Spowiedź uszna

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
mateyko
Posty: 6
Rejestracja: 22 sie 2009, 01:19
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Spowiedź uszna

Postautor: mateyko » 22 sie 2009, 01:31

Witam,
jestem jak dotąd katolikiem jednak chcę przejść na protestantyzm, po prostu po przeczytaniu Pisma Świętego w moim odczuciu nie znalazłem uzasadnienia niektórych praktyk. Mam tylko jeden problem. W Ewangelii Jana 20,23 sprawa dotycząca grzechów i ich odpuszczania lub zatrzymywania.
(21) I znowu rzekł do nich Jezus: Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam. (22) A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego. (23) Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są zatrzymane


Mam w związku z tym pytanie. Czy jest Kościół protestancki który uznaje spowiedź uszną?

I drugie pytanie raczej poboczne bo raczej może tu byc duża polemika, dlaczego protestanci nawet Ci dla których priorytetem jest Pismo Święte nie uznają takiej formy spowiedzi?

Ciekawostka:
Marcin Luter pisze:"Nie chcę, aby ktokolwiek odrzucał spowiedź uszną i nie zamieniłbym jej na żadne skarby świata. Dawno zostałbym pokonany i pożarty przez szatana, gdybym nie korzystał ze spowiedzi" (Wittenberga, marzec 1522 roku).


Osobiście bardzo korzystam na spowiedzi dlatego nie chcę porzucać tej praktyki po przejściu na protestantyzm.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 22 sie 2009, 08:46

Osobiście bardzo korzystam na spowiedzi dlatego nie chcę porzucać tej praktyki po przejściu na protestantyzm.

Złe wieści:
Protestanci odrzucili ten sakrament, więc nie będziesz mógł z niego korzystać.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 22 sie 2009, 09:49

mateyko pisze:jestem jak dotąd katolikiem jednak chcę przejść na protestantyzm

to czemu mam polskokatolicki w opisie wyznania? aby na pewno jesteś katolikiem albo czy na pewno wiesz co znaczy nim być?


天主是爱
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 22 sie 2009, 09:52

Rembov pisze:
Osobiście bardzo korzystam na spowiedzi dlatego nie chcę porzucać tej praktyki po przejściu na protestantyzm.

Złe wieści:
Protestanci odrzucili ten sakrament, więc nie będziesz mógł z niego korzystać.


Praktyki te powstaly w sredniowieczu,wiec ciezko uwierzyc w tak puzne objawienie "prawdy" wierzacym przez Ducha Swietego.

Ap.Pawel piszac o wyznawaniu sobie wzajemnie grzechow nie mial wcale na mysli spowiedzi usznej, tylko napominal wiernych ,jesli by zgrzeszyli w stosunku do brata ,mamy obowiazek mu to wyznac ( no i oczywiscie naprawic szkode).


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź uszna

Postautor: KAAN » 22 sie 2009, 10:11

mateyko pisze:Witam,
jestem jak dotąd katolikiem jednak chcę przejść na protestantyzm, po prostu po przeczytaniu Pisma Świętego w moim odczuciu nie znalazłem uzasadnienia niektórych praktyk. Mam tylko jeden problem. W Ewangelii Jana 20,23 sprawa dotycząca grzechów i ich odpuszczania lub zatrzymywania.
(21) I znowu rzekł do nich Jezus: Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam. (22) A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego. (23) Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są zatrzymane

Mam w związku z tym pytanie. Czy jest Kościół protestancki który uznaje spowiedź uszną?

I drugie pytanie raczej poboczne bo raczej może tu byc duża polemika, dlaczego protestanci nawet Ci dla których priorytetem jest Pismo Święte nie uznają takiej formy spowiedzi?

Ciekawostka:
Marcin Luter pisze:"Nie chcę, aby ktokolwiek odrzucał spowiedź uszną i nie zamieniłbym jej na żadne skarby świata. Dawno zostałbym pokonany i pożarty przez szatana, gdybym nie korzystał ze spowiedzi" (Wittenberga, marzec 1522 roku).

Osobiście bardzo korzystam na spowiedzi dlatego nie chcę porzucać tej praktyki po przejściu na protestantyzm.
Może parę wyjaśnień na początek;

1. Nie ma czegoś takiego jak Kościół Protestancki. Istnieje po prostu Kościół, którego częściami są społeczności ludzi wierzacych, zbawionych zgromadzonych w denominacjach, ruchach, zborach wolnych. Protestantyzm jest jednym z ruchów - kierunków w Kościele, nie samym Kościołem.

2. Spowiedź uszna została wprowadzona 1000 lat po powstaniu Kościoła, nie ma uzasadnienia w Biblii. Werset który cytowałeś musi być konfrontowany z całym nauczaniem Słowa, a to prowadzi do wniosku że słowa te mówią o dwóch aspektach odpuszczania. Pierwszy to odpuszczanie związane z dyscypliną w społeczności (np. Ananiasz i Safira), drugi to Głoszenie Ewangelii i ogłaszanie dla jednych odpuszczenie grzechów, jeśli tą Ewangelię przyjęli lub zatrzymanie grzechów jeśłi ją odrzucili.

3. Jeśli koniecznie musisz pielęgnować spowiedź to Luteranie, o ile mi wiadomo, praktykują takie coś, u nich praktykuje się też chrzest dzieci.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 22 sie 2009, 10:12

Rembov i Marcin, nie powinniście wypowiadać się w tym dziale, to dział dla protestantów.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 22 sie 2009, 15:00

Nawet wtedy, jak protestanci piszą największe możliwe bzdury i kłamstwa na temat nauczania katolickiego, a poszukujący w nie uwierzy weźmie je za prawdę?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 22 sie 2009, 16:39

Rembov pisze:Nawet wtedy, jak protestanci piszą największe możliwe bzdury i kłamstwa na temat nauczania katolickiego, a poszukujący w nie uwierzy weźmie je za prawdę?


Czy w tym temacie ktoś napisał jakieś bzdury na temat Kościoła Rzymsko-Katolickiego? Jeżeli tak to proszę, wskaż gdzie.

Nie jest prawdą, że wszyscy protestanci nie praktykują spowiedzi. Na pewno spowiedź praktykują luteranie o czym można przeczytać w artykule znajdującym się: http://www.zwiastun.pl/numery/62004/nas ... enstwo.pdf


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 22 sie 2009, 16:51

Rembov pisze:Nawet wtedy, jak protestanci piszą największe możliwe bzdury i kłamstwa na temat nauczania katolickiego, a poszukujący w nie uwierzy weźmie je za prawdę?
Nawet wtedy nie wolno się tu wypowiadać katolikom. Jeśli będziesz uporczywie pisał w tym dziale będziesz miał punk karny.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 22 sie 2009, 16:53

mateyko pisze:Czy jest Kościół protestancki który uznaje spowiedź uszną?

Oczywiście, kościół ewangelicko-augsburski uznaje spowiedź uszna, wiec nie słuchaj rzymskokatolików, którzy twierdzą inaczej


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
mateyko
Posty: 6
Rejestracja: 22 sie 2009, 01:19
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mateyko » 23 sie 2009, 01:11

Juz wszystko wyjasnione, rozmawiałem z przyjacielem starszym :) Rzeczywiscie te slowa maja inne znaczenie, wczesniej po prostu mialem watpliwosci gdyz zazwyczaj jak Jezus cos mowi to się tego nie ignoruje


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 23 sie 2009, 18:47

Jeszcze jedno, na serio jesteś polskokatolikiem?


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
marcin
Posty: 472
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: marcin » 23 sie 2009, 19:19

spowiedz uszna pojawiła się bardzo wcześnie, jako zastapienie spowiedzi publicznej - nie publicznego odpuszczenia grzechów ale publicznego ich wyznania. Piszę tu bo mam w nosie ostrzeżenia i ważne dla mnie aby osoba pytająca mogła poznać prawdę. Na zachodzie spowiedź uszna to około VIII wiek, na wschodzie było to dużo wcześniej ale to wynika z tego że na wschodzie praktykowano w wiekszy sposób osobiste doradztwo duchowe.
W luteranizmie jest w opcji spowiedz uszna ale praktykowana jest publiczna, w luteranizmie jak i katolicyzmie jest podobne rozumienie spowiedzi mimo że w luteranizmie nie jest sakramentem. Chodzi o uznanie władzy kluczy - to pastor odpuszcza grzechy mocą nadaną mu przez kościół itd... jeśli chcesz o tym porozmawiać jest do mnie gg wiec pisz.

Skoro masz w nosie ostrzeżenia to dostaniesz punkt karny.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2009, 09:12 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.


天主是爱
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 23 sie 2009, 21:47

marcin pisze:jeśli chcesz o tym porozmawiać jest do mnie gg wiec pisz.

Przecież nie jesteś chrześcijaninem, dlaczego miały rozmawiać o Chrześcijaństwie z Tobą?


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 24 sie 2009, 08:48

werset
Jk 5:16 Bw "Wyznawajcie tedy grzechy jedni drugim i módlcie się jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni. Wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego."

nie mówi o spowiedzi ksiedzu na ucho by ten jako pośrednik między nami a Chrystusem dał odpust naszym grzechom. (tak na marginesie - znowu nikolaityzm w katolickim wydaniu)
Jezus nauczał:
Mt 6:12 Bw "i odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom;"
mamy odpuszczać tym co zgrzeszyli przeciwko nam tym bardziej gdy ten grzech nam wyznają.


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości