SZUKAM KOŚCIOŁA

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Awatar użytkownika
izaak1989
Posty: 6
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Lubelszczyzna
Gender: Male
Kontaktowanie:

SZUKAM KOŚCIOŁA

Postautor: izaak1989 » 13 maja 2018, 18:22

Dzień dobry wszystkim !
Zacząłem czytać Biblię i zagłębiać się w naukę kościoła łacińskiego, jestem katolikiem obrządku łacińskiego. Chciałem bliżej poznać moje wyznanie razem z żoną. Okazało się że to czego naucza nas kościół i to co głoszą księża z kościelnej ambony nijak się ma do tego co jest napisane w Biblii. Obejrzeliśmy wspólnie film fabularny na podstawie biografii Marcina Lutra, film pt. ,,Luter". Przejrzeliśmy postulaty Lutra i zgadzaliśmy się z nim. Nie sądziliśmy że wspólnot protestanckich jest tak dużo, i że między niektórymi są spore różnice. Analizując bardziej szczegółowo wszystkie denominacje okazało się że najbliżej nam do kalwinizmu chociaż żona nie odrzuca też luteranizmu. Jesteśmy ludźmi konserwatywnymi i byliśmy rozczarowani "otwartością" niektórych kościołów, i ich liberalnym podejściem do wielu dla nas istotnych spraw. Wybierając jakąś wspólnotę chciałbym aby była to decyzja świadoma nie oparta na dysonansie wybierając np. ewangelików - reformowanych zgadzając się z pierwotnymi założeniami kościoła i odrzucając współczesne nauczanie. Może ludzie tu zgromadzeni będą lepiej wiedzieli co można doradzić jeśli opiszę co jest dla nas ważne.
Chcielibyśmy aby nasz kościół nawracał niewiernych, pomagał błądzącym, nie akceptował eutanazji, aborcji, ideologii gender i związków jednopłciowych, popierał prawo do posiadania broni w celu obrony życia swojego i rodziny, akceptacja kary śmierci jako kary proporcjonalnej do popełnionego czynu. Aby głównym autorytetem była Biblia jako objawione słowo Boże. A jeśli chodzi o aspekt architektoniczny to kościół żeby nie był pustym budynkiem z gołymi ścianami, tylko żeby było tam miejsce na krzyż, tablice dekalogu. To co opisałem to przykład baptystów z USA myślałem że w Polsce też są takie wspólnoty m.in baptystyczna ale jednak są pewne kwestie które są trudne. Dlatego miałem nadzieję że kalwinizm jest zbliżony do takiego postępowania.
Czy protestanci robią na sobie znak krzyża tak jak katolicy ? Czy noszą krzyżyk z ukrzyżowanym Chrystusem czy krzyżyk pozbawiony wizerunku Jezusa ? W jaki sposób modlą się protestanci, czy mogą klęczeć przed krzyżem ?
Czy w ogóle mogą klęczeć modląc się do Boga ? Nurtuje mnie jeszcze co protestanci sądzą na temat teorii ewolucji, antykoncepcji i spożywania alkoholu. I jak to jest z posiadaniem dzieci ? Dzieci to błogosławieństwo od Boga, ale co jeśli np. mamy jedno dziecko i mamy pracę stabilną, mamy jakieś plany np. kupno domu, to czy taka wstrzemięźliwość jest grzechem ? Czy to egoizm ? Czy antykoncepcja to grzech ?
Najbardziej przemawia do mnie teologia reformowana i metodystyczna. Znalazłem takie wspólnoty jak: Kościół Ewangelicko - Reformowany, Ewangeliczny Kościół Reformowany, Kościół Ewangelicko - Metodystyczny, Ewangeliczny Kościół Metodystyczny. Nie mam pojęcia jakie są między nimi różnice, wydają się być kościołami bliźniaczymi. Może jedni są bardziej liberalni a drudzy widząc odejście od korzeni są tym skrzydłem konserwatywnym. Proszę ludzi kompetentnych o pomoc w moich refleksjach.
Wszystkiego dobrego ! Z Panem Bogiem !


Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości