Jana 1,17
"(17) Toteż gdy go ujrzałem, padłem do nóg jego jakby umarły. On zaś położył na mnie swoją prawicę i rzekł: Nie lękaj się, Jam jest pierwszy i ostatni,"

Jak widzisz z Obj.Jana 1,17, alfą i omegą, początkiem i końcem, jest Pan Jezus Chrystus.

Bóg, Alfa i Omega, który stał się zwykłym człowiekiem prowadzi nas do siebie samego. Bóg który może być jednocześnie w dowolnej ilości postaci stał się człowiekiem, aby wypełnić prawo. Tak jakby został żołnierzem, który musi przejść przez wszystkie szczeble kariery wojskowej, by udowodnić że jest prawdziwym wodzem naczelnym, generałem.
Na przykład w przypadku spotkania Pana z Abrahamem, nie musiał poddawać się niczyjej władzy. Przyjął na krótko ciało człowieka i spotkał się z Abrahamem by z nim porozmawiać i zawrzeć przymierze.


Awatar użytkownika
Jeremiasz
Posty: 1081
Rejestracja: 19 lip 2010, 20:26
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: Polska
O mnie: Ew.Jana 15,16: "Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem..."
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Jeremiasz » 15 cze 2018, 13:06

KAAN pisze:
Jeremiasz pisze: I Pan Jezus uczy ich, będąc Bogiem Ojcem...
Pan Jezus nie jest Ojcem, jest Synem.


"(9) widzimy raczej tego, który na krótko uczyniony został mniejszym od aniołów, Jezusa, ukoronowanego chwałą i dostojeństwem za cierpienia śmierci, aby z łaski Bożej zakosztował śmierci za każdego.
(10) Przystało bowiem, aby Ten, dla którego i przez którego istnieje wszystko, który przywiódł do chwały wielu synów, sprawcę ich zbawienia uczynił doskonałym przez cierpienia.
(11) Bo zarówno ten, który uświęca, jak i ci, którzy bywają uświęceni, z jednego są wszyscy; z tego powodu nie wstydzi się nazywać ich braćmi,
(12) mówiąc: Będę opowiadał imię twoje braciom moim, będę cię chwalił pośród zgromadzenia;

(13) i znowu: Ufność w nim pokładać będę; i znowu: Otom Ja i dzieci, które dał mi Bóg.

(14) Skoro zaś dzieci mają udział we krwi i w ciele, więc i On również miał w nich udział, aby przez śmierć zniszczyć tego, który miał władzę nad śmiercią, to jest diabła, "

Hebr.2,9-14

Jeżeli Pan Jezus ma dzieci, jak to mówi Hebr.2,13, to jest też i Ojcem, bo czy są dzieci bez Ojca?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 15 cze 2018, 13:41

Janek pisze:
KAAN pisze:Motyl i Janek macie jednoosobowe religie i żadnej wiedzy, prawda jest wam daleka. Nie ma sensu z wami dyskutować, Biblia was nie obchodzi tylko wałsne wizje.

Nie trolluj i nie wcinaj się ze swoim beznadziejnym utyskiwaniem.Nie chcesz nie dyskutuj.
Nie jestem sam,bo mam braci i siostry,ale nie chodzę do żadnej typowej denominacji..
Nie troluj, beznadziejnie fantazjujesz i nie jesteś chrześcijaninem. Chrześcijanie są wyraźnie określeni w Biblii i "chodzą" na zgromadzenia, gdzie realizują to co Biblia pokazuje jako wzorzec.
Wiedzę jak widać mam dużo większa od Ciebie,że pozostał Ci tylko kwik rozpaczy :-D
Nic nie widzisz, nic nie masz, pozostała ci tylko strategia ataku, fantazje nie są podstawą wiary chrześcijańskiej, a ty fantazjujesz.
Nie dam sobie zarzucić smyczy i waszych sprzecznych z Biblią
domgatów,herezyj.
Nie daj sobie, skoro prawdę Słowa Bozego uważasz za smycz, to twoja sprawa.
ps.Teraz się nie zasłaniaj adminem jak masz w zwyczaju,bo sam zacząłeś utyskwać jak dziecko któremu zabrano zabaweczkę.Jeszcze trochę i odpłyniesz-czekaj,czekaj :-D
Odpływasz, odpływasz, czekam, czekam...


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Janek » 15 cze 2018, 14:49

KAAN pisze:Nie troluj, beznadziejnie fantazjujesz i nie jesteś chrześcijaninem. Chrześcijanie są wyraźnie określeni w Biblii i "chodzą" na zgromadzenia, gdzie realizują to co Biblia pokazuje jako wzorzec.

Nie czytasz ze zrozumieniem lub gadasz z premedytacją bzdury :-D
Czym jest to zgromadzenie?jakąś zarejestrowaną denominacja?jezuicką do tego? :-D
Gdzie dwóch,trzech,a poza tym Biblia każe od herezjan się odłączyć i ich piętnować,a nie chodzić na ich antyBoże zgromadzenia.
Nic nie widzisz, nic nie masz, pozostała ci tylko strategia ataku, fantazje nie są podstawą wiary chrześcijańskiej, a ty fantazjujesz.

Niestety to Ty fantazjujesz i utyskujesz zamiast sensownie dyskutować na temat :-D Jaki KAAN każdy widzi.
Nie daj sobie, skoro prawdę Słowa Bozego uważasz za smycz, to twoja sprawa.

Herezje twojej denominacji to nie Prawda Słowa Bożego-.Jak w przypadku katolicyzmu i faryzeizmu-papu z kwasem.
Odpływasz, odpływasz, czekam, czekam...

Niestety dla ciebie to ty kolejny raz się skompromitowałeś oops
Jeremiasz pisze:
Janek pisze:Pierwszy mówi,że jest drogą do Boga(Ojca)
Drugi mówi o Bogu Ojcu.Miałem inny werset na myśli.
Bardzo często trynitarze go cytują kompletnie nie rozumiejąc.


Objawienie Jana 1,17
[b]"(17) Toteż gdy go ujrzałem, padłem do nóg jego jakby umarły. On zaś położył na mnie swoją prawicę i rzekł: Nie lękaj się, Jam jest pierwszy i ostatni,"[/bb.

Doczytaj dalej.Jezus jest pierwszy i ostatni w innym kontekście,a poza tym zbieżność tytułów o niczym nie świadczy.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 15 cze 2018, 15:37

Janek pisze:
KAAN pisze:Nie troluj, beznadziejnie fantazjujesz i nie jesteś chrześcijaninem. Chrześcijanie są wyraźnie określeni w Biblii i "chodzą" na zgromadzenia, gdzie realizują to co Biblia pokazuje jako wzorzec.
Nie czytasz ze zrozumieniem lub gadasz z premedytacją bzdury :-D
Czym jest to zgromadzenie?jakąś zarejestrowaną denominacja?jezuicką do tego? :-D
Gdzie dwóch,trzech,a poza tym Biblia każe od herezjan się odłączyć i ich piętnować,a nie chodzić na ich antyBoże zgromadzenia.
Nie czytasz ze zrozumieniem, lub z premedytacją trolujesz, nie pisałem o jezuickich denominacjach. Pisałem o chrześcijanach, którzy są opisani w NT i których obraz nie odpowiada twoim fantazjom.
Nic nie widzisz, nic nie masz, pozostała ci tylko strategia ataku, fantazje nie są podstawą wiary chrześcijańskiej, a ty fantazjujesz.

Niestety to Ty fantazjujesz i utyskujesz zamiast sensownie dyskutować na temat :-D Jaki KAAN każdy widzi.
Jaki Janek jest każdy widzi, nawet nie umie zrozumieć, zę Pan Jezus zmartwychwstał pierwszego dnia po sabacie i że chrześcijanie nie podlegają zakonowi mojżeszowemu.
Nie daj sobie, skoro prawdę Słowa Bozego uważasz za smycz, to twoja sprawa.
Herezje twojej denominacji to nie Prawda Słowa Bożego-.Jak w przypadku katolicyzmu i faryzeizmu-papu z kwasem.
Trolujesz, nie wykazałeś herezji w tym co tu głoszę, natomiast twoje herezje są wszystkim znane.
Odpływasz, odpływasz, czekam, czekam...
Niestety dla ciebie to ty kolejny raz się skompromitowałeś oops
Czekam, czekam...


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Janek » 15 cze 2018, 15:54

Nie czytasz ze zrozumieniem, lub z premedytacją trolujesz, nie pisałem o jezuickich denominacjach. Pisałem o chrześcijanach, którzy są opisani w NT i których obraz nie odpowiada twoim fantazjom.

Nie musiałeś o niej pisać :-D Swoje się wie w końcu :-D obraz tych chrześcijan bardziej odpowiada mi.
Jaki Janek jest każdy widzi, nawet nie umie zrozumieć, zę Pan Jezus zmartwychwstał pierwszego dnia po sabacie i że chrześcijanie nie podlegają zakonowi mojżeszowemu.

Nie nie umie zrozumieć tylko nie łykam twoich fantazji rodem z katolicyzmy bo w Bibilii o tym cichosza :-D
Chrześcijanie Biblijni nauczali aby Prawo Boże/Zakon utwierdzić w sercu,a nie znosić jak niektórzy :)
Apostołowie nauczali aby tak postępować jak Jezus postępował w opisanych Ewangeliach. opps
Trolujesz, nie wykazałeś herezji w tym co tu głoszę, natomiast twoje herezje są wszystkim znane.

Nic mi nie wykazałeś,a za to głowę w piasek zapchałeś nie tylko w temacie rzekomego trójjedynego
to jeszcze pochwycenia,szabatu,Prawa itd.
Przykro mi,ale wasza teologia marną jest.
Czekam, czekam...

Wszystko w swoim czasie,Bóg nie rychliwy,ale sprawiedliwy.


Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 17 cze 2018, 17:23

dla cielesnych tak to wyglada ,ze Jeszua modli sie do Ojca ale On mówi,ze
to sie dzieje ze wzgledu na nich anie na Niego
Mówic ze Jeszua nie jest Ojcem Wiecznosci to mówic ze Prorok kłlamał albo ze był
psychiczny kiedy mówił przez niego Duch Mesjasza
Narodzi sie wam ....Syn
Ojciec Wiecznosci....

Jak mozna to negowac !?

tego moze ciemnosci nie mogły pojac wtedy wiec zaczeły podwazac PRAWDE.

YHVH mówi o Sobie -sprzedali mNIE ZA 30 SREBRNIKÓW
Zobacza KOGO PRZEBILI.


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24
NACHASZ Eden
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 17 cze 2018, 20:47

Oliwka pisze:dla cielesnych tak to wyglada ,ze Jeszua modli sie do Ojca ale On mówi,ze
to sie dzieje ze wzgledu na nich anie na Niego.
Więc modlił się do Ojca a nie do siebie żeby zrozumieli ze Ojciec nie jest Synem, ale że Jezus jest posłanym od Ojca do wypełnienia jego woli. To dwie osoby.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 18 cze 2018, 12:14

niestety masz wielobóstwo nie poddajesz sie Duchowi Prawdy
nie mozesz pojacze YHVH przyszedł w ukryciu Sługi ze na krótko aby Go nie poznali
UNIZYŁ SAM SIEBIE SAM SIEBIE POSŁAŁ
Ojciec Go nie ponizył
ale dla swiata ma tak to wygladac.


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24

NACHASZ Eden

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 18 cze 2018, 20:58

Oliwka pisze:niestety masz wielobóstwo .
Niestety masz modalizm coś co nie pochodzi od Ducha Świętego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Oliwka » 17 gru 2018, 13:03

Jeszua mówi o sobie jak o Matce -chciałem was zgromadzic jak Kwoka piskleta ,a nie chcieliście cie


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24

NACHASZ Eden

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 17 gru 2018, 17:19

Oliwka pisze:Jeszua mówi o sobie jak o Matce -chciałem was zgromadzic jak Kwoka piskleta ,a nie chcieliście cie
Nieprawda; w tych słowach jest pouczenie o troskliwości Pana Boga a nie o jego płci, albo płci ptaka.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Dziesięć panien
Posty: 76
Rejestracja: 10 gru 2018, 20:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Dziesięć panien » 18 gru 2018, 12:49

To w końcu ile jest osób? Jezus modlił się do ducha św który był w nim w pełni. Czym jest Bóg? Skoro człowieka stworzył na swoje podobieństwo to może tu szukać odpowiedzi. Człowiek jest potrójną istotą składającą się z ciała, ducha i duszy. A jednak jedną osobą nie umiejącą się rozdzielić jak Bóg. Gdyby to bo takie proste nie poświęcono by dwóch tysięcy lat a i do dziś spór trwa. Najlepiej Hebrajczyków zapytać choć i oni w tym temacie są podzieleni mam na myśli Mesjanitów. Kłótnie i spory prowadzą do piekła. Jak czytam jak piszecie jeden z drugim to rany się otwierają. Diabeł siedzi w fotelu i się śmieje, że nie musi nic robić aby wierzący mieczem zabijali na wzajem. A świat nie znający Jezusa idzie na zatracenie.


Jezus Chrystus. Izajasz 9,6 "...
Cudowny, Doradca, Bóg Mocny,
Ojciec Wieczności, Książę Pokoju;
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 18 gru 2018, 17:42

Dziesięć panien pisze:To w końcu ile jest osób?
To pytanie odwołuje się do pewnego skrótu myślowego i próby zdefiniowania istoty Pana Boga. Nasz umysł zamknięty jest w trzech wymiarach i w doświadczeniach cielesnych, materialnych i rozmawiając o istocie Pana Boga stosujemy modele wykombinowane w naszych umysłach, intuicyjnie układające się w jakiś obraz zbliżony do naszego fizykalnego postrzegania siebie samego i innych ludzi. Czym jest osoba? Jeśli jest to jakaś wyodrębniona istota w stosunku do której można mieś skierowaną relację to Bóg jest trój osobowy. Ale patrząc na człowieka, siebie samego widzimy że w nas samych są relacje "skierowane"; człowiek jako istota stworzona na obraz i podobieństwo Boże ma ciało, duszę i ducha. Często mamy wewnętrzne rozterki spowodowane tym, że duch występuje przeciwko duszy i ciału, dusza pragnie czegoś, podczas gdy ciało wcale tego nie potrzebuje. O tym pisał Paweł w Rz 7. Jednak siebie samego traktujemy jako jedną osobę, a nie trzy osobne osoby w postaci ciała, duszy i ducha.
Twoje pytanie jest niesamowicie trudne w odpowiedzi jednoznacznej, bo nie dysponujemy doświadczeniem i słowami które byłyby adekwatne do opisu troistego Boga. Faktem jest że Bóg jest troisty, ale nazywanie poszczególnych "części" osobami (osobnymi istotami) jest niezręczne wobec objawienia Bożego i powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę, pomimo tego ze nie jest niczym nagannym mówienie o trzech osobach Bożych, bo nie mamy innych słów na opisanie istoty jedynego, troistego Boga. Bóg jest jeden (jest jednością ehat - 5M 6:4 ) ale znamy Go jako osobę Pana Jezusa, Ojca w niebie i Ducha Świętego.
Z pewnością nie wyczerpałem tematu, ale w tych słowach chciałem ci pokazać, że twoje pytanie jest bardzo poważne i trudne jeśli chodzi o odpowiedź, dlatego powinnaś je traktować z wielką powagą, pokorą i bojaźnią Bożą. Dotykanie Świętego Boga, nawet myślami, jest dla wierzącego czymś wzniosłym, pięknym i jednocześnie wzbudzającym obawę, lęk przed profanacją Bożego majestatu, tak jak to jest w przypadku wypowiadania imienia Bożego, imienia Pana Jezusa, zawsze trzeba to robić z szacunkiem i nie bez potrzeby.
Czym jest Bóg?
Kim jest Bóg... Och!.. To znowu wielki temat, dotykający istoty Najwyższego; zbawieni ciągle myślą o Bogu. Poznają go przez Słowo które objawia jego istotę, Pana Jezusa który objawił Boga w swojej osobie. Trudno odpowiedzieć jednym zdaniem, tu na forum możemy dyskutować ale poznawać Boga należy w zgromadzeniu świętych, z modlitwą, wpatrując się w żywe Słowo.
Bóg jest duchem i poznać go mogą jedynie ludzie duchowi:

Ewangelia św. Jana 4:24 Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie.

Skoro człowieka stworzył na swoje podobieństwo to może tu szukać odpowiedzi. Człowiek jest potrójną istotą składającą się z ciała, ducha i duszy. A jednak jedną osobą nie umiejącą się rozdzielić jak Bóg.
Masz piękne przemyślenia, myślę że dalej możesz podążać w tym kierunku.
Gdyby to bo takie proste nie poświęcono by dwóch tysięcy lat a i do dziś spór trwa.
No właśnie, dodatkowo musimy uwzględnić duchowość człowieka która wpływa na sposób myślenia o Bogu. Różne grupy ludzi mają rożne podejście do Słowa Bożego i świętości Boga, dodatkowo w różny sposób odnoszą się do autorytetu człowieka i Pana Boga.
Najlepiej Hebrajczyków zapytać choć i oni w tym temacie są podzieleni mam na myśli Mesjanitów. Kłótnie i spory prowadzą do piekła. Jak czytam jak piszecie jeden z drugim to rany się otwierają. Diabeł siedzi w fotelu i się śmieje, że nie musi nic robić aby wierzący mieczem zabijali na wzajem. A świat nie znający Jezusa idzie na zatracenie.
Muszą być spory, bez sporów nie zachodzi poszukiwanie prawdy, gdyby wszyscy się zgadzali co do akceptowania fałszu to mielibyśmy sytuację podobną do katolicyzmu, gdzie fałsz jest powszechnie akceptowany. Istotną sprawą jest co wynika z tych sporów; powinno być nawrócenie do prawdy, a czy tak się dzieje?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Dziesięć panien
Posty: 76
Rejestracja: 10 gru 2018, 20:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Dziesięć panien » 20 gru 2018, 21:29

KAAN pisze:
Dziesięć panien pisze:To w końcu ile jest osób?
To pytanie odwołuje się do pewnego skrótu myślowego i próby zdefiniowania istoty Pana Boga. Nasz umysł zamknięty jest w trzech wymiarach i w doświadczeniach cielesnych, materialnych i rozmawiając o istocie Pana Boga stosujemy modele wykombinowane w naszych umysłach, intuicyjnie układające się w jakiś obraz zbliżony do naszego fizykalnego postrzegania siebie samego i innych ludzi. Czym jest osoba? Jeśli jest to jakaś wyodrębniona istota w stosunku do której można mieś skierowaną relację to Bóg jest trój osobowy. Ale patrząc na człowieka, siebie samego widzimy że w nas samych są relacje "skierowane"; człowiek jako istota stworzona na obraz i podobieństwo Boże ma ciało, duszę i ducha. Często mamy wewnętrzne rozterki spowodowane tym, że duch występuje przeciwko duszy i ciału, dusza pragnie czegoś, podczas gdy ciało wcale tego nie potrzebuje. O tym pisał Paweł w Rz 7. Jednak siebie samego traktujemy jako jedną osobę, a nie trzy osobne osoby w postaci ciała, duszy i ducha.
Twoje pytanie jest niesamowicie trudne w odpowiedzi jednoznacznej, bo nie dysponujemy doświadczeniem i słowami które byłyby adekwatne do opisu troistego Boga. Faktem jest że Bóg jest troisty, ale nazywanie poszczególnych "części" osobami (osobnymi istotami) jest niezręczne wobec objawienia Bożego i powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę, pomimo tego ze nie jest niczym nagannym mówienie o trzech osobach Bożych, bo nie mamy innych słów na opisanie istoty jedynego, troistego Boga. Bóg jest jeden (jest jednością ehat - 5M 6:4 ) ale znamy Go jako osobę Pana Jezusa, Ojca w niebie i Ducha Świętego.
Z pewnością nie wyczerpałem tematu, ale w tych słowach chciałem ci pokazać, że twoje pytanie jest bardzo poważne i trudne jeśli chodzi o odpowiedź, dlatego powinnaś je traktować z wielką powagą, pokorą i bojaźnią Bożą. Dotykanie Świętego Boga, nawet myślami, jest dla wierzącego czymś wzniosłym, pięknym i jednocześnie wzbudzającym obawę, lęk przed profanacją Bożego majestatu, tak jak to jest w przypadku wypowiadania imienia Bożego, imienia Pana Jezusa, zawsze trzeba to robić z szacunkiem i nie bez potrzeby.
Czym jest Bóg?
Kim jest Bóg... Och!.. To znowu wielki temat, dotykający istoty Najwyższego; zbawieni ciągle myślą o Bogu. Poznają go przez Słowo które objawia jego istotę, Pana Jezusa który objawił Boga w swojej osobie. Trudno odpowiedzieć jednym zdaniem, tu na forum możemy dyskutować ale poznawać Boga należy w zgromadzeniu świętych, z modlitwą, wpatrując się w żywe Słowo.
Bóg jest duchem i poznać go mogą jedynie ludzie duchowi:

Ewangelia św. Jana 4:24 Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie.

Skoro człowieka stworzył na swoje podobieństwo to może tu szukać odpowiedzi. Człowiek jest potrójną istotą składającą się z ciała, ducha i duszy. A jednak jedną osobą nie umiejącą się rozdzielić jak Bóg.
Masz piękne przemyślenia, myślę że dalej możesz podążać w tym kierunku.
Gdyby to bo takie proste nie poświęcono by dwóch tysięcy lat a i do dziś spór trwa.
No właśnie, dodatkowo musimy uwzględnić duchowość człowieka która wpływa na sposób myślenia o Bogu. Różne grupy ludzi mają rożne podejście do Słowa Bożego i świętości Boga, dodatkowo w różny sposób odnoszą się do autorytetu człowieka i Pana Boga.
Najlepiej Hebrajczyków zapytać choć i oni w tym temacie są podzieleni mam na myśli Mesjanitów. Kłótnie i spory prowadzą do piekła. Jak czytam jak piszecie jeden z drugim to rany się otwierają. Diabeł siedzi w fotelu i się śmieje, że nie musi nic robić aby wierzący mieczem zabijali na wzajem. A świat nie znający Jezusa idzie na zatracenie.
Muszą być spory, bez sporów nie zachodzi poszukiwanie prawdy, gdyby wszyscy się zgadzali co do akceptowania fałszu to mielibyśmy sytuację podobną do katolicyzmu, gdzie fałsz jest powszechnie akceptowany. Istotną sprawą jest co wynika z tych sporów; powinno być nawrócenie do prawdy, a czy tak się dzieje?

Ogólnie to zastanawiam się jak odpisać bo rozjaśnienie stworzyłeś mojego zrozumienia. Chyba jaśniej nie można wytłumaczyć istoty Boga jak ty napisałeś i bardzo mi pomogłeś. Można twoim postem zakończyć debatę po dwóch tysięcy latach sporu.


Jezus Chrystus. Izajasz 9,6 "...
Cudowny, Doradca, Bóg Mocny,
Ojciec Wieczności, Książę Pokoju;

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości