Wieczerza Pańska a wino i chleb

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Wieczerza Pańska a wino i chleb

Postautor: Quster » 12 lut 2010, 18:40

Wieczerza Pańska a wino i chleb...

mamy pytanie, czy uważacie że np chleb to powinien być jakiś specjalny pod czas tej uroczystości, niekwaszony itp ?

Czy może być zwykła "bułka kajzerka" np ?

Albo wino ?

Jak to jest u was w zborach ?


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"

Obrazek
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 12 lut 2010, 19:21

Moim zdaniem to nie ma znaczenia. Biblia o tym nie mówi, więc i my nie powinniśmy. Wszelkie regulacje w tej kwestii mają genezę w Rzymie, który np. zabrania używać mąki innej, jak pszenna.

A są ludzie, którzy z powodów zdrowotnych nie mogą spożywać mąki pszennej i jak miałyby uczestniczyć w Wieczerzy Pańskiej? W KRK nie mogą. Rozwiązaniem dla nich jest Wieczerza Pańska w Kościele protestanckim, gdzie jest chleb można upiec z dowolnej mąki.

Podobnie jest z winem. Jedyne ograniczenie, co do wina zostało nadane przez samego Pana: ma to być OWOC WINOROŚLI.

A zatem nie może to być wino z innych owoców. Poza tym, w zależności od możliwości i potrzeb, można używać zarówno białych, jak i czerwonych winogron. W ostateczności, można nawet zmiksować choćby białe winogrona, przecedzić i wlać do kielicha. To naprawdę nie ma większego znaczenia.

Nie wiążmy sumień tym, czego w Biblii nie ma i nie twórzmy "przykazań kościelnych".

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)

► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 12 lut 2010, 21:28

Quster pisze:Jak to jest u was w zborach ?

Wino czerwone- gatunek bez znaczenia
Rodzaj chleba bez znaczenia


Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 18 lut 2010, 08:46

Norbi pisze:
Quster pisze:Jak to jest u was w zborach ?

Wino czerwone- gatunek bez znaczenia

a czemu czerwone? bo to kolor krwi?

Eliaz słusznie zauważa, że Jezus mówi o
OWOCU WINNEGO KRZEWU, a nie o winie

w ostatnich latach - ze względów higienicznych - w wielu zborach podaje sie wino z tacy w małych kielonkach
juz sie przyzwyczaiłęm, ale początkowa miałem pewne opory - wszak Jezus mówi o KIELICHU PRZYMIERZA

osobiście myślę jednak, że ta dyskusja może wpychać nas spowrotem w niewolę Zakonu


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 18 lut 2010, 08:59

A są ludzie, którzy z powodów zdrowotnych nie mogą spożywać mąki pszennej i jak miałyby uczestniczyć w Wieczerzy Pańskiej? W KRK nie mogą.

Wiem, że mogę za to oberwać ostrzeżenie, ale muszę to napisać:

Dlaczego piszesz nieprawdę?
Osoby nietolerujące glutenu w Kościele Katolickim przyjmują Komunię Św. pod postacią wina.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
BelZedar
Posty: 232
Rejestracja: 08 paź 2008, 16:42
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Kętrzyn
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: BelZedar » 18 lut 2010, 09:21

św.tomek pisze:w ostatnich latach - ze względów higienicznych - w wielu zborach podaje sie wino z tacy w małych kielonkach

u mnie i w kielonkach i w kielichu. bierzesz co chcesz.

Norbi pisze:Wino czerwone

u mnie też czerwone. natomiast niedawno był pastor z innego zboru w odwiedzinach to się trochę zdziwił. aczkolwiek nie dał tego po sobie poznać.


Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar (BW Efez. 2:8)
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 18 lut 2010, 10:43

BelZedar pisze:u mnie i w kielonkach i w kielichu. bierzesz co chcesz.


BelZedar pisze:u mnie też czerwone



i u mnie.


Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: krecik » 18 lut 2010, 15:12

Pomyślmy !!!
Czy takie sprawy jak chleb , wino , chrzest (w imię Jezusa czy w imię Ojca Syna i Ducha Świętego) , nie odracają naszej uwagi od osoby Pana Jezusa Chrystusa ? :?:

Proszę wczytajmy się w HEBRAJCZYKÓW koniec 5 i początek 6 rozdziału . :eek:


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 18 lut 2010, 16:45

Pomyślmy !!!
Czy takie sprawy jak chleb , wino , chrzest (w imię Jezusa czy w imię Ojca Syna i Ducha Świętego) , nie odracają naszej uwagi od osoby Pana Jezusa Chrystusa ? :?:

Mojej nie odwracają, a Twoją? :)


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 18 lut 2010, 16:56

św.tomek pisze:
Norbi pisze:
Quster pisze:Jak to jest u was w zborach ?

Wino czerwone- gatunek bez znaczenia

a czemu czerwone? bo to kolor krwi?

Eliaz słusznie zauważa, że Jezus mówi o
OWOCU WINNEGO KRZEWU, a nie o winie

Czemu czerwone nie wiem, myślę że kolor też bez znaczenia.
Co do owocu krzewu winnego- z niego powstaje wino i czytam w Biblii, że Jezus je pił. Nigdzie nie czytam, że Jezus zajadał się winogronem ;)

św.tomek pisze:w ostatnich latach - ze względów higienicznych - w wielu zborach podaje sie wino z tacy w małych kielonkach
juz sie przyzwyczaiłęm, ale początkowa miałem pewne opory - wszak Jezus mówi o KIELICHU PRZYMIERZA

No właśnie, Jezus mówił o kielichu, a nie kieliszkach
Te"względy higieniczne"..... :-/ "[...] a choćby coś trującego wypili, nie zaszkodzi im [...]"


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 18 lut 2010, 17:00

wnio (czerwone) = jakis brat pedzie, jak na moj gust stanowczoa za slodkie, w PL tez brat pedzi, ale jak na moj gust za malo slodkie :mrgreen: kielich i kieliszki
chleb = bulka z piekarni, zarowno w Norge jak i w PL


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 18 lut 2010, 21:19

U mnie czerwone wino, bo jest czyste jak krew Chrystusa i ma kolor krwi, w której jest życie. Chleb wypiekany przez jedną siostrę.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.

Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości