Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
kubota
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2019, 15:52
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gender: Male
Kontaktowanie:

Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: kubota » 16 lis 2019, 21:25

Czym się kierowaliście wybierając zbór? Czytam w internecie różne rzeczy i mam mętlik w głowie.

Tak naprawdę to główną różnicę zauważyłem w stosunku do darów Ducha Świętego takich jak uzdrawianie czy mówienie językami. Są wspólnoty, które uważają, że te dary występują także dziś (Kościół Zielonoświątkowy) inne je negują (Baptyści). Na pewno nie jest to jedyna kwestia jaka dzieli poszczególne denominacje. Co jeszcze, na co zwrócić uwagę?

Dodatkową komplikacją są zbory uchodzące za chrześcijańskie, a w praktyce mogące być "na granicy" chrześcijaństwa. Na waszym forum gdzieś czytałem wątek o Adwentystach i część wypowiadających się twierdziła, że jest to chrześcijaństwo inni że nie.

Może jest na forum ktoś z Bydgoszczy, kto miał osobisty kontakt z miejscowymi zborami?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: KAAN » 16 lis 2019, 23:05

Szukaj tych co trzymają się Słowa Bożego. Wiem że to nie jest łatwe do stwierdzenia, trzeba trochę poznać społeczność, ale po jakimś czasie i rozmowach da się poznać stosunek przewodników zboru do Biblii. Unikaj charyzmatyzmu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
kubota
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2019, 15:52
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: kubota » 16 lis 2019, 23:25

KAAN pisze:Unikaj charyzmatyzmu.

No nieźle - akurat moja pierwsza wizyta była u zielonoświątkowców. Jutro też planowałem iść. Nie mogłem się zdecydować na żadną denominację więc poszedłem tam gdzie miałem najbliżej :)

A tak w ogóle to co jest nie tak ze wspólnotami charyzmatyczymi? Bo z tego co kojarzę to nie jesteś jedynym na tym forum, który odnosi się do nich sceptycznie.


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Pankracy » 17 lis 2019, 08:12

Napisałem ci wiadomość bo nie chce się tu ujawniać A miałem styczność z Bydgoskimi zborami. Choć zwolennikiem zborów ewangelicznych nie jestem to jednak bywają wyjątki ;)


kubota
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2019, 15:52
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: kubota » 17 lis 2019, 08:49

Zapytam jeszcze o Kościół Ewangelicznych Chrześcijan. Czy jest to wspólnota charyzmatyczna?


Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: pietrobus » 17 lis 2019, 10:13

Ja wiedziałem czego chce.Nie chciałem zboru, kościoła charyzmatycznego. Dla mnie to sztucznie brzmi. Robione coś na siłę, by mówić językami, ciągle uzdrawiać... Uważam że charyzmatycznego może być zesłany, Ale tylko na chwilę, na dany moment. Przez głęboką modlitwę. Natomiast nie wierzę tym co ustawiają ciągle i mówią językami. Często brzmi to jak przypadkowo wypowiadane głoski....


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
kubota
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2019, 15:52
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: kubota » 17 lis 2019, 13:12

Byłem dziś w Kościele Ewangelicznych Chrześcijan. I na razie będę tam uczęszczał. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i wiadomości.


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Noemi » 17 lis 2019, 15:00

kubota dobry wybór :)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: KAAN » 17 lis 2019, 17:06

kubota pisze:Zapytam jeszcze o Kościół Ewangelicznych Chrześcijan. Czy jest to wspólnota charyzmatyczna?
To dobry kierunek, KECh ma dobrą doktrynę i praktykę życia chrześcijańskiego, nie są charyzmatyczni.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Riddick » 17 lis 2019, 17:28

Nie powiedziałbym, że baptyści negują Dary Ducha; zbór baptystyczny w Poznaniu, do którego chodziłem ponad 10 lat temu, był w opinii tamtejszego pastora bardziej charyzmatyczny, niż zielonoświątkowcy, którzy swój zbór mieli budynek obok.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
kubota
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2019, 15:52
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: kubota » 17 lis 2019, 20:02

Zdaję sobie sprawę, że zbory mają autonomię i to co piszesz może mieć miejsce. Mój pierwszy wpis był bardzo ogólny.

Na ten moment zdecydowałem się na Kościół Ewangelicznych Chrześcijan.


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Noemi » 17 lis 2019, 21:35

Riddick pisze:Nie powiedziałbym, że baptyści negują Dary Ducha; zbór baptystyczny w Poznaniu, do którego chodziłem ponad 10 lat temu, był w opinii tamtejszego pastora bardziej charyzmatyczny, niż zielonoświątkowcy, którzy swój zbór mieli budynek obok.

Riddick chyba masz zakaz pisania w tym dziale


kubota
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2019, 15:52
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: kubota » 09 gru 2019, 15:28

Nie chcę zakładać nowego tematu, żeby zadać jedno pytanie więc zapytam w swoim własnym.

W niedzielę w zborze, do którego chodzę odbędzie się spotkanie adwentowe zamiast nabożeństwa. Będą modlitwy, ciasto, kawa itp. Czy takie spotkania są tylko dla oficjalnych członków zboru? Czy może przyjść ktoś taki jak ja "prosto z ulicy"?


marioosh666
Posty: 400
Rejestracja: 02 gru 2018, 11:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: marioosh666 » 09 gru 2019, 15:41

kubota pisze:W niedzielę w zborze, do którego chodzę odbędzie się spotkanie adwentowe zamiast nabożeństwa. Będą modlitwy, ciasto, kawa itp. Czy takie spotkania są tylko dla oficjalnych członków zboru? Czy może przyjść ktoś taki jak ja "prosto z ulicy"?

Skoro tam chodzisz to co stoi na przeszkodzie, żeby zapytać? :) Nie jesteś już prosto z ulicy. Tutaj nie ma sztywnych zasad dla wszystkich zborów. Wyrzucić raczej Cię nie wyrzucą, ale możesz czuć się trochę wyobcowany. Niektóre zbory traktują nabożeństwa jako czas dla siebie, bo widzą się tylko raz w tygodniu wszyscy i nie przepadają za wędrowcami, którzy chcą tylko popatrzeć, ale to sprawa bardzo indywidualna.


Są ludzie i moderatorzy...
kubota
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2019, 15:52
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: kubota » 09 gru 2019, 16:01

No właśnie zamuliłem w niedzielę :) Trzeba było zapytać po nabożeństwie. W czwartek jest studium biblijne, ale akurat jestem w pracy.

Pójdę na to spotkanie i zobaczymy co będzie :)



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości