TRÓJCA - TRUDNE PYTANIA...

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 06 lip 2009, 14:31

na tym polega wieczność ojca, syna i ducha. Pan Jezus mówił o sobie że pierwej był niż Abraham i żydzi go chcieli ukamienować z dlatego że oznaczało to że jest od zawsze a ta cecha należała do Boga. Po prawicy siedzi Syn Boży, tak jakkolwiek to brzmi, w trójcy - jedyny.


rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 06 lip 2009, 14:32

izraelita pisze:
izraelita pisze: Wniosek mój: trzej mężowie są Bogiem
trzej męzowie to JHWH w tójcy
Bóg, JEzus i Duch Św.? Zartujesz sobie ze mnie teraz chyba?

b]


Mówiłem, że w to wierzą! I tych trzech aniołów jest Jednym Bogiem, tak? Udowodnij mi Bracie, że nie jesteście politeistami!


rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 06 lip 2009, 14:34

Lash pisze:
izraelita pisze: Czyli Jakub walczył z Jezusem?
Bóg jest Duchem, nie aniołem, krzakiem, człowiekiem - Boga nie można zobaczyć materialnym ciałem gdyż On jest niewidzialny.
Jest widzialny.
Co widzia Jan na tronie?
Albo Ezechiel?
Pusty tron?


Czemu w tych wizjach w ST widać tylko Boga, a w NT Ojca i Syna? Najwyraźniej Syn nie był jeszcze w niebie...


rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 06 lip 2009, 14:39

aska pisze:swego czasu trafiłam na opracowania polskich wierzących starych zborów np chrześcijan bez osobliwego wyznania, do którego też należała moja babcia i tam też pisze, że we wszystkich zjawiskach "uczłowieczonych"była osoba Pana Jezusa. tzn, w krzewie był Pan Jezus, w osobie króla Salemu Pan Jezus, tam gdzie słychać było głos Boga gdy np. rozmawiał z Mojżeszem był to Pan Jezus i ja się z tym zgodzę. skoro pisze że Boga nikt nigdy nie oglądał, to wszyscy oni mieli do czynienia z osobą Pana Jezusa. co do walki Jakuba pewna nie jestem czy był to Pan , ale czemu nie? :-)


Ok Asiu, to znane nauczanie. Ale zauważ, że w ST we wszystkich wizjach masz JEDNEGO BOGA. Po wniebowstąpieniu, Szczepan widzi Boga i Jezusa, w Obj. masz Sędziwego i Syna. Wszystkie wstępy w NT zaczynają sie od Boga i Jezusa Chrystusa! Wszędzie jest już DWÓCH!

Jedynie Daniel pokazuje Ojca i Mesjasza, ale jako wizje sądu w przyszłości, czyli w czasach ostatecznych.

Czemu Syna nie ma w wizjach ST? Czy akurat w tym czasie mocował się z kimś i prorok nie zastał go w tym widzeniu? : ) Nie, jeszcze sie nie narodził.

Anioł JHWH to anioł, Jeszua, zauważ jest wiekszy od aniołów, więc przyrównywanie go do anioła nie jest stosowne...


Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 06 lip 2009, 14:45

po prostu Pan Jezus nie objawil się jeszcze w ST, ani Duch św nie był wylany, znane są tylko pojedyncze przypadki. ludzie nie znali ani jednego, ani drugiego.a rzekome porównanie nie ma miejsca, bo ja wierzę w równorzędność Syna Ojca i Ducha, po prostu głosno się zastanawiam kto to przycisnął Jakuba :-P


rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 06 lip 2009, 14:47

aska pisze:po prostu Pan Jezus nie objawil się jeszcze w ST, ani Duch św nie był wylany, znane są tylko pojedyncze przypadki. ludzie nie znali ani jednego, ani drugiego.a rzekome porównanie nie ma miejsca, bo ja wierzę w równorzędność Syna Ojca i Ducha, po prostu głosno się zastanawiam kto to przycisnął Jakuba :-P


Izaj. 46:5
5. Z kim mnie porównacie i z kim zestawicie albo do kogo upodobnicie, abyśmy byli sobie równi?
(BW)


To mówi JHWH - Ojciec. Jesteś pewna swoich przekonań?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 06 lip 2009, 14:48

izraelita pisze:"Zatem Mojżesz powiedział: Tak mówi WIEKUISTY: Około północy Ja wystąpię w środku Egiptu".

Czekam na odpowiedź co zrobić z miejscami gdzie aniołowie są nazywani JHWH, gdzie Jakub walczy z JHWH, JHWH zabija też pierworodnych w Egipcie.
Która osoba trójcy to jest w każdej z tych sytuacji?
Nie wiem. Bo to nie jest napisane - tak samo jak nie jest napisane jak doknywał sie cud przmeiany wody w krew. Czy było to Creastio ex Nihilo czy nadnaturalne sciaganie pierwistów z otoczniea..


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 06 lip 2009, 14:48

nie zapominaj też, że znana byla cudzołożna natura Izraela, rozpustna religijnie, więc nie ma się co dziwić, że Bóg jest określany jako jeden(co jest prawdą), a objawiony Pan Jezus uznawany jako Niższy od ojca "tylko"syn i nie Bóg :->


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 06 lip 2009, 14:49

izraelita pisze:
Lash pisze:
izraelita pisze:
Lash pisze:
izraelita pisze: Czyli Jakub walczył z Jezusem?
Bóg jest Duchem, nie aniołem, krzakiem, człowiekiem - Boga nie można zobaczyć materialnym ciałem gdyż On jest niewidzialny.
Jest widzialny.
Co widzia Jan na tronie?
Albo Ezechiel?
Pusty tron?

Widział na Ziemi?
W niebie
izraelita pisze:
Widział oczyma fizycznymi?
a jakimi patrzyl ?
izraelita pisze:
Widział jak Bóg idzie po pustyni albo ulicami Jerozolimy?
widzial w niebie co za roznica? WIDZIAL


A Mojżesz widział na ziemi. Tak jest napisane.
W ogniu.
Więc widział JHWH nie tylko Ezechiel i Jan i Mojżesz ale także mnóstwo, tysiące żydów, greków, rzymian itd. widzieli JHWH gdy ten był prowadzony na śmierć i wcześniej?
A jednak mimo ze widzieli to nie widzieli :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 06 lip 2009, 14:50

izraelita pisze: Jeśli JHWH opisany w tych miejscach to Pan JEzus to znaczy JHWH=Jezus. Wobec tego kto siedzi po prawicy Boga?
JHWH siedzi po prawicy JHWH? "A gdy Pan Jezus to do nich powiedział, został wzięty w górę do nieba i usiadł po prawicy Boga"
Co dzinego ze Bóg Bog siedzi po prawicy Boga?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 06 lip 2009, 14:50

postawa twoja jest podobna do sj, ojciec -Bóg, syn to "ubóstwiony"człowiek, a duch...a właśnnie, a Duch?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 06 lip 2009, 14:50

rafalJG pisze:
Lash pisze:
izraelita pisze: Czyli Jakub walczył z Jezusem?
Bóg jest Duchem, nie aniołem, krzakiem, człowiekiem - Boga nie można zobaczyć materialnym ciałem gdyż On jest niewidzialny.
Jest widzialny.
Co widzia Jan na tronie?
Albo Ezechiel?
Pusty tron?


Czemu w tych wizjach w ST widać tylko Boga, a w NT Ojca i Syna? Najwyraźniej Syn nie był jeszcze w niebie...
Przeczytaj Daniela - BYŁ i widział GO Daniel


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 06 lip 2009, 14:51

izraelita pisze:Bóg jest Duchem, nie aniołem, krzakiem, człowiekiem - Boga nie można zobaczyć materialnym ciałem gdyż On jest niewidzialny.


widzenie Boga nie to tylko oczyma, ale także duszą. W mistycyzmie żydowskim jak i chrześcijańskim pojawia się stan kiedy człowiek widzi Boga jako wszechogarniające światło. Ja mówię oczywiście o stanie za życia a nie po śmierci.
Boga można zobaczyc! Ale najpierw trzeba wyzwolić (zbawić) się z ograniczeń rozumu. Takie widzenie Boga było udziałem apostołów na górze Tabor, gdzie ujrzeli Jezusa takim jakim był zawsze - Bogiem. Wydawalo im sie że to Jezus sie przemienil ale to oni się przemienili tak iz mogli widzieć nie jako ograniczeni zmyslami ludzie ale jako wyzwoleni dzieci Boze. W mistyce wschodniej ale zachodniej taki stan to theosis.

Opisy mistycznych widzeń Boga sa bardzo interesujace, jedna z katolickich mistyczek widziala zjednoczone w jednym blasku trzy wszechogarniające światła. Ułożone sferycznie, jedno wewnątrz drugiego.


天主是爱
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 06 lip 2009, 14:52

rafalJG pisze:
aska pisze:po prostu Pan Jezus nie objawil się jeszcze w ST, ani Duch św nie był wylany, znane są tylko pojedyncze przypadki. ludzie nie znali ani jednego, ani drugiego.a rzekome porównanie nie ma miejsca, bo ja wierzę w równorzędność Syna Ojca i Ducha, po prostu głosno się zastanawiam kto to przycisnął Jakuba :-P


Izaj. 46:5
5. Z kim mnie porównacie i z kim zestawicie albo do kogo upodobnicie, abyśmy byli sobie równi?
(BW)


To mówi JHWH - Ojciec. Jesteś pewna swoich przekonań?
CZy tam jest naopuisne JHWH - OJCIEC? A moe to mówi JHWH Jezus :D


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
rafalJG
Posty: 345
Rejestracja: 30 cze 2009, 12:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: rafalJG » 06 lip 2009, 14:53

aska pisze:nie zapominaj też, że znana byla cudzołożna natura Izraela, rozpustna religijnie, więc nie ma się co dziwić, że Bóg jest określany jako jeden(co jest prawdą), a objawiony Pan Jezus uznawany jako Niższy od ojca "tylko"syn i nie Bóg :->


Czy zamieszkiwanie Boga w człowieku czyni go Bogiem?

Nie:

2 Kor. 6:16
16. Jakiż układ między świątynią Bożą a bałwanami? Myśmy bowiem świątynią Boga żywego, jak powiedział Bóg: Zamieszkam w nich i będę się przechadzał pośród nich, I będę Bogiem ich, a oni będą ludem moim.



Tymczasem identyczny werset podaje sie jako dowód boskości Jezusa:

Kol. 1:19
19. Ponieważ upodobał sobie Bóg, żeby w nim zamieszkała cała pełnia boskości
(BW
)
Ostatnio zmieniony 06 lip 2009, 15:05 przez rafalJG, łącznie zmieniany 1 raz.



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości