Co oznacza "nawrócenie się"

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
Soul Winner
Posty: 171
Rejestracja: 10 sty 2008, 22:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Co oznacza "nawrócenie się"

Postautor: Soul Winner » 18 sty 2008, 00:04

Jest wiele definicji sformułowania "nawrócić się" wymienię niektóre z nich

- NAWRÓCIĆ SIĘ TO NAUCZYĆ SIĘ KOCHAĆ (ksiądz katolicki)
- Nawrócić się znaczy odwrócić się od niewiarygodnej obietnicy grzechu.
- Nawrócić się znaczy odwrócić się od grzechu, uznać siebie za grzesznika zasługującego na piekło i uwierzyć Bogu.

Jak drodzy przyjaciele protestanci rozumiecie "nawrócenie się"? Czy znacie może jeszcze jakieś inne definicje "nawrócenia się"?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co oznacza "nawrócenie się"

Postautor: Lash » 18 sty 2008, 09:59

Soul Winner pisze:Jest wiele definicji sformułowania "nawrócić się" wymienię niektóre z nich

- NAWRÓCIĆ SIĘ TO NAUCZYĆ SIĘ KOCHAĆ (ksiądz katolicki)
- Nawrócić się znaczy odwrócić się od niewiarygodnej obietnicy grzechu.
- Nawrócić się znaczy odwrócić się od grzechu, uznać siebie za grzesznika zasługującego na piekło i uwierzyć Bogu.

Jak drodzy przyjaciele protestanci rozumiecie "nawrócenie się"? Czy znacie może jeszcze jakieś inne definicje "nawrócenia się"?

Nawrocic sie - Metanoia - Zmiana myslenia.
Ja to rozumie jako -
Kazda zmiana myslenia z ludzkiego na Boze, jako efekt laski Slowa Bozego dzialajacego na czlowieka.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co oznacza "nawrócenie się"

Postautor: jj » 18 sty 2008, 12:46

Soul Winner pisze:Jest wiele definicji sformułowania "nawrócić się" wymienię niektóre z nich

- NAWRÓCIĆ SIĘ TO NAUCZYĆ SIĘ KOCHAĆ (ksiądz katolicki)
- Nawrócić się znaczy odwrócić się od niewiarygodnej obietnicy grzechu.
- Nawrócić się znaczy odwrócić się od grzechu, uznać siebie za grzesznika zasługującego na piekło i uwierzyć Bogu.

Jak drodzy przyjaciele protestanci rozumiecie "nawrócenie się"? Czy znacie może jeszcze jakieś inne definicje "nawrócenia się"?

Nawrocic sie, to znaczy zmienic kierunek z uciekania prze Bogiem (Adam) na wyjscie do swiatla. Problem z "sie" jest taki, ze nie mozna tego dokonac, zanim Bog nie pociagnie pierwszy.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 sty 2008, 13:15

Haereticus pisze:Nawrócić się, to uświadomić msobie swą grzesznośc i pragnąć zmainy swego życia. Oczywiście nie jesteśmy w stanie nie grzeszyć, ale... No wiecie o co mi chodzi? Odciąć się od grzechu, nie pozwalać się pętać - powstawać z upadku, walczyć. Nawrócic się to też umieć się zaprzeć samego siebie i zmagać się z grzesznymi ciągotami.

(19) Bracia moi, jeśli kto spośród was zboczy od prawdy, a ktoś go nawróci, (20) niech wie, że ten, kto nawróci grzesznika z błędnej drogi jego, wybawi duszę jego od śmierci i zakryje mnóstwo grzechów.
(List Jakuba 5:19-20, Biblia Warszawska)
Jak to rozumiec w tym kontekscie? Czy znaczy to ze mamy wzbudzac w innych poczucie ich grzesznosci i pragnienie zmiany zycia?
A moze raczej "gloszac slowo Boga zmieniamy myslenie ludzi i oni odchodza od grzechow"


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 18 sty 2008, 14:48

Lash pisze:
Haereticus pisze:Nawrócić się, to uświadomić msobie swą grzesznośc i pragnąć zmainy swego życia. Oczywiście nie jesteśmy w stanie nie grzeszyć, ale... No wiecie o co mi chodzi? Odciąć się od grzechu, nie pozwalać się pętać - powstawać z upadku, walczyć. Nawrócic się to też umieć się zaprzeć samego siebie i zmagać się z grzesznymi ciągotami.

(19) Bracia moi, jeśli kto spośród was zboczy od prawdy, a ktoś go nawróci, (20) niech wie, że ten, kto nawróci grzesznika z błędnej drogi jego, wybawi duszę jego od śmierci i zakryje mnóstwo grzechów.
(List Jakuba 5:19-20, Biblia Warszawska)
Jak to rozumiec w tym kontekscie? Czy znaczy to ze mamy wzbudzac w innych poczucie ich grzesznosci i pragnienie zmiany zycia?
A moze raczej "gloszac slowo Boga zmieniamy myslenie ludzi i oni odchodza od grzechow"

Zauwaz, ze ten "ktos" zboczyl od prawdy, czyli byl juz wczesniej pociagniety przez Boga.
To jest kolejne znaczenie tego slowa. A ja sie nie obraze, jesli ktos zaleci mi nawrocenie, bo szerzej znaczy to: zmienic kierunek.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 sty 2008, 15:16

jj pisze: Zauwaz, ze ten "ktos" zboczyl od prawdy, czyli byl juz wczesniej pociagniety przez Boga.
To jest kolejne znaczenie tego slowa. A ja sie nie obraze, jesli ktos zaleci mi nawrocenie, bo szerzej znaczy to: zmienic kierunek.
Dlatego moja definicja najbardziej mi sie podoba :)


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 18 sty 2008, 15:25

Lash pisze:
jj pisze: Zauwaz, ze ten "ktos" zboczyl od prawdy, czyli byl juz wczesniej pociagniety przez Boga.
To jest kolejne znaczenie tego slowa. A ja sie nie obraze, jesli ktos zaleci mi nawrocenie, bo szerzej znaczy to: zmienic kierunek.
Dlatego moja definicja najbardziej mi sie podoba :)

Wiem, ze bardzo siebie lubisz. :mrgreen:


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 sty 2008, 15:56

jj pisze:
Lash pisze:
jj pisze: Zauwaz, ze ten "ktos" zboczyl od prawdy, czyli byl juz wczesniej pociagniety przez Boga.
To jest kolejne znaczenie tego slowa. A ja sie nie obraze, jesli ktos zaleci mi nawrocenie, bo szerzej znaczy to: zmienic kierunek.
Dlatego moja definicja najbardziej mi sie podoba :)
Wiem, ze bardzo siebie lubisz. :mrgreen:
Skoro Bog wydal za mnie swojego Syna to dlaczego ja mam siebie nie lubic?!!!. Czasami tylko nie lubie tego co robie .... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :-D :-D 8-) 8-) A definicje lubie zo zweira w sobie i twoja i Heareticusa :)


Awatar użytkownika
troosky
Posty: 46
Rejestracja: 22 sty 2008, 20:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: troosky » 13 lut 2008, 13:00

O nawroceniu pisze wlasnie prace mgr, definicji nawrocenia jest bardzo duzo, a Biblia mowi o nim jeszcze wiecej :)


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 13 lut 2008, 16:29

troosky pisze:O nawroceniu pisze wlasnie prace mgr, definicji nawrocenia jest bardzo duzo, a Biblia mowi o nim jeszcze wiecej :)
To jak skonczysz pisac to wklej tutaj :) Gdzie studiujesz?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
troosky
Posty: 46
Rejestracja: 22 sty 2008, 20:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: troosky » 13 lut 2008, 17:29

Lash pisze:
troosky pisze:O nawroceniu pisze wlasnie prace mgr, definicji nawrocenia jest bardzo duzo, a Biblia mowi o nim jeszcze wiecej :)
To jak skonczysz pisac to wklej tutaj :) Gdzie studiujesz?

całej pracy raczej nie wkleje :D a rozdział teoretyczny o nawroceniu ma 40 stron :D studiuje na KUL-u ;)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 13 lut 2008, 17:47

troosky pisze:całej pracy raczej nie wkleje :D a rozdział teoretyczny o nawroceniu ma 40 stron :D studiuje na KUL-u ;)

A czy nie przeczuwasz jakiś problemów z "oborną" pracy o nawróceniu biorąc pod uwagę Twoją nie przynależność do KRK? ;-)

Pozdrawiam,
f.


mobi
Posty: 76
Rejestracja: 22 sty 2008, 16:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mobi » 14 lut 2008, 10:07

Spoko, Troosky da radę :)



Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości